9 گیاه خانگی دوست‌داشتنی سمی برای سگ‌ها که باید بشناسید

تاثیر گل و گیاه در دکوراسیون داخلی بر همه ما روشن است. از آن گذشته وجود گیاهان در محیط خانه برای سلامتی نیز مفید است. اگر در شهری مانند تهران زندگی می‌کنید که در طول سال تعداد روزهای با هوای آلوده زیاد است، نگهداری گل و گیاه ایده مناسبی است.

گیاهان تصفیه هوا را به بهترین شکل انجام می‌دهند و این موضوع باعث جریان هوای با کیفیت در منزل می‌شود. اما اگر حیوان خانگی به خصوص سگ در منزل نگهداری می‌کنید، باید توجه داشته باشید که برخی از گیاهان برای آن‌ها خطرناک هستند. خیلی از مواقع افراد بابت اینکه سگ‌هایشان باعث آسیب رسیدن به گل و گیاه خانه می‌شوند، ناراحت هستند. واقعیت این است که گاهی اوقات داستان وارونه می‌شود. گونه‌های خاصی از گیاهان هستند که برای سگ‌ها حکم سم را دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی خطرناک برای سگ‌ها بپردازیم.

گیاه فیکوس لیراتا (Ficus lyrata)

گیاهان سمی برای سگ‌ها

فیکوس لیراتا با نام علمی Fiddle Leaf Fig شناخته می‌شود. در کشور ما این گیاه را با نام برگ ویولونی نیز می‌شناسند. گیاه جذابی که نژاد آفریقایی دارد و بسیاری از علاقه‌مندان به گل و گیاه، آن را به خاطر برگ‌های زیبایش دوست دارند. ساقه نازک و متوسط فیکوس لیراتا آن را به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است. اما متاسفانه باید بگوییم که برگ این گیاه برای سگ دقیقا مانند سم عمل می‌کند. اگر سگ‌ها پوست این برگ را بخورند مشکلات مختلفی از جمله تحریک پوست و اختلال در سیستم گوارش برای آن‌ها به‌وجود می‌آیند. این مشکلات به دلیل وجود موادی سمی مانند فیسین، فوروکومارین و فیکوسیناما در گیاه فیکوس لیراتا رخ می‌دهند.

گیاه فیلودندرون (Philodendron)

گیاهان سمی برای سگ‌ها

فیلودندرون را به عنوان گیاه عاشقان می‌شناسند. برگ‌های قلبی شکل این گیاه باعث شده تا طرفداران زیادی در بین علاقه‌مندان به گیاهان آپارتمانی پیدا کند. این گیاه نژاد استوایی دارد و نگهداری از آن خیلی آسان است. لمس برگ‌ها فیلودندرون به هیچ عنوان مشکلی به دنبال ندارد؛ اما جویدن یا بلعیدن آن‌ها برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی است. اگزالات کلسیم نامحلول موجود در برگ این گیاه خاصی سمی را در آن ایجاد کرده است. از جمله مشکلاتی که با جویدن این گیاه برای سگ‌ها به وجود می‌آیند می‌توان به تحریک دهان، تورم پوست، استفراغ، اختلال در تنفس و ترشح بزاق دهان بیش از حد اشاره کرد.

گیاه زاموفیلیا (ZZ)

گیاهان سمی برای سگ‌ها

Zamioculcas zamiifolia که به اختصار با نام ZZ شناخته می‌شود، یکی از بهترین گیاهان برای اتاق خواب است؛ چرا که به راحتی می‌تواند در تاریکی نیز به حیات خود ادامه دهد و شادابی‌اش را حفظ کند. علاوه بر آن نیاز به آبیاری چندانی ندارند و حتی با شرایط سخت نیز به راحتی کنار می‌آیند. در برگ‌های این گیاه نیز اگزالات کلسیم نامحلول وجود دارد. به همین دلیل جویدن یا بلعیدن آن برای سگ‌ها و گربه‌ها خطرناک است. عوارضی که برای فیلودندرون ذکر کردیم برای زاموفیلیا نیز صدق می‌کنند.

گیاه آلوئه‌ورا (Aloe Vera)

گیاهان سمی برای سگ‌ها

هر چند آلوئه‌ورا به عنوان یک گیاه با خواص دارویی زیاد شناخته می‌شود؛‌ اما آن را در محیط‌های آپارتمانی نیز می‌توان نگهداری کرد. در عین حال که خواص دارویی آلوئه‌ورا برای سلامتی انسان مفید است، در صورت بلعیدن برگ‌های آن توسط سگ‌ها خطرات جدی برایشان به وجود می‌آید. ساپونین و آنتراکینون مواد سمی برای حیوانات هستند که در برگ‌های این گیاه وجود دارند. با خوردن این برگ‌ها مشکلاتی مانند بی‌حالی، استفراغ و اختلال در سیستم گوارشی برای آن‌ها رخ می‌دهد.

گیاه پرنده بهشتی (Bird of Paradise)

گیاهان سمی برای سگ‌ها

برگ‌های پرنده بهشتی حال و هوای بی‌نظیری در محیط آپارتمان ایجاد می‌کند. فقط کافیست که کمی باد هم در بین برگ‌ها بپیچد تا با مشاهده رقص آن‌ها در فضا نهایت لذت را ببرید. این گیاه بومی مناطق گرمسیری آفریقای جنوبی است. برگ‌های نارنجی و آبی رنگ این گیاه آن را به گزینه‌ای منحصربه‌فرد برای محیط آپارتمان‌ها تبدیل می‌کند. در عین حال باید توجه داشته باشید که گل‌های پرنده‌های بهشتی سمی هستند. در صورتی که سگ‌ها گل این گیاه را ببلعند، دستگاه گوارش آن‌ها با مشکل جدی روبه‌رو می‌شود. مشکلاتی که با تهوع و استفراغ شروع می‌شوند و در صورت عدم مراجعه به دامپزشک، گرفتاری‌های جدی را به بار می‌آورند.

گیاه دیفن باخیا (Dumb Cane)

گیاهان سمی برای سگ‌ها

دیفن باخیا یکی دیگر از گیاهان رنگارنگی است که معمولا در بسیاری از آپارتمان‌ها وجود دارد. این گیاه در سایزهای مختلفی به فروش می‌رسد و به همین دلیل می‌توانید با توجه به فضایی که در اختیار دارید، گزینه مناسب را سفارش دهید. دیفن باخیا نیز برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی است. اگزالات کلسیم نامحلول در برگ‌های این گیاه نیز وجود دارد. بنابراین با جویدن آن علائم مسمومیت مانند تورم دهان، ترشح بیش از حد آب دهان، استفراغ و مشکلات تنفسی به سراغ سگ‌ها می‌آید.

گیاه نخل زینتی (Sago Palm)

گیاهان سمی برای سگ‌ها

Sago Palm با نام علمی سیکاس در کشور ما تحت عنوان نخل زینتی شناخته می‌شود. این گیاه بومی مناطق گرمسیری ژاپن است و جزء گیاهان آپارتمانی محبوب به حساب می‌آید. این گیاه برگ‌های زیاد، ضخیم و در هم تنیده‌ای دارد که روی یک ساقه با قطر زیاد قرار دارند. این گیاهان آهسته رشد می‌کنند و معمولا در سایز کوچک به فروش می‌رسند. جالب است بدانید که برگ‌های نخل زینتی هم برای انسان و هم برای حیوانات سمی است. مشکلات که با خوردن این برگ‌ها به وجود می‌آیند، خیلی جدی‌تر از مواردی است که تا اینجا اشاره کردیم. نارسایی کبد و حتی مرگ از جمله حوادث خطرناکی هستند که با جویدن برگ‌های این گیاه انتظار شما و حیوان خانگی‌تان را می‌کشد. ماده سمی با نام سیکاسین موجود در برگ نخل زینتی باعث بروز این مشکل می‌شود.

گیاه اسپاتی فیلوم (Peace Lily)

گیاهان سمی برای سگ‌ها

گل‌های زیبا و برگ‌های کشیده، اسپاتی فیلوم را در جایگاه ویژه بین گیاهان آپارتمانی قرار می‌دهد. این گیاه رشد خوبی را نیز تجربه می‌کند. اگر از این گیاه به درستی مراقبت کنید در سال دو بار گل می‌دهند و هر بار نیز به مدت چند ماه گل آن‌ها باقی می‌ماند. متاسفانه برگ‌های این گیاه زیبا نیز برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی هستند. اگزالات کلسیم نامحلول در این گیاه نیز وجود دارد که باعث مشکلاتی می‌شود که در بالا برشمردیم.

گیاه آلوکازیا (Alocasia)

گیاهان سمی برای سگ‌ها

بابا آدم یا آلوکازیا یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی محبوب است. هر برای نگهداری این گیاه نیاز به نور، رطوبت و آب کافی وجود دارد؛ اما زیبایی که به ارمغان می‌آورد باعث می‌شود تا خیلی‌ها برای خریدش وسوسه شوند. برگ‌های بابا آدم نیز دارای اگزالات کلسیم است که برای سگ‌ها و گربه‌ها خطر دارد. سوزش دهان، استفراغ و مشکلات تنفسی از جمله خطراتی است که جویدن این برگ‌ها برای سگ‌ها به دنبال دارد.

کلام پایانی

با 9 گیاه محبوب آپارتمان که برای سگ‌ها سمی هستند، آشنا شدیم. فراموش نکنید که وقتی سگ یا هر حیوان دیگری را در خانه نگهداری می‌کنید، باید حساسیت لازم را در این زمینه به خرج دهید. حساسیت‌هایی که برای حفظ سلامتی حیوانات ضروری هستند. در نهایت انتخاب نگهداری از گیاهان در محیط خانه با وجود حیوانات گوناگون تصمیمی است که شما باید اتخاذ کنید. انتخاب شما چیست؟ 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.