چگونه مبل چوبی خود را تعمیر کنیم؟ با تعمیر مبلمان آشنا شویم

تعمیر مبلمان چوبی روندی است که می‌توان آن را به اشکال مختلف انجام داد. چندین نوع مبل چوبی وجود دارد و به تبع شیوه تعمیر هر یک با دیگری متفاوت است.

بنابراین باید ابتدا با جزئیات و تکنیک‌های تعمیر انواع دراور، مبل، صندلی، میز و غیره آشنا شوید زیرا برای هر یک باید تکنیک متفاوتی به کار گرفته شود. تقریبا بین تمامی اثاثیه و مبلمان چوبی یک نقطه مشترک وجود دارد و آن هم محل‌های اتصال هستند. بنابراین بهتر است توضیح را نیز دقیقا از همینجا آغاز کنید.

راهنمای تعمیر محل اتصال مبلمان چوبی

تمامی اثاثیه‌ها و مبلمان دارای یک سری مفاصل یا محل اتصال می‌باشند و معمولا اغلب مشکلات ساختاری یا خراب شدن مبلمان این منطقه را درگیر می‌کند. برخی از این نقاط و مفاصل ساده و برخی پیچیده هستند. مفاصل و پیچ و مهره‌های اتصال در وسایل و مبلمان چوبی خیلی قوی‌تر از دیگر وسایل ارزان قیمت هستند اما طول عمر و نیز استفاده زیاد و استهلاک مبلمان می‌تواند باعث ایجاد خرابی شود. به منظور جلوگیری از خرابی بیشتر باید سریع اقدام به تعمیر مبلمان و تعویض یا تعمیر این اتصالات کرد تا مبل سریع خراب نشود.

مشکلات مختلف مبلمان

مشکلات ساختاری مبلمان چوبی معمولا ریشه در سه عامل دارد: یا خود مواد تشکیل دهنده مبلمان، نحوه اتصال قطعات مختلف به هم و یا مشکل در عملکرد مبل.

اگر مشکل از مواد تشکیل‌دهنده مبلمان باشد، معمولا تعمیر مبلمان شامل تعمیر قطعات شکسته، کهنه و مستهلک است. مشکل در نحوه اتصال قطعات مبل و صندلی به این معنا است که بخش‎‌های مختلف به درستی به یکدیگر متصل نیستند. و نحوه عملکرد مبل و اثاثیه معمولا به یک یا هر دوی موارد مذکور مربوط می‌شود. مسلما هیچ تعمیری نمی‌تواند باعث شود یک مبل یا صندلی کهنه و زهوار در رفته به یک مبل با کیفیت و خوب تبدیل شود اما با چندین تکنیک تعمیری اساسی می‌توان به تعمیر مبلمان پرداخته و اغلب مشکلات ساختاری آن‌ها را رفع کرد.

تعمیر محل‌های اتصال مبل و صندلی

تمامی انواع مختلف مبلمان دارای مشکلات ساختاری خاص خود هستند اما با دانستن یک کلیت و چند نکته خاص می‌توانید تمامی صندلی‌های چوبی را به خوبی تعمیر کنید. برای مثال برای تعمیر مبل و تعویض بخش‌های صندلی می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

پایه‌های صندلی توسط پیچ و مهره‌ها و مفاصلی به یکدیگر متصل شده‌اند که این مفاصل انواع مختلفی دارند و معمولا با استفاده از چسب چوب در جای خود محکم و تثبیت  می‌شوند. اگر یکی از پایه‌های  صندلی یا مبل شل شده می‌توانید به راحتی و با استفاده از چسب چوب آن را تعمیر کنید. معمولا بلوک‌های مثلثی چسبی را می‌توان چسبانده و بعد با پیچ با بدنه اصلی متصل کرد. برای تعمیر مبل می‌توان ابتدا به دقت مفاصل را با استفاده از یک پیچ گوشتی یا یک چاقو باز کرده و بعد با میخ پرچ آن را در جای خود محکم کنید. حتما پیش از اتصال پایه توجه داشته باشید که محل اتصال تمیز و خشک باشد.

گاهی می‌توان این کار را با استفاده از پیچ گوشتی دریل انجام داد یا از یک قطعه فلزی بر روی پرچ برای محکم‌کاری استفاده کرد.

تعمیر مبلمان آنتیک

در تعمیر مبل آنتیک، خاص و با ارزش مراقب باشید که هنگام پرچ کردن یا با اتصال یک قطعه فلزی اضافه روی مبل، از ارزش و زیبایی آن کم نکنید. در ضمن استفاده از این استحکامات فلزی تا زمانی که محل اتصال به درستی چسبانده و پرچ نشده باشد، عملا بی فایده است. بنابراین حتما در هنگام پیچ کردن پیچ یا پرچ دقت لازم را به عمل آورید.

شل شدن پایه و نشیمن صندلی و مبل

شل شدن پایه یا نشمین مبل و صندلی اغلب در مبلمانی مشاهده می‌شود که بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته‌اند اما این قبیل مشکلات مبلمان را اغلب می‌توان به راحتی حل کرد.

شل شدن نشیمن یا مبله‌های پشتی صندلی را گاهی می‌توان تنها با وارد کردن چسب به محل اتصال تعمیر کرد البته تعمیر مبل به این صورت ممکن است موقتی باشد و دوباره محل اتصال شل شود. برای تعمیر دائمی مبلمان بهتر است قطعات را جدا کرده و بعد به آن چسب بزنید. اگر هر دو طرف قطعه شل شده باشد،  آن قطعه را کاملا جدا کرده؛ به آرامی و با دقت به هر دو سر نشیمن یا میله پشت صندلی را بچسبانید و حتی در صورت لزوم می‌توانید از پیچ و رول و پلاک استفاده کنید.

 

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.