دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب چگونه است؟

در دکوراسیون منزل هرچه متراژ خانه شما کمتر باشد با چالش‌های بیشتری روبه‌رو می‌شوید. معمولا چیدمان خانه‌های کوچک‌تر به فکر و برنامه‌ریزی دقیق‌تری احتیاج دارند. این روزها خانه بسیاری از افراد به خصوص جوان‌ترها متراز کمی دارد.

ممکن است شما در یک خانه نقلی زندگی کنید که اتاق خواب ندارد. دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب کمی پردردسر به‌نظر می‌رسد. چراکه فضاهای مختلف خانه با دیوار تفکیک نشده‌اند. به‌علاوه معمولا در این خانه‌ها فضا کوچک‌تر است. پس همه وسایل زندگی باید در یک فضای کوچک به‌زیبایی چیده شوند. راه‌ها و ترفندهایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند از فضایی که دارید بهترین استفاده را بکنید و خانه خودتان را به بهترین شکل دکور کنید.

قبل از هرچیز تصمیم بگیرید

از آنجاکه در خانه‌های بدون اتاق خواب طراحی خانه به صورت باز (open-plan) انجام می‌شود. دیواری وجود ندارد که تعیین کند اتاق خواب شما کجاست. پس شما خودتان باید تصمیم بگیرید از کدام قسمت خانه به‌عنوان اتاق خواب و از کدام قسمت به‌عنوان نشیمن استفاده می‌کنید. با این‌که ممکن است در چنین خانه‌هایی فضای آشپزخانه هم با دیوار جدا نشده باشد اما لوله‌کشی‌های ساختمان مکان آن را از قبل برای شما تعیین کرده است. اما در باقی موارد قبل از شروع دکوراسیون نیاز دارید تا فضا را در ذهن خود قسمت‌بندی کنید.

خودتان فضای خانه را تفکیک کنید

ممکن است از نظر بسیاری از افراد یکجا بودن تخت و مبلمان در دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب هیچ ایرادی نداشته باشد. حتی شاید بتوانیم با انتخاب ترکیب رنگ‌های جذاب برای چیدمان اتاق خواب و اتاق حال چیدمان صحیح و چشم‌نوازی ارائه کنیم. اما بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند فضای خواب از قسمت‌های دیگر جدا باشد. استفاده از انواع پارتیشن، درهای چوبی و شیشه‌ای و پرده می‌تواند در تفکیک این فضاها تاثیرگذار باشد.

اگر می‌خواهید از در برای جدا کردن فضاها استفاده کنید، درهای کشویی جایی کمتری می‌گیرند و به فضایی برای باز و بسته شدن احتیاج ندارند. سعی کنید رنگ و طرحی از در یا پارتیشن را انتخاب کنید که به سایر وسایل و فضای خانه شما بیاید. حتی شاید بتوانید با خلاقیتی که دارید خودتان پارتیشن خانه خود را بسازید. لازم نیست حتما به مدل‌های قدیمی پارتیشن فکر کنید. در اینترنت می‌توانید تعداد بسیاری نمونه مدرن و متفاوت پارتیشن ببینید. به جز پارتیشن می‌توانید از انواع شلف و حتی گلدان هم برای جدا کردن قسمت‌های مختلف استفاده کنید.

دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب

از نورپردازی، رنگ و بافت‌های متفاوت استفاده کنید

یکی از راه‌های تفکیک فضای مشترک استفاده از نورپردازی‌های متفاوت است. این تکنیک در دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب بسیار کاربردی و راحت است. تفاوت در نورپردازی باعث می‌شود ذهن ما به راحتی فضاها را از هم جدا کند. مثلا می‌توانید با کم‌نور کردن یا پرنور کردن قسمت‌های مختلف خانه بر روی وجه تمایز آنها تاکید کنید. مثلا اگر یک میز ناهار خوری دارید می‌تواند با اضافه کردن یک لوستر مینیمال و ظریف در بالای آن فضای آن را از بقیه خانه جدا کنید.

 از رنگ‌ها و بافت‌های مختلف هم می‌توان برای جدا کردن فضاهای مختلف در خانه استفاده کرد. مثلا تغییر متریال در کف و سقف می‌تواند وجه تمایزی باشد که دو قسمت از خانه را از هم جدا می‌کند. هرچه کنتراست رنگ بیشتر باشد خاصیت جداکنندگی آن هم بیشتر می‌شود.

از رنگ‌های روشن استفاده کنید

در خانه‌های بزرگ‌تر برای انتخاب بهترین رنگ ها برای چیدمان اتاق خواب انتخاب‌های گسترده‌تری وجود دارد اما در فضاهای کوچک بهتر است در استفاده از رنگ‌های تیره احتیاط کرد. زیرا رنگ‌های تیره فضا را بسته و خفه نشان می‌دهند. در حالی‌که رنگ‌های روشن فضا را بزرگ‌تر و بازتر نشان می‌دهند. پس اگر می‌خواهید خانه شما دلبازتر به نظر برسد رنگ‌های روشن را در اولویت قرار دهید.

البته رنگ‌های تیره مانند مشکی می‌توانند فضای خانه را شیک‌تر نشان دهند. می‌توانید در دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب، این رنگ‌ها را برای اکسسوری‌ها نگه دارید و به میزان کمی از آن‌ها استفاده کنید. چراغ مطالعه، آباژور، قاب‌های عکس و قاب آینه گزینه‌های خوبی برای استفاده از رنگ مشکی هستند.

دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب

از فضاهای مرده استفاده کنید

در خانه‌های کوچک هر فضای به‌ظاهر بی‌استفاده‌ای می‌تواند کاملا کاربردی باشد. مثلا کنج‌های اتاق یا فضای بالای شوفاژ ممکن است برای نصب یک قفسه یا یک سطح چوبی مناسب باشند. با دقت به فضای خانه خود توجه کنید. از خودتان بپرسید چطور می‌توانم یک مکان برای کتاب‌هایم پیدا کنم؟ یا چطور می‌توانم آن فضای فرورفته در گوشه اتاق را به بهترین شکل بکار بگیرم؟

اگر بخواهید در خانه خود یک گلدان سبز کوچک داشته باشید چطور؟ شاید فضای خالی کنار تلویزیون برای گلدان شما مناسب باشد. می‌توانید با توجه به میزان نور منزلتان، سلیقه شخصی خودتان و وقتی که برای نگهداری از گلدان خود دارید از بهترین گیاهان برای اتاق خواب استفاده کنید. برای دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب نیاز دارید تا ذهن خود را باز بگذارید. ایده‌های استفاده از فضاهای مرده خیلی سریع به ذهن نمی‌رسند. برای پیدا کردن ایده‌های مناسب بیشتر فکر کنید. به این صورت چیدمان شما مناسب فضای شما خواهد بود.

وسایل خود را با دقت انتخاب کنید

اگر یک خانه جمع‌وجور دارید بهتر است از خرید وسایل بزرگ و جاگیر صرف نظر کنید. برخی وسایل اختصاصا برای خانه‌های کوچک طراحی شده‌اند. مثلا مبل‌هایی که به تخت‌خواب تبدیل می‌شوند یا میزهایی که می‌توانید به‌سرعت باز و جمعشان کنید. گاهی در برخی وسایل فضاهای مخفی تعبیه می‌شود که می‌تواند خیلی کاربردی باشد.

برای چیدمان وسایل خانه اگر می‌توانید مبل‌ها را به دیوار نچسبانید. اینطوری فضای خانه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. می‌توانید در فضای خالی پشت مبل‌ها لبه چوبی نصب کنید که محل خوبی برای قرار دادن کتاب، گلدان و وسایل تزئینی خواهد بود. شاید بد نباشد برای چیدن لوازم مربوط به اتاق خواب از تکنیک‌های فنگ شویی برای چیدمان اتاق خواب هم استفاده کنید.

یکپارچگی فضا را در نظر بگیرید

در خانه‌هایی با طراحی باز معمولا موقع ورود تمام یا بیشتر خانه با یک نگاه دیده می‌شود. بنابر این در دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب بهتر است در نگاه کلی فضای خانه یکدست و یکپارچه به نظر برسد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود موقع انتخاب سبک دکوراسیون و رنگ قسمت‌های مختلف سعی کنید از یک سبک مشخص پیروی کنید. وسایل اصلی خانه را در هماهنگی و تناسب کامل با یکدیگر انتخاب کنید.

شاید سبک‌های ساده‌تر مانند میمیمالیسم یا سبک‌هایی که از نور و روشنایی حداکثر استفاده را می‌کنند مانند سبک دکوراسیون سوئدی برای شما انتخاب مناسبی باشند. اگر اهل فنگ‌شویی باشید خواندن مقاله فنگ شویی رنگ‌ها به شما در انتخاب رنگ کمک می‌کند.

دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب

نکات اصلی دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب

چیدمان یک خانه کوچک کاری چالش‌برانگیز اما لذت‌بخش است. این کار شاید بی تشابه با طراحی اتاق خواب مستر کوچک نباشد. در واقع شما یک فضای محدود در اختیار دارید که باید با سلیقه و خلاقیت خود از دل آن یک خانه شیک و نقلی بسازید. در ابتدای کار لازم است تا هر قسمت از فضایی که دارید را به یک کار خاص اختصاص دهید.

شاید ایده تفکیک نکردن فضای خانه در ابتدا جذاب باشد اما در ممکن است باعث شلوغی و بی‌نظمی شود. می‌توانید از ترفند‌های مختلف مانند پارتیشن‌بندی، نورپردازی و تفاوت در رنگ و بافت برای تفکیک فضا استفاده کنید. در دکوراسیون خانه بدون اتاق خواب سعی کنید یکپارچگی فضای خانه را در نظر بگیرید. می‌توانید از رنگ‌های روشن و سبک‌هایی که خانه را دلبازتر نشان می‌دهند استفاده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.