راهنمای گام‌به‌گام ترمیم و تعمیر کابینت باد کرده

کابینت‌های ام دی اف و چوب طبیعی در برابر آب و رطوبت بسیار حساس هستند. ازاین‌رو، کابینت‌های زیر سینک و نواحی اطراف سینک ممکن است پس از گذشت زمان باد کنند. کابینت‌های ام دی اف پس از بادکردن، ورقه ورقه‌شده و خرد می‌شوند. از سوی دیگر، کابینت‌های چوبی پس از آسیب ناشی از رطوبت و آب دچار پوکی چوب خواهند شد و اغلب ترک‌ها و درزهای بزرگی در سطح کابینت ایجاد می‌شود. ترمیم کابینت باد کرده همیشه امکان‌پذیر نخواهد بود و در برخی موارد باید بهتر است که تعویض انجام شود. در ادامه مراحل ترمیم کابینت را به‌صورت گام‌به‌گام شرح‌دادیم تا کابینت ام دی اف یا چوبی خود را در صورت امکان به‌جای تعویض، تعمیر کنید.

گام اول؛ ارزیابی وضعیت کابینت و امکان تعمیر آن

پیش از اقدام به ترمیم کابینت ام دی اف باد کرده باید امکان از بین بردن ورم چوب را بررسی کنید. اگر آسیب وارد شده به کابینت شدید باشد باید به فکر کابینت جدید باشید. جدا شدن ذرات ام دی اف از نشانه‌های آسیب شدید محسوب می‌شوند. 

درصورتی‌که کابینت شما به قدری بادکرده باشد که لایه‌های ام دی اف و ذرات آن از هم جدا شده باشند، اصطلاحا چوب پوک شده و باید تعویض شود. در مواردی که بخش باد کرده کابینت بسیار سطح کوچکی است، تعمیر آن در صورت امکان به‌صرفه خواهد بود. درغیراین‌صورت، تعمیر کابینت بادکرده هزینه بیشتری نسبت‌به تعویض آن خواهد داشت.

ترمیم کابینت باد کرده

گام دوم؛ آماده‌سازی کابینت و وسایل مورد‌نیاز برای ترمیم کابینت باد کرده

درصورتی‌که تعمیر کابینت ام دی اف باد کرده امکان‌پذیر بود، پس از خشک شدن کامل آن می‌توانید مراحل ترمیم ام دی اف باد کرده را آغاز کنید. کابینت درصورت آسیب‌دیدگی شدید به‌دلیل رطوبت، راه‌حلی جز تعویض نخواهد داشت. برای تعویض بهتر است از سفارش آنلاین کابینت استفاده کنید تا علاوه‌بر صرفه‌جویی در وقت، امکان مقایسه راحت کیفیت و قیمت مجموعه‌های مختلف را داشته باشید.

برای آغاز تعمیر نیاز به کاغذ سنباده، چسب رزین، پرکننده چوب، آستر، رنگ و مقاوم در برابر آب خواهید داشت. اگر محل آسیب‌دیدگی داخل کابینت باشد، باید همه وسایل را از آن خارج کنید. برای ترمیم درهای آسیب‌دیده، آن‌ها را از کابینت جدا کنید تا ترمیم آن‌ها امکان‌پذیر شود. 

گام سوم؛ سنباده زدن کابینت باد‌ کرده و حفظ قسمت‌های آسیب‌دیده

در مرحله اول تعمیر باید بخش‌های آسیب‌دیده کابینت را با سنباده صاف کنید. به‌قدری باید سنباده بکشید تا همه چوب‌های بادکرده و از هم جدا شوند. هنگام سنباده کشیدن حتما چندین بار سنباده خود را عوض کنید تا هم بتوانید سطح یکنواختی ایجاد کنید و هم کار سریع‌تر پیش برود. توجه داشته‌ باشید درصورتی‌که سطح صاف و یکنواختی ایجاد نکنید، ممکن است هنگام نصب کابینت با مشکل تاب داشتن آن مواجه شوید. 

گام چهارم؛ بتونه کابینت آسیب‌دیده و بادکرده به‌منظور زیرسازی

شاید به برخی از قسمت‌‌های کابینت دسترسی برای سنباده زدن نداشته باشید؛ در این مرحله از ترمیم کابینت باد کرده، قسمت‌های غیرقابل سنباده کشیدن، ترک‌ها و درزها را با چسب رزین پر کنید. برای خشک شدن چسب رزین باید یک روز کامل زمان به آن اختصاص دهید. برخی افراد به‌جای چسب رزین از پرکننده چوب استفاده می‌کنند؛ زیرا رزین بعد از خشک شدن مقداری منقبض می‌شود.

پرکننده چوب نوعی بتونه است که با استفاده از آن می‌توان بخش‌های فرورفته، درزها و ترک‌ها را پر کرد. برای خشک شدن ماده پرکننده چوب نیز باید یک روز به آن زمان دهید. پس از اتمام بتونه کاری باید دوباره سنباده‌کشی کنید تا سطح یکنواختی حاصل شود. زمانی‌که به نظر شما کابینت صاف و یکدست بود، کارهای نهایی را می‌توانید آغاز کنید.

گام پنجم؛ پرایمینگ و رنگ کردن برای ترمیم کابینت باد کرده

پیش از رنگ کردن کابینت باید پرایمر روی آن بزنید. اگر کابینت را بدون استفاده از پرایمر رنگ کنید، نیاز به چند لایه رنگ خواهید داشت و نتیجه نهایی نیز مانند اعمال رنگ روی آستر جلوه زیبایی نخواهد داشت. پرایمر علاوه‌بر افزایش چسبندگی رنگ، به حفظ انسجام ذرات چوب در MDF نیز کمک می‌کند. از سوی دیگر پرایمر، لایه‌ای اضافه در برابر آسیب آب است. در مرحله آخر، برای جلوگیری از آسیب دوباره ناشی از رطوبت، از درزگیر برای محل‌های اتصال کابینت‌ها استفاده کنید.

ترمیم کابینت باد کرده

سفارش انواع یونیت کابینت باکیفیت بلج کابینت برای تعویض بخش‌های آسیب‌دیده

در این مقاله مراحل ترمیم کابینت باد کرده را به‌صورت گام‌به‌گام شرح دادیم. تعمیر کابینت باد کرده برای یونیت‌هایی قابل اجرا است که چوب یا ام دی اف به‌طورکامل از بین نرفته یا به‌اصطلاح پوک نشده باشند. برخی مواقع ترمیم کابینت نسبت‌به تعویض آن هزینه و وقت بیشتری نیاز دارد و بهتر است به‌جای تعمیر، قسمت‌های آسیب‌دیده تعویض شوند. 

ازاین‌رو برای تعمیر کابینت حتما با متخصصان این زمینه مشورت کنید. بلج کابینت یکی از تخصصی‌ترین مجموعه‌های ساخت و تعویض کابینت است که از باکیفیت‌ترین متریال‌ها استفاده می‌کند. برای سفارش کابینت در این مجموعه و همچنین مشورت با کارشناسان بلج کابینت، وارد سایت (bolej.design) شوید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش بلج کابینت منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.