دکوراسیون روستیک چیست و چطور یک خانه با طراحی روستیک داشته باشیم؟

شاید تا به حال نام دکوراسیون روستیک را زیاد شنیده باشید. شاید هم این نوع از دکوراسیون را در برخی خانه‌های بوم‌گردی که در نزدیکی جاهای طبیعی یا روستایی قرار دارند، دیده باشید.

این سبک از دکوراسیون در سراسر دنیا بسیار شناخته شده و محبوب است. لغت روستیک در زبان انگلیسی به معنای روستایی است. این مدل از چیدمان منزل در نقطه مقابل سبک‌های دیگری مانند دکوراسیون مدرن قرار می‌گیرد. احساسی از گرما، نزدیکی به طبیعت و ارگانیک بودن در سراسر این سبک چیدمان موج می‌زند. با هم به مرور تاریخچه و برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک می‌پردازیم. در نهایت خواهیم فهمید چطور می‌توانیم یک خانه با طراحی روستیک داشته باشیم.

دکوراسیون روستیک چیست؟

برای بسیاری از افراد که به طور حرفه‌ای از سبک شناسی طراحی دکوراسیون داخلی آگاه نیستند سخت است که یک خانه به سبک روستیک را تشخیص دهند. ممکن است فکر کنید برای اینکه یک خانه روستیک داشته باشیم حتما باید در یک کلبه جنگلی در دل طبیعت یا یک خانه روستایی از نوع اروپایی زندگی کنیم. اما واقعیت این است که برای داشتن یک خانه با چیدمان سبک روستیک تنها کافیست المان‌های این سبک را بشناسید و آنها را رعایت کنید. دو ویژگی مهم در دکوراسیون روستیک طبیعی و ارگانیک بودن است. چوب طبیعی مثال بسیار خوبیست که در این مدل دکوراسیون کاربرد زیادی دارد. مثلا میزهای چوبی فرآوری نشده‌ای را که در برخی کافه‌ها دیده‌اید را در نظر بگیرید.

در این سبک دکوراسیون از چیزهای قدیمی، طبیعی و حتی گاهی کمی ناراحت استفاده می‌شود. خانه‌هایی که در کنار مزرعه‌ها وجود دارند و همچنین خانه‌های ساحلی نمونه‌های مشهوری از این سبک هستند. قطعات و لوازمی که به سبک روستیک ساخته می‌شوند، ممکن است از چوب طبیعی، چوب بازیافت شده و هر ماده‌ای که از دل طبیعت بدست می‌آید ساخته شده باشند.

دکوراسیون روستیک از کجا آمده است؟

دکوراسیون روستیک

ریشه‌های این سبک از چیدمان منزل به قرن نوزدهم برمی‌گردد. زمانیکه مهاجران اروپایی که تازه به ایالات متحده آمریکا آمده بودند، تصمیم گرفتند جایی دور از شهرها خانه‌های خودشان را بنا کنند. این افراد مبلمان و وسایل خانه نداشتند، چون هم این وسایل سنگین بودند و هم در آن زمان کمیاب بودند. پس همانطور که این مردم ساکن نواحی دورافتاده آمریکا می‌شدند، خانه‌ها و وسایلشان را از همان چیزهای محلی که در دسترس‌شان بود می‌ساختند. پس به این ترتیب سبک تازه‌ای پدید آوردند که با سبک‌های سنتی اروپایی و سبک استعماری که در شمال شرقی آمریکا رواج داشت متفاوت بود. سبکی که در عین اینکه کمی زمخت به نظر می‌رسد، گرم و صمیمی است، زیبایی خاصی دارد و به طبیعت بسیار نزدیک است.

پالت رنگی دکوراسیون روستیک

اگر از دکوراسیون روستیک خوشتان بیاید، احتمالا طرفدار رنگ‌های طبیعی و خنثی هستید. این سبک از چیدمان کاملا بی‌تکلف است. پس از زرق‌وبرق، چیزهای مدرن مثل اشیای پلاستیکی و البته رنگ‌های خیلی پررنگ و جیغ خبری نیست. رنگ‌هایی مانند بژ، سفید، قهوه‌ای و خاکستری در این مدل دکوراسیون خیلی به کار می‌روند. برای داشتن یک خانه به سبک روستیک سعی کنید از طیف رنگی گرم‌تر استفاده کنید.

این دکوراسیون برای کسانی‌که طرفدار سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک هستند خیلی مناسب است. چون در بسیاری از موارد سعی می‌شود تا چیدمان تک‌رنگ باشد. اگر خواستید به دکوراسیون خانه‌تان رنگ بیشتری بدهید می‌توانید از رنگ‌هایی که در طبیعت یافت می‌شوند مانند سبز جنگلی، قهوه‌ای، آبی و تناژ ملایمی از قرمز استفاده کنید.

دکوراسیون روستیک

مواد مورد استفاده در دکوراسیون روستیک

در این سبک دکوراسیون همه چیز از طبیعت بدست می‌آید. پس در اجرای دکوراسیون روستیک بگذارید زیبایی طبیعی خودش را نشان دهد و به اوج برسد. استفاده از وسایل سنگی یا حتی سنگ‌های سنگین در این سبک اصلا عجیب نیست. چوب‌ها، آجر و مواد طبیعی فرآوری نشده در دکور روستیک استفاده می‌شوند.

در مورد پارچه، چرم طبیعی و جوت از پارچه‌های پرمصرف هستند و فرش‌ها تزئین مناسبی برای کف خانه محسوب می‌شوند. برای ملحفه‌ها هم پارچه کتان یا پنبه ارگانیک انتخاب‌های خوبی به شمار می‌روند. در همه این موارد سادگی را از قلم نیندازید. پارچه‌های مورد استفاده در چیدمان روستیک معمولا تکرنگ هستند یا طرح‌های ساده‌ای دارند. اگر به پارچه‌های طرح‌دار علاقه‌مندید طرح چهارخانه می‌تواند انتخاب مناسبی برای یک خانه با دکوراسیون روستیک باشد. به طور کل پارچه‌ها و لوازم تزئینی دکوراسیون روستیک به دلیل طبیعی بودند کمی زبری دارند. هرچند این زبری برای طرفداران این سبک بسیار جالب است. اما اگر دوست دارید دکوراسیون خانه‌تان ظریف‌تر باشد و وجود رنگ‌های روشن و نور زیاد در آن حرف اول را بزند. بد نیست با سبک دکوراسیون داخلی سوئدی هم آشنا شوید.

چند ویژگی مخصوص دکوراسیون روستیک

  • دست‌ساز بودن: دست‌سازه‌ها در دکوراسیون روستیک جایگاه ویژه‌ای دارند. فرش‌های دست‌بافت، سبد‌های بافته‌شده، وسایل چوبی دست‌ساز و خلاصه هر چیزی که با دست ساخته شده و هویت منحصربه‌فردی پیدا کرده می‌تواند در یک خانه روستیک جا داشته باشد. البته این به این معنی نیست که اصلا نمی‌توان از وسایل کارخانه‌ای استفاده کرد ولی دست‌سازه‌ها در خانه‌های روستیک جایگاه خاص‌تری دارند.
  • چوب واقعی: روکش‌ها و نماهایی که چوبی به نظر می‌رسند هیچ‌وقت جای چوب واقعی را نمی‌گیرند. در دکوراسیون روستیک استفاده از چوب واقعی اهمیت دارد. حتی یک میز قدیمی که دوباره بازسازی شده می‌تواند زیبایی و شخصیت خاص خودش را داشته باشد. پس از چوب مصنوعی دست بکشید. اگر وسایل چوبی شما به حالت طبیعی‌شان نزدیک‌تر باشند و کمی هم قدیمی باشند دیگر کاملا روستیک خواهند بود.
  • داشتن بافت‌های مختلف: هر چیزی که از مواد طبیعی ساخته شده باشد بافت خاص خودش را دارد. در سبک روستیک خبری از خطوط صاف و سطوح صیقلی نیست. بلکه انواع و اقسام بافت در این دکوراسیون به چشم می‌خورد. از چوب زبر گرفته تا سنگ و چرم، تمام اشیای موجود در یک خانه روستیک بافت خودشان را دارند.
  • سادگی: در این سبک از دکوراسیون تمرکز بیشتر روی مواد است تا طرح آنها. هرکدام از مواد طبیعی بافت خاص خودشان را دارند. در سبک روستیک به جای آنکه به طرح اجسام توجه شود به مواد آنها توجه می‌شود. این سبک به هر ماده اجازه می‌دهد شخصیت خودش را داشته باشد و در جایی از خانه خودنمایی کنند. این موضوع باعث می‌شود دکوراسیون روستیک از سبک‌های دیگر مثل سبک دکوراسیون داخلی انگلیسی که با رنگ‌های شاد و طرح‌های گلدار شناخته می‌شود، متمایز باشد.

دکوراسیون روستیک

چطور خانه‌ای به سبک روستیک داشته باشیم؟

برای داشتن خانه‌ای با دکوراسیون روستیک طبیعت را در آغوش بگیرید. سعی کنید از مواد طبیعی در وسایل خانه‌تان استفاده کنید. دنبال بی‌نقص بودن نباشید. چراکه طبیعت بی‌نقص نیست و زیباییش هم در همین است. اگر مثلا در شمال ایران خانه‌ای پیدا کردید که سقف‌های چوبی‌اش پیدا بود. آنها را نپوشانید. شومینه سنگی یکی از المان‌هایی است که می‌تواند حال و هوای روستایی خانه‌تان را بیشتر کند. برای دکور آشپزخانه می‌توانید از شیرآلات روستیک استفاده کنید. اتاقی کف چوبی با یک فرش کوچک در وسط آن و مبلمان و میز چوبی می‌توانند انتخاب‌های خوبی باشند.

البته برای داشتن یک خانه زیبا لازم نیست در سبک روستیک غرق شوید. مثلا می‌توانید سبک روستیک را با سبک معاصر تلفیق کنید. به این ترتیب کمی از عناصر روستیک در اینجا و آنجای خانه‌تان اضافه کنید. البته اگر این کار با محاسبه دقیق انجام نشود ممکن است نتیجه مطلوبی ندهد. پس از قبل خوب فکر کنید و وجود توازن و تناسب را در چیدمان در نظر بگیرید. می‌توانید برای ایده گرفتن چند تا عکس ببینید یا حتی از یک متخصص طراحی داخلی کمک بگیرید.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.