بهترین گیاهان برای اتاق خواب و چیدمان آنها کدامند؟

این روزها استفاده از گل و گیاه در فضای آپارتمانی به یک ضرورت تبدیل شده که علاوه بر انتقال حس خوب به اعضای خانواده فواید بسیاری دارد که در تحقیقات مختلف علمی به اثبات رسیده است.

استفاده از گیاهان در اتاق خواب به دلیل اینکه این موجودات زنده اکسیژن آزاد می‌کنند، تنفس در طول شب را هم راحت‌تر می‌کند و همچنین به دکوراسیون اتاق زیبایی دوچندان می‌دهد. در این مطلب به بررسی بهترین گیاهان برای اتاق خواب می‌پردازیم تا شما بر حسب سلیقه خود بتوانید برای اتاقتان گیاهان مناسبی را انتخاب کنید.

بهترین گیاهان برای اتاق خواب چه مشخصاتی دارند؟

یکی از فایده‌های مهم گیاهان در اتاق خواب انتقال احساس آرامش است که به خواب بهتر در طول شب کمک می‌کند، گیاهانی که برای این فضا انتخاب می‌کنید باید سبز، جوان و پر انرژی باشند. گیاهان استرس را از شما دور کرده و به جذب انرژی مثبت کمک می‌کنند، با اضافه کردن چند گیاه کوچک در محیط خواب خود خیلی زود تغییرات بزرگی را در کیفیت خواب خود تجربه می‌کنید.

گیاهانی که برای این فضا انتخاب می‌کنید باید به نور کمتری احتیاج داشته باشند، چرا که معمولا اتاق خواب به نحوی طراحی می‌شود که نور طبیعی و مصنوعی ملایمی در آن وجود دارد. اندازه این گیاهان هم باید با فضای اتاق مطابقت داشته باشد تا فضای زیادی را اشغال نکند، در غیر این صورت ممکن است باعث گرفتگی فضا شود.

گیاهان تصفیه هوا در خانه بهترین گزینه‌ای هستند که ضمن جذب آلاینده‌های موجود در محیط مثل دود سیگار یا مواد غیر طبیعی موجود در پارچه و وسایل اتاق خواب هوا را تلطیف کرده و در طول شب به بهبود وضعیت تنفسی همه افراد به ویژه آن‌ها که آلرژی و مشکلات تنفسی دارند کمک می‌کند.

در اینجا به چند گیاه که می‌توانید از آن‌ها برای اتاق خواب خود استفاده کنید اشاره می‌کنیم:

اسطوخودوس

بهترین گیاهان برای اتاق خواب

تحقیقات علمی تاثیر مثبت گیاه اسطوخودوس یا لوندر را در بهبود کیفیت خواب انسان ثابت کرده است. بوی خوش این گیاه که افراد از آن برای ماساژ درمانی هم استفاده می‌کنند تا 71 درصد خواب را راحت‌تر می‌سازد. چه چیزی از این بهتر که رنگ، بو، و نور بهتری را در محیط استراحت خود تجربه کنیم. این گیاه به کاهش ضربان قلب و افزایش آرامش افراد هم کمک قابل توجهی می‌کند که آن را به یک گزینه مناسب برای محیط‌های بسته آپارتمانی تبدیل کرده است.

سانسوریا شمشیری

انواع گیاه سانسوریا که به گیاه نامیرا هم مشهور است به دلیل مقاومت بالا و عمر طولانی‌ای که دارد برای فضاهای آپارتمانی بسیار مناسب است. این گیاه به نور کمی نیاز دارد و به همین دلیل برای فضاهای بسته و کم نور اتاق خواب گزینه بسیار مناسبی است. گیاه سانسوریا هم خاصیت تولید اکسیژن دارد و به سبب خاصیت تصفیه هوا گزینه مطلوبی برای نگهداری در فضای آپارتمان است. این گیاه تا سال‌ها می‌تواند به راحتی عمر کند به شرط آنکه بیش از اندازه به آن آب ندهید، هر گاه خاک گیاه خشک شد به اندازه مناسب به آن آب برسانید.

آلوئه ورا

به محض اینکه نام این گیاه می‌آید همه به یاد سلامت پوست و جوانی می‌افتند اما به عنوان یک گیاه خانگی از آلوئه ورا در فضای اتاق خواب خود هم می‌توانید استفاده کنید. این گیاه استراتژیک با خاصیت‌های جادویی در فضای ناسا ایالت متحده هم یافت می‌شود. آلوئه ورا اکسیژن ساز است و در عین حال به مراقبت‌های زیاد و پیچیده‌ای هم نیاز ندارد، حتی اگر چند روز فراموش کنید به آن آب بدهید خواهید دید که به راحتی آسیب نمی‌بیند و سالم می‌ماند.

پتوس

بهترین گیاهان برای اتاق خواب

این گیاه به حفظ رطوبت فضای اطراف خود کمک می‌کند و از این جهت برای اتاق خواب هم گزینه خوبی به شمار می‌آید. تکثیر گیاه پوتوس بسیار ساده است و اگر یک گلدان از آن داشته باشید به زودی چند گلدان تکثیر شده این گیاه در فضاهای مختلف خانه قرار خواهد گرفت.

جذب دی اکسید کربن و اکسیژن سازی از دیگر خاصیت‌های این گیاه است که با بافت زیبا و سبز خود قادر است فضای اتاق را تلطیف کرده و به آن روح بدهد. پتوس‌ها انواع مختلفی دارند که شما بسته به سلیقه خود می‌توانید از آن‌ها برای فضای اتاق استفاده کنید.

بامبو

این گیاه شانس که بسیاری باور دارند علاوه بر شادی و نشاطی که به خانه می‌آورد سفیر اتفاقات خوب است با نی و لوله‌های بلند خود و شکل خاص برگ‌ها برای تزئین گزینه بسیار مناسبی است. پاکسازی هوا از دیگر خاصیت‌های آن است که سبب می‌شود برای استفاده در محیط‌های بسته و اتاقی که در آن می‌خوابید هم مناسب باشد. نگهداری از آن چندان سخت نیست و به نور زیادی نیاز ندارد. در واقع در دسته گیاهان دوست‌دار سایه طبقه بندی می‌شود.

فیلودندرون

این گیاه به دو گروه بالا رونده و غیر بالارونده تقسیم می‌شود، نوع غیر بالارونده که فضای زیادی نیاز ندارد را می‌توانید به سبب شکل زیبا و مزایای بسیار در اتاق خواب هم استفاده کنید و به او مجوز ورود به این محیط را بدهید.

قلمه زدن گیاه فیلودندرون یکی از راه‌های مرسوم تکثیر این گیاه آپارتمانی است که با برگ‌های پهن و زیبای خود زیبایی هر فضایی را دوچندان می‌کند. زیبایی این گیاه به حدی است که بسیاری آن را به عنوان هدیه به عزیزان خود می‌دهند و در محیط‌های رسمی مثل سازمان‌ها و شرکت‌ها هم برای تزئین استفاده می‌شود.

این گیاه برای نگهداری در فضای اتاق خواب خیلی مرسوم نیست اما به سبب زیبایی زیاد هر جایی که قرار بگیرد محیط را جذاب‌تر می‌کند. گل‌های این گیاه سمی هستند و به همین دلیل لازم است آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید، همچنین اتاق‌خواب‌هایی که به نور طبیعی دسترسی دارند برای این گیاه مناسب‌تر است.

آنتوریوم

بهترین گیاهان برای اتاق خواب

برای آن‌ها که عاشق گل هستند آنتوریوم بهترین گزینه‌ای است که در فضای کوچک اتاق خواب می‌تواند روحیه شما را تغییر داده و انرژی زیادی را به محیط منتقل کنند. اکسیژن سازی این گیاه بسیار زیاد است و در عین حال برای نگهداری از آن به نور زیادی نیاز پیدا نخواهید کرد.

آنتوریوم قادر است اتیلن و بنزن که از سوخت خودرو و مواد شیمیایی به دست می‌آید و بسیار خطرناک است را به راحتی جذب کرده، مانع صدمه زدن این مواد به بدن انسان شود. رنگ‌های زیبای گل‌های آنتوریوم فضا را بسیار جذاب می‌کند و در فصول سرد سال که آلودگی‌های محیطی چند برابر می‌شود در اتاق خواب از شما به خوبی محافظت می‌کند.

این گیاه خون رسانی به مغز را بهبود می‌بخشد و به افزایش عملکرد مغز کمک می‌کند به همین دلیل در بسیاری از محیط‌های آموزشی و ادارات هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. داشتن این گل زیبا در اتاق به شما حس خوب و سلامت جسمی و روحی را هدیه می‌دهد به شرط آنکه از آن به خوبی مراقبت کنید.

گیاهان آپارتمانی تنوع بسیار زیادی دارند که دست شما را برای انتخاب نوعی که می‌پسندید باز می‌گذارد. بهترین گیاهان برای اتاق خواب  گیاهانی هستند که به نور کمتری نیاز دارند و همچنین به عنوان یک اکسیژن ساز قوی شناخته می‌شوند. فراموش نکنید در محیط‌های بسته آپارتمانی تنها گیاهان خاصی می‌توانند رشد کنند، بنابراین پیش از خرید حتما با یک کارشناس مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید گیاهی که انتخاب کردید شرایط نگهداری در اتاق خواب را داشته باشد.

زیبایی مهم است، اما سعی کنید برای اتاق خواب به سراغ گیاهانی بروید که مزایای بیشتری دارند. همچنین مراقب باشید گیاهان سمی به هیچ عنوان وارد محیط اتاق خواب نشوند که خطری شما را تهدید نکند. نظافت و مراقبت گیاهان خود را جدی بگیرید تا این موجودات زنده که سود زیادی به شما می‌رسانند هم زندگی باکیفیتی داشته باشند و بیمار و پژمرده نشوند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.