هر چند وقت یکبار باید گیاه ساکولنت را آبیاری کنید؟

ساکولنت‌ها به نگهداری راحت مشهورند و به همین دلیل از گیاهان آپارتمانی مشهور به حساب می‌آیند. اما قضیه آن‌قدر که به نظر می‌رسد ساده نیست. کافی است یک بار به گیاه ساکولنت خود بیش از اندازه آب داده باشید تا طعم تلخ خشک شدن گیاه را چشیده باشید. آبیاری غلط مهم‌ترین دلیل برای از بین رفتن ساکولنت خانگی است. پس در اولین قدم برای داشتن گیاهی سالم و شاداب این است که بدانید گیاه شما دقیقاً به چه چیز احتیاج دارد و چه زمانی باید آن را دریافت کند. ما به شما کمک می‌کنیم تا ترفندهای آبیاری ساکولنت در خانه را بدانید و آنها را به‌سادگی اجرا کنید.

چگونه ساکولنت‌ها آب را نگه می‌دارند

یکی از ویژگی‌های ساکولنت‌ها این است که آب را در برگ، ساقه و یا ریشه خود ذخیره می‌کنند. علاوه بر این قابلیت ذخیره‌سازی آب، ساکولنت‌ها راه‌های دیگری هم برای استفاده مؤثر از آب موجود در خاک دارند. ریشه این گیاهان گسترده و کم‌عمق است؛ در نتیجه آب را از سطح نسبتاً گسترده‌ای دریافت می‌کنند. یک پوشش مومی محافظ روی برگ‌های آنها وجود دارد که باعث نگهداری بیشتر آب می‌شود و از یک شیوه فتوسنتز منحصربه‌فرد به نام متابولیسم اسید کراسولاس (CAM) بهره می‌گیرند. در مقایسه با فتوسنتز معمولی، CAM به ساکولنت‌ها کمک می‌کند تا آب را در دمای شدید روز حفظ کنند. گیاهانی که از CAM استفاده می‌کنند، در طول روز روزنه‌های هوای خود را بسته و از تبخیر و تعرق جلوگیری می‌کنند و در طول شب روزنه‌های خود را برای تبادل گاز CO2 باز می‌کنند. بقیه فرایند فتوسنتز به طور معمول و مانند سایر گیاهان انجام می‌شود.

این ویژگی‌ها در گیاهانی پدید می‌آید که در شرایط آب‌وهوایی خشک و گرم رشد می‌کنند. بنابراین حدس می‌زنید یک ساکولنت دقیقاً به چند بار آبیاری در هفته نیاز دارد؟ در نهایت، در حالی که اکثر ساکولنت‌ها به آبیاری منظم نیاز ندارند، شرایط رشد گیاه شما در نیاز به آبیاری مؤثر خواهد بود.

عوامل مؤثر در آبیاری

آبیاری ساکولنت در تابستان

عوامل متعددی وجود دارند که تعیین می‌کنند ساکولنت شما به چه مقدار آبیاری نیاز دارد. نوع ساکولنت، نور، دما و رطوبت محیط، نوع خاک و حتی نوع گلدانی که گیاه در آن رشد می‌کند در آبیاری مؤثر هستند. بهتر است هرکدام از این موارد را به شکل جداگانه مورد بررسی قرار دهید.

نوع ساکولنت

اول از همه، مقدار آب مورد نیاز ساکولنت شما به نوع گیاه شما بستگی دارد. بیش از ۱۰۰۰۰ نوع ساکولنت از خانواده‌های مختلف در سراسر جهان وجود دارد. برخی از ساکولنت‌ها بومی آب‌وهوای خشک و بیابانی هستند در حالی که برخی دیگر بومی جنگل‌های بارانی هستند که رطوبت بسیار زیادی دارند. اولین قدم مهم در درک نیازهای اولیه مراقبت از گیاه، شناسایی صحیح نوع آن است.

نور

مانند هر گیاه دیگری، میزان نوری که یک ساکولنت دریافت می‌کند نقش زیادی در میزان آب مورد نیاز آن دارد. به طور کلی، هر چه گیاه نور بیشتری مصرف کند، به آب بیشتری نیاز دارد. این بدان معنی است که ساکولنتی که در شرایط نور شدید رشد می‌کند، باید بیشتر از ساکولنت یکسان که در شرایط نور کم رشد می‌کند، آبیاری شود.

دما و رطوبت

دما و رطوبت محیط رشد ساکولنت نیز در میزان نیاز آن به آب نقش دارد. شرایط گرم و خشک باعث می‌شود، ساکولنت شما آب ذخیره شده در درون خود را سریع‌تر از شرایط خنک و مرطوب مصرف کند. بنابراین اگر یک ساکولنت دارید که در یک مکان گرم نگهداری می‌شود، می‌توانید انتظار داشته باشید که به آبیاری بیشتری نیاز داشته باشد. در تابستان نیاز گیاه به آب بیشتر می‌شود. به طور کل بهترین زمان برای آبیاری گیاهان در تابستان زمانی است که نور خورشید رفته یا خورشید هنوز طلوع نکرده است؛ زیرا در این زمان تبخیر سطحی کمتر است.

آبیاری ساکولنت در تابستان

نوع خاک

از آنجایی که ساکولنت‌ها گیاهان مقاوم به خشکی هستند، در خاک‌هایی با زهکشی خوب، عملکرد بهتری دارند. با این حال، اگر آنها در خاکی کاشته شوند که زهکشی کمتری دارد، به آبیاری کمتری نیاز خواهند داشت. زیرا آب به مقدار بیشتری در خاک باقی می‌ماند.  شاید بهتر باشد برای انتخاب بهترین خاک برای ساکولنت با انواع خاک گلدان آشنایی داشته باشید.

ظرف گلدان

با کمال تعجب، حتی نوع گلدانی که ساکولنت خود را در آن کاشته‌اید، می‌تواند بر تعداد دفعات آبیاری آن تأثیر بگذارد. این عمدتاً مربوط به موادی است که گلدان از آن ساخته شده است. به‌عنوان‌مثال، سفالین رطوبت را از خاک جذب می‌کند در حالی که پلاستیک نه. بنابراین ساکولنت‌هایی که در گلدان‌های سفالی کاشته می‌شوند در مقایسه با ساکولنت‌هایی که در گلدان‌های پلاستیکی کاشته می‌شوند، به آبیاری بیشتری نیاز خواهند داشت. اگر گلدان شما مناسب نیست در اسرع وقت با رعایت اصول نحوه عوض کردن گلدان آن را عوض کنید.

چه زمانی به ساکولنت‌ها آب بدهیم

احتمالاً تا به حال متوجه شده‌اید که محاسبه میزان آب مورد نیاز برای ساکولنت‌ها چندان ساده نیست. با این حال، چند علامت وجود دارد که به شما می‌گوید آیا وقت آبیاری گیاه شما فرارسیده است یا خیر.

اول اینکه برای اکثر ساکولنت‌ها خوب است که خاک آنها بین زمان دو آبیاری کاملاً خشک شود. برای این که خاک گیاه شما چقدر خشک است، می‌توانید انگشت خود را به اندازه چند سانتی‌متر در خاک فروکنید. البته رطوبت‌سنج‌هایی هم وجود دارند که اطلاعات بسیار دقیق‌تری در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر خاک کاملاً خشک بود و به انگشت شما نچسبید، وقت آن رسیده که به گیاه خود آب بدهید. مورد دوم این است که زمانی که ساکولنت‌ها تشنه می‌شوند، برگ‌های آنها کمی چروکیده می‌شود. این نشان می‌دهد گیاه شما دارد از آبی که در برگ‌های خود ذخیره کرده است استفاده می‌کند. پس باید به آن آب بدهید.

آبیاری ساکولنت در تابستان

نشانه‌هایی که ساکولنت شما به آب نیاز دارد

اگر برگ‌های گیاه شما خشک و چروکیده شده یا در ساقه‌ها و شاخه‌های بالاتر از سطح خاک ریشه ایجاد شده است، احتمالاً گیاه شما تشنه است. خوشبختانه، مدت زیادی طول می‌کشد تا ساکولنت‌ها بر اثر بی‌آبی کاملاً خشک شوند، اکثر ساکولنت‌ها پس از آبیاری کامل به‌سرعت به حالت اولیه خود برمی‌گردند. ممکن است چند برگ آنها از بین برود؛ اما خود گیاه سریع خوب می‌شود. با این حال، اگر متوجه شدید که برگ‌های ساکولنت شما پس از آبیاری دوباره پر از آب نمی‌شوند، ممکن است خود ریشه‌ها خشک شده باشند. نگران نباشید، گیاه شما هنوز هم قابل نجات است! به‌سادگی ساقه بالای ریشه‌های خشک شده را ببرید، بگذارید انتهای ساقه بریده شده برای یک یا دو روز بماند و پینه ببندد؛ سپس آن را در آب بگذارید تا ریشه‌های تازه دوباره رشد کنند. هنگامی که ریشه‌ها به اندازه چند سانتی‌متر بلند شد، می‌توانید گیاه را به خاک برگردانید.

نشانه‌های آبیاری بیش از حد ساکولنت

آبیاری بیش از حد ساکولنت یکی از شایع‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود ساکولنت‌ها هنگام نگهداری در داخل خانه از بین بروند. مواظب خاکی که حالت گل پیدا می‌کند، برگ‌هایی که قهوه‌ای و لزج می‌شوند و ساقه‌های لزج و نرم (یکی از علائم رایج پوسیدگی ریشه) باشید. می‌خواهیم یک راز کوچک را درباره ساکولنت‌ها با شما در میان بگذاریم؛ بیشتر ساکولنت‌ها می‌توانند در صورت نیاز هفته‌ها یا حتی ماه‌ها بدون آب زنده بمانند. بنابراین اگر همیشه در مورد اینکه آیا ساکولنت شما نیاز به آبیاری دارد یا خیر، شک دارید. آب‌پاش را کنار بگذارید، چند روز دیگر صبر کنید و سپس گیاه خود را آبیاری کنید. ما قول می‌دهیم که وضعیت ساکولنت شما بهتر می‌شود و سالم‌تر خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.