درباره سبک دکوراسیون داخلی سوئدی بیشتر بدانید

طراحی ساختمان به سبک‌های مختلفی انجام می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. سبک دکوراسیون داخلی سوئدی یکی از محبوب‌ترین روش‌های طراحی داخلی است که در بسیاری از نقاط جهان به ویژه ایران طرفداران خاص خود را دارد.

این نوع طراحی از سبک اسکاندیناوی الهام گرفته است و نور و روشنایی بخش کانونی و مرکز توجه این سبک است. در این مطلب شما را بیشتر با سبک دکوراسیون داخلی سوئدی آشنا می‌کنیم.

سبک دکوراسیون داخلی سوئدی از کجا آمد و چه مشخصاتی دارد؟

در قرن نوزدهم شخصی به نام (Carl Larsson) برای نخستین بار در جهان از این سبک استفاده کرد و خیلی زود در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت. در نواحی سردسیر شمالی سوئد اهمیت استفاده از نور و روشنایی بیش از هر جای دیگری احساس می‌شد و به همین دلیل در این مدل طراحی پیشگام است.

سوئد منطقه‌ای در شمال اروپا است که بسیار سردسیر است و به 4 ناحیه تقسیم می‌شود. تابستان‌های کوتاه و گرم و زمستان‌های طولانی بسیار سخت از ویژگی‌های اصلی این کشور است. شرایط اقلیمی، فرهنگی، اقتصادی و فلسفه زندگی مردم روی طراحی داخلی ساختمان‌ها تاثیر بسیاری دارد. به همین دلیل در سبک دکوراسیون داخلی سوئدی می‌توانید تاثیر شرایط زندگی و نگرش مردمان این منطقه را در فضای داخلی طراحی شده به این سبک مشاهده کنید.

کارل لارسون برای اینکه اثرات منفی زمستان‌های طولانی و کمبود نور که باعث افسردگی افراد می‌شود را کاهش دهد، سعی کرد حداکثر استفاده را از نور طبیعی روز بکند و فضای داخلی را طوری طراحی کند که انرژی لازم ساکنان ساختمان را برای گذراندن روزهای سرد فراهم کند.

نحوه تزئین اتاق نشیمن کوچک و طراحی ساختمان در این سبک بیشتر با رنگ‌ها کمرنگ روشن و استفاده از عناصر پر زرق و برق مشهور است، که جلوه ویژه‌ای به نشیمن و سایر فضاهای اصلی ساختمان می‌بخشد.

سبک دکوراسیون داخلی سوئدی

مزایای استفاده از سبک دکوراسیون داخلی سوئدی

ساختمان‌هایی که به سبک سوئدی دکور شده در سردترین و طولانی‌ترین زمستان‌ها گرم است و فرد در فضا احساس آرامش و شادابی می‌کند. رنگ لوازم خانه به نحوی انتخاب می‌شود که بازتاب دهنده نور خورشید باشد و حداکثر استفاده از نور طبیعی در فضا بشود.

بدترین رنگ ها برای فضاهای کوچک آن‌هایی هستند که فضا را کوچکتر نشان می‌دهند و باعث تاریک به نظر رسیدن محیط می‌شوند. اینگونه رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی سوئدی هیچ جایگاهی ندارند.

سفید، سبز روشن، زرد کمرنگ، خاکستری و صورتی روشن رنگ‌های غالب این سبک است که بسیاری افراد آن را می‌پسندند و به فضا طراوت و شادابی می‌بخشد. ترکیب رنگ‌های بکار رفته در این سبک به روشنایی فضا کمک می‌کند و به هیچ عنوان رنگ‌های تیره در خانه‌های طراحی شده به این سبک دیده نمی‌شود.

دکوراسیون سوئدی به جزئیات ساده توجه ویژه‌ای دارد؛ به عنوان مثال نحوه انتخاب رنگ فرش برای خانه باید به شکلی باشد که با فضا مطابقت داشته باشد و در عین حال از طرح‌های شلوغ کمتر در این طراحی استفاده می‌شود. فرش‌های مدرن و مینیمال از انتخاب‌های اصلی طراحان این سبک است.

وقتی وارد یک خانه که به سبک سوئدی دکور شده می‌شوید، احساس می‌کنید همه چیز زیبا، تمیز و درخشان است. افراد از هماهنگی رنگ‌های ملایم آرامش می‌گیرند و برای ساعت‌ها بدون دغدغه می‌توانند در کوچکترین فضاها وقت بگذرانند، بدون اینکه احساس خستگی و فرسودگی کنند.

در این سبک بکارگیری رنگ‌های خنثی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و استفاده از گل و گیاه در طراحی دکوراسیون ساختمان‌های سوئدی بسیار محبوب است که به فضا انرژی و شادابی می‌بخشد. گاهی گلدان‌های گل، خوشه‌های گندم و گیاهان سبز در اتاق پذیرایی، فضای خواب و گوشه و کنار این ساختمان‌ها دیده می‌شود که جلوه خاصی به فضا می‌دهد.

سبک دکوراسیون داخلی سوئدی

مشخصه‌های اصلی دکوراسیون داخلی سوئدی چیست؟

رنگ غالب بکار گرفته شده در این طراحی سفید است که نور را به بهترین شکل منعکس می‌کند و فضا را بزرگتر از میزان واقعی خود نشان می‌دهد. سفید رنگ تمیزی و آرامش است و به همین دلیل در همه دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. سبک سوئدی تلاش می‌کند از این رنگ نهایت استفاده را ببرد و در اغلب موارد دیوارها کف و سقف فضا به این رنگ در می‌آید.

در کنار سفید رنگ آبی ملایم انتخاب بیشتر طراحان است که ترکیب رنگ زیبایی با سفید ایجاد می‌کند.

رنگ‌های دیگری هم که مورد استفاده قرار می‌گیرند، اغلب کمرنگ هستند و سفید در ترکیب آن‌ها بیشتر استفاده می‌شود. مبلمان بکار رفته در این سبک از ساختمان معمولا بسیار مرتب و صاف است و انحنا در آن کمتر بکار گرفته می‌شود.

بهترین رنگ ها برای چیدمان اتاق خواب به سبک سوئدی سفید، آبی و ترکیب‌های رنگی آرامش بخش است که با سایر عناصر اتاق خواب مثل پرده‌ها هماهنگ باشد.

تخت خواب‌های سایه‌بان دار در این سبک بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و در کنار آن تخت‌های برآمده و بزرگ دونفره طرفداران زیادی دارد. آینه یکی از عناصر اصلی بکار گرفته شده در دکوراسیون داخلی سوئدی است که هم زیبا است و هم کار انعکاس نور را به بهترین نحو انجام می‌دهد.

لوازم تزئینی کره‌ای، بیضی و دایره‌ای در این سبک از طراحی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و تلاش می‌شود از تزئینات بیش از حد و شلوغی فضا پیشگیری شود. لوازم چوبی ظریف و سبک در این آپارتمان‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در عین حال، قاب عکس هم در این خانه‌ها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. پالت رنگ سوئدی بسیار سبک و جذاب است و به همین دلیل افراد در سنین مختلف آن را می‌پسندند.

استفاده از سبک دکوراسیون داخلی سوئدی برای چه افرادی مناسب است؟

سبک دکوراسیون داخلی سوئدی

درست است که این سبک از سوئد آغاز شده، اما این روزها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار پرطرفدار است. افرادی که به نور و روشنایی اهمیت زیادی می‌دهند عاشق این سبک طراحی دکوراسیون داخلی می‌شوند. این سبک برای آپارتمان‌های کوچک بسیار مناسب هستند و فضا را بزرگتر از اندازه حقیقی خود نشان می‌دهد.

همچنین کسانی که رنگ‌های کمرنگ و سادگی فضا را می‌پسندند، احتمالا از سبک دکوراسیون سوئدی بیشتر لذت می‌برند. پارچه‌های سفید و بافت‌های طرح‌دار در این خانه‌ها بسیار پرطرفدار است. افراد مجرد که از خانه‌های شلوغ گریزان هستند، معمولا از دیدن خانه‌هایی که این سبک طراحی شده لذت می‌برند.

مبلمان تک در این فضا به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار پرطرفدار است. در بخش‌های سردسیر کشور که زمستان‌های طولانی دارد، استفاده از سبک طراحی داخلی دکوراسیون سوئدی به روشن‌تر شدن فضا و بهبود روحیه اعضای خانواده کمک می‌کند. خطوط و وسایل شطرنجی و رنگ و لعاب‌دار بکار رفته در این ساختمان‌ها، تلاش می‌کنند یکنواختی فضا را بشکنند و آن را زیباتر سازند. فراموش نکنید این سبک راه ابتکار را برای طراح باز گذاشته و ضمن رعایت اصول اصلی طراحی می‌توانید یک فضای منحصر به فرد با امضای شخصی خودتان ایجاد کنید.

سخن پایانی

سبک دکوراسیون داخلی سوئدی حس پاکی و روشنایی را به ساکنان خانه منتقل می‌کند و همه در این فضا احساس آرامش و راحتی دارند. این سبک برای نخستین بار در سوئد که یک منطقه سردسیر است مورد استفاده قرار گرفته و به سرعت در سراسر جهان محبوب شده است. نور عنصر اصلی و کانونی در این سبک طراحی دکوراسیون است که تلاش می‌کند فضای داخلی ساختمان را روشن‌تر سازد و حداکثر استفاده را از نور طبیعی در طول روز ببرد.

اگر دکوراسیون مینیمال و زندگی در فضای روشن را می‌پسندید، این سبک از طراحی داخلی ساختمان برای شما جذاب خواهد بود. این سبک از دکوراسیون به سبکی و دلبازی مشهور است و به گرم و صمیمی به نظر رسیدن فضا کمک بسیاری می‌کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.