با بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک آشنا شوید

رنگ آمیزی اتاق‌ها و فضای داخلی ساختمان دو کارکرد اساسی دارد، یکی بزرگ و دل‌بازتر نشان دادن فضا و دیگری روشن کردن اتاق بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک مانع تحقق این دو هدف می‌شوند.

هیچ رنگی به خودی خود بد نیست این انتخاب نامناسب شما است که آن‌ها را بد می‌کند. در این مطلب تلاش می‌کنیم نکات خوبی برای انتخاب رنگ مناسب فضاهای کوچک را با شما به اشتراک بگذاریم و بدترین رنگ‌ها برای فضاهای کوچک را هم معرفی کنیم تا از آن‌ها فاصله بگیرید.

مناسب‌ترین رنگ برای فضاهای کوچک کدام است؟

بر خلاف تصور عموم رنگ‌های روشن تنها انتخاب مناسب برای فضاهای کوچک نیستند، بلکه شما با بکارگیری مناسب رنگ‌ها می‌توانید به یک رنگ بندی مناسب و زیبا برسید. ترکیب رنگی زیبا برای طراحی و چیدمان اتاق خواب و نشیمن یکسان نیست بسته به کاربرد فضا و انتظاری که از آن دارید می‌توانید از رنگ‌های مختلف استفاده کنید.

قانون کلی این است که سفید و رنگ‌های روشن بهترین انتخاب برای فضاهای کوچک هستند اما اگر کمی خلاقیت داشته باشید حتی می‌توانید از رنگ‌های تیره هم در فضاهای محدود استفاده کاربردی و مناسبی داشته باشید. تنها خطایی که نباید مرتکب شوید ترکیب رنگی‌های نامتناسب و استفاده نابجا از نور و رنگ است.

رنگ‌های آرامش بخش مثل آبی یا ترکیبات خاکستری را می‌توانید در اتاق نشیمن، خواب و راهروهای کوچک با خیال راحت استفاده کنید. انتخاب بهترین رنگ ها برای چیدمان اتاق خواب علاوه بر سلیقه شخصی شما به اندازه اتاق و رنگ مبلمان بستگی دارد.

 هر چه رنگ‌ها روشن‌تر باشند فضا بزرگتر به نظر می‌رسند. نارنجی هم رنگ خوبی برای اتاق غذاخوری است، بهتر است از نارنجی تیره استفاده نکنید تا فضا جذاب‌تر و بزرگ‌تر به چشم بیاید.

سفید رنگ برنده برای اتاق نشیمن، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی کوچک است که نقش مهمی در زیبایی فضا ایفا می‌کند.

هنگام انتخاب رنگ مناسب برای فضای کوچک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک

برای انتخاب بهترین رنگ‌‌ها برای چیدمان و دکور فضاهای کوچک لازم است خود را محدود به طیف رنگی خاصی نکنید و اجازه دهید ذهنتان آزادانه عمل کند. رنگ‌های خنثی این ویژگی را دارند که به راحتی با رنگ‌های دیگر ست می‌شوند و دست شما را برای انتخاب رنگ مبلمان خانه باز می‌گذارند.

هیچ‌گاه رنگی را که دوست ندارید تنها برای اینکه فضای خانه شما را بزرگتر نشان دهد انتخاب نکنید، خیلی ناراحت کننده است که هر روز در فضایی زندگی کنید که به هیچ عنوان از رنگ آن لذت نمی‌برید.

به یک رنگ تکیه نکنید ترکیبی از رنگ‌ها را مد نظر قرار دهید تا بتوانید از تنوع آن‌ها در بخش‌های مختلف خانه استفاده کنید. بدترین رنگ‌های برای فضاهای کوچک آن‌هایی هستند که در ترکیب بندی رنگی انتخاب شما هماهنگی ندارند، پس سعی نکنید به زور رنگ نامتناسبی را در دکوراسیون خانه بگنجانید.

تزیینات فضاهای کوچک چه تأثیری در انتخاب رنگ‌ها دارد؟

در فضاهای کوچک هر سانتی‌متر مهم است، برای اینکه رنگ‌های مناسبی بکار ببرید باید به تزیینات هم توجه کنید. رنگ صورتی و سبز در فضاهای کوچک حتی اگر در برخی از تزیینات بکار برده شوند می‌تواند جلوه بدی به فضا بدهد، مخصوصا اگر رنگ تزیینات با تم کلی رنگ دکوراسیون هم‌خوانی نداشته باشد.

نحوه انتخاب رنگ فرش برای خانه هم بسیار مهم است، خوب است در فضاهای کوچک به جای طرح‌های سنتی به سراغ طرح‌های مدرن و رنگ‌های روشن بروید تا فضا را زیباتر کند. انتخاب رنگ‌های تیره و طرح‌های خیلی شلوغ فضا را خفه می‌کند. البته خانه‌های شلوغ و افرادی که کودک دارند در انتخاب رنگ‌ها محدودیت‌های بیشتری دارند چرا که رنگ‌های خیلی روشن زود کثیف می‌شوند و آلودگی‌ها را بیشتر نمایان می‌کنند.

در فضاهای کوچک حتما به ته رنگ‌ها هم اهمیت بدهید، چرا که در کلیت دکوراسیون تاثیر گذار هستند. اگر به آرامش خود و اعضای خانواده در محیط خانه اهمیت می‌دهید لازم است در خصوص فنگ شویی رنگ ‌ها مطالعه داشته باشید تا رنگ‌هایی را بکار ببرید که با اصول کلی فنگ شویی مطابقت داشته و انرژی‌های منفی را از فضای خانه دور کند.

قانون اصلی فنگ شویی این است که از بکار بردن وسایل اضافه پرهیز کنید اما اگر دقت کنید می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را به کمک این قانون بهتر در خانه بچینید.

قانون‌های کلی که در انتخاب رنگ‌ها برای فضاهای کوچک باید در نظر داشته باشیم کدام است؟

بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک رنگ دکوراسیون خانه تنها بر زیبایی خانه اثر گذار نیست، بلکه تاثیر روانشناسی زیادی هم روی ساکنان دارد. برای اینکه به سراغ بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک نروید لازم است با قوانین کلی انتخاب رنگ فضاهای داخلی ساختمان آشنا باشید.

در دکوراسیون داخلی ساختمان یک چرخه رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ترکیبی از رنگ‌های روشن و تیره هستند. مجموعه‌ای از رنگ‌های اصلی و فرعی در این چرخه تعریف شده‌اند که در انتخاب رنگ دیوارها، تزیینات، مبلمان و وسایل خانه باید آن‌ها را رعایت کنید و از این چرخه خارج نشوید.

رنگ‌ها در دو دسته سرد و گرم طبقه بندی می‌شوند، شما باید در انتخاب رنگ‌های بخش‌های مختلف ساختمان تناسب درجه حرارت رنگ‌ها را هم مدنظر داشته باشید. تنها رنگ نیست که در زیبایی دکوراسیون ساختمان تاثیر گذار است، نباید تاثیر نور، مدل مبلمان و وسایل را فراموش کنید.

جادوی رنگ مشکلی را از یاد نبرید در طراحی داخلی فضای هر ساختمان به ویژه فضاهای کوچک لازم است از رنگ سیاه هم استفاده کنید، چرا که به کلیت تم رنگی اهمیت و عمق خاصی می‌دهد.

هر رنگ چه احساسی را به بیننده منتقل می‌کند؟

زرد رنگ خورشید است و حس شادی را به دیگران منتقل می‌کند. این رنگ برای پذیرایی، غذاخوری یا حمام مناسب است اما انتخاب خوبی برای اتاق خواب نیست. آبی رنگ آرامش است که ضربان قلب را کنترل کرده، باعث کاهش فشار خون شده و به شما حس راحتی می‌دهد، پس انتخاب خوبی برای اتاق خواب است. سبز رنگ سرزندگی است و تقریبا در همه فضاهای خانه می‌توان از طیف‌های مختلف آن استفاده کرد. بنفش رنگ خلاقیت و ثروت است و اگر از تم روشن آن به درستی استفاده کنید می‌تواند آرامش بخش باشد. قرمز رنگ پرانرژی‌ای است که باعث تحریک احساسات افراد می‌شود به همین دلیل خوب است در اتاق غذاخوری از آن استفاده نکنید، چرا که احتمالا باعث زیاده روی شما در خوردن خواهد شد.

مشکی، سفید، خاکستری و قهوه‌ای خنثی هستند و شما به راحتی می‌توانید آن را با رنگ‌های مختلف هماهنگ کنید. این رنگ‌ها معمولا به صورت مکمل در کنار رنگ‌های اصلی دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند و فضا را زیباتر می‌کنند.

به کاربردن هر کدام از این رنگ‌ها در محل‌های نامناسب می‌تواند حس نامطلوبی را به ساکنان منتقل کند و آن را به بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک یا بزرگ تبدیل کند.

بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک هیچ رنگی به خودی خود بد نیست اما به کاربردن آن در فضای نامناسب آن را به بدترین رنگ تبدیل می‌کند، اگر می‌خواهید انتخاب مناسبی در طراحی فضای داخلی ساختمان داشته باشید باید رنگ‌ها را به خوبی بشناسید و آن‌ها را در فضای مناسب بکار ببرید.

ترکیب رنگ‌ها هم بسیار مهم است و اگر ترکیبات نامناسب و غیرهم‌خوان را بکار ببرید، قطعا گرانترین و بزرگ‌ترین خانه‌ها هم نازیبا به نظر می‌رسند. در فضاهای کوچک انتخاب رنگ‌ها در بزرگ و دل‌بازتر به نظر رسیدن آن‌ها تاثیر زیادی دارد. با انتخاب رنگ مناسب و چیدمان صحیح وسایل داخلی می‌توانید فضا را بسیار بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان دهید.

بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک معمولا تیره هستند و خارج از چرخه رنگ‌های هم‌خوان و متناسب انتخاب می‌شوند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.