گیاه بامبو و روش کاشت و پرورش آن در باغچه‌­ی خانه

ایده­‌ی پرورش بامبو در باغچه هم اغواکننده و هم نگران­ کننده است. همه­‌ی ما در رابطه با بامبوی وحشی رونده شنیده­‌ایم که عبارت «مهاجم» برای توصیف آن مناسب است. اما در عین حال تصاویر زیادی از باغچه‌­های جذاب در مجلات می‌­بینیم که با بامبوهای طلایی، راه راه و حتی سیاه تزئین شده‌­اند و منظره‌­ی دلپذیری آفریده‌­اند. چیزی که به نظر می‌­رسد در باغچه‌­ی ما نیز زیبا باشد. آیا پرورش بامبو در باغچه­ خانه به خطرش می­ارزد؟

واقعاً احتمال غیر قابل کنترل شدن بامبو در باغچه‌­تان وجود دارد. گونه­‌های غیربومی در پرورش بامبو در باغچه می‌­توانند رفتاری بدون قاعده داشته باشند و این به آب و هوا، شرایط و مراقبتی که دریافت می‌­کنند، بستگی دارد. اما بسیاری از فروشندگان معتبر بامبو هستند که گونه‌های مختلف بامبو را متناسب با شرایط نواحی مختلف، ارائه می­‌کنند. 

پرورش بامبو در باغچه خانه مانند کاشت نعناع و همچنین کاشت جعفری در خانه و باغچه آسان نیست و شرایط پیچیده‌ای دارد. گیاهان خوراکی در میان گیاهان آسان برای کاست در خانه به شمار می‌آیند و بامبو این خاصیت را ندارد و باید از آن مراقبت‌های بیشتری بکنید.

پرورش بامبو در باغچه

بامبو

بامبو نوعی علف است (زیرمجموعه­‌ی خانواده­‌ی بامبوسویدیای در خانواده‌­ی گندمیان). اندازه‌­ی این گیاه می­‌تواند از چند سانت تا چند متر باشد و در یک روز می­‌تواند یک سانتی‌متر یا حتی بیشتر هم رشد کند. بامبو یکی از مفیدترین گیاهانی است که در جهان رشد می­‌کند و جزء گیاهان تصفیه هوا است. می­‌توان از آن به عنوان غذا، علوفه­‌ی حیوانات، مصالح ساختمانی، تزئینات و غربیل استفاده کرد. گیاهان بامبو از روی گره‌­ها و مفصل­‌هایی که در بین قسمت‌­های توخالی شاخه‌­ها و تنه قرار دارند، شناخته می‌­شوند.

ساده­‌ترین راه برای تقسیم ­بندی گیاهان بامبو، تقسیم آن­ها به دو گروه دسته‌­ای و رونده است. اسامی گیاه­شناسی و متداول گونه­‌های مختلف این گیاه در میان نواحی مختلف، متفاوت است. این امر، دسته ­بندی انواع بامبو و تشخیص نوع بامبویی که در اختیار دارید را دشوار می‌­کند. برای احتیاط، هنگام کاشت و پرورش بامبو در باغچه از محافظ­‌های درون خاک استفاده کنید تا اجازه‌­ی پیشروی ریشه‌­ها به سایر قسمت‌­های باغچه را بگیرید.

بامبوهای دسته­‌ای

شاخه­‌های بامبوی دسته‌­ای یا پراکنده­ شونده، درست مانند شاخه­‌های سایر گیاهان، پخش می‌­شوند. با این حال، این گیاه تمایل دارد که در محل خود باقی بماند و ریشه‌­های خود را در همان قسمت مرکزی نگاه دارد.

این گیاه‌­ها، تمایلی ندارند که ریشه­‌های خود را در سرتاسر باغچه یا علفزار بگسترانند. این گیاهان چندساله، بسیار سرسخت هستند.

بامبوهای رونده

این­ها همان گون‌ه­هایی هستند که باغبانان را فراری م‌ی­دهند. بامبوهای رونده یا گسترده، ریش‌ه­های خود را در سرتاسر خاک می‌­گسترانند و می­‌توانند در مدت کوتاهی، سطح بزرگی از خاک را پوشش دهند. از آن­جایی که همه­‌ی این ریشه­‌های زیرزمینی به عنوان یک گیاه واحد، با هم در ارتباط هستند، حذف گیاه بدون از بین بردن تک تک آن­ها امکان­پذیر نیست.

با این حال، این ریشه‌­ها در عمق 5 تا 45 سانتی‌متری زیر زمین رشد می­‌کنند و می‌­توان همه‌­ی آن­ها را در فضایی 60 تا 67 سانتی‌متر، جا داد. می­‌توان، در خاک از محافظ­‌های پلاستیکی استفاده کرد تا ریشه‌­های گیاه را در بر بگیرند و اجازه‌­ی نفوذ آن به سایر قسمت‌­ها را ندهند. حتماً از محافظ­‌های با کیفیت استفاده کنید. هرگونه ترک یا شکاف می‌­تواند اجازه‌­ی نفوذ ریشه‌­ها به بیرون از محفظه را بدهد.

بیشتر بامبوهایی که در آب و هوای معتدل و سرد مقاومند، از نوع رونده هستند. این گونه‌­های بامبو به خواب زمستانی می‌­روند و پرورش آن­ها در فضای سربسته می‌­تواند منجر به ریزش برگ‌­هایشان شود.

نکاتی که باید قبل از پرورش بامبو در باغچه در نظر گرفت

پرورش بامبو در باغچه

  • بیشتر بامبوها تابش مستقیم آفتاب و pH خاک حدود 6.0 تا 6.2 را می­پسندند.
  • بامبوهای تازه کاشته شده، نیازمند آبیاری منظم هستند. این کار باید تا زمان تثبیت گیاه و جوانه زدن ساقه‌­های جدید ادامه داد.
  • مهم‌­ترین مشکل در رابطه با پرورش بامبو، کم ­آبی است. با این حال خاک گیاه باید بین آبیاری‌­های متوالی، خشک شود. زیرا باقی ماندن آب می­‌تواند مانع رشد شود.
  • بامبو با علف‌های هرز کنار نمی‌آید.
  • باید برای بامبوهای بلند از تکیه‌­گاه­ استفاده کرد تا از ریشه کنده نشوند.
  • بامبوها همیشه سبز هستند و در طی رشد خود، بارها برگ‌های خود را از دست می‌دهند و برگ‌های جدید در می‌آورند.
  • از آن­جایی که بامبوها علف هستند، برای شاخ و برگ خود نیاز به کودهای دارای نیتروژن بالا دارند.
  • مالچ پاچی می‌تواند به کنترل رطوبت گیاه کمک کند و در زمستان، از گونه‌های مقاوم در برابر سرما محافظت می‌کند.

هرس بامبو

ساقه­‌های بامبو، برای همیشه زنده باقی نمی­‌مانند و باید هنگام پرورش بامبو در باغچه ساقه­‌های قدیمی و آسیب­ دیده را به طور سالیانه هرس کرد. این کار به گیاه آسیب نمی‌­زند. ساقه را از بیخ نکنید و آن را از بالای یک گره، هرس کنید.

مشکلات مربوط به پرورش بامبو در باغچه 

کنه­‌ی بامبو: این آفت شبیه به کنه‌­ی عنکبوتی است و شیره‌­ی برگ‌­ها را می‌­مکد. اما تفاوت آن با کنه‌­ی عنکبوتی در این است که شیارهای نازک زرد خود را در راستای رگ­‌های برگ بامبو می‌­تند. این تارهای زرد به مرور گسترده و منتشر می‌­شوند.

قبل از کاشتن یک گیاه جدید بامبو در باغچه یا در کنار بامبوهای قبلی، باید آن را به دقت بررسی کرد. در صورت آلودگی گیاهان می­‌توان از آفت­کش استفاده کرد اما دسترسی به کنه‌­هایی که در زیر تار خود پناه گرفته‌­اند، دشوار است. ممکن است نیاز به استفاده‌­ی منظم از سم مخصوص کنه باشد.

شپشک آردی: این حشره در زمره‌­ی شپشک­‌ها قرار دارد. آن­ها خود را به گیاه می‌­چسبانند. اغلب بسیار محکم می­‌چسبند تا بتوانند به مفسل‌­های گیاه دست یابند. اغلب از یک پوشش صدف ­مانند یا پنبه‌­ای برای محافظت از خود استفاده می­‌کنند. این امر، کشتن آن­ها با استفاده از آفت‌­کش­‌های تماسی را دشوار می‌­کند. انجمن بامبوی آمریکا پیشنهاد می­‌کند که در صورت لزوم، برای دفع آن­ها از سایگون (دی­متیوات) استفاده شود.

گونه‌های بامبو که برای پرورش در باغچه پیشنهاد می‌شود

پرورش بامبو در باغچه

فارگسیا میوریلیای (چتر جدید)

این گیاه، گونه‌­ای زیبا است و رنگ طلایی پاییزی چشم­ نوازی دارد. از نوع دسته­‌ای است. این گیاه نیاز به نور مستقیم آفتاب یا کمی سایه دارد. این گیاه 3.5 متر طول و 3.5 متر عرض دارد.

فارگسیا نیتیدا (دیوار بزرگ)

یک بامبوی فواره­ مانند را در نظر آورید. قلمه­‌های تازه جوانه زده‌­ی آن با نقاط پودر مانند سفید مایل به آبی پوشانده شده‌­اند و تا بهار آتی، برگ نمی‌­دهند.

در زمستان، ظاهر بدون شاخه و بدون برگ آن، شبیه به فواره است. این گیاه در آب و هوای بسیار سرد، دوام می‌­آورد. از نوع دسته‌­ای است. نیاز به نور مستقیم آفتاب یا کمی سایه دارد. این گیاه 5.5 متر طول و 5.5 متر عرض دارد.

پلایوبلاستس فورچونی (گورخر کوچک)

برگ­‌های راه ­راه سبز و سفید آن، یک پس ­زمینه‌­ی زیبا در زیر درخت‌­ها و بوته‌­ها ایجاد می‌­کند. این گیاه را می‌­توان در گلدان و در فضای بسته نیز پرورش داد. این گیاه رونده­ است و روی زمین را پوشش می­‌دهد (باید در محفظه کاشته شود). نیاز به نور مستقیم آفتاب یا کمی سایه دارد.

فیلوستاچیس نیگرا (بامبوی سیاه)

قلمه­‌های تاره به رنگ سبز هستند و به مرور در معرض نور خورشید، به رنگ سیاه در می‌­آیند. از نوع رونده است. نیاز به نور مستقیم آفتاب دارد. این گیاه 9 متر طول دارد.

اگر هم­چنان دوست دارید که بامبو بکارید اما کمی می‌­ترسید و امکان پرورش بامبو در باغچه را ندارید، آن­ها را در یک محفظه پرورش دهید. حتی در این حالت هم باید حواستان باشد که ریشه‌­ها از سوراخ تخلیه‌­ی آب اضافه به بیرون از محفظه و خاک باغچه راه پیدا نکنند.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.