نکاتی برای چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک به بهترین شکل

داشتن یک آشپزخانه کوچک “با چالش فضا” لزوماً یک دردسر محسوب نمی‌شود. جذابیت آشپزخانه وسیع و جادار به سرعت از بین می‌رود، در حالی که یک آشپزخانه کوچک و زیبا با طراحی بسیار خوب می‌تواند مزایای شگفت انگیزی را ارائه دهد.

هنگامی که این امر با دقت مورد ملاحظه قرار می‌گیرد، یک آشپزخانه کوچک می‌تواند آنقدر جذاب باشد که هدف برخی از مشاغل مربوط به بازسازی در حال حاضر، کاهش اندازه یک آشپزخانه بزرگ و چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک به منظور یک فضای قابل کنترل‌تر است.

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

در اینجا برخی از مزایای آشپزخانه‌های کوچک آورده شده است:

  • باعث صرفه جویی در فضای خانه می‌شوند. بسیاری از آشپزخانه‌ها به مراتب بزرگتر از حد مورد نیاز هستند، در حالی که یک آشپزخانه کوچک فقط می‌تواند متناسب نیازهای شما باشد و کوچک کردن فضای آشپزخانه در هنگام بازسازی فضایی را برای سایر مناطق خانه شما فراهم می‌کند: اتاق‌های نشیمن، اتاق کار، اتاق خواب‌ها. کاهش اندازه آشپزخانه حتی ممکن است به شما امکان دهد که یک اتاق کاملاً جدید مانند اتاق مهمان را اضافه کنید.
  • آشپزخانه‌های کوچک ارزان‌تر هستند. بازسازی آشپزخانه جزء گران‌ترین بازسازی‌ها در خانه محسوب می‌شود. کوچک نگه داشتن فضا، استفاده از مواد گران قیمت را کاهش می‌دهد و هزینه کلی شما را کاهش می‌دهد.
  • اگر خودتان بازسازی را انجام دهید، آسان‌تر است. اغلب نکته اصلی انجام این کار توسط خودتان یا استخدام یک فرد حرفه‌ای، مسئله اندازه است. کوچک بودن مقیاس یک آشپزخانه فقط ممکن است با قابلیت‌های خود شما و زمانی که دارید، برای انجام بازسازی متناسب باشد.
  • آشپزخانه‌های کوچک، از نظر شرایط کار با توجه به ویژگی‌ها و نیازهای انسانی بهتر هستند. قانون قدیمی مثلث آشپزخانه هنوز هم در آشپزخانه‌ها اعمال می‌شود. قانون مثلث عملاً جزئی از آشپزخانه‌های کوچک است و باعث می‌شود در هنگام تهیه غذا از فضا استفاده بهینه شود.

1- فضا را روشن نگه دارید

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

اگر خواهان رنگ‌های تیره در آشپزخانه خود هستید، آنها را برای خانه بعدی خود نگه دارید. هنگام انتخاب بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه، اولین توصیه برای چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک همیشه استفاده از رنگ‌های روشن است. با انجام این کار، شما فوراً حس را به فضا منتقل می‌کنید، زیرا رنگ‌های روشن نور زیادی را منعکس می‌کنند.

2- سینک کوچک انتخاب کنید

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

همه ما آنقدر به ترکیب سینک / پیشخوان به طول 12 فوت عادت کرده‌ایم که نادیده گرفتن گزینه‌های جایگزین دیگر برای ما آسان است. سینک و پیشخوان بزرگ که توسط  طراحان آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، همیشه بهترین انتخاب نیستند.

در یک آشپزخانه کوچک، سینک را در منطقه مجزا قرار دهید و قسمت‌های دیگر آشپزخانه را برای آماده سازی غذا خالی کنید. در این مثال، یک گوشه غیرقابل استفاده آشپزخانه جهت استفاده کاربردی از آن پر شده است. در چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک، استفاده عاقلانه از هر فضایی بسیار مهم است.

3- با به حداقل رساندن وسایل، فضا ایجاد کنید

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

بعضی اوقات، برای برخورداری از همه ویژگی‌های یک آشپزخانه سنتی فضای کافی ندارید. در این آپارتمان کارآمد که فقط یک اتاق خواب، یک حمام و یک سالن نشیمن/ غذاخوری دارد، فضای زیادی برای آشپزخانه استاندارد وجود نداشت. در عوض، از مبلمان ساده (از برندهایی مانند IKEA) می‌‌توان برای به حداقل رساندن میزان شلوغی استفاده کرد.

کارهای اساسی برای چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک هنوز وجود دارد، اما این “آشپزخانه” از طریق برخی از ویژگی‌های آشپزخانه سنتی مانند کابینت‌های سنگین، با فضای سالن نشیمن در هماهنگی کامل است. 

4- از آشپزخانه سبک گالی استقبال کنید

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

اگر یک آشپزخانه کوچک دارید، 90 درصد مطمئن شوید که آشپزخانه‌ای را که نام آن گالی هست، را دارا هستید. گالی (گاهی اوقات آشپزخانه راهرویی نامیده می‌شود) کمی بزرگتر از یک راهرو است و در دوطرف آن پیشخوان قرار دارد.

به طور معمول، یک پیشخوان دارای کلیه موارد (سینک، اجاق گاز، ماشین ظرفشویی و غیره) می‌باشد و طرف دیگر آن شامل کابینت و پیشخوان است.

هنگام چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک خود، ایده خوبی است که یاد بگیرید چگونه با خصوصیات فشرده آشپزخانه‌های گالی کنار بیایید.

5- هیچ فضایی را هدر ندهید

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

فضای ذخیره سازی در آشپزخانه‌ها با فضای محدود در تضا داست – در صورت افزایش فضای ذخیره سازی، فضای شما برای کار کردن کوچک می‌شود.

خوشبختانه، تولید کنندگان کابینت آشپزخانه در مورد چگونگی و مکان ایجاد فضای ذخیره سازی، هوشمند عمل می‌کنند. به عنوان مثال، کابینت‌های حجیم با کشویی به عرض سه اینچ، می‌توانند به شما کمک کنند تا قابلمه‌های پخت و پز، ادویه، ظروف و سایر وسایل کوچکتر را در آنها قرار دهید.

ایده دیگر نصب کابینت‌های انباری و کابینت‌های دیواری است که به سقف می‌رسند. اگرچه فضای خالی در قسمت بالایی می‌تواند از نظر بصری جذاب باشد (این امر باعث می‌شود کابینت‌های دیواری کمتر در دید ما باشند)، اما در یک آشپزخانه کوچک این فضای با ارزش هدر می‌رود. آن را پر کنید!

6- همه قسمت‌ها را کاشی کاری کنید

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

فضاهای زیادی برای چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک ندارید. بنابراین هنگامی که در دسترس هستند، این فضاها را آراسته جلوه دهید. کاشی کاری مورد مناسبی برای شروع است زیرا این درمان فانتزی کل آشپزخانه را زنده می‌کند. کاشی کاری آشپزخانه کوچک بر حسب فوت مربع زیاد هزینه نمی‌برد، بنابراین اگر می‌خواهید سنگ آهک، موزائیک شیشه‌ای درخشان یا کاشی عتیقه از جنس قلع را استفاده کنید، احتمال آن وجود دارد که بودجه شما بتواند از عهده آن برآید.

7- کاشی کف را بزرگ و روشن انتخاب کنید

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

کاشی‌های کف کوچک باعث می‌شوند آشپزخانه کوچک شما شلوغ و گرفته به نظر برسد؛ کاشی‌های بزرگ باعث می‌شوند آشپزخانه بزرگ‌تر و جادارتر به نظر برسد. یکی از دلایل این امر این است که با کاشی‌های بزرگ، تعداد خطوط را کاهش می‌دهند. به هیچ وجه سراغ کاشی‌های کوچکتر از استاندارد  یعنی 12 در 12 اینچ نروید و ترجیحا بزرگتر باشند.

یک نکته: آشپزخانه‌های گالی، با دارا بودن یک طبقه مرکزی بسیار باریک، اگر کاشی‌های بزرگ استفاده کنید، عجیب به نظر خواهند رسید، به خصوص اگر خطوط دراز در امتداد کابینت‌ها باشند.

8- یخچال را با فشار جا دهید

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

سال‌های اخیر یخچال و فریزرهایی را مشاهده کرده‌ایم که انگار به زور در فضای آشپزخانه قرار گرفته‌اند. این وسایل عمیق و کانتر و درهای فرانسوی ساید بای ساید، فضای زیادی از پیشخوان را اشغال می‌کنند که آن فضا می‌تواند برای تهیه وعده‌های غذایی استفاده شود.

اما خوشبختانه یخچال و فریزرهای به اصطلاح  بلند و باریک در حال تبدیل شدن به پرفروش‌ترین مدل برای تولیدکنندگان لوازم خانگی شدند. این نوع ایده آل برای افرادی است که در آپارتمان‌های شهری زندگی می‌کنند و حتی آپارتمان‌های کوچک (آپارتمان‌های میکرو یا بسیار کوچک) هستند. 

سایر طراحان آشپزخانه‌های کوچک، ممکن است دو یخچال فریزر تو کار که زیر پیشخوان قرار می‌گیرند را انتخاب کنند که به هیچ وجه فضای پیشخوان را اشغال نمی‌کنند.

10 ایده طراحی برای چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

آشپزخانه‌های کوچک عملا برای بازسازی ساخته شده‌اند. شما می‌توانید تمام انرژی خلاقانه خود را در طراحی یک فضای کوچک اعمال کنید، زیرا خلاقیت شما باعث به سرعت پیش رفتن کارها می‌شود. این بدان معناست که شما اغلب می‌توانید مصالح مناسب جهت زیبا کردن فضا را تهیه کنید، حتی اگر کمی گران باشند و با وجود بسیاری از حق انتخاب‌های موجود طراحی، دیگر هیچ کمبود الهام بخشی برای بازسازی فضای خود نخواهید داشت.

در اینجا 10 ایده طراحی برای چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک آورده شده است.

1- سبک دریایی

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

ملیسا میشلز برای خانه خود در شمال غربی اقیانوس آرام با چشم اندازهای گسترده از کوه‌های المپیک و صدای دلنشین خلیج‌های اقیانوس آرام، فضای اصلی آشپزخانه خود را حفظ کرد اما بقیه قسمت‌ها را تخریب کرد. فوراً آشپزخانه خود را به آشپزخانه پلان باز تغییر داد و فضای کوچک آن را گسترش داد.

هر خانه‌ای که در کنار ساخل قرار گرفته است، نیاز به سبک دریایی دارید و این یکی قطعاً آن را دارا می‌باشد. اما ایده‌های ملیسا برای آشپزخانه بیشتر از درون او الهام گرفته می‌شود و با آنچه در واقعیت است تفاوت دارد. به عنوان مثال، او یک پنجره دایره‌ای شکل، دیوار پوش داخلی، وسایل برنجی بادوام و درگاه‌های قوسی شکل را اضافه کرد.

2- سبک زیبای کانتری

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

نمی‌دانید که چگونه یک آشپزخانه کوچک کلاسیک با یک دیوار را به مکانی زیبا تبدیل کنید؟ به عنوان یک طراح و عاشق همه چیز‌های شیک و جذاب، هنگام بازسازی، می‌توانید سبک زیبای کانتری را در آشپزخانه خود اعمال کنید.

کابینت‌های ملامین سفید کسل کننده به کابینت‌های چوبی سفید با پایه‌های بلند تبدیل شده‌اند و از طراحی و دیزاین آشپزخانه با چوب استفاده شده است. کابینت‌های کم جا آشپزخانه به کابینت‌های جادار تبدیل شده‌اند و قفسه‌های باز مورد استقبال قرار گرفته‌اند. وسایل قدیمی، ظروف شیشه‌ای و سایر موارد بیشتر در معرض نمایش قرار گرفته است و تعویض چراغ سقفی معمولی با لوستری زیبا جزء مجلل‌ترین وسایل موجود در این آشپزخانه کوچک اما دارای سبک زیبای کانتری محسوب می‌شود.

3- جزیره آشپزخانه پارادایس

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

کریس و جولیا با یک آشپزخانه قدیمی و معمولی کوچک، در خانه خود در آیداهو شروع کردند. مانند هر آشپزخانه‌ی U شکل، آنها با چالش فضا روبرو شدند که توسط سه مرز غیرقابل متحرک تعریف شده است. برای بدتر شدن اوضاع، یک جزیره بزرگ آشپزخانه 9 ضلعی (نه گوشه) بر این منطقه غالب شد و فضای با ارزش کف را اشغال کرد. علاوه بر این، برآمدگی‌های این جزیره تا نزدیک اتاق پیش رفتگی داشت ​​و حتی منطقه بیشتری را نیز انحصار کرده بود. اما آنها راه حلی داشتند.

ابتدا با قرار دادن یخچال در تورفتگی کابینت، فضا را خالی کردند. یخچال‌های هم عمق با کانتر چندان اندازه دستگاه را به حداقل نمی‌رسانند، بلکه در ضمن ایجاد یک خط مداوم روی دیوار، فضای اشغال شده کابینت را به حداکثر می‌رسانند.

اما امر تحول آفرین این بود که از شر آن جزیره‌ی بزرگ و سنگین خلاص شدند و آن را با یک جزیره مجزا سیاه همراه با تخته ساطوری در قسمت فوقانی آن جایگزین کردند. این جزیره جدید چهار گوش و با اندازه متوسط​​، نه تنها فضای بیشتری را در اختیار آنها قرار داد، بلکه زیبایی منحصر به فردی داشت که با کابینت‌ها هماهنگ بود.

4- سبک روستایی

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

آیا این یک آشپزخانه معمولی به شکل L است یا یک آشپزخانه انگلیسی روستایی به سبک تودور؟ این طرح کمی از هر دو است. امیلی هندرسون با آشپزخانه کلاسیک به شکل L که بسیاری از خانه‌ها دارند شروع کرد. اما او آن را به یک فضای پر از نور و جذاب با حس سبک روستایی و دنج تبدیل کرد.

استفاده از فلز برنج در چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک دوباره متداول شده است، اما نه آن گونه که از برنج در دهه 1980 مورد استفاده قرار می‌گرفت. امیلی به جای استفاده بی رویه آن در همه جا، از برنج به طرز هوشمندانه‌ای استفاده کرد. برنج مورد استفاده او نیز بدون لاک الکل است، بنابراین با گذشت زمان لایه‌ی سبزرنگی روی آن ایجاد می‌شود و به آن کهنگی و زیبایی می‌دهد. آنچه به عنوان مزیت این آشپزخانه کوچک محسوب می‌شود،  انتخاب رنگ سفید است. سفید همه چیز را باز می‌کند و حداکثر میزان نور را منعکس می‌کند.

5- جایگزین درمانی

چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک

شادمانی خود را به عنوان آشپز در این آشپزخانه بازسازی شده دوست داشتنی به سبک راهرویی تصور کنید. Foodie و سرآشپز Kelsey هر وقت که وارد آشپزخانه خود می‌شوند، با داشتن سقف‌های بلند، فضای دلباز پیشخوان و سینک بزرگ به سبک خانه روستایی، این شادی را احساس می‌کند.

البته همیشه اینگونه نبود. این آشپزخانه کوچک توسط Kelsey طراحی و توسط یک پیمانکار محلی اجرا شد، در کمتر از پنج هفته بازسازی آن انجام شد اما زحمات زیادی را به همراه داشت. عمده‌ترین تغییر، قسمت مربوط به خوردن صبحانه بود که قبلاً یک دیوار داخلی بود. با برداشتن این دیوار، که هیچ کاربرد ساختاری نداشت و جایگزین کردن آن با پیشخوان و چارپایه‌ها، یک منطقه کاملاً جدید را در آشپزخانه خود ایجاد کرد.

آشپزخانه او اکنون از هر دو طرف غرق نور است و جریان هوای بیشتری دارد. به علاوه، پیشخوان جدید کاربردی است و به فضای اتاق نشیمن افزوده است. مهمانان می‌توانند روی چارپایه بنشینند و با سرآشپز گپ بزنند در حالی که او مشغول آشپزی است.

6- عدم داشتن خلاقیت

هنگامی که شما یک آشپزخانه کوچک دارید و وقتی که بحث تغییر دکوراسیون و چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک مطرح می‌شود، بهتر است که خلاق باشید. وبلاگ نویس غذا Lindsay با آشپزخانه خود با مشکل روبرو شد: اجاق گاز در تورفتگی‌های جعبه‌ای شکل او به زور قرار گرفته بود.

راه حلش؟ تغییر دکوراسیون. او اقدام به اضافه کردن پیشخوان صبحانه کرد و فعالیت‌های آشپزی را در آن قسمت انجام داد. این امر باعث شد تا فضای بیشتری برای کابینت‌های بیشتر ایجاد شود و اکنون او جایی دارد که می‌تواند همزمان با پختن غذاهای خوشمزه با دیگران نیز معاشرت کند.

7- آشپزخانه مجلل گالی

آشپزخانه‌های سبک گالی کوچک هستند. در حقیقت، آنها به قدری کوچک هستند که تانیا، وبلاگ نویس سبک زندگی، گزارش می‌دهد که از داشتن چنین آشپزخانه کوچکی در یک خانه 2 هزار و 800 متر مربعی احساس شرمندگی می‌کند.

موثرترین راه حل برای آشپزخانه‌های گالی معمولاً برداشتن دیوار است. یک دیوار به طور معمول یک دیوار خارجی است که نمی‌توان آن را برداشت. بنابراین این دیوار مقابل است که معمولاً اگر ساختار خانه اجازه دهد، برداشته می‌شود.

با آن فضای خالی چه کار کنیم؟ بسیاری از مالکان خانه آن را باز می‌گذارند. تانیا یک جزیره را به آن اضافه کرد، جایی برای قرار دادن ماشین ظرفشویی و سینک ظرفشویی و فضای بیشتری را برای پیشخوان و فضای ذخیره سازی فراهم کرد.

8- جلب توجه کننده و برنجی رنگ

با چراغ‌های برنجی و رنگ بندی سه رنگ آن، آشپزخانه کوچک جدید امیلی کلارک که به تازگی بازسازی شده است؛  یادآور یک آشپزخانه دوست داشتنی فرانسوی از برخی جهات در قرن گذشته است. کابینت‌های بادوام مسی و سبز رنگ، رنگ دلپذیری به اتاق می‌بخشد و با سنگ گرانیتی تیز پیشخوان آشپزخانه که سیاه رنگ است در هماهنگی کامل است و به خرده ریزهای طلایی درخشش می‌بخشد.

علاوه بر این، این آشپزخانه کوچک در واقع برای دو ماشین ظرفشویی مناسب است – این چیزی است که در لیست آرزوهای امیلی قرار دارد و قفسه بندی باز باعث می‌شود که هوای مطبوع و تازه در فضا جریان داشته باشد.

9- رنگ آبی زیبا

آشپزخانه کوچک Cori با کابینت‌های قدیمی از جنس بلوط به هیچ وجه مکان شادی نبود. بنابراین او به دنبال یک راه حل معمولی بود: او کابینت‌ها را رنگ کرد.

در عصری که رنگ بندی سفید بر آشپزخانه حاکم است، ممکن است کابینتهای آبی، ریسک دار به نظر برسند. اما نگاه کنید که خلاقیت و شجاعت می‌تواند شما را تا کجا به سمت خود بکشاند. با بررسی بهترین نوع رنگ برای رنگ کردن کابینت آشپزخانه سراغ رنگ کردن کابینت‌ها بروید. کابینت‌های سبزآبی به خوبی با تخته ساطوری پیشخوان که از چوب طبیعی است، در هماهنگی است و آشپزخانه Cori مکانی پرنور و شادی بخش  و نشاط آور است.

10- کاشی‌های دوست داشتنی

استفاده از کاشی راه حل بسیاری از مشکلات چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک است. هنگامی که شما وظیفه دارید بازسازی خانه‌ای محلی را انجام دهید، همانطور که Kate Riley این وظیفه را برعهده داشت، با محدودیت‌هایی مواجه هستید. محدودیت اول: فضای کوچک U شکل.

اما Kate می‌دانست که این کاشی – رنگی و درخشان – در فضاهای کوچک فوق العاده عمل می‌کند. او کاشی سرامیکی روشن ارزان قیمت را خرید و استفاده کرد. Kate گزارش می‌دهد کاشی با سایه‌های آبی، سبز و کرم، “در طول روز تغییر رنگ می‌دهد، در نور روشن رنگارنگ تر و در معرض نور غیرمستقیم رنگ آن ملایم‌تر است.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.