طریقه نصب ایمن و صحیح صندلی آویز از سقف

صندلی­‌های آویز، حسی از خلاقیت و حال خوب به محیط اضافه می­‌کنند. همچنین طرح‌­های متنوعی دارند که می‌­توانید بین آن­ها انتخاب کنید؛ از ننو (تخت­‌آویز) گرفته تا تاب ریلکسی. به‌‌همین‌­خاطر باید بدانید چه‌­چیزی مناسب فضای شما است.

اگرچه انتخاب بهترین صندلی کار آسانی است، اما نصب آن همیشه به همان آسانی نیست. علت آن هم از طرفی به‌­خاطر معلق بودن است و از طرف دیگر، به‌­خاطر اینکه باید توجه بسیاری به ایمنی این نوع صندلی‌­ها داشته باشید. در اینجا ما این فرایند را طوری برای شما آورده‌­ایم که به آسان‌­ترین شکل ممکن، صندلی آویز خود را نصب کنید.

صندلی آویز چیست؟

واژه “صندلی آویز” به هر نوع صندلی­ای که به‌­جای تکیه دادن بر پایه‌­ها، از یک طناب یا زنجیر آویزان شده گفته می‌­شود.

قبل از شروع

اگرچه به­ احتمال زیاد تا الان صندلی موردعلاقه خود را خریداری کرده‌­اید، باز هم گفتن نکاتی که قبل از خرید باید بدانید، خالی از لطف نیست. ابتدا مطمئن شوید که محدودیت وزنی صندلی شما به‌­اندازه کافی باشد. سپس دقت کنید که سقف قابل دسترسی داشته باشید که فاصله‌­ی مناسبی از دیوارهای اطراف داشته باشد و بعد از نصب، صندلی امکان تاب خوردن داشته باشد.

اگر قصد دارید دو صندلی آویز را کنار هم نصب کنید؛ مثلا کنار شومینه یا نزدیک در، قبل از شروع باید چک کنید سقف تیرک‌هایی داشته باشد که امکان نصب صندلی در این مکان‌­ها را به شما بدهند.

نصب ایمن صندلی آویز

اقدامات احتیاطی

هنگام نصب، امنیت صندلی آویز اولویت اصلی است. اگر شما علاقمند به ساختن پروژه­‌های دستی خودتان باشید، احتمالا تصور می­‌کنید که صندلی باید به تیرک سقف متصل شود. اما باید دقت داشته باشید که فقط وصل شدن به تیرک کافی نیست، مهم است که مستقیما به مرکز تیرک سقف متصل شود. پهنای تیرک­‌ها فقط حدود 2.5 تا 4 سانتی‌متر است، بنابراین اگر به لبه­‌ها منحرف شوید، تحمل پیچ کاهش می­‌یابد. همچنین باید بدانید که اگر کسانی که روی صندلی می‌­نشینند محدودیت وزن را زیرپا بگذارند، هرچقدر هم موارد ایمنی را در نصب آن رعایت کنید فایده‌­ای ندارد. برای همین، بهتر است هیچگاه اجازه ندهید بیشتر از یک نفر همزمان روی صندلی بنشینند.

ابزار مورد نیاز

 • استادفایندر
 • مداد
 • مته و دریل
 • انبردست (اختیاری)
 • لوازم رنگ­کاری
 • دستگاه چسب درزگیر
 • مواد موردنیاز
 • پیچ بزرگ یا کیت ابزار صندلی آویز
 • طناب ضخیم یا زنجیر قوی
 • درزگیر قابل رنگ
 • رنگ سقف

نصب ایمن صندلی آویز

مراحل زیر را دنبال کنید تا خیالتان راحت باشد که صندلی به­‌طور ایمن نصب شده است:

1. محل تیرک را پیدا کنید

نصب ایمن صندلی آویز

با استفاده از استادفایندر تیرک سقف را پشت دیوار کاذب پیدا کنید و لبه­‌های آن را با مداد مشخص کنید.

فوت کوزه‌­گری

اگر هنگام پیدا کردن تیرک سقف به مشکل برخوردید، شاید تیرک درجهتی متفاوت از آنچه شما درنظر گرفتید، ادامه دارد. درصورت امکان، به زیرشیروانی بروید و جهت درست آن را بیابید.­­

2. مرکز تیرک را بیابید

برای اینکه مرکز تیرک به‌­راحتی پیدا شود، یک مته کوچک بردارید و قسمت‌­هایی که با مداد مشخص کردید را دریل کنید. اگر هر دو نقطه دریل خاک­ اره ایجاد کرد، یعنی در لبه­‌های تیرک هستید. در غیر اینصورت، به‌­آرامی دریل را در مسیر خود جابجا کنید تا لبه‌­ها را بیابید. با مداد، نقطه وسط را علامت بگذارید.

3. سوراخ­‌های راهنما برای خود دریل کنید

اگر از یک پیچ محکم استفاده می­‌کنید که تحمل وزن بالا را دارد، با مته‌­ای که کوچک‌تر از قطر پیچ باشد سوراخ­‌های راهنما را ایجاد کنید. اگر کیت صندلی آویز دارید که حاوی چندین پیچ است، از ابزار موجود در کیت استفاده کنید تا با قرار دادن آن بر مرکز تیرک، جای پیچ‌ها را روی سقف مشخص کنید. سپس نقاط مشخص شده را دریل کنید.

هشدار

از مته‌­ای که برای پیچ‌­های شما خیلی بزرگ است، استفاده نکنید چون باعث می‌­شود پیچ نتواند خوب صندلی را نگه دارد و امنیت آن را به خطر می‌­اندازد.

4. پیچ را نصب کنید

نصب ایمن صندلی آویز

پیچ یا پیچ­‌ها را با ابزارهای موردنیاز نصب کنید. هنگام نصب پیچ، اگر خیلی سخت می­‌چرخد از انبردست برای محکم کردن آن استفاده کنید. حواستان باشد بیش از حد آن را سفت نکنید وگرنه بافت چوب، شکسته می­‌شود.

5. صندلی را به قلاب متصل کنید

همه صندلی­‌های آویز، یکسان ساخته نشده‌­اند ولی اغلب آن­ها دارای یک پیچ هستند که به قلاب متصل می­‌شود. اگر صندلی شما این پیچ را ندارد یا احتیاج به روش دیگری دارید که مناسب سقف­های بلند باشد، امن­‌ترین روش این است که از یک زنجیر قوی و کارابین قفل­‌دار استفاده کنید.

اگر به دنبال گزینه‌­ای جلوه­‌دارتر می­‌گردید، بعضی مردم طناب ضخیم را به زنجیر ترجیح می­‌دهند. این راه‌­حل قابل قبولی است، اما باید از مهارت خود در گره‌­زدن طناب مطمئن باشید. معمول‌­ترین گره‌ای که برای صندلی آویز استفاده می­‌شود، مدل تاب لاستیکی و یک گزینه مشابه دیگر نیز گره بولین است.

گره­‌ها وقتی وزن روی آن­ها قرار بگیرد محکم می­‌شوند، پس همیشه فضای کافی را درنظر بگیرید و صندلی را کمی بالاتر از ارتفاع مطلوب خود قرار دهید. 

6. گره‌ها را محکم کرده و صندلی را امتحان کنید

پس از آنکه صندلی را به­‌نحو ایمن نصب و تمام موارد ایمنی را چک کردید، با نشستن بر روی صندلی گره­‌ها را محکم کنید.

7. سقف را ترمیم کنید.

اگر برای یافتن لبه‌­های تیرک، حفره­‌های کوچکی در سقف دریل کرده‌­اید داخل آن­ها را با درزگیر قابل رنگ پر کنید و بعد از اینکه خشک شد کار را با رنگ زدن سقف به اتمام برسانید.

چه زمانی باید از یک فرد حرفه‌­ای کمک بخواهید؟

نصب ایمن صندلی آویز

اگر از جای تیرک‌­های سقف و یا قدرت و شرایط آن­ها اطمینان کافی ندارید، خوب است که قبل از نصب صندلی از یک فرد حرفه‌ای مشورت بگیرید. اگر صندلی آویز را به‌­درستی روی تیرک‌­های مناسب سقف که تحمل بیشتری دارند، نصب نکنید احتمال بروز آسیب جدی وجود دارد.

چه زمانی باید صندلی آویز خود را عوض کنید؟

صندلی­‌های آویزی که مرتبا از آن­ها استفاده می­‌شود باید هرچندوقت یک­بار امنیت‌شان بررسی شود. مواد فرسوده، بخش­‌های پوسیده و قطعات خراب باید جدی گرفته شوند. دراینصورت صندلی را فورا پایین آورده و تعویض کنید. حتی اگر از صندلی همیشه استفاده نمی­‌کنید، باید قبل از نشستن روی آن چک شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.