محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی چه گیاهانی هستند؟‌

حضور گیاهان در محیط خانه حس و حال نابی را به همراه دارد که بسیاری از مردم به آن علاقه‌مند هستند. اما خیلی وقت است که زندگی در خانه‌های حیاط‌دار و بزرگ فاصله گرفته‌ایم و در عوض به زندگی در آپارتمان‌ها روی آورده‌ایم.

اما زندگی آپارتمانی نباید باعث شود که بین ما و گیاهان فاصله بیفتد. در سال‌های اخیر تنوع گیاهان آپارتمانی به حدی زیاد شده است که بسیاری از افراد برای انتخاب گزینه مناسب خود دچار مشکل می‌شوند. اما نگران نباشید؛ چراکه در این مقاله قصد داریم تا تعدادی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی را به شما معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی 10 مورد از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی

بسیاری از مردم گلایه دارند که هر بار که گیاهی برای آپارتمان خود تهیه می‌کنند، بعد از مدتی تنها با منظره گلدان خالی مواجه می‌شوند و نه‌تنها حال و هوای آن‌ها عوض نمی‌شود؛ بلکه بابت پژمرده شدن گیاه نیز خیلی ناراحت می‌شوند. شاید عمده‌ترین دلایل وقوع این مسئله دو چیز باشد:‌

  • گیاهی که خریداری می‌شود، مناسب محیط آپارتمانی نیست
  • اصول نگهداری از گیاه در محیط آپارتمانی رعایت نمی‌شود.

با این وجود اگر به گل و گیاه علاقه دارید، پیشنهاد ما این است که به هیچ عنوان از نگهداری آن‌ها در آپارتمان خود صرف نظر نکنید. ما در اینجا لیستی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی را برای شما آماده کرده‌ایم. این گیاهان نه‌تنها با محیط آپارتمان سازگار هستند؛‌ بلکه نگهداری از آن‌ها نیز چندان پیچیده نیست.

1. گیاه عنکبوتی یا گندمی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

اگر اهل سفر و گردش هستید و سفرهای شما نیز طولانی‌مدت است، نیاز به گیاهانی دارید که در مدت نبود شما، از بین نروند. یکی از بهترین گزینه‌هایی که در این شرایط می‌توان به‌خوبی دوام بیاورد، گیاه عنکبوتی یا گندمی است. مرام و معرفت این گیاه خیلی بیشتر از ما آدم‌ها است و حتی اگر چندین روز به آن‌ها رسیدگی نشود، دچار مشکل نمی‌شوند. شاید بهتر باشد بگوییم که گیاه عنکبوتی بیدی نیست که با این بادها بلرزد.

در بین محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی، اگر به دنبال گیاهان تصفیه هوا می‌گردید، باز هم گیاه گندمی انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما به شمار می‌رود و همواره فضای سرزنده و با طراوتی را در محیط آپارتمان شما ایجاد می‌کند. برخی دیگر از مهم‌ترین نکات پیرامون گیاه عنکبوتی عبارت‌اند از:

  • سرعت رشد نسبتاً بالایی دارد.
  • مناسب برای فضاهای کوچک و نقلی است.
  • نیاز به نور غیرمستقیم و محدودی خورشید دارد.

خلاصه کلام اگر می‌خواهید از مزایای حضور یک گیاه در آپارتمان خود لذت ببرید اما حال و حوصله نگهداری از آن را ندارید، گیاه عنکبوتی بهترین گزینه برای شما است.

2. گیاه زاموفیلیا

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

اگر طاقت دیدن پژمردگی یا خواب گیاهان را در فصل زمستان ندارید و دوست دارید گیاهی داشته باشید که همواره محیط آپارتمان شما را سرسبز نگه دارد، گیاه زاموفیلیا بهترین گزینه پیش روی شما است. این گیاه نه‌تنها خواب ندارد؛ بلکه مرگ نیز ندارد و تا زمانی که شما از آن نگهداری کنید، سبز باقی می‌ماند و رشد می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که این گیاه معمولاً رشد طولی زیادی دارد و برگ‌های آن نیز در گذر زمان به طور تصاعدی افزایش پیدا می‌کند.

آنچه باعث شده است تا زاموفیلیا در ردیف محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی قرار بگیرد، طراوت و تازگی است که بی‌منت برای ما به ارمغان می‌آورد. این گیاه حساسیت خاصی ندارد و در محیط‌های مختلف رشد می‌کند. فقط کافی است که سه بار در ماه به آن آب بدهید. واقعاً چه گیاهی کم دردسرتر از زاموفیلیا می‌توانید پیدا کنید. این گیاه نور کمی نیاز دارد و همچنین در طول سال حشرات و آفات به آن جذب نمی‌شوند. واقعاً چه انتظاری از یک گیاه آپارتمانی دارید که در زاموفیلیا نیست؟

3. گیاه برگ انجیری یا مونسترا

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

گیاه برگ انجیری یا مونسترا را می‌توان در ردیف بهترین گیاهان برای اتاق خواب یا پذیرایی قلمداد کرد؛ چراکه این گیاه دارای برگ‌های پهن و در عین حال بسیار زیبایی است که چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد. یک گلدان شیک و زیبا متناسب با دکوراسیون پذیرایی یا اتاق خواب خود تهیه کنید و گیاه برگ انجیری را در آن بکارید. بعد از آن هر بار که گیاه را ببینید، کیف خواهد کرد. شک نکنید.

مونسترا نیاز به نور خورشید به صورت مستقیم ندارد و جالب است بدانید که حتی از نور مهتابی در محیط خانه نیز برای رشد استفاده می‌کند. تنها نکته‌ای که باید درباره نگهداری این گیاه مورد توجه قرار دهید، این است که حتماً باید به طور مرتب به آن آب بدهید.

4. گیاه سرخس لانه پرنده

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

یکی دیگر از گیاهانی که در ردیف محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی قرار دارد، سرخس لانه پرنده است. اگر به دنبال آن هستید که در طراحی داخلی آپارتمان خود از گیاهان آویز استفاده کنید، سرخس لانه پرنده دقیقاً همان چیزی است که به دنبالش می‌گردید. این گیاه را می‌توانی هم روی زمین نگهداری کنید و هم از سقف آویزان کنید. برگ‌های زیبای آن از کنار گلدان به سمت پایین حرکت می‌کنند و چه جلوه زیبایی را برای محیط آپارتمان شما ایجاد می‌کنند.

در کنار این‌همه زیبایی و طراوت باید بگوییم که مانند کاکتوس در برابر بی‌آبی مقاومت می‌کند و نیاز به آبیاری مداوم ندارد. همچنین اگر نور کافی در محیط آپارتمان شما وجود ندارد، نگران نباشید و با خیال راحت از سرخ لانه پرنده استفاده کنید. خلاصه که این گیاه تحت هر شرایطی با شما راه می‌آید و می‌توانید آن را به‌عنوان یکی از اعضای خانواده خود بپذیرید.

5. گیاه آگلونما

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

چینی‌ها در تولید نژادهای مختلف گیاهان آپارتمانی هم سرآمد هستند. گیاه آگلونما به این دلیل جزو محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی قرار گرفته است که همیشه سبز و سرزنده است. حتی اگر نور خورشید نیز برای طولانی‌مدت به این گیاه نرسد، خم به ابرو نمی‌آورد و ذره‌ای از نشاط و شادابی آن کاسته نمی‌شود. با خیال راحت می‌توانید آگلونما را زیر نور مصنوعی مهتابی قرار دهید. این گیاه خیلی قانع است و با نور مهتابی نیز کارش راه می‌افتد.

6. گیاه فیکوس لیرتا

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

در بین گیاهانی که رشد طولی زیادی دارند، گیاه فیکوس لیرتا به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود. برگ‌های این گیاه تقریباً به صورت افقی قرار می‌گیرند و ساقه آن به حدی قدرتمند است که حتی وقتی رشد گیاه افزایش پیدا می‌کند نیز به‌خوبی حالت قائم خود را حفظ می‌کند. اگر به این دسته از گیاهان علاقه دارید، حتماً فیکوس لیرتا را در لیست خرید خود قرار دهید.

این گیاه نیاز به نور چندانی برای رشد ندارد. اما در عوض در آبیاری آن باید دقت داشته باشید. بسیاری هستند که در زمینه آبیاری گیاهان در تابستان حساسیت به خرج می‌دهند و گمان می‌کنند که به دلیل گرمای هوا باید همواره خاک گلدان را در تابستان پر آب نگه دارند. این مسئله در خصوص فیکوس لیرتا صادق نیست. قبل از آبیاری این گیاه حتماً باید به خاک آن دست بزنید و نسبت به خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر زمانی که خاک گیاه مرطوب است، به آن آب بدهید، شک نکنید که پس از مدتی ریشه‌های گیاه فاسد خواهند شد.

7. گیاه کاکتوس

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

کاکتوس همواره به‌عنوان نماد مقاومت در شرایط جوی نامساعد مانند بیابان‌ها شناخته می‌شود. به همین دلیل وقتی کاکتوس را در آپارتمان نگهداری می‌کنید، جای هیچ‌گونه نگرانی نخواهید داشت. کاکتوس نیاز به آبیاری چندانی ندارد و تابستان صرفاً یکبار در هفته آبیاری نیاز آن را تأمین می‌کند. در روز‌های سرد سال نیز که باید فاصله زمانی بین هر بار آبیاری را بیشتر نیز کرد.

البته برخی از کاکتوس گلایه می‌کنند و معتقدند که کمی بوی نا می‌دهد. شاید این ادعا پر بیراه نیز نباشد اما این مسئله به‌هیچ‌وجه به معنای آن نیست که اگر از کاکتوس در محیط خانه خود نگهداری کنید، بوی نامطبوع فضای خانه را پر کند. سعی کنید کاکتوس‌ها را در گرم‌ترین بخش خانه خود قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید که نور مستقیم باعث می‌شود که برگ کاکتوس‌ها خیلی زود زرد رنگ شود و در نتیجه زیبایی اولیه را نداشته باشد. روی‌هم‌رفته کاکتوس به‌عنوان یک گیاه کوچک مناسب برای فضای آپارتمان به شمار می‌رود.

8. گیاه بامبوی خوش‌قدم

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

بامبو یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمان است که به همراه خود انرژی زیادی را وارد محیط خانه می‌کند. اگر مدتی است که احساس می‌کنید فضای خانه شما روح و طراوت همیشگی را ندارد، بهترین کار این است که یک بامبوی خوش‌قدم به گوشه‌ای از اتاق اضافه کنید. شک نکنید که از این کار پشیمان نخواهید شد.

بامبوی خوش‌قدم را در ردیف بهترین گیاهان برای اتاق خواب نیز قرار می‌دهند؛ چراکه بدون نیاز به نور می‌تواند به‌خوبی رشد کند و هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌شود. بامبوی خوش‌قدم ظاهر زیبایی نیز دارد و می‌توان به‌عنوان جزئی از دکوراسیون داخلی خانه شما خودنمایی کند. نکته مهم در خصوص نگهداری از بامبو این است که همواره باید غرق در آب باشد و معمولاً بین هر دو هفته الی یک ماه آب آن تعویض شود.

9. گیاه آلوئه‌ورا

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

آلوئه‌ورا گیاهی است که با نگهداری آن در منزل می‌توانید با یک تیر چند نشان را با هم بزنید. دلیل قرارگیری این گیاه در بین محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی هم دقیقاً همین مسئله است. آلوئه‌ورا علاوه بر زیبایی ظاهری و طراوت بسیار خوبی که به همراه دارد،‌ می‌تواند به‌عنوان یک داروی مناسب نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع آلوئه‌ورا برای درمان زخم‌های ناشی از بریدگی و سوختگی بسیار مفید است.

برای نگهداری این گیاه باید ملاحظاتی را در نظر داشته باشید؛ حتماً باید آن را کنار یک پنجره نورگیر قرار دهید و همچنین به طور منظم نیاز به آبیاری دارد. زمان مناسب برای آبیاری آن نیز وقتی است که خاک آن در حد سه سانتی‌متر خشک شده باشد.

10. گیاه بنفشه آفریقایی

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

در بین محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی، اگر به دنبال آن هستید که یک دکوراسیون فوق‌العاده خاص و شیک را ایجاد کنید، بهترین گزینه پیش روی شما، بنفشه آفریقایی است. رنگ بنفش فوق‌العاده زیبای این گیاه می‌تواند فضای خاصی را برای منزل شما به ارمغان بیاورد. در عین حال برای نگهداری آن نیز کافی است که هفته‌ای یکبار به آن آب بدهید. در هنگام آبیاری نیز باید مراقب باشید که برگ‌های آن خیس نشود. این مسئله باعث افتادن لکه روی برگ‌های بنفشه آفریقایی می‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی 10 مورد از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی پرداختیم. واقعیت این است که تعداد گیاهانی که در این دسته قرار می‌گیرند، فراتر از آن چیزی است که در این مقاله مطرح کردیم. اما تلاش ما بر آن بود که به معرفی گیاهانی بپردازیم که در عین زیبایی، نگهداری از آن‌ها نیز کار ساده‌ای باشد. اگر هنوز هم فکر می‌کنید که در نگهدار از گیاهان در آپارتمان شکست می‌خورید، کافی است یکبار به ما اعتماد کنید و یکی از این گیاهان را خریداری نمایید. شک نکنید که پشیمان نخواهید شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.