نحوه پاک کردن لکه های قهوه از لباس و فرش

اگر تاکنون با لکه قهوه برخورد کردید، می‌دانید که پاک کردن آن رنگ قهوه‌ای چقدر دشوار است. برای از بین بردن لکه‌های قهوه قدیمی، باید لباس را خیس کنید. با این حال، برای لکه‌های تازه، یک جریان آب سرد ممکن است این کار را انجام دهد و ممکن است شما به انجام مراحل بیشتری نیاز نداشته باشید. همچنین می‌توانید از چندین ماده خانگی معمولی برای رفع لکه یا حداقل کنترل لکه استفاده کنید تا زمانی که بتوانید خوب آن را شستشو بدهید.

سبک زندگی این روزها، همه ما را به قهوه معتاد کرده است و همیشه به دبنال این هستیم که بهترین دستگاه های اسپرسوساز را بخریم و بهترین قهوه دنیا را درست کنیم. مانند اکثر لکه‌های مواد غذایی، برای پاک کردن لکه های قهوه از لباس، یک لباس لکه‌دار را در خشک کن خشک نکنید تا لکه کاملاً از بین برود. گرمای خشک کن تقریباً مطمئناً لکه را ثابت‌تر می‌کند و برداشتن آن بسیار دشوار است.

از آنجایی که لکه‌های کوچک اغلب پس از خشک شدن لباس مجددا ظاهر می‌شوند، بهتر است برای اولین بار بعد از برداشتن لکه، لباس را کاملاً خشک کنید تا اطمینان خاطر پیدا کنید. خشک کردن لباس در هوای آزاد، لکه را ثابت نمی‌کند و همانند خشک کن برای شما مشکل ایجاد می‌کند‌.

نوع لکه جوهر مازو
نوع شوینده مایع معمولی لباسشویی
دمای آب بسته به پارچه متفاوت است
نوع دور بسته به پارچه متفاوت است

برنامه استاندارد پاک کردن لکه های قهوه از لباس

 • زمان کار: 10 تا 20 دقیقه
 • مجموع زمان: 25 تا 55 دقیقه به علاوه زمان شستشو

قبل از اینکه شروع کنید

پاک کردن لکه های قهوه از لباس یک فرایند آزمایش و خطا است. شما با ساده‌ترین راه حل (شستشو با آب سرد) شروع می‌کنید و اگر این راه حل کار نکرد، به روش بعدی بروید. به سرعت عمل کردن می‌تواند تفاوت زیادی در نحوه پاک شدن لکه ایجاد کند.

لکه خیس قهوه خیلی راحت‌تر از لکه های خشک شده قهوه پاک می‌شود. اما اگر در محل کار یا رستوران هستید و نمی‌توانید پیراهن خود را بکنید و بلافاصله آن را زیر یک شیر آب بگیرید، می‌توانید با استفاده از نمک برای خیساندن لکه یا با پاک کردن لکه با دستمال یا آب گازدار، لکه را کنترل کنید.

آنچه شما نیاز دارید

پاک کردن لکه های قهوه از لباس

مواد لازم

 • مایع لباسشویی
 • مایع ظرفشویی (اختیاری)
 • پودر لباسشویی
 • سرکه سفید
 • لکه بر لباسشویی

وسایل:

مسواک

دستورالعمل ها

1- با فشار آب سرد شستن

برای لکه تازه، آب سرد را از یک شیر آب از به قسمت پشتی پارچه ریخته و از نفوذ قهوه به پارچه جلوگیری کنید. به ریختن آب سرد به پشت لکه به مدت 10 تا 15 دقیقه ادامه دهید تا زمانی که آب ریخته شده بر روی لکه به رنگ شفاف در آید. اگر لکه به طور کامل پاک نشد یا لکه شما قدیمی است، به مرحله بعدی بروید. نگران نباشید، پاک کردن لکه قهوه می‌تواند مثل درست کردن آب آشامیدنی آسان باشد.

پاک کردن لکه های قهوه از لباس

2- استفاده از ماده شوینده مایع

برای پاک کردن لکه های قهوه از لباس، لکه قهوه را به مایع لباسشویی و کمی آب سرد آغشته کنید. اگر مایع لباسشویی ندارید، می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید. اجازه دهید روی لکه های تازه به مدت سه تا پنج دقیقه بمانند. می‌توانید بگذارید مدت طولانی‌تری روی لکه بمانند، اما اجازه ندهید که خشک شود.

برای لکه‌های قدیمی قهوه، باید لباس را در آب خیس کنید پس از اینکه به مواد شوینده مایع آغشته کردید. هر پنج دقیقه یکبار پارچه آغشته شده را با انگشت شست و سایر انگشتان خود مالش دهید تا لکه از خشکی درآید. بعد از 30 دقیقه خیساندن در آب سرد، محل لکه دار را بررسی کنید. اگر لکه باقی مانده است، قبل از شستشوی کامل، سعی کنید پنج تا 15 دقیقه با آب گرم آبکشی کنید.

پاک کردن لکه های قهوه از لباس

3- امتحان کردن مواد پاک کننده پودری

اگر لکه هنوز وجود دارد، پاک کردن لکه های قهوه از لباس سعی کنید مقداری مواد شوینده پودری را با مقدار مساوی سرکه سفید و آب مخلوط کرده و آنرا به خمیر تبدیل کنید. آن را روی پوشاک تست کنید تا مطمئن شوید رنگ پارچه را از بین نمی‌برد. از یک مسواک قدیمی برای پاک کردن لکه استفاده کنید، سپس پارچه را کاملاً بشویید.

پاک کردن لکه های قهوه از لباس

4- انجام مقدمات و شستشو

اسپری یا ژل لکه بر را روی لکه قهوه بمالید. بگذارید پنج دقیقه بماند، سپس لباس را طبق معمول بشویید. ژل لکه بر هر دو طرف لکه را پوشانده و به الیاف لباس نفوذ می‌کند.

پاک کردن لکه های قهوه از لباس

5- بررسی کردن و خشک کردن

بررسی کنید که لکه قهوه کاملاً پاک شده است. اگر هر گونه اثری باقی مانده است، مراحل مقدماتی را قبل از خشک کردن تکرار کنید. لباس را کاملاً خشک کنید (از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید) و هر اثر باقی مانده از لکه را دوباره بررسی کنید.

لباس‌های خشک شده را در معرض نور قرار دهید تا مطمئن شوید هر گونه تغییر رنگ کاملاً از بین رفته است. اگر اینطور نیست، مرحله پودر شوینده را تکرار کنید و دوباره بشویید و آن را خشک کنید.

پاک کردن لکه های قهوه از لباس

نکته

در مواقع اضطراری، یکی از این موارد خانگی را روی لکه جدید یا قدیمی قهوه امتحان کنید:

 • جوش شیرین
 • سرکه سفید
 • آب گازدار
 • پودر بچه
 • نمک
 • خمیر دندان
 • قالب صابون

پاک کردن لکه های قهوه از لباس

هرگز انداختن یک لباس دارای یک لکه کوچک قهوه در ماشین لباسشویی، ضرری ندارد بلکه ممکن است خیلی خوب کار پاک کردن لکه های قهوه از لباس را برای شما انجام دهد. اگر لکه دست نخورده از ماشین لباسشویی بیرون آمد، روش‌های از بین بردن لکه را تکرار کنید یا چیز جدیدی را امتحان کنید. تا زمانی که یک لباس لکه‌دار را در خشک کن خشک نکنید، می‌توانید شستشو و خشک کردن در هوای آزاد را ادامه دهید تا لکه از بین برود.

نحوه پاک کردن لکه های چای و قهوه از لباس و فرش

فرقی نمی‌کند که یک فنجان چای داغ، یک قهوه سرد یا قهوه فانتزی ایرلندی بنوشید، از بین بردن لکه‌ها می‌تواند مشکل باشد. ریختن قهوه یا چای، یک لکه تانن از یک ترکیب گیاهی است که اغلب به عنوان یک رنگ در محصول نهایی نشان داده می‌شود. لکه چرب خامه را اضافه کنید و اینگونه دلیل بیشتری برای پاک کردن لکه در اسرع وقت وجود دارد.

لباس‌های قابل شستشو

اگر هنگام حرکت چای یا قهوه را ریختید، رطوبت را با یک دستمال لوله ای آشپزخانه یا پارچه بگیرید. مگر اینکه پارچه ابریشم باشد که رد آب بر آن معلوم باشد، منطقه لک شده را با مقدار زیادی از آب سرد بشویید. در صورت امکان لکه را با نگه داشتن در زیر شیر آب سرد از طرف اشتباه شستشو دهید. یا لکه را با پارچه ای سفید آغشته به آب سرد پاک کنید. اگر رنگی باقی مانده است، می‌توانید از قلم پاک کننده لکه استفاده کنید. فقط بخاطر بسپارید که هنگام رسیدن به خانه، لباس لکه‌دار باید در اسرع وقت شسته شود.

قبل از شستشوی لکه نوشیدنی مورد نظر، از کمی مواد شوینده مایع سنگین مانند تاید یا پرسیل (این مواد حاوی آنزیم‌های کافی برایپاک کردن لکه های قهوه از لباس هستند) و یا یک اسپری یا ژل از بین بردن لکه‌ها استفاده کنید.

با استفاده از انگشتان خود یا برس مویی نرم، تلاش کنید ماده لکه بر به داخل پارچه نفوذ کند و بگذارید حداقل ده دقیقه قبل از شستشو روی لکه بماند. این مرحله به ویژه در صورت ریختن قهوه حاوی خامه یا سایر طعم‌های افزودنی حائز اهمیت است. طبق برچسب دستوارالعمل‌ها بشویید؛ استفاده از مواد شوینده مناسب و آب داغ برای پارچه توصیه شده است.

هرگز از قالب صابون‌های طبیعی یا دیگر صابون‌ها روی لکه قهوه استفاده نکنید، زیرا صابون باعث می‌شود لکه‌های تانن سخت‌تر پاک شوند.

اگر لکه چای یا قهوه قدیمی‌تر باشد یا به درستی از بین نرفته باشد، ممکن است جهت پاک کردن آن به سفید کننده نیاز باشد. با پیروی از دستورالعمل‌های محصول، از سفید کننده می‌توان در پوشاک و ملحفه‌های الیاف طبیعی استفاده کرد. برای لباس‌های رنگی، محلول آب گرم و سفید کننده اکسیژن را مخلوط کنید، کاملاً لباس‌های لک شده را زیر آب بگیرید و بگذارید حداقل چهار ساعت یا یک شب خیس بخورند. سپس طبق معمول بشویید.

لباس‌هایی که فقط باید خشک شویی شوند

هنگامی که یک لکه چای یا قهوه روی لباسی که به آن برچسب خورده است فقط خشک شویی شود، می‌ریزد، لکه را با یک پارچه سفید خشک پاک کنید. به آرامی با یک پارچه سفید آغشته به آب سرد لکه را پاک کنید و آن قسمت را خشک کنید. در اسرع وقت، به سمت خشک شویی بروید و لکه را به خشک شویی حرفه‌ای خود نشان دهید و مشخص کنید.

اگر از کیت خشک شویی در منزل استفاده می‌کنید، حتما مطمئن شوید که از لکه بر قبل از قرار دادن پوشاک در خشک کن، استفاده می‌کنید.

فرش و روکش مبل

اگر نوشیدنی روی کفپوش لیمینیت بریزد می‌توانید با روش‌هایی به سادگی، تمیز کردن کف‌پوش لمینت را انجام دهید چرا که مانند لباس و فرش به خودر آن نمی‌رود. هنگامی که نوشیدنی روی فرش می‌ریزد، از یک دستمال لوله‌ای آشپزخانه یا پارچه سفید قدیمی استفاده کنید تا حد ممکن مایع را جمع کنید. به جمع کردن مایع ادامه دهید تا زمانی که هیچ رطوبتی از فرش به پارچه منتقل نشود. مهم است که پیش بروید و به طور کامل لکه را درمان کنید تا از بزرگ تر شدن لکه که پاک کردن آن بعدا دشوارتر است، جلوگیری کنید.

دو قاشق چایخوری محلول مواد شوینده ظرفشویی را در دو فنجان آب گرم مخلوط کنید. یک دستمال سفید تمیز، اسفنج یا برس مویی نرم را در محلول فرو کنید. برای جلوگیری از انتشار آن، از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز آن بروید، محلول تمیز کننده را روی لکه بریزید. از یک پارچه خشک برای جذب محلول استفاده کنید، تا زمان انتقال لکه به قسمت تمیز پارچه ادامه دهید.

با فرو بردن یک پارچه تمیز در آب معمولی به “شستشو” لکه پایان دهید. این امر به ویژه مهم است زیرا باقیمانده صابونی که در فرش باقی مانده است، خاک بیشتری را به خود جذب می‌کند. اجازه دهید لکه با گرمای مستقیم خشک شود. برای بلند کردن الیاف فرش جاروبرقی بزنید.

اگر لکه قدیمی‌تر است، طبق دستورالعمل‌ها، محلول سفید کننده بر پایه اکسیژن و آب خنک را مخلوط کنید. یک پارچه تمیز را درون محلول فرو کنید و از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز بروید، محلول را روی فرش بریزید. بیش از حد آن را خیس نکنید. بگذارید محلول حداقل 30 دقیقه قبل از پاک کردن لکه با پارچه خشک روی لکه بماند. اجازه دهید فرش به طور کامل خشک شود و آن را جاروبرقی بزنید تا الیاف فرش به جای قبلی خود بازگردند.

همان راه حل‌ها و تکنیک‌های توصیه شده برای فرش، برای لکه‌های قهوه روی اثاثه یا لوازم داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواظب باشید که پارچه را زیاد خیس نکنید زیرا رطوبت بیش از حد در کوسن‌ها، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات کپک شود.

اگر روکش مبل ابریشم یا پارچه آن قدیمی است، بهتر است با یک پاک کننده حرفه‌ای تماس بگیرید به خصوص اگر به نکات بیشتری برای رفع لکه نیاز دارید. تمیز کردن خانگی ممکن است منجر به ایجاد لکه‌های آب شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.