نحوه انتخاب رنگ فرش برای خانه و اهمیت آن در دکوراسیون

فرش زیرانداز برجسته ایرانیان است که به عنوان یک هنر و صنایع دستی در کل جهان مشهور شده، نحوه انتخاب رنگ فرش خانه، سلیقه و اصالت صاحب آن را به دیگران نشان می‌دهد. امروزه انواع فرش‌های سنتی و مدرن در دسترس شما قرار دارند که می‌توانید از آن‌ها برای تکمیل دکوراسیون داخلی خانه استفاده کرده و بر مبنای فضای کلی خانه در بین انواع مدل‌ها، طرح‌ها و نقش‌ها یکی را انتخاب کنید.

رنگ یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب فرش مناسب هر خانه‌ای است که می‌تواند به هماهنگی بیشتر کلیه اجزای دکوراسیون خانه کمک کند، در این مطلب به شما کمک می‌کنیم رنگی را انتخاب کنید که زیبایی فضای خانه شما را دو چندان کند و بیشتر با نحوه انتخاب رنگ فرش خانه آشنا شوید.

چرا انتخاب رنگ فرش خانه مهم است؟

فرش یک کالای باارزش و گرانقیمت است که تعویض آن هزینه زیادی را به خانواده تحمیل می‌کند به همین دلیل هنگام خرید باید رنگی را انتخاب کنید که در طولانی مدت قابل استفاده باشد و با تغییر دکوراسیون هم زیبایی و هماهنگی خود را با فضا از دست ندهد.

فرش قلب دکوراسیون خانه‌های ایرانی است و رنگ آن به خانه انرژی و زیبایی می‌دهد به همین دلیل انتخاب آن مهم است و باید نهایت دقت و سلیقه خود را هنگام خرید فرش بکار ببرید.

بسیاری نوع چیدمان منزل و رنگ وسایل خانه را بر مبنای فرش تنظیم می‌کنند، از این رو هنگام خرید فرش به ویژه اتاق پذیرایی باید عوامل مختلفی را مدنظر قرار دهید.

رنگ نامناسب فرش ممکن است فضای خانه را کوچک و دلگیر نشان دهد و تمام دکوراسیون خانه تحت تاثیر این انتخاب نامناسب به نظر برسد، برای اینکه در انتخاب خود مرتکب اشتباه نشوید باید انواع فرش و رنگ بندی مناسب برای آن‌ها را بشناسید.

بهترین رنگ برای فرش خانه کدام است؟

نحوه انتخاب رنگ فرش

هنگام انتخاب رنگ فرش باید این نکته را در نظر بگیرید که ترندهای بازار و مد هر از چندگاهی تغییر می‌کند اما فرش خانه سال‌های طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین باید رنگی باشد که به راحتی در اصطلاح از مد نمی‌افتد و در دراز مدت باعث خستگی و دلزدگی اهالی خانه نمی‌شود.

فرش با اینکه یک اثر هنری ارزشمند است اما زیر پا پهن می‌شود و شما مدام روی آن در حال حرکت هستید پس اگر رنگ خیلی روشنی را انتخاب کنید به احتمال زیاد زود کثیف می‌شود. شستن فرش ارزش مادی آن را کم می‌کند و اگر به وسیله افراد غیر متخصص انجام شود ممکن است به بافت آن آسیب رسانده و باعث مخلوط شدن رنگ‌ها شود.

فضای خانه از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده و بهترین رنگ ها برای چیدمان اتاق خواب با پذیرایی یکی نیست، هنگام انتخاب رنگ فرش باید این نکته را هم مدنظر داشته باشید.

مبلمان یا کف پوش رنگ فرش با کدامیک باید هماهنگ باشد؟

هماهنگ کردن رنگ فرش با مبلمان یا کفپوش تصمیم مهمی است که اغلب قبل از خرید ذهن افراد را به خود مشغول می‌کند. همه فرش‌ها زیبا هستند، فرقی نمی‌کند دستباف باشد یا ماشینی، طرح کاشان یا اصفهان همگی زیبا هستند، فرش‌های مدرن هم در جای خود زیبایی خاصی به فضا می‌دهند، آنچه باعث می‌شود یک فرش زشت به نظر برسد انتخاب نادرست و قرار دادن آن در فضایی است که با آن هماهنگی ندارد. رنگ یکی از عناصر کلیدی است که ممکن است باعث شود یک فرش نازیبا به نظر برسد، درصورتیکه در کنار مبلمان یا کف پوش نامتناسب قرار بگیرد کل زیبایی آن را تحت تاثیر قرار داده و کمرنگ می‌کند.

مبلمان روشن که این روزها طرفداران زیادی دارد دست شما را برای انتخاب رنگ فرش باز می‌گذارد و انتخاب‌های متعددی را پیش روی شما قرار می‌دهد. بنابراین، اگر قصد دارید دکوراسیون داخلی با رنگ های شاد داشته باشید جای نگرانی نیست و می‌توانید برای آن فرش مناسب انتخاب کنید.

رنگ‌های روشن و ساده مبلمان که خنثی هستند را می‌توان با طرح‌های شلوغ و رنگ‌های گرم به راحتی هماهنگ کرد و انتخاب فرش‌های سنتی ایرانی با آن‌ها کاملا متناسب است.

یک کفپوش شلوغ طرح‌دار را نمی‌توان با فرش‌های پر نقش و نگار با تنوع رنگی بالا ست کرد، تناسب‌ها به هم خورده و کل فضا را شلوغ می‌کند. اگر چنین کفپوش‌هایی دارید بهتر است سراغ فرش‌هایی با نقش و نگار کمتر بروید و در انتخاب رنگ آن‌ها هم به سراغ رنگ‌های خنثی بروید.

مبلمان هم بهتر است ساده و با رنگ‌های روشن باشد تا فضا را زیبا کند، چشم از دیدن این رنگ‌ها خسته نمی‌شود، شلوغی طرح و رنگ‌ها ممکن است در نگاه اول جذاب باشد اما در طولانی مدت خسته کننده خواهد بود. برای کف پوش‌های تیره سراغ فرش روشن‌تر بروید و هنگام انتخاب فرش مناسب کف پوش‌های روشن سعی کنید رنگ‌های تیره‌تر را انتخاب کنید.

رنگ فرش مناسب برای اتاق‌های کوچک و بزرگ کدام است؟

نحوه انتخاب رنگ فرش

برای اینکه فضاهای کوچک خسته کننده و خفه به نظر نرسند بهتر است به سراغ رنگ‌های مثل سفید، کرم، طوسی یا بژ بروید این رنگ‌ها فضا را بزرگتر نشان داده و اگر با رنگ آمیزی کل اتاق هماهنگ باشد می‌تواند ضمن بزرگ‌تر نشان دادن اتاق به چشمان شما هم آرامش هدیه کند.

در اتاق‌های بزرگ و فضاهای بازتر، انتخاب‌های متنوع‌تری دارید و می‌توانید به سراغ رنگ‌های گرم و شاد که حس زندگی را به خانه تزریق می‌کند بروید.

تمی که برای دکوراسیون خود انتخاب می‌کنید هم در انتخاب رنگ و طرح فرش‌ها تاثیرگذار است، ترکیب تم و اندازه فضا به انتخاب نهایی رنگ کمک می‌کند، همانطور که می‌بینید انتخاب فرش به عوامل مختلفی بستگی دارد البته به دلیل وجود تنوع رنگی در فرش‌ها قطعا می‌توانید چیزی را پیدا کنید که با همه معیارهای شما مطابقت داشته باشد فقط کافی است به اندازه کافی برای این انتخاب وقت بگذارید. خانه بزرگ یا کوچک فرقی نمی‌کند اندازه فرش باید با فضا متناسب باشد اگر فرش بزرگ‌تر از فضا باشد از دیواره‌ها بالا می‌رود و خیلی زود آسیب می‌بیند و اگر کوچک باشد فضای خانه را سرد نشان می‌دهد و شما را از خانه دلزده می‌کند، بدون اینکه بدانید دلیل این حالتان چیست.

تم رنگ فرش مناسب اتاق پذیرایی، خواب و آشپزخانه چه تفاوتی با هم دارند؟

اتاق نشیمن جایی است که اغلب اعضای خانواده عمده وقت خود را در منزل آنجا سپری می‌کنند و ممکن است بخواهید از مهمانانتان هم در این فضا پذیرایی کنید، پس هنگام انتخاب فرش باید به سراغ رنگ‌هایی بروید که انرژی لازم را به شما بدهد و در عین حال بتوانید در طولانی مدت آن‌ها را ببینید و لذت ببرید.

اتاق خواب محل آرامش و استراحت است، بنابراین رنگ تمام وسایل آن باید به نحوی باشد که مانع خواب شما نشده و ذهنتان را درگیر نکنند. آبی، خاکستری، کرم و رنگ‌های آرامش بخش برای این فضا مناسب هستند.

چند سالی در آشپزخانه خبری از فرش نبود و کفپوش به تنهایی فضای آشپزخانه را می‌پوشاند اما مدتی است استفاده از فرش در آشپزخانه ترند شده و طرح‌های جذاب اختصاصی این فضا هم به بازار آمده است.

هنگام انتخاب رنگ فرش آشپزخانه این نکته را فراموش نکنید که آشپزی ممکن است با شلوغی همراه باشد و احتمال کثیف شدن فرش آشپزخانه بیشتر از هر جای دیگری است، پس بهتر است به سراغ رنگ‌هایی بروید که به راحتی کثیف نمی‌شوند، همچنین رنگ این فرش‌ها باید ثابت باشد چرا که معمولا بیشتر شسته می‌شوند.

نحوه انتخاب رنگ فرش برای خانه بیش از هر چیز دیگری به سلیقه شما بستگی دارد، اگر قبل از خرید انتخاب‌های خود را محدود کنید و تم کلی یا رنگ‌های دلخواه خود را انتخاب کنید خریدن فرش ساده‌تر می‌شود. برای بسیاری به ویژه عروس خانم‌های جوان سوال است که اول فرش بخرند و مبلمان را با آن هماهنگ کنند یا خرید مبلمان و هماهنگ کردن رنگ فرش با آن انتخاب بهتری است، پاسخ به این سوال کار سختی است و بستگی مستقیم به نظر شما دارد، اما این نکته را در نظر داشته باشید که پس از مدتی می‌توانید روکش مبل‌های را تعویض کنید اما رنگ فرش قابل تغییر دادن نیست.

فرش روح هر خانه‌ای است که به محیط زندگی ایرانی‌ها هویت می‌دهد، هنگام انتخاب رنگ فرش این نکته را در نظر داشته باشید. قیمت فرش‌های خوب و باکیفیت گران است بنابراین هنگام خرید همه فاکتورها را در نظر بگیرید تا بعدها از انتخاب خود پشیمان نشوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.