بهترین نوع رنگ برای رنگ کردن کابینت آشپزخانه

ممکن است در حال حاضر برای بازسازی آشپزخانه آماده نباشید، اما می‌توانید با رنگ کردن کابینت‌ها رنگ و روی آشپزخانه خود را عوض کنید و حال و هوای تازه به آن ببخشید. این کار ساده‌تر و کم هزینه‌تر از تعویض کابینت است و بیشتر مردم می توانند از پس هزینه آن بر بیایند. اگر رنگ مناسب برای کابینت های آشپزخانه انتخاب کنید، می‌تواند ضمن پوشاندن سطوح کسل کننده و لکه دار، ظاهر فضای آشپزخانه خود را نیز تغییر دهید.

می‌توانید با انتخاب رنگ‌های جسورانه و زنده فضای آشپزخانه خود را شاد کنید و یا با رنگ‌هایی از تم رنگی سفید ظاهر کلاسیک به آن بدهید. قصد انتخاب هر رنگی داشته باشید، ابتدا باید بدانید بهترین رنگ برای کابنیت آشپزخانه شما مناسب است و کدام نوع رنگ ماندگاری بیشتری دارد و به راحتی تمیز می‌شود، تا در نهایت بتوانید بهترین رنگ برای کابینت را انتخاب کنید.

برای انتخاب بهترین رنگ برای کابینت، کابینت‌های خود را در نظر بگیرید

اولین کاری که هنگام تصمیم گیری برای رنگ آمیزی کابینت‌های آشپزخانه و طراحی آشپزخانه کوچک خود باید انجام دهید، این است که ابتدا بدانید که کابینت‌های شما از چه جنسی ساخته شده است. آیا کابینت‌هایی از جنس چوب سخت دارید یا آنها تنها دارای روکش چوب هستند؟ آیا کابینت‌های شما از ام دی اف یا لمینت ساخته شده است؟ هرکدام از این مواد ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای رنگ کردن هر کدام باید از یک نوع رنگ استفاده کنید. ممکن ایت بخواهید  با کهنه کاری روی چوب کابینت‌های خود را قدیمی و آنتیک نشان دهید.

کابینت‌های چوبی: رنگ به راحتی از سطح آن خراشیده می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود کابینت‌های چوبی بهترین گزینه برای نقاشی باشند. سطح آن را سمباده بزنید تا آن را برای رنگ آمیزی آماده کنید و نتیجه آن یک دست شدن رنگ روی آن می‌شود. سمباده زدن روی کابینت چوبی، به ویژه که از قبل رنگ آمیزی شده باشد و یا براق باشند – از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برداشتن لایه رنگ از روی کابینت چوبی را یا با سمباده و یا با مایع مخصوص این کار انجام دهید. طراحی و دیزاین آشپزخانه با چوب هیچ وقت از مد نمی‌افتد و می‌توانید کابینت چوبی را همیشه تغییر رنگ دهید.

بهترین رنگ برای کابینت

اگر کابینت‌های چوبی خام هستند و از چوب طبیعی درست شده‌اند، دیگر نیازی به سمباده زدن ندارید. با این حال، باید بدانید که آنها در این حالت رنگ زیادی را جذب می‌کنند – به خصوص که بخواهید آن را با رنگ پایه آب رنگ کنید. زدن پرایمر در آغاز کار به شما کمک می‌کند تا پوشش یکنواخت و کاملی از رنگ به کابینت بدهید.

کابینت روکش چوب: اگر کابینت‌های شما دارای روکش چوبی است – در واقع لایه‌ای بسیار نازک از چوب سخت بر روی ماده فشرده شده – قبل از نقاشی روی آنها باز هم نیاز به سمباده زدن دارید. اما قبل از اینکه با سمباده لایه چوب را آسیب بزنید، لبه‌های روکش، روی آن یا ترک‌های احتمالی روی آن را با دقت بررسی کنید. قبل از اینکه سراغ سمباده بروید و لایه رویی آن را بردارید سطح روکش و تمام مشکلات احتمالی را با چسب ترمیم کنید.

بهترین رنگ برای کابینت

بیش از حد سمباده نزنید، زیرا روکش چوب تنها یک لایه نازک است که کار اصلی آن پنهان کردن ماده فشرده زیر آن است. کاری که شما باید بکنید این است که سطح آن را به اندازه کافی زبر و خشن کنید تا برای رنگ زدن آماده شود.

کابینت ام دی اف: کابینت‌های آشپزخانه ساخته شده از ام دی اف، تا زمانی که بدانید چگونه آنها را به درستی برای رنگ کردن آماده کنید، گزینه مناسب برای نقاشی هستند. شما برای رنگ کردن کابینت‌های ام دی اف  دو کار اصلی دارید: لبه آن را بتونه کاری کنید و از یک پرایمر پایه روغن برای پایه کار استفاده کنید.

لبه ام دی اف نسبت به دیگر نوع کابینت متخلخل‌تر است و اگر از قبل سطح آن را آماده نکرده باشید، برای خشک کردن و کم کردن سطح رطوبت روی آن نیاز به انجام کارهای زیادی دارید.

بهترین رنگ برای کابینت

نکته مهم دیگر که باید به خاطر بسپارید، استفاده از یک پرایمر روغنی است. با توجه به جنس متخلخل ام دی اف، پرایمر پایه آب می‌تواند سطح آن را متورم کند. برای ابتدای کار از یک پرایمر روغنی استفاده کنید و سپس بدون نگرانی در مورد جذب رطوبت، می‌توانید کابینت‌های آشپزخانه را با رنگ پایه آب رنگ کنید.

کابینت‌های لمینت: نقاشی کابینت‌های لمینت شدنی است، اما مشکل‌تر از نقاشی چوب یا کابینت‌های ام دی اف است. لمینت یک پلاستیک چاپی است که بر روی یک لایه پایه از مواد ترکیبی چسبیده است. روی این نوع کابینت‌ها نرم و صاف است، بنابراین باید مطمئن شوید که کارهای مقدماتی برای شروع رنگ کردن را انجام دادید.

برای کمک به شما، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از پرایمر و رنگ مخصوص لمینت استفاده کنید. این محصولات بطور ویژه برای رنگ آمیزی و استفاده روی این سطوح طراحی شده‌اند. 

برای سطوح لمینت نیز نیاز به سمباده زدن دارید – فقط مطمئن شوید که از سمباده ریز استفاده کنید و به آرامی روی آن سمباده بکشید و در زدن سمباده روی سطوح لمینتی خیلی خشونت به خرج ندهید.

رنگ روغن در برابر رنگ پلاستیک

جواب این سوال که، از چه نوع رنگی برای کابینت آشپزخانه خود باید استفاده کنید را نمی‌دانید؟ پاسخ کوتاه این است که رنگ پلاستیک پایه آب برای کابینت‌ها بهترین گزینه است. رنگ روغن مزایای مانند کاربرد آسان و ماندگاری طولانی بعد از شستشوی مرتب است، اما رنگ لاتکس بهترین گزینه برای اکثر کابینت‌ها است، زیرا میزان پایینی از ترکیبات آلی فرار (VOC) دارد و سریع‌تر خشک می‌شود.

رنگ‌های روغنی به دلیل خاصیت ارتجاعی که دارند، اولین گزینه در ذهن شما برای رنگ کردن کابینت هستند. اگر کابینت را با دستان کثیف یا چرب باز کنید، می‌توانید بدون هیچ گونه نگرانی در مورد پاک کردن لکه و کثیفی از روی سطوح، به کار خود ادامه دهید. با این حال، رنگ‌های روغنی دارای نقایصی هستند که نادیده گرفتن آنها به خصوص در هنگام رنگ آمیزی کابینت، کار را سخت می‌کند.

بهترین رنگ برای کابینت

اولین چیز این است، که خشک شدن رنگ روغن بین هر لایه رنگ زدن زمان زیادی می‌برد. این زمان معمولا حدود 16 ساعت است. بدون گردش هوای مناسب (داخل کابینت)، انتظار برای خشک شدن رنگ واقعا می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. خالی کردن کابینت‌ها برای یک روز به خاطر خشک شدن رنگ، ممکن است آزاردهنده باشد که بسیاری از افراد مایل نیستند آن را تجربه کنند. با این حال، رنگ پلاستیک در فاصله دو تا چهار ساعت خشک می‌شود و سطح کابینت برای رنگ کردن لایه‌های دیگر آماده است. این بدان معناست که می‌توانید به راحتی در یک روز  کابینت‌ها را رنگ کنید و از آشپزخانه خود دوباره استفاده کنید.

با این حال، دو دلیل عمده استفاده از رنگ پایه آب برای کابینت‌های آشپزخانه مربوط به ترکیبات آلی فرار (VOC) و زردی است. رنگ‌های پایه آب به طور معمول با فرمول‌های کم یا بدون VOC در دسترس هستند. رنگ‌های روغنی ترکیبات آلی فرار (VOC) را در سطوح بسیار بالاتر آزاد می‌کنند.

استفاده از رنگی که انتشار ترکیبات آلی فرار (VOC) بالایی دارد و در مجاورت مواد غذایی و ادویه است، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی مانند سوزش چشم، بینی و گلو، سرگیجه، خستگی و شرایط جدی‌تر شود. همچنین، از آنجایی که سطح پوشیده شده از رنگ روغن می‌توانند به مرور زمان رنگ زرد رنگی به خود بگیرند، کابینت‌های آشپزخانه شما به مرور زمان رنگ اولیه خود را از دست می‌دهند و به زردی می‌زنند. رنگ‌های روغنی مخصوصاً در شرایط کم نور مستعد زرد شدن هستند، بنابراین اگر قصد دارید داخل کابینت‌های خود را نیز نقاشی کنید، می‌توانید این زرد رنگ شدن را زودتر ببینید.

پیشرفت در فرمول رنگ‌های پایه آب، استفاده از این رنگ‌ها را برای کابینت‌های آشپزخانه آسان‌تر کرده است. بسیاری از رنگ‌های پلاستیک پایه آب اکنون به گونه‌ای تولید می‌شوند که راحت‌تر تمیز می‌شوند و در مقابل شستشو به خوبی مقاومت می‌کنند. کابینت یکی از اجزای مهم در آشپزخانه است، بنابراین حتماً به دنبال رنگی باشید که قابل شستشو باشد.

فقط قبل استفاده از رنگ‌های پایه آب، سطح کابینت را برای رنگ کردن آماده کنید. در حالی که رنگ روغنی روی سطوح، حتی بر روی سطوح چوب، صاف به نظر می‌رسد اما رنگ لاتکس دارای بافت است و روی سطح بافت‌دار به نظر می‌رسد. اگر می‌خواهید یک ظاهر صاف و یکنواخت داشته باشید، باید قبل از شروع کار مقدماتی را انجام دهید تا پروژه رنگ کردن کابینت‌ها را با موفقیت به پایان برسانید.

اگر کابینت های آشپزخانه شما قبلاً نقاشی شده است (به جای اینکه چوب طبیعی باشد)، پس دلیل دیگری برای استفاده از رنگ پایه آب دارید. اگر نمی‌دانید رنگ روی کابینت چه نوع رنگی است، باز هم رنگ پایه آب بهترین گزینه است، چرا که رنگ روغن روی هر سطح و رنگی نمی‌نشیند و این دقیقا نقطه مقابل رنگ پلاستیک است که روی هر رنگی به خوبی می‌نشیند.

رنگ پایه روغن

مزایا

 • مقاوم در برابر ساییدگی و شستشو
 • پوشش مناسب و کامل
 • بادوام

معایب

 • سطوح بالای ترکیبات آلی فرار (VOC)
 • زرد شدن، به خصوص در نور کم
 • 16 ساعت زمان خشک شدن بین رنگ کردن هر لایه

رنگ پایه آب

مزایا

 • زمان خشک شدن سریع.
 • بدون ترکیبات آلی فرار (VOC) و یا سطح پایین آن.
 • به سطوحی که قبلاً با رنگ روغن یا پلاستیک رنگ شده‌اند، می‌چسبد.

معایب

 • برخی از انواع آن به اندازه کافی در برابر ساییدگی دوام ندارند.
 • مهیا کردن سطح کابینت برای رنگ کردن با رنگ پایه آب، نیاز به مقدمات بیشتری دارد.

بهترین کابینت آشپزخانه

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت‌های آشپزخانه مهم است، زیرا این امر در طولانی مدت بر ماندگاری کابینت شما تأثیر می‌گذارد. در و روی کابینت در معرض لمس، کشیده شدن، کوبیدن و موارد دیگر قرار دارد، در حالی که داخل آن تنها محلی برای خارج کردن وسایل از آن است. این عوامل می‌توانند کابینت‌های رنگ شده را در معرض خراش و ساییده شدن قرار دهند، اما می‌توانید با انتخاب رنگ مناسب برای کابینت‌های آشپزخانه، این خطرات را کمتر کنید.

رنگ‌های نیمه براق یا براق بهترین انتخاب در هنگام رنگ آمیزی کابینت‌های آشپزخانه هستند. رنگ‌هایی با مقداری براقی به منعکس کردن نور و ماندگاری بیشتر در طولانی مدت کمک می‌کنند، که این امر در محیط آشپزخانه  اهمیت بسیاری دارد. گفته می‌شود که بسیاری از رنگ‌های نیمه براق و براق قابل شستشو هستند و در هنگام شستشو یا تمیز کردن مقاوم هستند. این امر به دلیل این است که از رزین و چسب بیشتر در فرمول رنگ نیمه براق و براق استفاده می‌شود و به رنگ دوام بیشتری می‌بخشد.

علاوه بر این، رنگ‌های نیمه براق یا براق انتخاب بهتری برای وسایل مکانی مانند آشپزخانه هستند که رطوبت و دمای مرطوب‌تری دارد. براقی که اینگونه رنگ ها دارند، باعث می‌شود که لکه‌های آب و مایعات روی آن مشخص نماند.

نکات کاربردی

آیا درهای کابینت مسطح دارید یا کابینت‌های شما دارای پستی و بلندی است؟ اگر در کابینت‌های آشپزخانه شما مسطح است، می‌توانید با استفاده از یک غلتک رنگ (برای نقاشی یکنواخت و صاف) و همچنین سریع‌تر انجام شدن کار استفاده کنید. کابینت‌های آشپزخانه که روی آنها مسطح نیست، کمی کار بیشتری می‌برند. اگر از رنگ پایه آب استفاده می‌کنید، از قلم موی مصنوعی استفاده کنید، زیرا رنگ پایه آب موهای طبیعی قلم مو را متورم می‌کند.


بیشتر بخوانید:

نکاتی درخصوص فنگ شویی رنگ‌ها 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.