آشنایی با لوازم جانبی برای دستگاه های قهوه ساز خانگی

دستگاه‌های قهوه ساز اتوماتیک تمام مراحل تهیه قهوه از صفر تا صد را انجام می‌دهند و به لوازم جانبی خاصی نیاز ندارند اما در دستگاه‌های نیمه‌اتوماتیک و خانگی برخی از مراحل تهیه نوشیدنی باید به صورت دستی انجام شود و این کار به لوازم جانبی مناسبی نیاز دارد.

اگر دوست دارید در خانه نقش یک باریستا حرفه‌ای را ایفا کنید و برای خود و عزیزانتان بهترین قهوه را آماده کنید لازم است لوازم جانبی برای دستگاه های قهوه ساز خانگی و طرز استفاده از آن‌ها را بشناسید.

دستگاه قهوه ساز خانگی چگونه کار می‌کند و چرا به لوازم جانبی نیاز دارید؟

دستگاه قهوه ساز خانگی آب را به نقطه‌ای نزدیک به جوش می‌رساند و با عبور دادن آن از فیلترهای مخصوص و قهوه، نوشیدنی شما را آماده می‌سازد. برای اینکه یک قهوه درجه یک داشته باشید باید از دستگاه خوب و لوازم جانبی مناسب استفاده کنید.

این لوازم جانبی قهوه ساز خانگی به شما کمک می‌کنند تمامی مراحل تهیه نوشیدنی گرم خود را تحت نظر بگیرید و به تهیه باکیفیت آن نظارد کنید. همچنین این ابزارها کار شما را ساده‌تر می‌کنند و به صرفه‌جویی در زمان شما منجر می‌شود.

بهترین دستگاه‌های اسپرسوساز گران‌قیمت هستد و به همین دلیل باید به خوبی از آن‌ها نگهداری کنید، تهیه لوازم جانبی مناسب عمر دستگاه را افزایش داده و به مصرف کننده این امکان را می‌دهد که از دستگاه بهتر نگهداری کند. برخی از لوازم جانبی هم جزء ضروریات هستند و بدون آن‌ها تهیه قهوه امکان پذیر نیست.

برای تهیه قهوه خانگی باکیفیت در کنار دستگاه قهوه ساز یا اسپرسوساز به برخی لوازم جانبی مثل تمپر، مت تمپر، ناک باکس، پرتافیلتر، پیچر و قلم لته آرت یا شابلون‌های تزئینی نیاز دارید. در ادامه مطلب تلاش می‌کنیم به معرفی آن‌ها بپردازیم.

1. تمپر

اغلب دستگاه‌های قهوه ساز یک Tamper دارند که کار فشرده سازی قهوه را انجام می‌دهد با این وجود در بسیاری موارد به خرید یک تمپر جدید نیاز پیدا می‌کنید. این ابزار چیزی شبیه یک مهر است که کار تمپ کردن قهوه داخل دستگاه را انجام می‌دهد. پودر قهوه باید فشرده شود و هرچه این فشردگی بیشتر باشد آب سخت‌تر از آن عبور کرده  و قهوه عطر و طعم بهتری پیدا می‌کند. اگرجنس تمپر دستگاه شما پلاستیکی باشد احتمالا باید آن را تعویض کنید چرا که نوع پلاستیکی آن کیفیت مناسبی ندارد. بهتر است سراغ تمپرهای فلزی بروید که عمر طولانی‌تری دارند و کیفیتشان به مراتب از دیگر دستگاه‌ها بیشتر است. محفظه قهوه و تمپر شما باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند در غیر اینصورت قهوه به اندازه کافی فشرده نمی‌شود و کیفیت مناسبی نخواهد داشت.

بنابراین هنگام خرید تمپر دقت کنید با پورتافیلتر که محل نگهداری قهوه دستگاه است مطابقت داشته باشد در غیر اینصورت عصاره قهوه به اندازه کافی آزاد نمی‌شود و نوشیدنی شما کیفیت خود را از دست می‌دهد. تمپ کردن در طعم نهایی قهوه تاثیر گذار است پس در انتخاب تمپر دقت کنید.

2. مت تمپر

مت تمپر یک ابزاری سیلیکونی یا چوبی است که تمپر روی آن قرار می‌گیرد، این ابزار کار تهیه قهوه را بسیار ساده‌تر می‌کند. تمپر باید سطحی صاف داشته باشد و هیچ گونه خراشی روی آن نباشد، مت تمپر به این هدف کمک می‌کند، درعین حال در برخی از قهوه سازها در بخش تمپر قسمتی‌ هم برای محفظه قهوه در نظر گرفته شده که تهیه یک قهوه باکیفیت مانند آنچه در کافی شاپ‌ها می‌خورید را امکان پذیر می‌کند.

اگر با کار مت تمپر به خوبی آشنا نشدید باید بگوییم تمپر روی این ابزار قرار می‌گیرد و از ایجاد خراش روی تمپر جلوگیری می‌کند.

3. ناک باکس

Knockbox یا همان تفاله دان از لوازم جانبی ضروری تهیه قهوه نیست اما از دست شما هنگام خارج کردن تفاله‌های فشرده و داغ قهوه محافظت کرده و کار را برای شما ساده‌تر می‌کند.

اگر در تهیه قهوه حرفه‌ای شده‌اید و هنگام خارج کردن تفاله قهوه مشکلی ندارید دیگر نیازی به تهیه این ابزار نخواهید داشت.

4. پرتافیلتر

برای عاشقان اسپرسو این وسیله بسیار شناخته شده است و بدون آن تهیه این نوشیدنی امکان پذیر نخواهد بود. به این وسیله جانبی پرتافیلتر صنعتی یا دسته گروپ هم می‌گویند، پرتافیلتر متحرک است و داخل سبد پودر قهوه جا می‌گیرد تا پودر قهوه را درون آن بریزید. این ابزار با دسته‌های چوبی و فلزی ساخته می‌شود تا جابه‌جا کردن آن راحت‌تر انجام شود.

5. پیچر

بسیاری از انواع قهوه به شیر گرم یا فوم شیر نیاز دارند پیچر این کار را برای شما انجام می‌دهد و در تهیه قهوه لاته، کاپوچینو و انواع قهوه‌هایی که شیر دارند کاربرد دارد. اگر دستگاه قهوه ساز شما پیچر ندارد برای انجام این کار می‌توانید انواع کف شیر ساز موجود در بازار با نام‌های تجاری مختلف را هم بخرید.

از این دستگاه‌ها علاوه بر ایجاد فوم شیر می‌توان برای گرم کردن شیر و درست کردن هات چاکلت و شیرکاکائو هم استفاده کرد. این دستگاه شیر را به سرعت هم می‌زند تا کف کند و حالت کرمی به خود بگیرد.

6. قلم لاته آرت

حتما شما هم از دیدن اشکال زیبایی که باریستاها روی قهوه ایجاد می‌کنند لذت می‌برید، این کار علاوه بر مهارت فرد به ابزار مناسب هم نیاز دارد قلم لاته آرت یکی از ابزارهای پیشرفته است که به شما آزادی عمل می‌دهد تا طرح دلخواهتان را روی انواع قهوه ایجاد کنید.

7. شابلون‌های طرح‌دار

اگر حرفه‌ای نیستید و استفاده از قلم لاته آرت برایتان سخت است اصلا جای نگرانی نیست به کمک انواع شابلون‌های موجود در بازار می‌توانید در خانه هم روی قهوه خود طرح‌های زیبایی ایجاد کنید و مهمانانتان را غافلگیر کنید.

روش کار بسیار ساده است، شابلون را روی لیوان قهوه، کاپوچینو یا سایر نوشیدنی‌های گرم خود بگذارید و روی آن کمی قهوه، دارچین یا هر افزودنی‌ دیگری که طعم قهوه را بهتر می‌کند بریزید وقتی شابلون را بردارید طرح دلخواه شما روی نوشیدنی گرم ایجاد شده است.

8. فیلتر قهوه

ذرات قهوه داخل فنجان گاهی ناراحت کننده هستند و اغلب افراد ترجیح می‌دهند هنگام صرف نوشیدنی آن‌ها را در دهان خود احساس نکنند، متخصصان برای رفع این مشکل سال‌ها است از فیلتر استفاده می‌کنند که در افزایش کیفیت آن تاثیر بسیاری دارد.

در حال حاضر دو نوع فیلتر کاغذی قهوه در بازار وجود دارد که به کاهی و سفید مشهور هستند، هر دو این فیلترها از مواد کاملا طبیعی تهیه شده‌اند، فقط نوع سفید آن با برخی از مواد شیمیایی بی‌ضرر سفید شده است.

این فیلترها با ضخامت و کیفیت‌های مختلف به بازار ارائه شده‌اند، کیفیت آن‌ها روی عطر و طعم نهایی قهوه تاثیر مستقیم دارند. اگر از آن دسته افراد هستید که ترجیح می‌دهید ذرات قهوه را هنگام صرف آن در دهانتان  حس نکنید بهتر است از فیلتر استفاده کنید. البته طرفداران قهوه ترک لذت این نوشیدنی را در ذرات قهوه ته فنجان می‌دانند پس فلیتر برای آن‌ها کاربردی ندارد.

بسیاری لوازم جانبی دیگر هم برای تهیه قهوه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، ابزارهای اندازه گیری، زمان سنج  و حرارت سنج در طول مراحل تهیه قهوه به کمک شما می‌آیند که بر فرآیند تهیه آن نظارت بیشتری داشته باشید. همچنین ترازو به تازه کارها کمک می‌کند برای تهیه نوشیدنی مقدار مشخصی قهوه استفاده کنند تا کیفیت مناسبی داشته باشد.

گرایدر یا آسیاب هم یکی دیگر از لوازم جانبی ضروری برای تهیه یک اسپرسو عالی است، در خانه لازم نیست حتما خودتان دانه‌های قهوه را آسیاب کنید و می‌توانید با خرید پودر قهوه باکیفیت از فروشگاه‌های معتبر این نیاز خود را برآورده سازید. برخی از حرفه‌ای‌ها هم روش‌های اختصاصی خود را برای آسیاب کردن قهوه دارند.

لوازم جانبی برای دستگاه های قهوه ساز خانگی با برندها و قیمت‌های مختلف در بازار وجود دارند که برای انتخاب بهترین آن‌ها لازم است با افراد آگاه و متخصص مشورت کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.