گل و گیاه و تاثیر شگفت انگیز آن در دکوراسیون داخلی

استفاده از گل و گیاه  از دیرباز مورد استقبال افراد بوده و خانه های حیاط دار و پر از گل و گیاه جزء جدایی ناپذیر در سبک‌ معماری گذشته بود.

امروزه با وجود خانه های آپارتمانی دیگر خبری از حیاط‌های پر از گل و گیاه نیست. اما در همین فضاهای کوچک نیزمی توانید از گل وگیاه استفاده کنید و تاثیر شگفت انگیز آن را در زندگی و دکوراسیون خود مشاهده کنید.

تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی

استفاده از گل وگیاه در دکوراسیون داخلی خانه و محل کار ،علاوه بر جنبه زیبایی، می تواند انرژی مثبت و  شادابی را به کارکنان و ساکنین انتقال دهد. اگر به فنگ شویی و جذب انرژی مثبت اعتقاد دارید؛ استفاده از گل و گیاه یکی از نمادهای فنگ شویی است و می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت و ثروت ساکنین داشته باشد. البته در فنگ‌ شویی هر گیاهی اثر خاص خود را دارد و حتی محل قرارگیری گیاه نیز در جذب انرژی تاثیرگذار است.

تاثیر گل و گیاه در دکوراسیون داخلی

در چه مکان هایی می توانیم از گل و گیاه استفاده کنیم؟

سبک زندگی امروزی ایجاب می‌کند که در زمان طراحی حتماً فضایی را برای جاگذاری گل و گیاه و گلدان های طبیعی در نظر  گرفته شود. معمولاً در همه بخش های دکوراسیون داخلی مثل نشیمن ، سالن پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی ، تراس، ورودی و لابی ساختمان می‌توانید از گیاه استفاده کنید. در واقع خیلی از طراحان معتقدند گیاهان حلقه مفقوده در دکوراسیون هستند. با جاگذاری گیاهان سبز این حلقه تکمیل می شود و فضا جان می گیرد.

استفاده از گل و گیاه در نشیمن و سالن پذیرایی

نشیمن و سالن پذیرایی دو بخش با اهمیت در دکوراسیون محسوب می شوند. بنابراین زیبایی این فضاها از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. یکی از ایده ها برای آراستن آنها استفاده از گیاهان است. البته باید توجه داشته باشید گیاه مناسب را انتخاب کنید. استفاده از انواع گیاهان آپارتمانی که نیاز به نور زیادی ندارند می تواند گزینه مناسبی باشد. با استفاده از گیاهان می توانید فضاهای خالی را پرکنید و زیبایی خاصی به فضا بدهید. در کنار اینکه گیاهان، هوای محیط را تمیز تر کرده و به فضا رنگ و انرژی می دهند.

 برای انتخاب گل در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن حتماً باید به ابعاد و ارتفاع فضا توجه داشته باشید. استفاده از درختچه ها و گلدان های خیلی بزرگ، در صورت داشتن فضای کوچک، مناسب نیست.

تاثیر گل و گیاه در دکوراسیون داخلی

خلافیت در استفاده از گیاهان در سالن پذیرایی و نشیمن

استفاده خلاقانه از گیاهان می تواند فضا را خاص تر و جذاب تر کند و حتی این بخش را به نقطه کانونی فضا تبدیل کند. در ادامه چند ایده خلاقانه برای استفاده از گل و گیاه در سالن پذیرایی و نشیمن را بیان می کنیم.

استفاده از وسایل قدیمی و بلا استفاده برای ایجاد میز سبز

گاهی وسایل بلا استفاده ای در خانه ها و جود دارد که کارایی چندانی ندارند اما به دلیل وابستگی عاطفی یا داشتن خاطره ، دوست ندارید آنها را دور بریزید. با کمی خلاقیت می توانید از آنها برای گل آرایی و استفاده به عنوان گلدان یا استند برای جا نمایی گلها استفاده کنید و میزی پر از گل های زیبا ایجاد کنید.

ایجاد دیوار سبز

سالن های پذیرایی بزرگ دیوار های بزرگی دارند که تزیین آنها تاثیر زیادی در زیبایی فضا دارد. یکی از ایده های تزیین این دیوارها استفاده از گیاهان است . به روشهای مختلف می توانید این دیوار ها را پر از گل و گیاه کنید و دیوار سبز ایجاد کنید. 

استفاده از گلدان های آویز

استفاده از گلدان های آویز برای هر مکانی زیباست و طرح های خلاقانه و زیبایی با انواع مختلف آویزها می توانید ایجاد کنید . حتی با استفاده از وسایل دور ریختنی نیز می توانید آویزهای گل فوق العاده زیبایی درست کنید.

تراریوم و استفاده خلاقانه از آن

تراریوم می تواند گزینه مناسبی برای استفاده در سالن پذیرایی و نشیمن باشد . استفاده از ظرف های شیشه ایی زیبا می تواند زیبایی تراریوم ها را بیشتر کند . حتی می توانید  کمی خلاقیت نیز چاشنی آن کنید. مثلا تراریوم را تبدیل به آباژوری زیبا برای سالن پذیرایی کنید.

خانه های جنگلی

اگر علاقه ی زیادی به گل و گیاه دارید می توانید خانه جنگلی ایجاد کنید. یعنی بخشی از سالن پذیرایی را به گل و گیاه اختصاص دهید. انواع درختچه ها و گلدان های مختلف را در این فضا قرار دهید و جنگلی زیبا و سر سبز را در پذیرایی داشته باشید. البته توجه داشته باشید بخشی که به این کار اختصاص می دهید از نورکافی برخوردار باشد و گیاهانی را انتخاب کنید که با شرایط محیطی و آب هوای شما سازگارباشند. به همان اندازه که گل و گیاه سر سبز و با نشاط می تواند فضای شما را زیبا کند گیاهان پژمرده با برگهای زرد نیز فضا را زشت می کنند.

استفاده از انواع مدل های مختلف استند و شلف های دیواری

استند ها داری طرح های مختلفی هستند استفاده از آنها برای گل آرایی ، فضایی زیبا را خلق می کند.

تزیین آشپزخانه با گیاهان

شاید فکر کنید در دکوراسیون آشپزخانه به دلیل نوسانات دمایی زیاد، امکان استفاده از گل و گیاه نیست؛ اما از آنجا که آشپزخانه فضایی است که کدبانوی خانه ساعات زیادی را در آن می گذراند،وجود گل و گیاه در آن لازم و ضروری ست. فقط نیاز است که گیاهان مناسب را انتخاب کنید. استفاده از گیاهان داروی وخوراکی نیز ایده ی جالبی است . این گیاهان علاوه بر ایجاد سرسبزی و نشاط می توانند استفاده خوراکی نیز داشته باشند.گیاهانی مثل نعنا ، ریحان ، رزماری ، اسطوخودوس و…. گیاهانی هستند که می توانید استفاده کنید.

تاثیر گل و گیاه در دکوراسیون داخلی

استفاده از گیاه در سرویس بهداشتی و حمام

شاید تعجب کنید استفاده از گیاهان در سرویس بهداشتی و حمام!

حمام و سرویس بهداشتی مکان هایی هستند که از نور کافی برخوردار نیستند، محیطی مرطوب دارند، آب داغ باعث بالا رفتن دما آنهاست ، از طرفی فضا فوق العاده محدود است؛ اما این محدودیت ها نمی تواند مانع استفاده از گیاهان باشد. به دلیل محدودیت فضا امکان  استفاده از گلدان های بزرگ و جا گیر وجود ندارد بنابراین می توانید از گلدان های آویز ، استند ها و شلف های دیواری استفاده کنید. نکته دیگر انتخاب گیاهان مناسب است . گیاهانی که با آب و هوای استوایی تناسب دارند انتخاب مناسبی است . چند نمونه گیاه مناسب می توان به فیلودندرون بالا رونده ، زامیفولیا ، برگ عبایی ، گندمی ، قاشقی اشاره کرد.

اتاق خواب رویایی با گیاهان

برخی از باورهای قدیمی استفاده از گیاه را در اتاق خواب رد می کند؛ اما واقعیت این است که گیاهان می توانند به بهبود خواب کمک کنند و حتی برای سلامتی پوست نیز مفید هستند.
اینکه به چه صورتی از گیاهان در اتاق خواب خود استفاده کنید بستگی به سلیقه شما دارد. اگر عاشق داشتن حس خواب در جنگل هستید استفاده از درخنچه های بزرگ در کنار اتاق خواب ایده خوبی است؛  در غیراین صورت می توانید از گلدانهای آویز ، استند ها و شلف های دیواری و یا تراریوم استفاده کنید.

در پایان

در این مقاله به کاربرد گیاهان در دکوراسیون پرداختیم. استفاده از گیاهان می تواند در زیباسازی فضا تاثیرگذار باشد؛ اما اگربه دنبال طراحی حرفه ایی برای دکوراسیون خود هستید می توانید با کارشناسان خانه معمار مشورت کنید .جهت ارتباط مستقیم می توانید با شماره 91014525-021  تماس حاصل فرمائید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.