هر آنچه باید درباره روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی بدانیم

شاید شما هم تاکنون چیزهای زیادی درباره روان‌شناسی رنگ‌ها شنیده باشید. هر رنگی بار احساسی و معنایی خاصی با خود به همراه دارد و در ذهن بیننده تاثیر خاصی می‌گذارد. طراحان خبره از روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند تا بهترین تاثیر را در ذهن افراد باقی بگذارند.

رنگ‌هایی که هرکدام از ما برای دکوراسیون منزلمان انتخاب می‌کنیم ترجیحات شخصی ما را نشان می‌دهند و به‌نوعی بازتابی از ویژگی‌های روان‌شناختی خود ما هستند. از طرفی رنگ‌ها ین قدرت را دارند که بر حال و هوا و روحیات ما نیز تاثیر بگذارند. رنگ‌های می‌توانند فضای خانه ما را بزرگ‌تر، کوچک‌تر، پرنورتر و جذاب‌تر نشان بدهند. پس انتخاب رنگ یکی از اولین و مهم‌ترین اصول دکوراسیون منزل است که هرکدام از ما باید کمی درباره آن بدانیم.

چطور برای خانه خود رنگ انتخاب کنیم؟

برای حرفه‌ای‌ها انتخاب رنگ کار چندان دشواری نیست. فارغ از رنگ‌های ترند که می‌آیند و می‌روند اگر به دنبال رنگ مناسبی برای اتاق خود هستید باید به روحیات خود توجه کنید. ممکن است برای این کار از فنگ شویی رنگ ها استفاده کنید اما مهم‌ترین کار شما پاسخ به این سوال است: دوست دارید چه حال و هوایی در اتاق خود ایجاد کنید؟ بهتر است برای شروع از تعداد رنگ‌های زیاد اجتناب کنید. تعداد کمتر رنگ شما را سریع‌تر به هارمونی و احساس دلخواهتان می‌رساند. اما برای انتخاب رنگ باید کمی بیشتر درباره روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی بدانید. در جدول زیر می‌توانید راجع به هر رنگ و اثری که بر ذهن ما دارد بیشتر بدانید:

نوع رنگ نام رنگ تاثیر روانشناختی
رنگ‌های گرم طیف قرمز سطح انرژی اتاق را بالا می‌برد.

نشان از عشق، شور و شوق، عصبانیت و قدرت دارد.

تنفس، ضربان قلب و فشار خون را افزایش می‌دهد.

طیف نارنجی هیجان و اشتیاق را بیشتر می‌کند.

میزان فعالیت را بیشتر می‌کند.

طیف زرد نمادی از آفتاب و روشنایی است.

شادی را افزایش می‌دهد.

طیف صورتی نشانه عشق و مهربانی است.

خلاقیت را افزایش می‌دهد.

رنگ‌های سرد سبز خاصیت آرامش‌بخشی دارد.

استرس را کم می‌کند.

آبی آرامش‌بخش است.

فشار خون، تنفس و ضربان قلب را کم می‌کند.

بنفش در طیف تیره فریبنده است.

در طیف روشن آرامش‌بخش است.

رنگ‌های خنثی قهوه‌ای حس گرما منتقل می‌کند.

نشانه دکوراسیون‌های سنتی است.

حس ظرافت و زیبایی را منتقل می‌کند.

خاکستری رنگ همه‌کاره است.

راحتی و گرما را ونتقل می‌کند.

در طیف روشن کلاسیک است.

در طیف تیره شیک و مدرن است.

سفید تاثیر آرامش‌بخش دارد.

فضای اتاق را بازتر نشان می‌دهد.

سیاه خاصیت عمق‌بخشی دارد.

فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد.

متالیک خاصیت سبک‌بخشی دارد.

هیجان و خلاقیت را بیشتر می‌کند.

تا اینجا شاید به نتیجه‌ای برای انتخاب رنگ رسیده باشید. برای مثال بهترین رنگ‌ها برای چیدمان و دکور فضاهای کوچک رنگ‌های روشنی هستند که فضا را بازتر نشان می‌دهند. شاید شما دوست داشته باشید از رنگ‌های بسیار پرانرژی مانند قرمز یا نارنجی برای اتاق خواب خود استفاده کنید. اما طبق اصول روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی شاید بهتر باشد از چنین رنگ‌هایی در اتاق خواب اجتناب کنید و رنگ‌های آرام‌بخش‌تری را برای فضای خواب خانه در نظر بگیرید. به جای این کار می‌توانید از این رنگ‌ها در حال یا راهرو ورودی خانه استفاده کنید و انرژی مضاعفی به این بخش‌های منزلتان تزریق کنید.

انتخاب رنگ در وسایل خانه

بسیاری از افراد معتقدند رنگ‌های خنثی انتخاب امن و راحتی برای وسایل خانه هستند. برای مثال در نحوه انتخاب رنگ فرش برای خانه چنین رنگ‌هایی را توصیه می‌کنند. این توصیه چندان هم بد نیست چون بعدها اگر بخواهید وسایل دیگر خانه را تغییر دهید راحت‌تر می‌توانید ست فرشتان را پیدا کنید. اما از طرفی انتخاب رنگی متفاوت می‌تواند چهره خانه شما را متفاوت و منحصربه‌فرد کند.

انتخاب رنگ وسایل بعد از انتخاب تم رنگی اصلی هر اتاق و رنگ دیوارها انجام می‌گیرد. سبز، آبی و بنفش می‌توانند انتخاب‌های مطمئنی برای اتاق خواب شما باشند. از طرفی زرد، آبی و بنفش برای ست سرویس بهداشتی رنگ‌های مناسبی هستند. این رنگ‌ها از طرفی به پرانرژی بودن نارنجی و قرمز نیستند و از طرفی می‌توانند آرامش شما را در زمان حمام کردن تضمین کنند. انتخاب بهترین رنگ برای کاشی سرویس بهداشتی ممکن است با توجه به سلیقه شما، نوری که در سرویس بهداشتی در اختیار دارید، اندازه سرویس شما و روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی متفاوت باشد اما ترکیبی از آرامش و انرژی را برای حمام خود در نظر داشته باشید.

روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ سیاه در دکوراسیون خانه

استفاده از رنگ مشکی به تنهایی ایده چندان جالبی نیست. اصولا رنگ مشکی برای عمق‌بخشی به اتاق و در ابعاد محدود استفاده می‌شود. شاید شما هم فکر کنید رنگ سیاه از بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک است. اما قانونی در دکوراسیون وجود دارد که استفاده از رنگ مشکی را حتی در چنین فضاهایی ممکن می‌کنند. قانون رنگ مشکی می‌گوید در هر اتاق به اندازه خیلی کم مشکی وجود داشته باشد. به این ترتیب می‌توانید به استفاده از رنگ مشکی در زوایایی خاص جلوه‌ای پیچیده به محیط منزلتان ببخشید.

استفاده از رنگ مشکی می‌تواند جلوه خانه شما را مدرن و متفاوت کند. اما این جلوه وقتی خودش را بیشتر نشان می‌دهد که مشکی را با سفید جفت کنید. حتی اگر طرفدار طراحی دکوراسیون داخلی با رنگ های شاد هستید می‌توانید به یک اتاق با تم سیاه و سفید فکر کنید. از نظر روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون این ترکیب رنگی می‌تواند نمایی مدرن از خانه شما ارائه کند. اگر به دکوراسیون مدرن فکر می‌کنید می‌توانید رنگ سیاه و سفید را در ترکیب با فلزات براق استفاده کنید و از نتیجه کار شگفت‌زده شوید.

روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

کلام آخر

اگر قصد تغییر دکوراسیون خانه خود را دارید یا می‌خواهید به خانه جدید نقل مکان کنید و به دنبال نحوه انتخاب بهترین رنگ ها برای چیدمان اتاق خواب می‌گردید، می‌توانید از عکس‌های اینترنتی و مجلات تخصصی دکوراسیون هم کمک بگیرید. پالت‌های رنگی مختلف را جلوی خود بچینید و سعی کنید ذهنتان را باز بگذارید. می‌توانید از روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی خانه خود بهره بگیرید. رنگ‌های پرانرژی را برای فضای بازی بچه‌ها و حال خانه در نظر بگیرید و برای اتاق خواب از رنگ‌های آرامی که در عین حال نور خوبی را در اتاق شما فراهم می‌کنند استفاده کنید. رنگ‌های کلاسیک و شیکی مانند خاکستری همیشه می‌توانند کارگشا باشند و کمی رنگ سیاه در هر اتاق آن را پیچیده‌تر و مدرن‌تر نشان می‌دهد. در انتخاب رنگ جسور باشید و بگذارید جادوی رنگ‌ها در روح و جان خانه شما جاری شوند و آن را تازه کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.