درباره مجله وینوک

درباره وینوک

از اوایل سال ۹۶، مجله وینوک کار خود را به عنوان یک مجله دیجیتال آغاز کرده است و مقالات روز دنیا را به صورت ترجمه در اختیار مخاطبان خود قرار داده است. مقاله‌های موجود در سایت محدود به ترجمه نمی‌شود و تیم نویسندگی وینوک مقالاتی محتوا محور درباره هنر، کافه گردی، سفر، گردشگری و غیره را نیز تدوین و منتشر می‌کند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ورود بیشتر مجلات دیجیتال به زندگی روزمره بشر نیاز به دانستن و خواندن مقالات در زمینه علم، پزشکی، فن آوری و جهان اطراف ما بیشتر شده است. رساله وینوک نیز همین است. ارائه بستری برای مطالعه و درک موضوعات اجتماعی و عمومی روز که هدف آن بالا بردن سطح آگاهی جامعه است.

کلمه وینوک از کجا می‌آید؟

در اصل وینوک نام محلی است در روستای تاریخی نویس، روستای آبا و اجدادی من که باغ‌هایی سرسبز در آن واقع شده است. کلمه وینوک در زبان فارسی بسیار خاص و منحصر به فرد است. اما زمانی که وینوک را با پیشنهاد یکی از اعضای خانواده انتخاب کردیم با سرچ در اینترنت متوجه شدم که در زبان لاتین نیز معنای خاصی دارد.

Vinok نام تاج گلی است که در سنت اوکراین دختران ازدواج نکرده آن را بر روی سر خود می‌گذارند. دختران اوکراینی در مراسم‌ها و جشن‌های مذهبی خود  این تاج را بر روی سر خود قرار می‌دهند. از همان ابتدا، احساس شور و شوق در مورد اسم وینوک یکی دیگر از زیبایی‌های این کار بود که اصلا حاضر نیستم آن را با چیز دیگری عوض کنم.

داستان وینوک

همه چیز از یک جرقه در ذهن آغاز شد. کار در شرکت‌های خصوصی مشکلات خاص خودش را داشت و همین مشکلات باعث شد تا به فکر کاری باشم که از صفر تا صد آن در اختیار خودم باشد. ایده وینوک نیز با نظر خودم و چند نفر از دوستان شکل گرفت و خیلی زود و بدون فکر کار بر روی وینوک را آغاز کردیم. البته قبل از مجله اینترنتی ایده ما مجله آشپزی بود ولی با توجه به گستردگی حوزه مجله اینترنتی انتخاب نهایی ما مجله دانش و سرگرمی شد.

در ابتدا همه چیز مانند یک وبلاگ پیش رفت تا به امروز که شما وینوک را به شکل یک مجله دیجیتال در زمینه‌های هنر، گردشگری، فیلم، کتاب، کافه و رستوران گردی، سلامت، سرگرمی و گفتگوهای اختصاصی مشاهده می‌کنید. اما امروز یکی از بهترین حس‌ها زمانی است که حاصل دست رنج خود را بر طبق نظر و ایده‌های خود به صورت مجله دیجیتال می‌بینیم.

اما در این راه دو دوست همراهم بودند و هستند که باید ازشون تشکر کنم. در زمینه طراحی و توسعه سایت باید یک تشکر ویژه بکنم از محمدرضا هدایتی که اگر در این مدت در کنار بنده و وینوک نبود امروز وینوکی وجود نداشت. او در شکل‌گیری سایت، تغییرات ظاهری و محتوا همراه همیشگی بوده است. اما نفر بعدی الهه موحدی راد دوست عزیزم و مسئول سایت رادان گروپ است که بنده و وینوک رو در زمینه طراحی بنر و گرافیگ سایت کمک کردند. این دو دوست از ابتدای راه اندازی سایت با بنده بودند و من را در این راه یاری دادند.