درباره سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک بیشتر بدانید

وقتی صحبت از انتخاب سبک دکوراسیون داخلی به میان می‌آید، برخی گمان می‌کنند که حتماً باید هزینه‌های هنگفتی برای دستیابی به یک دکوراسیون داخلی شیک کنار بگذارند. به‌علاوه این تصور وجود دارد که در طراحی دکوراسیون داخلی باید زمان بسیار زیادی صرف شود تا بخشی از آنچه در ذهن وجود دارد، در عمل به نتیجه برسد.

واقعیت این است که این دو گزاره صرفاً برای برخی از سبک‌های دکوراسیون داخلی صادق است. در این مقاله قصد داریم به معرفی سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک بپردازیم که می‌توان در مدت‌زمان کم و با صرف هزینه مقرون‌به‌صرفه آن را در یک محیط اجرایی کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

آنچه سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک را از سایرین متمایز می‌کند

هر سبک طراحی برای دکوراسیون داخلی مبتنی بر اصول متعددی است. در این بین یک اصل وجود دارد که به‌عنوان شاخصه مهم یک سبک دکوراسیون داخلی شناخته می‌شود. به‌عنوان مثال در سبک دکوراسیون داخلی سوئدی تمرکز روی انتخاب رنگ‌های روشن برای المان‌های داخل ساختمان است تا حداکثر میزان روشنایی برای فضا به ارمغان بیاید.

در سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک نیز یک نقطه عطف وجود دارد؛ در انتخاب المان‌های مختلفی که در دکوراسیون ساختمان اثرگذار هستند، حتماً باید از طیف‌های مختلف یک رنگ استفاده شود. در این شرایط افراد با توجه به سلیقه خود و همچنین کاربری و شرایط محیط باید یک رنگ از طیف رنگ‌های تیره یا روشن را انتخاب کنند و مبتنی بر آن به انتخاب تمام المان‌ها و وسایلی که در ساختمان قرار می‌گیرد، بپردازند. البته برای استفاده از اصول مونو کروماتیک حتماً باید اصول آن به‌دقت مورد توجه قرار بگیرد.

ویژگی‌های سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک چیست؟

سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک

همان‌طور که اشاره کردیم، سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک بر پایه یک رنگ اجرا می‌شود. این سبک از ویژگی‌های قابل توجهی برخوردار است که عبارت‌اند از:

1. اجرای آسان سبک مونو کروماتیک

در این سبک ابتدا یک رنگ انتخاب و پس از آن سایر المان‌ها بر مبنای آن تهیه می‌شوند. به همین دلیل تصمیم‌گیری برای خرید وسایل مختلف تا حدودی راحت‌تر است.

2. مناسب برای فضاهای کوچک

سبک مونو کروماتیک برای بزرگ نشان دادن اتاق‌های کوچک بسیار مناسب است. از نظر علم رنگ‌شناسی می‌توان با استفاده از طیف‌های مختلف یک رنگ، فضا را از نظر دیگران بزرگ جلوه داد.

3. مناسب برای طراحان مبتدی

اگر تازه‌کار هستید و به دنبال انتخاب یک سبک دکوراسیون داخلی نسبتاً ساده می‌گردید، سبک مونو کروماتیک می‌تواند بهترین انتخاب برای شما به شمار رود؛ یکی از مهم‌ترین و شاید سخت‌ترین کارها در اجرای سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی ترکیب رنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر است. در سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک به دلیل آنکه با یک طیف رنگی سروکار داریم، در عمل به این مشکل برخورد نمی‌کنیم.

4. قابل استفاده در تمام محیط‌های داخلی

فرقی نمی‌کند که به فکر دکوراسیون داخلی چه نوع ساختمان هستید؛ سبک مونو کروماتیک در انواع ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، رستوران‌ها، فست‌فودها و … قابل اجرا است.

5. هزینه مقرون‌به‌صرفه

در این سبک طراحی، تمرکز بیش از هر چیز دیگری روی مسئله رنگ است. به همین دلیل در اجرای آن هزینه زیادی به ما تحمیل نمی‌شود.

در اجرای سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک چه اصولی باید مورد توجه قرار بگیرد؟

سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک

اگر به دنبال اجرای دکوراسیون مونو کروماتیک حقیقی و ناب هستید، حتماً باید به فکر استفاده از یک رنگ باشید. اما گاهی اوقات تصور اینکه انتخاب تمام وسایل و المان‌ها به یک رنگ نمی‌تواند تصور جالبی را فراهم کند، باعث می‌شود که افراد از به‌کارگیری این سبک دکوراسیون اجتناب کنند. این در حالی است که هیچ اجباری برای استفاده از تنها یک رنگ در سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک وجود ندارد؛ بلکه می‌توان از یک رنگ در تناژ مختلف برای انتخاب و دیزاین المان‌های ساختمان استفاده کرد.

به هر ترتیب در ادامه لازم است تا با برخی از مهم‌ترین اصولی که در اجرای دکوراسیون مونو کروماتیک باید مورد توجه قرار بگیرد، بپردازیم.

1. انتخاب بهترین رنگ از بین گزینه‌های موجود

همان‌طور که اشاره کردیم، سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک مناسب فضاهای کوچک است. البته این بدان معنی نیست که در فضاهای بزرگ به‌هیچ‌وجه از این سبک طراحی استفاده نمی‌شود. با این وجود باید توجه داشت که بدترین رنگ‌ها برای فضاهای کوچک، طیف رنگ‌های تیره مانند مشکی، سرمه‌ای، قهوه‌ای سوخته و … هستند. این رنگ‌ها باعث می‌شوند که علاوه بر دلگیر شدن محیط، نوعی احساس خفه‌گی نیز به افراد حاضر در محیط القا شود و این مسئله حضور در این‌گونه فضاها را به‌شدت دشوار می‌کند.

در همین راستا بهترین رنگ‌ها برای سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک در فضاهای کوچک عبارت‌اند از:

رنگ سبز

این رنگ باعث ایجاد حس طراوت و شادابی در محیط می‌شود و به‌نوعی تداعی‌کننده فضای طبیعت در ساختمان است. طیف مختلفی نیز برای رنگ سبز وجود دارد که می‌توان از آن‌ها در کنار یکدیگر در ساختمان استفاده کرد.

رنگ سفید

اگر به دنبال یک محیط مینیمال هستید که در عین سادگی باعث ایجاد یک فضای مدرن در ساختمان شود، رنگ سفید از طیف رنگ‌های خنثی می‌تواند بهترین گزینه روی میز باشد. اگر نگران آن هستید که رنگ سفید یکدست باعث ایجاد حس بی‌روحی در محیط شود، می‌توانید از طیف‌های مختلف این رنگ از جمله یخی، مرواریدی، عاجی، کرمی، گچی و استخوانی استفاده کنید.

رنگ خاکستری

یکی از رنگ‌هایی که در طول سال‌های اخیر در بسیاری از ترندهای طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، رنگ خاکستری است. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کنیم که دو رنگ خاکستری و زرد به‌صورت مشترک به‌عنوان رنگ سال 2021 انتخاب شده‌اند. اگر می‌خواهید از ترکیب این دو رنگ در سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک استفاده کنید، بهترین کار این است که رنگ خاکستری غالب باشد و در کنار آن از المان‌های محدودی با رنگ زرد استفاده کنید.

2. افزودن بافت در سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک

افزودن هنرمندانه بافت به فضای ساختمان در دکوراسیون مونو کروماتیک به حدی در افزایش زیبایی این سبک اثرگذار است که جذابیت آن را چندین برابر می‌کند. معمولاً توصیه می‌شود که رنگ دیوارها، کف، سقف و وسایل بزرگ موجود در محیط از یک رنگ انتخاب شود. در کنار آن‌ها هم برای افزایش جلوه و زیبایی دکوراسیون از المان‌ها برجسته با طیف رنگی دیگر استفاده شود. به‌عنوان مثال فرش، کوسن، پرده، گلدان و … به‌عنوان تعدادی از المان‌ها به شمار می‌روند که به‌نوعی بافت برجسته به شمار می‌روند. در خصوص نحوه انتخاب رنگ فرش و سایر المان‌هایی که در بالا اشاره کردیم، می‌توانید از رنگ‌های مخالف رنگ اصلی نیز استفاده نمود؛ اما ترجیح به استفاده از طیف‌های مختلف رنگ اصلی است. از این گزینه حتماً در دیزاین ساختمان خود استفاده کنید؛ قطعاً پشیمان نخواهید شد.

3. نورپردازی مناسب

نورپردازی مناسب به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین عوامل مؤثر در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. اساساً اگر نورپردازی به‌درستی در محیط صورت نگیرد، بسیاری از تلاش‌ها و زحمات در چیدمان وسایل به طور مشهودی بی‌نتیجه باقی می‌ماند. در اجرای دکوراسیون مونو کروماتیک حتماً سعی کنید از نورپردازی استفاده کنید که در طیف رنگی اصلی محیط باشد. به‌عنوان مثال اگر از رنگ سفید به‌عنوان پایه و اساس طراحی خود استفاده می‌کنید، بهتر است که نورپردازی نیز با رنگ سفید صورت بگیرد.

4. اجتناب از شلوغ کردن محیط

سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک

وقتی قرار است از سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک استفاده کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که نوعی سادگی و آرامش باید در اثر استفاده از این دکوراسیون به افراد حاضر در محیط القا شود. افراد در دنیای جدید پس از تلاش بی‌وقفه و دوندگی‌های زیاد روزمره در محیط‌های کاری خیلی بیشتر از گذشته به آرامش و آسایش در زمان حضور در منزل نیاز دارند. اگر از دکوراسیون مونو کروماتیک استفاده می‌کنید، حتماً تلاش کنید تا استفاده از وسایل غیرضروری در فضا را به حداقل ممکن برساند تا آرامش حاکم بر فضا در اثر شلوغ شدن محیط بر هم نخورد.

5. استفاده از رنگ متضاد رنگ اصلی

اگر به دنبال آن هستید که در اجرای سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک تمرکز حاضران در محیط را به یک بخش از ساختمان بیشتر از سایر بخش‌ها جلب کنید، می‌توانید در طراحی آن ناحیه و انتخاب المان‌های آن از یک رنگ متضاد رنگ اصلی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود به طور ناخودآگاه توجه افراد به سمت آن بخش از ساختمان جلب شود و به‌نوعی بر جذابیت فضا نیز تا حدودی اثر مثبت دارد.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک پرداختیم. شاید در نگاه اول وقتی صحبت از به‌کارگیری تنها یک رنگ در اجرای دکوراسیون داخلی به میان بیاید، نوعی ترس و دلهره به وجود بیاید؛ چراکه افراد گمان می‌کنند نوعی یکنواختی و بی‌روحی در محیط حاکم می‌شود. اما واقعیت این است که اگر اصول اجرای دکوراسیون مونو کروماتیک به‌درستی رعایت شود، در این شرایط نه‌تنها جای نگرانی وجود ندارد؛ بلکه می‌توان محیطی جذاب و منحصر‌به‌فرد را ایجاد کرد. شاه‌کلید اجرای این سبک دکوراسیون داخلی، انتخاب رنگ اصلی مناسب است. اگر بتوانید در این مرحله به‌درستی عمل کنید، بقیه کار به‌راحتی هرچه تمام‌تر به انجام می‌رسد و می‌توانید یک سبک دکوراسیون داخلی زیبا و متفاوت را به ارمغان بیاورید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.