گیاهانی که وجود آنها در خانه برای سلامت و تصفیه هوا خوب است

گیاهان خواری تنها راه رسیدن به سلامت نیست. علم نشان داده است که نگهداری یک گیاه آپارتمانی ساده می‌تواند برای سلامت شما شگفتی‌هایی ایجاد کند.

به گفته متخصص باغبانی مارک هاچادوریان، مدیر گلخانه نولین در باغ گیاه شناسی نیویورک، گیاهان هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی برای انسان مفید هستند و هستند دسته‌ای از گیاهان که گیاهان آپارتمانی تصفیه هوا هستند.

هاچادوریان عنوان می‌کند: “در واقع شواهد علمی بسیاری وجود دارد که ثابت می‌کند اضافه کردن گیاهان به هر فضای کاری یا محیط زندگی در واقع باعث کاهش استرس می‌شود.” “به نظر می‌رسد مراقبت از گیاهان و باغبانی اثرات درمانی نظیر کاهش فشار خون و استرس را به همراه خود دارد، بنابراین نگه‌داری از گیاهان مزایایی فراتر از  تمیز کردن هوا و اضافه کردن اکسیژن دارد.” شما می‌توانید با کاشت گیاهان خوراکی هم از این مزایا بهره ببرید و همزمان گیاهان خوراکی خانه خود را خودتان بکارید.

براساس گزارش ناسا، برخی از گیاهان به طور خاص خاصیت تمیز کردن هوا از مواد شیمیایی سمی مانند بنزن، فرمالدئید و آمونیاک را دارند. هاچادوریان اشاره می کند که با وجود این اطلاعات، آیا شما می‌توانید از وجود این گیاهان برای فیلتر کردن هوای محل زندگی خود چشم پوشی کنید. هاچادوریان گفت: “مزایایی در این کار وجود دارد.” “من فکر می‌کنم بحث اکنون این است که چقدر این اتفاق امکان پذیر است و اینکه آیا اثر آن به اندازه کافی تفاوت قابل توجهی در سلامت و کیفیت محیط زندگی ایجاد می‌کند.”

هاچادوریان همچنین در باره طبیعت درمانی می‌گوید. او اشاره به جنگل می‌کند و حضور در طبیعت و درختان را ذکر می‌کند و می‌گوید که این کار حتی در سال ۱۹۸۲ بخشی از برنامه ملی بهداشت عمومی ژاپن شد. از مزایای این کار فشار خون پایین و هورمون استرس پایین است.

مطمئنا، هر کسی توانایی بودن در جنگل را ندارد. اما، شما متقاعد شده‌اید که در زندگی خود نیاز به وجود گیاه دارید. هاچادوریان توصیه می‌کند که یک گیاهان آپارتمانی مناسب با محیط و شیوه زندگی خود داشته باشید. به این ترتیب شما می توانید از مزایای نگه‌داری گیاهان استفاده ببرید.

در ادامه با برخی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی و نحوه مراقبت از آنها آشنا می‌شوید که برای هوای محیط زندگی‌تان خوب هستند.

۱- پوتوس

گیاهان آپارتمانی تصفیه هوا

اگر چه این گیاه برای از بین بردن ماده شیمیایی فرمالدئید مناسب نیست، اما سایر مواد شیمیایی مانند بنزن و تریشلورومتری را از هوا حذف می‌کند.

بنزن در چسب، رنگ و مواد شوینده است. طبق گفته Rodale’s Organic Life، گیاه پوتوس بسیار مقاوم است، و این باعث می‌شود که برای افراد تازه‌کار در امر گیاه داری کار آسان شود. این گیاه به بهترین نحو رشد می‌کند، شرایط نور کم و آبیاری نامنظم را نیز تحمل می‌کند.

۲- گل چمچه‌ای

گیاهان آپارتمانی تصفیه هوا

این گیاه، بنزن، فرمالدئید و دیگر مواد شیمیایی تولید شده از محصولات تمیز کننده را از بین می‌برد. گل چمچه‌ای یکی از معدود گیاهانی است که واقعا می‌تواند در داخل خانه گل دهد. این گیاه را در نور غیرمستقیم کنار پنجره‌ای جنوبی قرار دهید.

تنها زمانی که خاک آن خشک شد آبیاری کنید، و مراقب باشید که بیش از حد آب ندهید.

 ۳- گل داودی

گیاهان آپارتمانی تصفیه هوا

گل داوودی گیاه ارزانی است و آمونیاک، بنزن، فرمالدئید و زایلن را از هوا حذف می‌کند. گل داوودی نیازمند نور مستقیم در نزدیکی پنجره است. وقتی که خاک آن خشک شد اما گیاه پژمرده نباشد به آن آب دهید.

 ۴- پاپیتال

گیاهان آپارتمانی تصفیه هوا

پاپیتال برای فیلتر کردن فرمالدئید مناسب است و در میان گیاهان آپارتمانی و تصفیه هوا شماره یک محصوب می‌شود.

به گزارش CNN پاپیتال به ویژه برای افرادی که به دود سیگار حساس هستند بسیار مفید است. پاپیتال احتیاج به نور غیر مستقیم دارد و نباید اجازه دهید که گیاه خشک شود.

۶- سرخس

گیاهان آپارتمانی تصفیه هوا

سرخس می‌تواند رطوبت هوا را افزایش دهد. این افزایش رطوبت می‌تواند از خشک شدن بیش از حد هوا و پوست شما جلوگیری کند. خاک این گیاه باید مرطوب باشد اما هرگز بیش از اندازه نباشد. همچنین در نور غیر مستقیم رشد می‌کند.

۵- آناناسیان

Bromeliads

آناناسیان هوا را از بنزن تصفیه می‌کند و می‌توانند تا ۹۰ درصد مواد شیمیایی موجود در هوا را جذب کند. فضاهای روشن و آفتابی برای آناناسیان ایده آل است. این گیاه در برابر کم آبی مقاوم است، بنابراین مراقب باشید که بیش از حد به آن آب ندهید.

 ۷- سانسوریا

سانسوریا

گیاه سانسوریا مخصوصا برای اتاق خواب مناسب است. این گیاه نه تنها بنزن و فرمالدئید را از بین می‌برد بلکه دی اکسید کربن را جذب می‌کند و در شب اکسیژن را آزاد می‌کند. بهترین زمان آبیاری زمانی است که خاک خشک شده باشد و این گیاه را در نور غیر مستقیم قرار دهید.

 ۸- فیلودندرون

فیلودندرون

اگر به دنبال گیاهی هستید که طولانی مدت آن را داشته باشید، گیاه فیلودندرون انتخاب مناسبی است. این گیاه در جذب زایلن موجود در رنگ و بنزین خوب است. این گیاه نیاز به نور خورشید و مقدار متوسط آب دارد.

۹- گیاه گندمی

گیاه عنکبوتی

گیاه گندمی در مبارزه با آلاینده‌ها بسیار مناسب و از گیاهان آپارتمانی تصفیه هوا است. به طور خاص یک نوع از گیاه گندمی به اسم Chlorophytum comosum می‌تواند ۹۰ درصد فرمالدئید و مونوکسید کربن، دو ماده شیمیایی که در سیگار یافت می‌شود را جذب کند.

این گیاه نیاز به نور غیر مستقیم دارد و فقط باید یک بار در هفته به آن آب داد.

۱۰- گیاه بامبو

بامبو

می‌گویند بامبو خوش شانسی به ارمغان می‌آورد. مزیت این گیاه تصفیه هوا از فرمالدئید، بنزن، مونوکسید کربن، زایلن و کلروفرم است. 

نور خورشید غیر مستقیم برای گیاه بامبو مناسب است؛ با این حال در نور کم نیز رشد می‌کند. می‌بایست یک بار در هفته آب را تغییر داد.

۱۱- دراسنا لبه قرمز

دراسنا لبه قرمز

این گیاه رنگارنگ می‌تواند تا ۱۵ فوت رشد کند. دراسنا سمومی مانند سولفور، تری‌کلرواتیلن و فرمالدئید موجود در هوا را  از بین می‌برد. این گیاه بهتر است در نور غیر مستقیم قرار داده شود. فقط هنگامی که خاک خشک شد، آن را آب دهید.

۱۲- آلوئه ورا

 آلوئه ورا

داشتن این گیاه در منزل یک تیر و دو نشان است. آلوئه ورا هوا را از وجود فرمالدئید تصفیه می‌کند و ژل داخل گیاه برای درمان آفتاب سوختگی با الوئه ورا و پسوریازیس خوب است. این گیاه را در مکانی آفتابی نگه دارید و هر سه هفته آن را آبیاری کنید.

منبع thisisinsider
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.