نحوه انتخاب بهترین رنگ ها برای چیدمان اتاق خواب در خانه

یکی از متداول‌ترین سؤالاتی که در رابطه با چیدمان داخلی اتاق خواب مطرح می‌شود، در رابطه با انتخاب رنگ مناسب است. گرچه این سؤال خوبی است، اما یک پاسخ ثابت ندارد.

ترجیحات شخصی فرد، سبک چیدمان داخلی، بودجه‌ی در دسترس، سبک زندگی و نحوه‌ی چیدمان سایر بخش‌های خانه بر روی این موضوع تأثیرگذار هستند. با این حال، انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب چندان دشوار نخواهد بود. ترفندها و ایده‌های ساده‌ای وجود دارند که در انتخاب مناسب‌ترین رنگ برای شما، کمک‌تان می‌کنند.

بهترین رنگ برای اتاق خواب

هر فرد می‌تواند با توجه به خواست و سلیقه خود اتاق خواب و خانه خود را چیدمان کند. به عنوان مثال فردی فضای کوچکی برای دکور دارد و باید بهترین رنگ برای چیدمان فضاهای کوچک را انتخاب کند تا آن را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان دهد. حتی ممکن است فردی به دنبال ایده برای چیدمان اتاق خواب مستر باشد و رنگ دلخواه او برای این اتاق خواب خوب باشد.

در تمام حالات انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب ابتدا امری سلیقه‌ای است و بعد جلوه تکنیکی می‌گیرد. برای اینکه به زیباسازی اتاق خود کمک کنید و همچنین دکوراسیون خانه با رنگ های شاد را نیز تجربه کنید، لازم است یک سری اصول را رعایت کنید. در ادامه با ما همراه باشید و با این اصول آشنا شوید و بهترین رنگ برای اتاق خواب را پیدا کنید.

رنگ مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید

یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها در رابطه با طیف رنگی اتاق خواب، رنگ و یا ترکیب رنگی مورد علاقه‌تان است. آبی، قهوه‌ای یا صورتی را می‌پسندید؟

فرقی نمی‌کند که رنگ مورد علاقه‌تان چیست، به هر حال حداقل یکی از سایه‌های آن رنگ می‌تواند برای اتاق خوابتان مناسب باشد. در رابطه با رنگ‌هایی بیندیشید که باعث حال خوبتان می‌شوند. نگاهی به کمد لباس‌های خود بیاندازید، ببینید کدام رنگ غالب است.

ببینید که آیا به رنگ گل، نقاشی و یا ظروف خاصی تمایل دارید یا خیر. اتاق خواب مکانی است که در آن انرژی خود را باز میابید، از این رو باید به همان رنگی باشد که به آن علاقه‌مند هستید.

رنگ را بر اساس سبک دکوراسیون خود انتخاب کنید

بهترین رنگ برای اتاق خواب

اگر چیدمان اتاق خوابتان بر اساس یک سبک خاص است، می‌توانید از پالت رنگی مربوط به آن سبک خاص، بهره بگیرید. برای مثال، به این نمونه‌ها توجه کنید:

اتاق خواب‌های کلبه‌ای (یا زیر شیروانی): مجموعه‌ای وسیعی از رنگ‌های شاد را می‌توانید برای این منظور به کار ببرید. برای مثال می‌توان به رنگ‌های پاستیلی، رنگ‌های میانی و سفید اشاره کرد. معمولاً در این سبک از دکوراسیون از رنگ‌های تیره، نئونی درخشان و متالیک استفاده نمی‌شود. استفاده بیش از اندازه از رنگ‌های خنثی نیز متداول نیست.

اتاق خواب‌های الهام گرفته از فرهنگ توسکانی (روم باستان): معمولاً در چیدمان سبک قرون وسطایی، از رنگ‌های خاکی و طلایی استفاده می‌شود، برای مثال می‌توان به رنگ‌های قرمز مایل به قهوه‌ای، طلایی، سبز زیتونی، قهوه‌ای و قرمز آجری اشاره کرد. گاه می‌توان استفاده‌ی محدود از رنگ‌های فیروزه‌ای و آبی روشن را نیز مشاهده کرد، اما صرفاً برای تأکید بر روی برخی بخش‌های فرعی است و به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون کاربرد ندارد.

اتاق خواب‌های معاصر یا مینیمالیستی: معمولاً در این اماکن خلوت و مدرن از پالت رنگی ساده و محدود به چند رنگ خنثی، مشکی، سفید یا خاکستری استفاده می‌شود. می‌توان برای روتختی، آثار هنری، اشیاء و یا لوازم فرعی، به صورت محدود از رنگ‌های شاد نیز استفاده کرد.

سبک ساحلی: استفاده از مقدار زیادی آبی، سفید و رنگ‌های برنزه‌ی ماسه‌ای، شاخصه‌ی سبک ساحلی است. می‌توان به صورت محدود از قرمز، نارنجی و یا سبز، برای برجسته‌سازی برخی قسمت‌ها استفاده کرد.

سبک گرمسیری: آیا به این سبک علاقه‌مند هستید؟ در این صورت احتمالاً اتاق خوابی مملو از رنگ‌های شاد سبز، زرد، نارنجی، آبی و صورتی قزل آلایی که به شیوه‌ای رنگارنگ در هم آمیخته‌اند را می‌پسندید.

الهام گرفتن از الگوها یا آثار هنری 

بهترین رنگ برای اتاق خواب

اگر یک فرش، اثر هنری یا لوازم جانبی دیگری دارید که رنگ‌بندی آن را می‌پسندید، می¬توانید از رنگ‌بندی آن برای اتاق خوابتان الهام بگیرید.

اگر یک عکس، نقاشی و یا لوازم فرعی دیگر (برای مثال، صندلی، کمد، قاب پنجره یا لامپ) دارید که رنگ‌بندی، بافت و یا الگوی خاصی دارد، می‌توانید از آن برای رنگ‌آمیزی اتاق خواب خود الهام بگیرد. این ایده، به ویژه در رابطه با اتاق خواب کودکان به خوبی جواب می‌دهد.

نقاشی‌های کودکان، مجموعه رنگ‌های بسیار خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهند. این کار فرصت خوبی را برای به نمایش گذاشتن کارهای هنری آنان فراهم می‌آورد.

طیف‌ها و ترکیب‌بندی‌های رنگی

می‌توانید از چرخ رنگی، الهام بگیرید. پالت‌های ساده شامل طیف‌های مختلف یک رنگ و یا رنگ‌های مشابه هستند. همچنین می‌توانید یک رنگ کلاسیک (مانند سفید) را با رنگ‌های درخشان ترکیب کنید و تضادهای رنگی زیبایی را بیافرینید. برای مثال می‌توان به سفید و سیاه یا یک رنگ غالب مانند آبی، زرد و یا سفید، اشاره کرد.

استفاده از یک رنگ خنثی

بهترین رنگ برای اتاق خواب

امن‌ترین راه برای انتخاب رنگ‌بندی اتاق خواب، چسبیدن به یک رنگ خنثی و یا پالت‌های رنگی غالباً خنثی است. فکر نکنید، که رنگ‌های خنثی به معنای رنگ‌های کسالت‌آور هستند. اگر به خوبی آنها را انتخاب کنید، یک اتاق خواب با رنگ‌بندی خنثی نیز می‌تواند پر زرق و برق، جذاب و به روز باشد.

علاوه بر آن، می‌توانید با افزودن چند رنگ به قسمت¬های مختلف چیدمان، رنگ‌بندی اتاق خواب خود را از حالت سکون خارج کنید. معمولاً رنگ‌های خنثی شامل همه‌ی طیف‌های قهوه‌ای می‌شوند (از روشن‌ترین رنگ‌های ماسه‌ای گرفته تا تیره‌ترین رنگ‌های شکلاتی). اما رنگ‌های سفید، مشکی و خاکستری نیز در زمره‌ی طیف‌های خنثی قرار دارند.

انتخاب رنگ‌هایی که به خواب آرام کمک می‌کنند

برخی از رنگ‌ها به خواب بهتر و آرامش بیشتر کمک می‌کنند. به هر حال این مهم‌ترین کاربرد اتاق خواب است. اگر به دنبال رنگ‌های آرامش‌بخش برای تخلیه‌ی تنش‌های روزمره هستید، رنگ‌های سرد موجود در طبیعت را به شما پیشنهاد می‌کنیم. بررسی‌ها نشان داده‌اند که افراد در اتاق خواب آبی، سریع‌تر به خواب می‌روند. طیف‌های کم‌رنگ آبی، سبز و خاکستری، محیطی آرامش‌بخش را ایجاد می‌کنند که به خواب راحت کمک می‌نماید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.