آشنایی با انواع دستگاه قهوه‌ساز و کاربرد آنها در دم‌آوری قهوه

قهوه، این نوشیدنی جادویی که نوشیدن آن برای خیلی‌ها در طول روز ضروری است. در سراسر جهان می‌توانید انواع قهوه را با روش‌های دم متفاوت پیدا کنید که هر کدام کافئین متفاوتی دارند و طعم و مزه آنها از ترش تا تلخ متغیر است. بسیاری از این قهوه‌ها با ابزارهایی ساخته می‌شوند که سیستمی برای دم دارند.

برخی از این ابزارها مانند یک قهوه جوش، ساده هستند و برخی دیگر مانند دستگاه‌های اسپرسوساز پیچیده. درست است که میزان ترکیب قهوه (عربیکا و روبوستا)، برشته‌کاری قهوه و میزان آسیاب آن در طعم نهایی قهوه تأثیر بسیار زیادی دارد؛ اما نحوه دم کردن قهوه نیز برای نوشیدن یک قهوه درجه یک مهم است.

بهترین قهوه سازهای بازار کار بسیاری از علاقه‌مندان به قهوه را راحت کرده است. هر فردی با توجه به ذائقه و نیاز خود می‌تواند یک دستگاه قهوه‌ساز داشته باشد تا در زمان کوتاه قهوه باب میل خود را بسازد. تنوع این دستگاه‌ها آن‌قدر زیاد است که برای انتخاب باید آنها را بشناسید و تفاوتشان را بدانید.

انواع دستگاه‌های اسپرسوساز

بهترین دستگاه‌های اسپرسوساز یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها و البته جزو پیچیده‌ترین آنها برای دم قهوه هستند. به طور معمول می‌توانید در بیشتر کافی‌شاپ‌ها یک دستگاه اسپرسوساز پیدا کنید. اسپرسو پایه ساخت بسیاری از قهوه‌ها است. دستگاه‌های اسپرسوساز پیچیده قادر هستند انواع بسیاری از قهوه را در زمان کوتاه آماده کنند. اما حتی همین دستگاه‌ها هم چند مدل متفاوت دارند.

برخی از اسپرسوسازها تمام اتوماتیک هستند و کاربردهای بیشتری دارند؛ در حالی که برخی دیگر نیمه اتوماتیک یا حتی دستی هستند و نیاز به لوازم جانبی برای دستگاه‌های قهوه ساز دارند. تعدادی از دستگاه‌ها با برق کار می‌کنند و برخی دیگر با باتری یا حتی بدون آن. اسپرسوسازها حتی در ابعاد متنوع و قیمت‌های بسیار متفاوت تولید شده‌اند. البته روش دم قهوه در تمام این دستگاه‌ها یکسان است. عبور آب با دمای نزدیک به جوش و فشار بالا از روی قهوه‌ای که کمی فشرده شده است.

انواع قهوه‌ساز

اسپرسوساز دستی

این وسیله به دستگاه اهرمی نیز مشهور است. از آن تنها برای ساخت خود اسپرسو استفاده می‌شود و همان‌طور که از نامش پیدا است به صورت مکانیکی و دستی کار می‌کند. از نظر قیمت این وسیله ارزان‌تر از انواع اسپرسوسازهای اتوماتیک و پیچیده است و کارکردن با آن به مهارت بیشتری نیاز دارد.

اسپرسوساز کپسولی

اگر به دنبال یک اسپرسوساز هستید که کار با آن راحت باشد و در زمان کوتاهی قهوه شما را آماده کند، اسپرسوساز کپسولی انتخاب خوبی است. این دستگاه با قرار دادن کپسول‌های قهوه مخصوص داخل دستگاه قهوه تولید می‌کند. کار کردن با آن راحت است و می‌توان از آن در خانه یا محل کار استفاده کرد.

انواع قهوه‌ساز

اسپرسوساز مسافرتی

تمام دستگاه‌های اسپرسوساز بزرگ و پر از دکمه نیستند. اگر اهل قهوه هستید و دوست دارید در سفر هم قهوه بخورید می‌توانید یک اسپرسوساز مسافرتی تهیه کنید. این ابزار کوچک و سبک است و به راحتی و در زمان کوتاه بدون پیچیدگی خاصی برایتان قهوه می‌سازد. به طور معمول این قهوه‌سازها با باطری کار می‌کنند و حجم بسیار کمی دارند.

موکاپات

برای نوشیدن یک قهوه با کیفیت روش‌های دم متفاوتی وجود دارد. همه این روش‌ها به دستگاه‌های قهوه‌ساز پیچیده نیاز ندارند. برخی از قهوه‌ها با ابزارهای بسیار ساده‌تر آماده می‌شوند. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، اسپرسو یک روش دم‌آوری قهوه است که در آن آب با دمای بالا و فشار زیاد از روی قهوه عبور داده می‌شود.

برای این روش دم می‌توانید از موکاپات استفاده کنید. موکاپات از سه بخش تشکیل شده است در بخش پایینی آب سرد ریخته می‌شود و در بخش میانی قهوه قرار می‌گیرد. آب بعد از جوشیدن با فشار به سمت بالا حرکت می‌کند و از روی قهوه عبور می‌کند. بعد از قهوه در بخش بالایی موکاپات می‌ریزد.

انواع قهوه‌ساز

اگر به دنبال یک اسپرسوی کرمی هستید یا می‌خواهید نوشیدنی شما کف بیشتری داشته باشد، دستگاه‌های اسپرسوساز برقی بهتر عمل می‌کنند. اما برای نوشیدن یک اسپرسوی خوش عطر و طعم موکاپات انتخاب مناسبی است.

قهوه جوش

قهوه جوش‌ها ساده هستند و از قدیم در بسیاری از خانه‌ها مورد استفاده بودند. کارکردن با آنها ساده است؛ هرچند دم‌آوری قهوه با قوه جوش زمان بیشتری نیاز دارد. به طور معمول قهوه جوش‌ها یک مخزن برای آب دارند و یک مخزن دیگر برای قهوه. آب داخل دستگاه به جوش می‌آید و بر روی قهوه می‌ریزد و آن را دم می‌کند.

بعد از دم شدن، قهوۀ آماده، قطره قطره داخل لیوان یا قوری قهوه جوش می‌ریزد. این پروسه می‌تواند ده دقیقه زمان ببرد که به نسبت بسیاری از دستگاه‌ها زمان زیادی است. می‌توانید انواع قهوه را به این روش دم کنید. اما این روش برای قهوه‌هایی با آسیاب متوسط بهتر است.

انواع قهوه‌ساز

دستگاه وکیوم

دستگاه وکیوم یا سایفون یک روش جذاب برای دم قهوه است. این وسیله دو محفظه شیشه‌ای یا پلاستیکی دارد که بر روی هم قرار گرفته‌اند. محفظه پایینی جایگاه اضافه کردن آب است. زمانی که آب بر روی شعله به جوش می‌آید بخار می‌شود و در محفظه بالایی با قهوه ترکیب می‌شود. با خاموش شدن شعله فشار کاهش میابد و قهوه از فیلتر عبور می‌کند تا برای نوشیدن آماده شود.

ظاهر دم قهوه با وسایلی مانند وکیوم بسیار جالب است. مانند سایر روش‌های دم مزه نهایی قهوه به ترکیب نوع قهوه بستگی دارد. طعم قهوه می‌تواند ترش باشد که یعنی اسیدیته بیشتری دارد یا ممکن است تلخ‌تر باشد. این موضوع به این بستگی دارد که چه مقدار قهوه عربیکا و روبوستا را با هم ترکیب کنید.

انواع قهوه‌ساز

کمکس

یکی از زیباترین ابزار ساخت قهوه، کمکس است. یک وسیله شیشه‌ای که گلویی باریکی دارد و دم قهوه با آن چند دقیقه زمان لازم دارد. برای دم‌آوری قهوه با کمکس بهتر است از قهوه با آسیاب متوسط استفاده کنید. یک فیلتر بر روی ظرف قرار می‌گیرد و قهوه بر روی فیلتر ریخته می‌شود. در نهایت آب با دمای بیش از ۹۰ درجه بر روی قهوه ریخته می‌شود تا پروسه دم‌آوری کامل شود.

برای آنکه یک قهوه با کیفیت بالا داشته باشید باید کمی از فوت و فن دم قهوه با کمکس باخبر باشید. اندازه قهوه، نوع فیلتر و حتی نوع ریختن آب بر روی قهوه می‌تواند در نتیجه نهایی تأثیر داشته باشد. علاقه‌مندان به قهوه از ساختن قهوه با این روش خیلی لذت خواهند برد؛ چراکه با این روش دم‌آوری، می‌توانید تمام مراحل را با چشم خود دنبال کنید.

انواع قهوه‌ساز

آئروپرس

کار با دستگاه‌های پرسی آن‌قدر ساده است که هر کسی با هر مهارتی می‌تواند قهوه دلخواه خود را بسازد. تنها موضوع استفاده از قهوه خوب در نسبت مناسب با آب است. بعد از آن با فشار دست آب در بین قهوه عبور می‌کند و قهوه شما آماده خواهد بود. آئروپرس کوچک و قابل حمل است به همین دلیل وسیله خوبی برای سفر است. البته از آنجایی که شیشه به‌راحتی می‌شکند کمی به مراقبت نیاز دارد.

انواع قهوه‌ساز

فرنچ پرس

فرنچ پرس یکی از مشهورترین ابزارهای ساده و ارزان برای دم‌آوری قهوه است. کافی است نسبت مناسبی از آب و قهوه را داخل فرنچ پرس بریزید، چند دقیقه صبر کنید تا قهوه دم شود و با فشار آرام توری را به سمت پایین هل دهید تا قهوه شفاف و آماده نوشیدن شود. این سیستم برای دم‌آوری بسیاری از دم‌نوش‌ها و چای سبزها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع قهوه‌ساز

قهوه‌سازهای سنتی

با گشت و گذار کوچکی در بازار خواهید دید که انواع دستگاه‌های اتوماتیک برای ساخت قهوه مانند اسپرسو‌ساز، قهوه ترک‌ساز و حتی نسکافه‌ساز در بازار وجود دارد. همگی می‌توانند در جایگاهی برای عاشقان این نوشیدنی جادویی مورد استفاده باشند. اما گاهی افراد دوست دارند همه پروسه دم قهوه را خودشان انجام دهند یا این همه هزینه نکنند.

در این صورت در کنار تمام این روش‌های جذاب و عالی برای دم‌آوری قهوه بسیاری از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند. قهوه‌جوش‌هایی که بر روی گاز قهوه ترک می‌سازند یا قهوه‌سازهای ویتنامی یا دله عربی همگی از روش‌های سنتی دم قهوه هستند که محبوبیت زیادی دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.