دستور العمل ساده و سریع برای ساخت مایع ضد عفونی کننده دست

در این مقاله بهترین و آسان‌ترین دستور العمل برای ساخت مایع ضدعفونی کننده دست را برای شما جمع آوری کردیم، تا بتوانید در دورانی که به این مایع احتیاج دارید، مانند همین دوران کرونا، آن را تهیه کنید. تمام این دستورالعمل‌ها تنها چند ماده اصلی دارد که تمام آنها خاصیت ضدعفونی کنندگی و همچنین خشبو کنندگی دست دارند.

با ساخت مایع ضدعفونی کننده دست در خانه هم می‌توانید به آسانی آن را در مواقع ضروری در اختیار داشته باشید و هم می‌توانید در اوضاعی که قیمت‌ این مایع‌ها و ژل‌ها افزایش پیدا می‌کند، با قیمتی پایین آنها را تهیه کنید.

یکی از ماده‌های اصلی در تمام دستورالعمل‌ها که اثربخشی زیادی نیز در ضدعفونی کنندگی دارد، الکل است. در تمام دستور‌ها، الکل باید حداقل 60٪ مایع را تشکیل دهد تا اثربخش باشد. این بدان معنا است که هر مایع یا ژل ضدعفونی دست که از فروشگاه‌ها می‌خرید و این میزان الکل را ندارند، هیچ تاثیری در ضدعفونی شدن دست ندارند و تنها پولی است که شما بابت یک مایع خوشبو دادید.

علاوه بر الکل، معمولاً ماده‌ی دیگری نیز نیاز است که آن را به حالت ژل یا مایع دربیاورد تا بتوانید آن را روی دست بزنید و اسپری کنید. بعد از این مواد اصلی، مواد دیگری نیز به این ضدعفونی کننده‌ها اضافه می‌شود که خاصیت رطوبت رسانی و همچنین خوشبو کنندگی دست را دارند.

شستن دست‌ها با آب و صابون همیشه بهترین روش برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن آنها است. این ضد عفونی کننده‌های دست‌ساز برای زمانی هستند که شما نمی‌توانید دستان خود را با آب و صابون بشورید و به این مواد دسترسی ندارید.

همان‌طور که گفتیم ماده اصلی این مایع‌ها الکل است که باید حتما حدود 60٪ آن را تشکیل دهد. در این دستورالعمل از الکل  ایزوپروپیل 99٪ و یا اتانول (که معمولاً 90٪ -95٪ آن در دسترس است) استفاده کنید. لطفاً از انواع دیگر الکل (به عنوان مثال، متانول، بوتانول) استفاده نکنید، زیرا آنها سمی هستند. 

همچنین، اگر از محصولی استفاده می‌کنید که حاوی درصد کمتری از الکل (به عنوان مثال، 70٪ الکل) است، باید مقدار الکل را در دستور العمل افزایش دهید تا خاصیت ضدعفونی کنندگی را داشته باشد.

روغن‌های اساسی در مایع ضدعفونی کننده دست

این روغن‌ها علاوه بر افزودن رایحه به مایع ضدعفونی کننده دست، خاصیت محافظت کنندگی در برابر میکروب را نیز دارند و از دستان شما در برابر میکروب محافظت می‌کنند. به عنوان مثال، روغن آویشن و میخک دارای خواص ضد میکروبی هستند. اگر از این روغن‌ها در ساخت مایع ضدعفونی کننده دست استفاده می‌کنید، حتما توجه داشته باشید که مقدار آن زیاد نشود و برای این که حساسیت‌های پوستی به وجود نیاید تنها یک یا دو قطره در مایع استفاده کنید.

روغن‌های دیگر مانند اسطوخودوس یا بابونه ممکن است باعث تسکین پوست شوند. روغن درخت چای دارای خاصیت ضد میکروبی است. دو قطره از این روغن برای تهیه مایع ضدعفونی کننده کافی است، اما توجه داشته باشید که نوع رقیق شده آن می‌تواند در برخی افراد ایجاد حساسیت کند.

مواد لازم برای تهیه مایع ضدعفونی کننده دست

تجهیزات یا ابزارها

  • کاسه و قاشق
  • قیف
  • بطری با سری اسپری

مواد

  • 2/3 فنجان الکل 99 درصد (ایزوپروپیل الکل) یا اتانول
  • 1/3 لیوان ژل آلوئه ورا
  • 8 تا 10 قطره روغن ضروری (اختیاری)

طرز تهیه


هیچ چیزی ساده‌تر از ساخت مایع ضدعفونی کننده دست نیست. به سادگی مواد را با هم مخلوط کرده و سپس از قیف برای ریختن آنها در بطری استفاده کنید. سری اسپری را روی آن بگذارید و آن را محکم ببندید و آماده استفاده از آن شوید.

1- مواد لازم را آماده کنید

اگر موادی که اعلام کردیم را در خانه دارید، آنها را طبق اندازه‌هایی که گفتیم آماده کنید. اگر هم ندارید می‌توانید آنها را هم به صورت آنلاین و هم به صورت فیزیکی از فروشگاه‌ها بخرید.

ساخت مایع ضدعفونی کننده دست

2- مواد را با هم مخلوط کنید

تمام مواد را با هم در ظرفی بریزید و با یک قاشق کاملاً آنها را مخلوط کنید.

ساخت مایع ضدعفونی کننده دست

3- محلول را داخل بطری بریزید

با استفاده از قیف، مایع ضدعفونی کننده دست را با دقت در بطری مورد نظر خود ریخته، در بطری خود را محکم ببندید و آماده استفاده از آن شوید.

ساخت مایع ضدعفونی کننده دست

مواد جایگزین

ماده اصلی مایع ضدعفونی کننده دست الکل است، بنابراین می‌توان از آن به عنوان جایگزین ژل آلوئه ورا استفاده کرد. هدف از استفاده از ژل آلوئه ورا، محافظت از دست در برابر اثرات خشک کنندگی الکل است. الکل اصولا مایعی است که رطوبت را به خود جذب می‌کند.

بنابراین وقتی به طور مرتب از این مایع استفاده کنید، با کمبود رطوبت در بدن خود مواجه می‌شوید. سایر مواد با خاصیت مرطوب کنندگی که می‌‌توانند در جای آلوئه مورد استفاده کنید شامل، گلیسیرین یا لوسیون دست می‌شود.

با توجه به نکته‌ای گفتیم، باز هم نمقدار الکل در مایع ضدعفونی کننده را حداقل 60٪ نگه دارید و مقدار الکل را کم نکنید. اگر نمی‌توانید الکل پیدا کنید، بهترین گزینه شستن دستان با صابون و آب است تا اینکه محلولی درست کنید که هیچ‌گونه تاثیری در کشتن میکروب‌ها و ضدعفونی دست ندارد.

کار با 70٪ الکل

الکل و اتانولی که از فروشگاه‌ها می‌خرید معمولا 70٪ هستند و کمتر می‌توانید الکل 90-99٪ پیدا کنید. ضدعفونی کردن دست با الکل 70٪ هم شدنی است و امکان پذیر است، اما به مقدار خیلی کم (شاید چند قطره روغن ضروری یا روغن جوجوبا)، به آن اضافه کنید تا بوی بهتری داشته باشد.

از دستان خود محافظت کنید

الکل پوست را خشک می‌کند و روغن روی لایه پوست را از بین می‌برد. بعد از هر بار ضد عفونی کردن دست (یا شستشوی دست)، دستان خود را با لوسیون مرطوب کنید تا پوست در حالت عالی قرار بگیرد. پوست آسیب ترک‌های ریزی دارد که باکتری‌ها و ویروس‌ها را جذب می‌کند و از بین بردن آنها سخت‌تر می‌شود.

اگر پوست حساسی دارید، سعی کنید مقدار الکل را در محلول ضدعفونی کننده دست در حدود 60-70٪ نگه دارید (مانند دستور العمل این مقاله)، زیرا الکل با غلظت بالاتر ممکن است باعث تحریک پوست شود.

آیا ضدعفونی کننده‌های دست بهتر از صابون و آب عمل می‌کنند؟

این موضوع برای همه جا افتاده است که، استفاده از ضدعفونی کننده‌های دست یک جایگزین عالی برای پاک کردن و ضدعفونی کردن دست در مواقعی است که دسترسی به آب  و صابون امکان ندارد. این محصولات برای برای مادرانی که بچه کوچک دارند بسیار کاربردی و مفید است.

تولید کنندگان مایع ضدعفونی کننده دست ادعا می‌کنند که این محلول‌ها، 99.9 درصد میکروب‌ها را از بین می‌برند. با این حال، مطالعاتی نشان می‌دهد که این ادعا، ادعای درستی نیست و میکروب کشی آن تا این ندازه هنوز ثابت نشده است.

کار محلول ضدعفونی کننده دست چیست؟

کار اصلی محلول‌هیا ضدعفونی کننده دست این است که، لایه بیرونی روغن روی پوست را از بین ببرند. این کار معمولاً مانع از رسیدن باکتری‌های موجود در بدن به سطح دست می‌شود. با این حال، این باکتری‌ها که به طور معمول در بدن وجود دارند، به طور کلی جزء باکتری‌هایی نیستند که ما را بیمار کنند.

در یک بررسی، باربارا آلمانزا، استادیار دانشگاه پوردو که روش‌های بهداشتی را به کارگران آموزش می‌دهد، به نتیجه جالبی رسید. وی خاطرنشان کرد که ضدعفونی کننده دست به میزان قابل توجهی تعداد باکتری‌های موجود در دست را کاهش نمی‌دهد و در بعضی موارد به طور بالقوه می‌تواند تعداد باکتری‌ها را افزایش دهد. بنابراین این سؤال پیش می‌آید که تولید کنندگان چگونه می‌توانند ادعا کنند که این محلول‌ها 99.9 درصد میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برند.

بیشتر بخوانید: چه باکتری‌هایی در آب لوله‌کشی رشد می‌کنند

چگونه تولید کنندگان می‌توانند ادعا کنند که این محلول‌ها 99.9 درصد، میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برند؟

تولیدکنندگان، این محصولات را بر روی سطوح بی جان آزمایش می‌کنند، از این رو آنها قادر به اعلام ادعای 99.9 درصد باکتری کشی هستند. اگر آنها این محصولات را بر روی دست امتحان می‌کردند، بدون شک نتایج متفاوتی به دست می‌آوردند.

از آنجایی که دست دارای ساختار پیچیده‌ای است، به احتمال زیاد آزمایش کردن این محلول‌ها روی دست دشوارتر نیز است. استفاده از سطوح با متغیرهای کنترل شده راهی آسان‌تر برای بدست آوردن این نتایج است. 

مقایسه محلول ضدعفونی کننده دست با شستشوی دست با آب و صابون

ساخت مایع ضدعفونی کننده دست

سازمان غذا و دارو در رابطه با آیین نامه مربوط به رویه‌های مناسب خدمات غذایی توصیه می‌کند، که از ضدعفونی کننده‌های دست در محل استفاده شود که به هیچ عنوان امکان استفاده از صابون و آب وجود نداشته باشد. به همین ترتیب، در مورد بهداشت صحیح دست‌ها، استفاده از صابون و آب را برای شستن دست‌ها توصیه می‌کند. محلول ضدعفونی کننده دست نمی‌تواند و نباید جای صابون و آب را در تمیز کردن دست ها بگیرد.

از آنجایی که ضدعفونی کننده‌های دست، گرد و خاک و چربی را از روی دست‌ها پاک نمی‌کنند، بهتر است قبل از استفاده از آن، دستان خود را با حوله یا دستمال پاک کنید.

در مورد صابون‌های ضد باکتری چطور؟

تحقیقات در مورد استفاده از صابون‌های ضد باکتری نشان داده است، که صابون‌های ساده به همان اندازه صابون‌های ضد باکتری در کاهش بیماری‌های مرتبط با باکتری موثر هستند.

در حقیقت، استفاده از محصولات ضد باکتریایی ممکن است باعث افزایش مقاومت باکتری در برابر آنتی بیوتیک‌های شود. این نتیجه گیری‌ها فقط در مورد صابون‌های ضد باکتریایی و نه در مورد مواردی که در بیمارستان‌ها و یا موراد بالینی استفاده می‌شود، صدق می‌کند.

مطالعات دیگر حاکی از آن است که محیط‌های فوق تمیز و استفاده مداوم از صابون‌های ضد باکتری و ضدعفونی کننده‌های دست، ممکن است تقویت صحیح سیستم ایمنی در کودکان را متوقف کند. این امر به این دلیل است که این سیستم‌ها برای رشد و تقویت نیاز به قرار گرفتن در برابر برخی میکروب‌ها دارند.

نتیجه گیری

برای نتیجه گیری می‌توانیم عنوان کنیم که اولویت را برای رعایت بهداشت دست، شست و شو با صابون و آب بگذارید. محلول‌های ضدعفونی کننده دست برای مواقعی هستند که شما دسترسی به آب و صابون ندارید. ساخت مایع ضدعفونی کننده دست می‌تواند شما را در این مواقع کمک کند.

خب اگر زمان برای درست کردن این محلول ها را ندارید، لینک زیر شما را به صفحه خرید تمام ضدعفونی کننده‌ها هدایت می‌کند.

خرید محلول‌ها و ژل‌های ضدعفونی کننده

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.