چگونه اتاق خود را مانند یک فرد حرفه‌ای رنگ کنیم؟

می‌توانید فقط به دیوارهای یک اتاق، رنگ بزنید و بگویید کار تمام شده یا اینکه به بهترین نحو آن را رنگ کنید.

اگر بخواهید از چهارچوب عادی فراتر بروید و یاد بگیرید چطور یک اتاق بی‌نقص رنگ کنید، اتاقی که مرتب، تمیز و چشم‌نواز باشد، باید مانند متخصصین این کار فکر کنید؛ یعنی نقاش‌های حرفه‌ای. هنر این کار در کیفیت ابزارهای به‌کاررفته و آماده‌سازی است.

برای ابزار باکیفیت هزینه کنید

نقاش‌های حرفه‌ای با ابزارهای درجه‌یک کار کرده و به‌خوبی از آنها نگهداری می‌کنند چون این ابزارها برایشان وسیله امرارمعاش هستند. شما هم با هزینه‌کردن برای این ابزارآلات مناسب، می‌توانید نتیجه‌ی کار یک حرفه‌ای را در پروژه خودتان بگیرید:

 • قلم‌مو­های درجه‌یک چون موهای آن به‌راحتی کنده نمی‌شود و نمی‌ریزد.
 • غلطک رنگ باکیفیت (30 سانتی‌متر یا کوچکتر) برای چندین پروژه باقی می‌ماند.
 • پوشش غلطک که ضخیم باشد، رنگ را خیلی خوب جذب می‌کند و یکدست به دیوار انتقال می‌دهد. افراد حرفه‌ای برای هر لایه رنگ از یک پوشش جداگانه استفاده می‌کنند.
 • دسته غلطک با قابلیت قفل‌کردن به شما امکان این را می‌دهد که بلندی‌ها را با ریخت‌وپاش کمتر رنگ کنید.
 • سطل رنگ 5 گالونی، به راحتی می‌توانید غلطک را پر کنید و نیاز شما را به سینی رنگ از بین ­می­برد. درب سطل باعث می‌شود بتوانید رنگ را برای مدت طولانی ذخیره کنید و لازم نیست مدام رنگ را برگردانید به ظرف اصلی.
 • پد غلطک که داخل سطل رنگ شما قرار می‌­گیرد و با کمک آن، هربار رنگ اضافه از غلطک به داخل سطل برمی‌­گردد و از هدر رفتن رنگ و کثیف شدن محیط جلوگیری می‌­شود.

از آماده­‌سازی غافل نشوید

آماده کردن دیوار برای رنگ، چند مرحله دارد. در مرحله اول تا جایی که می‌­توانید، اسباب و اثاثیه‌­ی اتاق را تخلیه کنید تا فضای اطراف دیوارها برای آماده­‌سازی بیشتر، خالی شود. چیزهایی که در اتاق بمانند فقط سدمعبر کرده و یا ممکن است رنگی شوند و آسیب ببینند.

اگر نمی‌­توانید اثاثیه را جابجا کنید، همه چیز را در مرکز اتاق جمع کنید. روی تمام وسایل را با یک پلاستیک بزرگ بپوشانید و با نوار رنگ، پلاستیک را به زمین بچسبانید. سپس همه وسایل دکوری مانند تابلوهای هنری، قفسه‌­ها، ساعت‌­دیواری و همچنین میخ­‌ها، قلاب‌­ها و … را از دیوارها بردارید.  حالا اتاق، آماده‌­ی رنگ کردن است.

ابزارآلات موردنیاز

 • پیچ‌­گوشتی دوسو
 • کاردک
 • کاردک با سرِگرد
 • سطل تمیز
 • تعدادی اسفنج
 • قلم‌­مو زاویه­دار
 • غلطک رنگ 30 سانتی‌متری
 • کاور غلطک 30 سانتی‌متری
 • سطل رنگ 13 سانتی‌متری
 • پد غلطک
 • دسته غلطک (اختیاری)

مواد مورد نیاز

 • کیسه زیپ­دار
 • نوار رنگ
 • پلاستیک برای پوشاندن محیط کار
 • پارچه بلااستفاده
 • سنباده نرم (120 تا 220)
 • بتونه دیوار
 • تری-سدیم­‌فسفات TSP
 • پرایمر
 • رنگ لاتکس

روند کار

برای انجام درست کار در ادامه با ما باشید تا با روند نقاشی دیوار آشنا شوید.

1. کلید و پریزهای برق را جدا کنید

نحوه رنگ کردن اتاق

ابتدا برق اتاق موردنظر را قطع کنید تا از برق­‌گرفتگی هنگام جدا کردن کلید­ و پریز­ها جلوگیری شود. با یک پیچ‌گوشتی کوچک، تمام کلید و پریزها را جدا کنید و هرکدام را با پیچ خودش در یک کیسه زیپ­دار جدا قرار دهید. کیسه­‌ها را جایی قرار دهید که رنگی نشوند. محل کلید و پریزها را با نوار رنگ مشخص کنید که اشتباها آن­ها را رنگ نکنید.

فوت کوزه‌­گری

اگر کلید و پریز­ها خاک­‌گرفته و سیاه به‌­نظر می­‌رسند، آن­ها را در محلول آب گرم و صابون قرار دهید تا در مدتی که شما مشغول رنگ کردن هستید، تمیز شوند. همچنین آن­هایی را که شکسته و خراب هستند تعویض کنید.

2. زمین و وسایلی که نمی‌­توان جابجا کرد را بپوشانید

نحوه رنگ کردن اتاق

زمین را با پارچه‌­های بلااستفاده، برزنت و یا کاغذ بپوشانید تا رنگی نشود.

فوت کوزه‌­گری

برای سطوح چوبی سخت، کاغذ بهتر است چون پلاستیک باعث سُر خوردن می­‌شود. کاغذ در ابزارفروشی­‌ها به­‌صورت رولی فروخته می­‌شود و با هزینه کم می‌­توانید آن را تهیه کنید.

3. قرنیزها را بردارید یا بپوشانید

نحوه رنگ کردن اتاق

با نوار رنگ، چهارچوب درها و پنجره‌­ها را بپوشانید تا رنگ یا بتونه بر آن­ها ریخته نشود. اگر می­‌توانید قرنیز را جدا کنید. اگرنه، نوار رنگ را روی سطح بالایی قرنیز بچسبانید که رنگی نشود.

فوت کوزه­­‌گری

گوشه بالایی و سطح قرنیز را تمیز کنید تا نوار رنگ به آن بچسبد.

4. دیوارها را ترمیم کنید

نحوه رنگ کردن اتاق

قبل از تمیز کردن، دیوارها را برای وجود فرورفتگی­‌ها، سوراخ‌­های بزرگ، خراش‌­ها، ترک­‌خوردگی یا ورقه‌­ورقه شدن چک کنید. اگر دیوار را به­‌خوبی ترمیم کنید، درنهایت نتیجه یک‌دست و صیقلی می­‌گیرید.

از سنباده نرم استفاده کنید تا خراش‌­های جزئی و سطحی را صاف کنید. ورقه­‌های رنگی باقی­مانده از قبل را با کاردک از دیوار جدا کرده، سپس گوشه­‌های رنگ جداشده را با کاغذ سنباده صاف و هموار کنید. ناهمواری‌­ها و ایرادات بزرگتر را با بتونه و سنباده از بین ببرید.

5. دیوارها را تمیز کنید

نحوه رنگ کردن اتاق

هر لکه و کثیفی روی دیوار که قبل از نقاشی مشخص باشد، بعد از رنگ نیز قابل دیدن خواهد بود. الان زمان آن است که دیوارها را تمیز کرده و کاری کنید که لکه­‌ها ناپدید شوند. بهترین روش برای شما، شستن دیوارها با تری-سدیم‌­فسفات است؛ شوینده­ای ارزان اما بسیار قوی که نقاش­ها به­‌کارمی‌­برند. این شوینده، در از بین بردن چربی سطوح و کثیفی‌­ها بسیار موثر است.

یک سطل تمیز را با آب خنک پر کنید. مقدار موردنیاز از تری-سدیم­‌فسفات که توسط کارخانه سازنده مشخص شده را در سطل ریخته و هم بزنید. اسفنج خود را درون محلول فروبرده و دیوارها را با آن تمیز کنید.

سطل را مجددا با آب تمیز پر کرده و با استفاده از اسفنج، دیوارها را آبکشی کنید. سپس اجازه دهید دیوار با هوای اتاق خشک شود.

هشدار

 تری-سدیم­‌فسفات ماده شیمیایی بسیار قوی­‌ای است که اگر موارد ایمنی را رعایت نکنید، ممکن است باعث ناراحتی چشم‌ها و پوست شود. همیشه هنگام کار با TSP  موارد زیر را بپوشید:

 • دستکش پلاستیکی
 • عینک حفاظت از چشم­‌ها
 • لباس با آستین بلند

اگر پوست شما آغشته به تری-سدیم‌­فسفات شد، آن ناحیه را با آب و صابون بشویید. اگر این ماده وارد چشم‌هایتان شد، پانزده دقیقه با آب تمیز شستشو دهید. سپس به پزشک اورژانس مراجعه کنید.

6. دیوارها را آسترکاری کنید

نحوه رنگ کردن اتاق

آسترکاری دیوارها، لکه‌­های سرسخت که پاک نمی­‌شوند را پوشانده و زمینه ظریفی ایجاد می­‌کند که باعث می­‌شود رنگ بهتر روی دیوار بشیند. پرایمرهای پایه روغنی برای اغلب دیوارهای داخلی مناسب هستند. اگر دیوارهای شما خیلی تمیز و عاری از لکه هستند، می‌­توانید از رنگ‌­های مخصوص استفاده کنید که نیازی به آسترکاری ندارند.

پرایمرها برای کاربرد­های مختلفی درست شده­اند. بعنوان مثال اگر تری-سدیم­‌فسفات بعضی لکه‌ها را پاک نمی­‌کند، می‌­توان در قدم بعد با کمک پرایمر روغنی پوششی مشکل را حل کرد. به‌­دنبال پرایمرهایی باشید که جلوی نفوذ کثیفی و لکه­‌ها را به رنگ می‌گیرند. آسترکاری را آنقدر ادامه دهید تا لکه دیده نشود.

فوت کوزه‌­گری

اگر می­‌خواهید رنگ روشن، بر دیوار تیره بزنید از پرایمرهای رنگی استفاده کنید. اگر از رنگ تقریبا مشابه رنگ دیوار استفاده می‌کنید هم می­‌توانید پرایمر رنگی بزنید. این پرایمرها به شما اجازه می­‌دهند جاهایی که از قلم انداخته‌­اید را قبل از اینکه رنگ کردن این لایه تمام شود ببینید.

7. مرز و گوشه­‌های کار خود را رنگ کنید

نحوه رنگ کردن اتاق

نقاش‌­های حرفه‌­ای ترجیح می‌­دهند به­‌جای آنکه از نوار رنگ استفاده کنند، مرز کار خود را با سطوحی که قرار نیست رنگ شوند، به‌­وسیله قلم­‌مو کشیدن مشخص کنند. چون این روش هم ارزان­ و مقرون­‌به­‌صرفه­ است، هم زباله کمتری تولید می­‌کند و تمیزتر از استفاده از نوار رنگ است. بدین­‌صورت که دقیقا لبه و مرز سطوحی که باید دست­‌نخورده بمانند را رنگ زده و قلم‌­مو قسمت­‌هایی که غلطک جا نمی­‌شود و نمی­‌تواند پوشش دهد پر می­‌کند.

قلم­‌موی زاویه­‌دار یا غلطک مخصوص رنگ کردن گوشه را خیلی آرام به رنگ آغشته کنید. به‌­نرمی قلم­‌مو را بر کناره­‌های دیوار تا نزدیک سطح‌هایی مانند چهارچوب در که نمی­‌خواهید رنگ شوند بکشید. هنگام استفاده از این ابزارها عجله به­‌خرج ندهید و آهسته کار کنید. یک تکه پارچه بلااستفاده در دسترس داشته باشید تا به محض اینکه رنگ به نقطه اشتباه خورد آن را پاک کنید.

فوت کوزه‌­گری

اگر چهارچوب­‌ها را با نوار رنگ پوشانده­اید، از آن بعنوان راهنمای مسیر خود استفاده کنید. حتی با بهترین نوار رنگ موجود در بازار هم ممکن است بخشی از رنگ به چهارچوب نفوذ پیدا کند. بنابراین فقط به نوار رنگ اتکا نکنید. درعوض با قلم‌­مو تا مرز نوار را رنگ بزنید. سعی کنید رنگ به خود چسب کشیده نشود.

8. غلطک رنگ را آماده کنید

نحوه رنگ کردن اتاق

غلطک را وارد سطل رنگ کنید. نگذارید طولانی‌­مدت در سطل بماند؛ غلطکی که بیش از حد پر شده باشد باعث انباشتگی و چکیدن رنگ می­‌شود و یکدست کردنش بسیار سخت خواهد بود.

چندبار غلطک را روی پد به بالا بکشید تا تمام سطح آن با رنگ پوشیده شود. همین‌طور غلطک را بالا و پایین ببرید تا حالت چسبندگی پیدا کند و کاملا مطمئن شوید که پوشش آن، رنگی شده است.

9. غلتک را به شکل W روی دیوار بکشید

نحوه رنگ کردن اتاق

از یک گوشه دیوار شروع کرده و خطی مورب حدودا 90 سانتی­‌متری از بالا به پایین، سپس به بالا و مجددا بالا به پایین بکشید تا جایی‌که شکل حرف انگلیسی W شود. همین‌طور ادامه دهید و دیوار را پر کنید. باید اینکار را آنقدر سریع انجام دهید که در هردفعه رنگ کشیدن، لبه‌­های رنگ قبلی شما خشک نشده باشد.

فوت کوزه­‌گری

رنگ‌­های مات، تا حدودی فرصت خشک شدن لبه‌­های رنگ قبلی را به شما می‌­دهند. اما اگر با رنگ­‌های روغنی کار می­‌کنید، باید خیلی دقت داشته باشید و از لبه­‌های نمدار، قلم­‌مو یا غلطک خود را بکشید تا نتیجه یکدست باشد.

10. جاهای خالی کار را تکمیل کنید

نحوه رنگ کردن اتاق

همچنان به رنگ زدن به‌­شکل W ادامه دهید. هرچند دقیقه یکبار عقب بایستید و نتیجه را از دور بررسی کنید. نور کافی داشته باشید که هیچ نقطه‌­ای را از قلم نیندازید.

در مرز لبه­‌هایی که قبلا رنگ کردید، کار را با غلطک کشیدن به­‌صورت افقی یا عمودی تمام کنید تا سطح کاملا رنگ شده و صاف و یکدست گردد.

فوت کوزه‌­گری

هنگام رنگ کردن، تا جایی که می­‌توانید از قسمت­‌هایی که نمی­‌خواهید رنگ شوند دور بمانید. بهتر است که این قسمت­‌ها را با پارچه بلااستفاده بپوشانید. ممکن است اشتباها رنگ از غلطک، به این سطوح ریخته شود.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.