بهترین رنگ برای کاشی سرویس بهداشتی کدام است؟

در سرویس‌های بهداشتی معمولا برای کف و دیوارها از کاشی استفاده می‌شود، کاشی‌ کردن دیوار کار چندان ساده‌ای نیست به همین دلیل در بیشتر موارد، تنها بخشی از دیوار کاشی می‌شود.

کاشی‌های مختلفی برای استفاده در سرویس بهداشتی کاربرد دارند که رنگ آن‌ها به دلیل اینکه که معمولا در فضای کوچک‌تری نسبت به سایر فضاهای خانه بکار می‌روند، اهمیت زیادی دارد. انتخاب بهترین رنگ برای کاشی سرویس بهداشتی مانند انتخاب بهترین کفپوش برای حمام به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مطلب به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

چرا طراحی سرویس بهداشتی مهم است؟

معمولا به طراحی سرویس بهداشتی اهمیت چندانی داده نمی‌شود، این در حالی است که با یک طراحی مناسب و انتخاب درست رنگ می‌توان یک فضای خوب و آرامش بخش را در یک فضای کوچک ایجاد کرد. بعد از یک روز سخت کاری هیچ چیز به اندازه یک دوش آب گرم انسان را سرحال نمی‌آورد، حال فرض کنید در یک فضای زیبا و آرامش‌بخش دوش بگیرید حتما در روحیه شما تاثیر گذار است.

طراحی فضای سرویس‌های بهداشتی باید مینیمال باشد و از بکار بردن وسایل زیاد و طراحی شلوغ در آن پرهیز شود. کیفیت کاشی‌ها و رنگی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. به دلیل رعایت نکات بهداشتی و سلامت خانواده معمولا این فضا بیش از سایر بخش‌های خانه شسته و ضد عفونی می‌شود و اگر جنس و رنگ مصالح انتخابی مناسب نباشد زود فرسوده شده و هزینه زیادی را به مالک تحمیل می‌کند.

انتخاب رنگ‌هایی که به مرور زمان طراوت خود را از دست نمی‌دهد کمک می‌کند فضای سرویس بهداشتی حالت کهنه و قدمی به خود نگیرد. انتخاب با شما است می‌توانید با طراحی مناسب یک حمام سنتی را تداعی کنید یا یک فضای مدرن و لوکس بسازید.

نورپردازی فضای سرویس‌های بهداشتی هم بسیار مهم است، انتخاب رنگ‌های روشن در کنار نورپردازی مناسب از تاریکی و گرفته به نظر رسیدن فضا پیشگیری می‌کند.

تماشا کنید: مرتب کردن لوازم حمام و زیبا

بهترین رنگ برای کاشی سرویس بهداشتی کدام است؟

طیف خنثی بهترین رنگ برای کاشی سرویس بهداشتی است، استفاده از این گروه رنگ‌ها در کف سرویس بهداشتی و حمام  کوچک‌ترین فضاها را بزرگ‌تر نشان داده و به آن دیدی چشم‌نواز می‌بخشد. رنگ‌های خنثی چشم را به سمت خود جلب می‌کنند و مانع از توجه به فضاهای اطراف می‌شود به این ترتیب بیننده بیشتر به طرح و نقش کاشی توجه می‌کند. سفید پرطرفدارترین رنگ برای سرامیک سرویس‌های بهداشتی است.

کاشی، سرامیک، سفال، کاشی‌های شیشه‌ای، کاشی‌های چند لایه پلاستیکی، کاشی‌های سنگی و کاشی چوب پنبه انواع کاشی‌هایی است که در سرویس‌های بهداشتی کاربرد دارند. گاهی طراحان از چند مدل کاشی در رنگ‌های مختلف برای طراحی فضای سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌کنند، اما معمولا فضای تک رنگ سفید برای فضاهای کوچک مناسب‌تر است. اگر فضای بیشتری برای سرویس‌های بهداشتی در اختیار دارید می‌توانید از رنگ‌های متنوع‌تری برای طراحی فضا استفاده کنید. سفید یک رنگ آرامش بخش است که نماد پاکی است به همین دلیل همیشه در گزینه‌های اصلی طراحان برای فضای حمام و سرویس‌های بهداشتی است.

سایر رنگ‌های خنثی مثل نقره‌ای، کرم کمرنگ و استخوانی هم بسته به محیط در طراحی سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ‌ها به صورت معمول برای بخش قالب فضا یعنی دیوار بکار برده می‌شود و اگر بخواهید تنوع رنگی داشته باشید می‌توانید در بخش‌های دیگر فضا این تنوع را ایجاد کنید.

در کنار سفید چه ترکیب‌ رنگ‌هایی برای طراحی فضای سرویس‌های بهداشتی مناسب است؟

طراحان از ترکیب‌های رنگی مختلفی در کنار سفید که رنگ غالب است برای طراحی فضای سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌کنند. اگر معتقد هستید بهترین رنگ برای کاشی سرویس بهداشتی سفید یکپارچه است بد نیست نگاهی به ژورنال‌های جدید طراحی و ترکیب رنگ‌های جذابی که حتی در فضاهای کوچک بکار رفته بیندازید. انتخاب با شما است اما گاهی یک حرکت جسورانه تغییرات عمده‌ای در فضا ایجاد می‌کند.

ترکیب رنگ سفید و آبی گزینه کم خطری است که می‌تواند به فضا تنوع بدهد و در عین حال تداعی کننده دریا و آرامش آن باشد، رنگ‌های جسورانه‌ای مثل قهوه‌ای و زرد هم در برخی موارد در طراحی فضای سرویس‌های بهداشتی بکار برده شده است، قهوه‌ای رنگ چوب است و در کنار کمد یا آویز حوله در داخل حمام می‌تواند فضا را زیباتر کند. این‌ها کمی پرریسک هستند و باید هوشمندانه مورد استفاده قرار بگیرند.

ترکیب سفید و سیاه حالتی مدرن به فضای سرویس بهداشتی می‌دهد و سبب می‌شود فضا در عین سادگی مدرن به نظر برسد.

رنگ قرمز گاهی به صورت جسورانه در طراحی سرویس بهداشتی دیده شده است. ترکیب سفید و قرمز فضا را کمی متفاوت می‌کند، البته ممکن است انتخاب شما نباشد اما در برخی جاها اثرگذاری بالایی داشته است.

کاشی بهترین و مقاوم‌ترین انتخاب برای پوشش کف و دیواره‌های سرویس‌های بهداشتی است اما تنها انتخاب نیست شما می‌توانید از سرامیک دیواری و دیوارپوش هم در این فضا استفاده کنید.

کاشی‌های کف و دیواره‌های سرویس‌های بهداشتی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

کاشی کف سرویس‌های بهداشتی معمولا از نظر اندازه کوچک‌تر انتخاب می‌شود و زهکشی در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. کاشی کف باید عایق بندی شود تا از نفوذ آب و نم دادن ساختمان پیشگیری شود.

کاشی‌های سرامیکی، چینی و سنگ بهترین انتخاب برای کاشی کف است که معمولا از رنگ سفید و استخوانی برای این کاشی‌ها استفاده می‌شود.

کاشی‌های دیوار ابعاد بزرگ‌تری دارند و انتخاب رنگ‌های براق در آن گزینه مناسبی است. طرحی و رنگی که برای این کاشی‌ها انتخاب می‌کنید به میزان زیادی سلیقه‌ای است و به خواست شما بستگی دارد. هنگام انتخاب رنگ دیواره‌ها باید نکات مختلفی را مدنظر قرار دهید، مشورت با یک طراح ساختمان که در این زمینه تخصص دارد می‌تواند به انتخاب بهتر شما کمک کند. معمولا همه دیوار سرویس‌های بهداشتی کاشی نمی‌شود و بیشتر فضایی به اندازه نصف یا یک سوم دیوار را کاشی می‌کنند.

علاوه بر رنگ کاشی چه چیزهای دیگری را باید در طراحی سرویسی بهداشتی در نظر گرفت؟

بافت و طراح کاشی در حمام و سرویس بهداشتی که باید به صورت مستمر تمیز شوند اهمیت بسیاری دارد، کاشی‌های انتخاب از نظر بافت باید به شکلی باشند که به راحتی و بدون دردسر تمیز شوند و با شستشوی مدام از بین نروند. کاشی نباید لیز باشد چرا که می‌تواند به شما آسیب بزند. بافت کاشی کف نباید زبر و برآمده باشد چرا که موقع راه رفتن حس بدی در فرد ایجاد می‌کند.

تنوع کاشی و سرامیک‌ها بسیار بالا است اما نباید هنگام انتخاب دستپاچه شوید و بیش از 3 مدل کاشی را انتخاب کنید.

اندازه کاشی‌هایی که انتخاب می‌کنید هم خیلی تاثیر گذار هستند، کاشی‌های کوچک به بند کشی بیشتری نیاز دارند و نگهداری آن‌ها سخت‌تر است.

کاشی‌های بزرگ به فضا شکلی یکپارچه می‌دهد اما این انتخاب با شما است که چه اندازه‌ای را برای فضای سرویس بهداشتی انتخاب کنید.

فراموش نکنید فضای سرویس‌های بهداشتی از عناصر مختلفی مثل سینک، شیرآلات بهداشتی، پرده و وان تشکیل شده است، هنگام انتخاب رنگ کاشی باید این نکته را در نظر بگیرید که هارمونی فضا از بین نرود و همه رنگ‌ها با یکدیگر هم‌خوانی داشته باشند.

کلام آخر

انتخاب بهترین رنگ برای کاشی سرویس بهداشتی به عوامل مختلفی بستگی دارد، معمولا طراحان رنگ‌های خنثی به ویژه سفید را برای طراحی این فضا استفاده می‌کنند اما شما می‌توانید با ترکیب رنگ‌های مختلف و سفید فضایی متفاوت در سرویس‌های بهداشتی خود ایجاد کنید. متأسفانه طراحی رنگ سرویس بهداشتی در ایران کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد این در حالی است که طراحان مطرح جهان برنامه‌های ویژه‌ای برای این فضا دارند.

بکار بردن رنگ‌های تیره در فضای سرویس بهداشتی انتخاب درستی نیست چرا که فضا را کوچکتر از اندازه طبیعی نشان می‌دهد و استفاده از رنگ‌های تیره گاهی ممکن است باعث شود لکه‌های آب در فضا دیده شوند که فضا را آلوده نشان می‌دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.