با صفر تا صد اصول دکوراسیون آشپزخانه آشنا شوید

ما بسیاری از وقت روزانه خودمان را در آشپزخانه سپری می‌کنیم. وقت‌هایی که برای خود و خانواده‌مان آشپزی می‌کنیم در آشپزخانه‌ایم و حتی برای برخی از ما میزهای غذاخوری هم در آشپزخانه چیده می‌شوند. از این جهت دکوراسیون آشپزخانه بسیار مهم به نظر می‌رسد.

اما دکوراسیون آشپزخانه پیچیدگی‌هایی هم دارد. هرکدام از کابینت‌ها، دیوارها، کانتر، لوازم برقی و وسایل روی میز بافت و شکل خودشان را دارند که باید در کنار هم به‌عنوان یک کل، زیبا به نظر برسند. برای داشتن فضایی دلنشین، صمیمی و شیک در آشپزخانه لازم نیست حتما هزینه‌های گزافی را متحمل شوید؛ آشپزخانه فعلیتان را از بین ببرید و همه چیز را از نو بسازید. کافی است اصول دکوراسیون آشپزخانه را بدانید تا بتوانید با چند تغییر آشپزخانه را به فضایی بهتر و کاربردی‌تر تبدیل کنید.

ایجاد تعادل و تقارن

به طور کل تعادل نکته کلیدی است که در دکور تمام خانه مهم است. وقتی صحبت از فضاهای پر از اشیا مانند آشپزخانه در میان باشد ایجاد تعادل و تقارن به مهم‌ترین اصول دکوراسیون آشپزخانه تبدیل می‌شود. می‌توانید نقطه‌ای از فضا را به‌عنوان مرکز در نظر بگیرید. اگر در آشپزخانه شما جزیره وجود دارد می‌تواند مرکز تقارن خوبی باشد. مرکز دیوار اصلی آشپزخانه هم نقطه تقارن خوب دیگریست. حالا می‌توانید در دوطرف مرکز تقارن خود یک مدل تعادل برقرار کنید. لازم نیست همه‌چیز در دو طرف عینا تکرار شود. ولی چیدمان شما باید طوری باشد که وقتی به آن نگاه می‌کنید یک طرف آشپزخانه پر و طرف دیگر خالی به نظر نرسد. می‌توانید این تقارن را در کابینت‌ها، لامپ‌های روی سقف و حتی وسایل تزیینی روی کانتر پیاده کنید.

استفاده از نقطه کانونی

به هر چیزی در دکوراسیون که بیشتر از بقیه چیزها جلب توجه می‌کند نقطه کانونی می‌گویند. یک شومینه زیبا، یک مبل که رنگ چشمگیری دارد و یک تلویزیون شیک می‌توانند نقاط کانونی یک اتاق باشند. در آشپزخانه گاز، هود و یا جزیره، حتی یک پنجره یا سینک ظرف‌شویی ممکن است نقاط کانونی باشند. وجود یک نقطه کانونی در فضا می‌تواند خیلی مفید باشد. هرچند اگر فضای بزرگی در اختیار دارید شاید بتوانید بیشتر از یک نقطه کانونی داشته باشید.

نقطه کانونی آشپزخانه خود را پیدا کنید و کاری کنید که باقی وسایل طوری چیده شوند که نقطه کانونی به چشم بیاید. مثلا اگر پنجره‌ای دارید که به یک درخت زیبا دید دارد، بگذارید خودنمایی کند. اگر یک گاز مشکی زیبا دارید می‌توانید هود بالای آن را هم مشکی انتخاب کنید و بگذارید کابینت‌های اطراف سفید باشند. به این ترتیب یک نقطه کانونی زیبا ایجاد کردید. 

اصول دکوراسیون آشپزخانه

رعایت تناسب

از مهم‌ترین اصول دکوراسیون آشپزخانه رعایت تناسب در اندازه اشیا است. هیچ‌کدام از وسایل آشپزخانه نباید نسبت به موارد دیگر خیلی بزرگ یا کوچک باشند. فضایی که در اختیار دارید را در نظر بگیرید و اشیای آشپزخانه را با توجه به آن انتخاب کنید. با توجه به هزینه بازسازی آشپزخانه اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید باید هوشمندانه انتخاب کنید. مثلا اگر آشپزخانه باریکی دارید مجبور نیستید در وسط آن یک میز نهارخوری یا جزیره داشته باشید. چون احتمالا صندلی‌های میز نهارخوری جدیدتان مسیر رفت‌وآمد را تنگ می‌کنند. برای فضاهای کوچک‌تر از وسایل کوچک‌تر استفاده کنید. حتی وسایل تزئینی و اکسسوری‌ها را هم کوچک انتخاب کنید.

انواع چیدمان آشپزخانه

برای دکوراسیون آشپزخانه چند نوع چیدمان اصلی وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. چیدمان جزیره، L شکل،  U شکل، خطی و گالی (کشتی) از مهم‌ترین انواع چیدمان آشپزخانه هستند.

آشپزخانه‌هایی به سبک جزیره برای فضاهای بزرگ مناسبند. در این آشپزخانه‌ها یک میز در وسط قرار دارد و کابینت‌ها در دو ردیف دورتادور قرار می‌گیرند. این آشپزخانه‌ها معمولا فضای بزرگ و چند منظوره‌ای دارند.

یکی دیگر از انواع آشپزخانه‌ها، L شکل هستند. برای داشتن چنین فضایی آشپزخانه باید در گوشه خانه ساخته شده باشد. در این آشپزخانه‌ها معمولا کابینت‌ها شبیه به حرف L انگلیسی قرار می‌گیرند. این فضاها در خانه‌های کوچک و متوسط خوب جواب می‌دهند.

آشپزخانه‌های U شکل نوع دیگری از آشپزخانه هستند که سه دیواره دارند. به این ترتیب کابینت‌ها در سه طرف قرار می‌گیرند. این فضاها به طور طبیعی برای ایجاد مثلث طلایی مناسبند. مثلث طلایی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن وسایل اساسی آشپزخانه یعنی گاز، یخچال و سینک در سه راس مثلث قرا می‌گیرند.

در چیدمان خطی از قدیمی‌ترین اصول دکوراسیون آشپزخانه استفاده می‌شود. در این حالت گاز، سینک و یخچال به جای اینکه در سه راس مثلث قرار بگیرند روی یک خط قرار می‌گیرند. این چیدمان برای خانه‌های کوچک و فضاهای مینیمالیستی که فقط یک دیواره دارند به کار می‌رود.

در آشپزخانه‌های گالی دو ردیف کابینت به صورت موازی قرار می‌گیرند. این نوع دکوراسیون برای خانه‌های کوچک بسیار مناسب است. در این آشپزخانه‌ها معمولا دسترسی خوبی به همه کابینت‌ها وجود دارد و نظم خوبی هم می‌تواند وجود داشته باشد. ممکن است در انتهای آشپزخانه هم یک در یا پنجره وجود داشته باشد که می‌تواند نور بسیار خوبی را برای آشپزخانه تامین کند.

اصول دکوراسیون آشپزخانه

اصول انتخاب رنگ در آشپزخانه

اگر در ابتدای مسیر دکوراسیون آشپزخانه باشید یا قصد بازسازی آشپزخانه خود را داشته باشید انتخاب رنگ یکی از دغدغه‌های فعلی شماست. اصول دکوراسیون آشپزخانه در انتخاب رنگ هم به کمک ما می‌آیند. ابتدا باید رنگ کابینت‌ها را انتخاب کنید. کابینت‌ها تقریبا نیمی از بودجه دکوراسیون و حدودا چهل درصد ظاهر آشپزخانه را در بر می‌گیرند. پس می‌توانید رنگ کابینت را به‌عنوان پایه‌ای برای سایر وسایل در نظر بگیرید. برای انتخاب به شخصیت خود، بودجه‌ای که دارید و سبک خانه خود توجه کنید. اگر خودتان می‌خواهید با زدن رنگ تازه آشپزخانه را نونوار کنید بهترین نوع رنگ برای رنگ کردن کابینت آشپزخانه را با توجه به بودجه و جنس کابینت‌هایی که دارید انتخاب کنید. زیاد سخت نگیرید. در ابتدا ببینید خودتان واقعا چه چیزی را دوست دارید.

بعد از انتخاب رنگ کابینت نوبت به ماشین ظرف‌شویی، سینک، گاز و یخچال می‌رسد. انتخاب رنگ این وسایل هم جزوی از اصول دکوراسیون آشپزخانه است. رنگ‌هایی را انتخاب کنید که به پالت رنگی کابینت شما بیاید. لوازم سفید با کابینت‌های سفید یا خاکستری روشن ترکیب زیبا و به‌روزی را ایجاد می‌کنند. لوازم استیل با رنگ‌های قهوه‌ای، رنگ‌های زنده و طیف خاکستری ترکیب خوبی را تشکیل می‌دهند. اگر به طراحی آشپزخانه با چوب فکر می‌کنید می‌توانید از موادی مثل سنگ، آجر و لوازم استیل در ترکیب آشپزخانه استفاده کنید.

اگر بودجه کافی برای تغییر بعضی چیزها را ندارید یا اساسا نمی‌خواهید تغییرشان دهید، در انتخاب رنگ به هماهنگی بین چیزهایی که وجود دارد و چیزهایی که انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید. مثلا اگر رنگ کف یا دیوارها ثابت است، در انتخاب رنگ کابینت و میز به آنها توجه کنید.

اصول دکوراسیون آشپزخانه

پنهان کردن دیواره کابینت‌ها

در طراحی‌های مدرن آشپزخانه معمولا فضای آشپزخانه باز در نظر گرفته می‌شود. به این ترتیب رفت‌وآمد بین حال و آشپزخانه راحت‌‌تر است. البته این کار باعث می‌شود نور بهتری به همه‌جای خانه برسد و فضای خانه بزرگ‌تر دیده شود. اما از نظر بسیاری از مردم دیواره کابینت‌ها از اتاق نشیمن بسیار بد دیده می‌شوند. اگر شما هم این دیواره‌ها را دوست ندارید، می‌توانید با چند ترفند آنها را بپوشانید. شاید یک تابلو زیبا بتواند نمای بهتری به اتاق نشیمن شما بدهد. تابلویی را انتخاب کنید که به دکوراسیون نشیمن شما بیاید. همچنین می‌توانید از یک گلدان بزرگ برای پوشاندن این قسمت استفاده کنید. آینه وسیله دیگری است که می‌توانید از آن برای پوشاندن این قسمت استفاده کنید. نکته مثبت درباره آینه‌ها این است که فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند و با انعکاس نور نشیمن را روشن‌تر می‌کنند.

تزئینات و اکسسوری‌های آشپزخانه

یکی از اصول دکوراسیون آشپزخانه استفاده از اکسسوری‌ها است. اگر آشپزخانه ساده‌ای دارید می‌توانید خودتان کمی رنگ به آن اضافه کنید. مثلا تخته آشپزی خود را با کمی رنگ مناسب نقاشی کنید و از آن به‌عنوان اکسسوری استفاده کنید. شاید هم بتوانید با استفاده از بطری‌های شیشه‌ای برای خودتان گلدان‌های تازه ایجاد کنید. برای این کار برچسب روی شیشه‌ها را پاک کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید می‌توانید از کره بادام‌زمینی برای پاک کردن برچسب‌ها استفاده کنید. کافی است یک لایه کره بادام‌زمینی را یه مدت یک ساعت روی برچسب بگذارید و بعد آن را با یک پارچه پاک کنید. اگر بطری شیشه‌ای به اندازه کافی زیبا نیست شاید بتوانید آن را رنگ کنید. حالا آن را پر آب کنید و گیاهانی که در آب زندگی می‌کنند مانند گیاه پوتوس را داخل آن قرار دهید.   

می‌توانید از وسایلی مانند تخته آشپزی و کتاب‌های آشپزی برای تزیین آشپزخانه استفاده کنید. ظروف نگهداری شکر، چای، قند یا ادویه‌جات در عین حال که شیک هستند و کمی استایل به آشپزخانه اضافه می‌کنند، کاربردی هم هستند. ظرف میوه، گلدان یا گل هم می‌توانند کمی از سلیقه و شخصیت خود شما را به آشپزخانه‌تان اضافه کنند.

اصول دکوراسیون آشپزخانه

با آشپزخانه‌های کوچک چه کنیم؟

مشکل آشپزخانه‌های کوچک این است که ما می‌خواهیم هر آنچه لازم است را در آشپزخانه داشته باشیم ولی در عین حال فضای آشپزخانه خیلی شلوغ و بی‌نظم به نظر نرسد پس رعایت اصول دکوراسیون آشپزخانه در خانه‌های کوچک اهمیت خاصی دارد. احتمالا بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه کوچک یک رنگ روشن مانند سفید است. رنگ سفید نور را بازتاب می‌کند و فضا را بزرگ‌تر و بازتر نشان می‌دهد. می‌توانید از سفید در دیوارها، سقف و کابینت استفاده کنید. اگر دوست ندارید تمام آشپزخانه یکدست باشد می‌توانید از تناژهای مختلف سفید استفاده کنید یا در بعضی قسمت از کابینت‌ها از رنگی تیره استفاده کنید. این تضاد رنگی به زیبایی آشپزخانه شما می‌افزاید.

از فضای دیوارها هم می‌توانید استفاده کنید. مثلا چند طبقه چوبی روی دیوار نصب کنید تا هم فضای آشپزخانه را زیبا کنند و هم جایی برای قرار دادن تعدادی از وسایلتان باشند. وسایل زیباتر را روی طبقه‌ها قرار دهید و چیزهای دم‌دستی را داخل کشوها و کابینت‌ها بگذارید. گیره‌های مغناطیسی هم وجود دارند که می‌توانید روی دیوار نصب کنید و چاقوهایتان را روی آن آویزان کنید.

یکی دیگر از ترفندهای چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک استفاده از فضاهای کوچکی است که به ظاهر بدرد نمی‌خورند. ممکن است نزدیک در، کنار یخچال یا انتهای آشپزخانه فضایی اضافه و به ظاهر بی‌استفاده پیدا کنید. می‌توانید با قرار دادن یک سبد جایی برای مرتب کردن وسایل کوچک پیدا کنید. شاید در همین فضاهای کوچک بتوانید یک گلدان تزئینی یا جایی برای کتاب‌های آشپزی خود تعبیه کنید.    

به قول معروف که می‌گویند آشپزخانه قلب خانه است. بیشتر مردم در آشپزخانه فقط آشپزی نمی‌کنند؛ آنها از این فضا برای غذا خوردن، خواندن روزنامه، دیدن تلویزیون و حتی کار با کامپیوتر استفاده می‌کنند. با استفاده از موارد بالا که از اصلی‌ترین اصول دکوراسیون آشپزخانه محسوب می‌شوند، می‌توانید چیدمان آشپزخانه خود را بهبود ببخشید و آن را به جایی دلنشین‌تر تبدیل کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.