راهنمای گام به گام نحوه عوض کردن گلدان در 7 گام

گیاهان در گذر زمان نیاز به خانه‌های جدیدی پیدا می‌کنند. سؤال اساسی این است که نحوه عوض کردن گلدان به چه صورت است؟

خیلی از افراد گلایه می‌کنند که بعد از تعویض گلدان، حتی محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی آنها خیلی زود پژمرده شدند و از بین رفتند. ماجرا از این قرار است که همان طور که عوض کردن خاک گلدان نیاز به رعایت نکات خاصی دارد، جابجایی گیاهان در گلدان‌های مختلف نیز ترفندهای خاص خود را دارد. در این مقاله آموزش نحوه عوض کردن گلدان گیاهان مختلف را برای شما تدارک دیده‌ایم. تا پایان با ما همراه باشید.

چه زمانی باید گلدان گیاهان را عوض کنیم؟

خیلی از افراد تا قبل از آنکه گلدان ترک برندارد، برای عوض کردن آن اقدام نمی‌کنند. در اینجا چند نشانه ساده و مهم که در صورت مشاهده باید به فکر تعویض گلدان گیاهان خود باشید را ذکر می‌کنیم:

 • بیرون زدن ریشه‌های گیاه از سوراخ‌های زه‌کشی گلدان
 • قرار گرفتن آب در سطح بالای گلدان و جذب نشدن به لایه‌های پایینی
 • خشک شدن زود هنگام خاک گلدان

تاثیر گل و گیاه در دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها بر کسی پوشیده نیست. گاهی اوقات به فکر تعویض گلدان می‌افتیم، نه برای اینکه گیاه خیلی رشد کرده و نیاز به گلدان بزرگ‌تری دارد؛ بلکه به فکر انتخاب گلدانی زیباتر هستیم که به بهتر شدن دکوراسیون داخلی کمک کند. در هر حالت باید نکاتی را در خصوص نحوه عوض کردن گلدان در نظر داشته باشید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

لوازم مورد نیاز برای تعویض گلدان

نحوه عوض کردن گلدان

قبل از بررسی مراحل تعویض گلدان، بد نیست که به ابزار و وسایل مورد نیاز برای این کار نیز اشاره کنیم. قبل از تعویض گلدان، ابتدا ابزار و لوازم زیر را تهیه کنید:‌

 • گلدان جدید (سعی کنید حتما گلدان بزرگ‌تری نسبت به گلدان قبلی تهیه کنید که دارای سوراخ‌های زهکشی باشد)
 • خاک گلدان (چون گلدان جدید بزرگ‌تر است، نیاز به خاک گلدان بیشتری برای پر کردن آن خواهید داشت)
 • بیلچه
 • دستکش
 • قیچی (برای جدا کردن ریشه‌های اضافی)

قبل از تهیه خاک، حتما درباره انواع خاک گلدان مطالعه کنید. هر نوع گیاه نیاز به خاک با ترکیب خاصی دارد. بنابراین لازم است که در این زمینه اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید.

نحوه عوض کردن گلدان گیاهان مختلف

با طی کردن 7 مرحله زیر به طور کامل و اصولی نحوه عوض کردن گلدان گیاهان مختلف را فراخواهید گرفت.

1. انتخاب گلدان جدید

گیاهان موجودات زنده‌ای هستند که به طور دائمی رشد می‌کنند. بنابراین برای تعویض کردن گلدان بهتر است به سراغ گلدان‌های بزرگ‌تر از گلدان فعلی بروید. گلدان بزرگ‌تر فضای بیشتری در اختیار ریشه‌های گیاه برای رشد کردن قرار می‌دهد. بنابراین گلدان جدید با دهانه و عمق بزرگ‌تر انتخاب کنید. فراموش نکنید که گلدان جدید سوراخ‌های زهکشی داشته باشد. در غیر این صورت احتمال پوسیدن گیاه افزایش پیدا می‌کند.

2. پوشاندن سوراخ‌های زهکشی

سوراخ‌های زهکشی برای جلوگیری از تجمع آب در انتهای گلدان و پوسیدن گیاه در نظر گرفته می‌شوند. با این وجود، در حین خارج شدن آب، به احتمال زیاد خاک نیز از منافذ موجود خارج می‌شود. بنابراین لازم است که فکری برای جلوگیری از این چالش کنیم. برای این منظور واد متخلخل روی سوراخ‌های زهکشی قرار می‌گیرند. قطرات آب به راحتی از این مواد عبور می‌کنند؛ اما جلوی حرکت خاک گرفته می‌شود. فیلتر قهوه به عنوان گزینه‌ای مناسب برای پوشاندن سوراخ‌های زهکشی شناخته می‌شود.

3. اضافه کردن خاک به گلدان جدید

نحوه عوض کردن گلدان

قبل از اینکه گیاه جدید را به داخل گلدان جدید انتقال دهید، از خاک جدید به گلدان اضافه کنید. سعی کنید به همان اندازه که گلدان جدید فضای بیشتری نسبت به گلدان قبلی دارد، خاک به آن بیفزایید.

4. آبیاری گیاه

قبل از بیرون آوردن گیاه از گلدان، آن را آبیاری کنید. درباره بهترین زمان برای آبیاری گیاهان در تابستان و زمستان تحقیق کنید تا بهترین زمان را برای این کار انتخاب کنید. آبیاری گیاه کمک می‌کند تا گیاه در فرآیند جابجایی بین گلدان‌ها ساختار خود را حفظ کند. به خصوص ریشه‌ها که از پراکندگی آن‌ها جلوگیری می‌شود.

5. بیرون آوردن گیاه از گلدان قدیمی

مهم‌ترین مرحله در خصوص نحوه عوض کردن گلدان، بیرون آوردن گیاه از گلدان است. به هیچ عنوان گیاه را به سمت بیرون نکشید. بلکه ابتدا مقداری از خاک در تماس با بدنه گلدان را خالی کنید. سپس گلدان را برعکس کرده و چند ضربه به بدنه آن بزنید. به این ترتیب گیاه خیلی راحت از گلدان جدا می‌شود.

6. هرس کردن ریشه‌های قدیمی

قبل از قرار دادن گیاه در گلدان جدید، لازم است که ریشه‌های قدیمی آن را هرس کنید. این کار به رشد بهتر و بیشتر گیاه در گلدان جدید کمک زیادی می‌کند.

7. قرار دادن گیاه در گلدان جدید

نحوه عوض کردن گلدان

برای قرار دادن گیاه در گلدان جدید، آن را به صورت عمودی نگه دارید. حتما گیاه را در مرکز گلدان بکارید. بعد از قرار دادن گیاه درون خاک گلدان، آن را فشار دهید. پس از آن خاک جدید به گلدان بیفزایید. نهایتا بار دیگر گلدان را آبیاری کنید. این کار به جمع شدن ذرات خاک در گلدان کمک می‌کند. به این ترتیب فرآیند عوض کردن خاک گلدان به پایان می‌رسد.

برای اطمینان خاطر از سازگاری گیاه با گلدان جدید، لازم است که در هفته‌های نخست مراقبت‌های ویژه‌ای از آن به عمل آورید. تصور کنید که بهترین گیاهان برای اتاق خواب خود را تهیه کرده‌اید. بنابراین حتما هزینه زیادی برای آن پرداخته‌اید. لذا باید با دقت بیشتری از آن مراقب کنید. از جمله مهم‌ترین مراقبت‌ها عبارت‌اند از:

 • آبیاری مرتب و منظم برای کمک به رشد بهتر ریشه‌های جدید را جدی بگیرید.
 • از قرار گرفتن گیاه مقابل نور آفتاب مستقیم برای طولانی مدت اجتناب کنید؛ چرا که در این دوره حساس‌تر هستند.
 • کوددهی به گیاه را برای یک ماه متوقف کنید.

کلام پایانی

در این مقاله نحوه عوض کردن گلدان را در 7 گام بررسی کردیم. همان طور که مشاهده کردید، نکات چندان پیچیده و سختی برای این منظور پیش روی شما قرار ندارد. سعی کنید در زمان خارج کردن یا قرار دادن گیاه در گلدان با ملاطفت و آرامش با آن برخورد کنید. شک نکنید که با رعایت کردن این نکات مشکلی برای گیاه شما به وجود نخواهد آمد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.