تحلیل وضعیت ساخت و سازهای ویلایی در غرب مازندران

مناطق شمالی کشور، به دلیل آب و هوای بسیار خوبی که دارند، همواره مورد توجه گردشگران قرار می گیرد و واضح است که هرجا منطقه ای گردشگری با پتانسیل بالایی داشته باشد، قطعا سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب می کند؛ اما اگر دلایل سرمایه گذاری دیگری هم علاوه بر گردشگری وجود داشته باشد، هجوم سرمایه گذاران بومی و حتی غیر بومی را به همراه دارد.

امروزه توجه ویژه ای به مناطق غرب مازندران (رامسر، تنکابن، نشتارود، عباس آباد، متل قو، نمک آبرود، نوشهر و چالوس) می شود. آیا جز بحث گردشگری دلیل دیگری هم دارد؟ بله! چندین سال است که صحبت از تبدیل غرب مازندران به منطقه ی آزاد تجاری است و از همان موقع قیمت زمین های این مناطق بالا رفت ه البته هنوز این طرح در مجلس است و تصویب نشده است؛ در صورتی که تصویب شود، قیمت زمین و ملک در این مناطق بسیار بالا می رود که می تواند یک سرمایه گذاری بسیار عالی باشد. هرچند اگر به هر دلیلی این طرح تصویب نشود باز چون بحث سرمایه گذاری بر روی زمین و ملک است، قطعا سود خوبی را به همراه خواهد داشت.

حال با توجه به تمرکزی که سرمایه گذاران بر روی این مناطق دارند، چه نوع ساخت و سازهایی در این مناطق بیشتر مورد تقاضا هستند؟ آیا در همه ی این مناطق مجوز ساخت ساختمان های بیشتر از یک یا دو طبقه را می دهند؟

در ادامه با ما باشید تا به تحلیل وضعیت ساخت و سازهای ویلایی در غرب مازندران بپردازیم.

غرب مازندران، با توجه به پتانسیل بالای گردشگری که دارد، در طول سال، میهمان مسافران زیادی است که با توجه به اینکه اکثرا در ساختمان ها و محیط های خسته کننده ی شهری زندگی می کنند، به دنبال چند روزی استراحت و تفریح در مناطق زیبای شمالی و در خانه های ویلایی هستند و اکثرا از اسکان در خانه های غیر ویلایی دوری می کنند.

نوع ویلاهایی که بیشتر مورد ساخت و ساز قرار می گیرند، ویلاهای مدرن، با بام های تهرانی است که طبق بررسی و تحقیق انجام شده در غرب مازندران، با توجه به میزان بارندگی در مناطق شمالی، امکان دارد بعد مدتی بام های تهرانی، آب بندی خود را از دست بدهند و سقف آب بدهد، که البته برای مقابله با آن روش هایی وجود دارد که قطعا هزینه های اضافی را نسبت به ساخت این نوع سقف ها در مناطق کم بارش به همراه دارد.

علاوه بر ویلا سازی، شهرک سازی ها هم افزایش یافته است و در بعضی مناطق غرب مازندران، سرمایه گذاران به شهرک سازی روی آورده اند. شهرک سازی ها از زمانی که صحبت هایی در مورد منطقه ی آزاد تجاری شد، سرعت بیشتری گرفته است.

مجوز های ساخت و ساز در بعضی مناطق غرب مازندران، دارای محدودیت هایی است. طبق گفته ی کارشناسان شهرداری، در مناطقی از غرب مازندران، اجازه ی ساخت ساختمان های بلند را صادر نمی کنند. مثلا چون فرودگاهی در رامسر مستقر است، در مناطق اطراف فرودگاه مثل 400 دستگاه، مجوز ساخت ساختمان های چند طبقه را نمی دهند و نهایتا ساختمان های ویلایی دوبلکس را مجوز می دهند.

تحلیل وضعیت ساخت و سازهای ویلایی در غرب مازندران

متاسفانه روند ساخت و ساز در غرب مازندران، بسیار بالا است و این قطعا در آینده مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. در بعضی موارد در روستاهای غرب مازندران مشاهده شده است که برخی افراد سودجو، برای ساخت ویلای خود، کوه ها و جنگل ها را می تراشند که عملی بسیار خطرناک است و امیدواریم از این روند جلوگیری شود.

در غرب مازندران، بحث حیاط سازی و استخر هم بسیار بالا است. دلیل این تقاضای بالا برای محوطه سازی و استخر هم مسافرانی هستند که فضای ویلا و داشتن استخر جزو ملاک های انتخاب ویلای مورد نظرشان است.

باتوجه به مطالبی که بیان شد، غرب مازندران یکی مناطق ویژه برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز است که اگر این منطقه به منطقه ی آزاد تجاری تبدیل شود، قطعا سرمایه گذاران سودی بالایی به دست می آورند. اگر شما هم قصد دارید در این منطقه سرمایه گذاری کنید و شروع به ساخت و ساز کنید، ما به شما تیم گیچو را برای مشاوره و اجرا پیشنهاد می دهیم که دارای سابقه ای درخشان در صنعت ساخت و ساز است.

در پایان امیدواریم ساخت و ساز هایی که در این مناطق انجام می شود، اصولی باشد که خدایی نکرده، چندین سال بعد، این شهرهای زیبا دچار مشکلی نشوند و همواره پذیرای گردشگران باشند.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش سایت گیچو منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.