نحوه کهنه کاری روی چوب؛ چگونه وسایل چوبی را قدیمی و کهنه‌کاری کنیم؟

تا به حال پیش آمده که چیزی را خریده و آرزو کنید که شکل آن مانند وسایل عتیقه شود؟ شاید از نظر مالی توان خرید وسایل برند را نداشته باشید، ولی می‌توانید با یادگیری نحوه کهنه کاری روی چوب شبیه آن را بسازید.

در مقالات قبلی وینوک در مورد درست کردن تاج گل صحبت کردیم. ما در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه چوب‌ها قدیمی و کهنه کاری شده به نظر برسند. همراه وینوک باشید. در این مقاله 9 قدم برای کهنه کاری روی چوب را  بررسی می‌کنیم و به شما کمک می‌کنیم که هنرمند شدن را تجربه کنید.

1) استفاده از رنگ برای کهنه کاری روی چوب

نحوه کهنه کاری روی چوب

در این روش باید کاری کرد که چوب قدیمی و کهنه به نظر بیاید، اما از اغراق در آن باید بپرهیزید. چون بسیاری از مردم وسایل قدیمی دوست دارند و دوست دارند که چوب مقداری قدیمی به نظر بیاید، اما نه کاملا.

در این آموزش نحوه کهنه کاری روی چوب و روش قدیمی کردن وسایل چوبی را به شما آموزش می‌دهیم. این روش را می‌توانید بر روی هر وسیله‌ی چوبی، قفسه‌ها و یا هر وسیله‌ای که شما می‌خواهید آن را قدیمی نشان دهید، انجام دهید.

2) ابزار خود را جمع آوری کنید

نحوه کهنه کاری روی چوب

برای قدیمی نشان دادن چوب شما به وسایل زیر نیاز دارید:

  • سمباده اسکاچی مشکی شماره 150 و 220
  • روغن گردو، رنگ چوب و یا رنگ قهوه‌ای
  • رنگ مات، رنگ گچی و یا طوسی
  • قلم مو
  • یک دستمال تمیز

3) پاکسازی وسیله

نحوه کهنه کاری روی چوب

اولین کاری که شما نیاز به انجام آن دارید این است که تمامی وسایل خود را از روی میز، چوب یا آن وسیله‌ی مورد نظر بردارید و به نقاطی که نیاز به رنگ آمیزی آنها نیست چسب بزنید، تا آن منطقه رنگی نشود. عجله نکنید و با دقت تمامی سطوح را از هرگونه گرد و خاک و دوده پاک کنید. همچنین قبل از رنگ آمیزی مطمئن شوید که وسیله خشک است.

4) باقی مانده را سمباده بزنید

نحوه کهنه کاری روی چوب

در ادامه، به آرامی تمامی سطوح را با استفاده از سمباده شماره 150، سمباده بزنید. اگر با رنگ قبلی مشکلی ندارید پس نیازی به سخت گیری روی سمباده زدن در نواحی اصلی چوب نیست. فقط به آرامی سطح را هموار کنید تا به راحتی رنگ روی سطح بنشیند.

سپس، رنگ روی چوب را در مناطقی همچون گوشه‌ها و کنج‌ها که نیاز به کهنه کاری بیشتری دارند، سمباده بزنید و پاک کنید. قصد از این کار این است که شکل چوب مانند چوب خام شود، بنابراین می‌توانید از سمباده قوی‌تر نیز استفاده کنید.

نکته: اگر چند لایه رنگ روی وسیله چوبی از قبل زده شده است که دوست ندارید آن رنگ‌ها روی کار جدید دیده شود، باید شدت سمباده زدن را کمی بیشتر کنید.

5) شکاف‌ها را با با رنگ تیره پر کنید

نحوه کهنه کاری روی چوب

برای این بخش ما به شما روغن گردو را توصیه می‌کنیم. هرچند شما می‌توانید از هرگونه رنگ چوب یا رنگ‌های تیره برای نتیجه‌ی ایده آل استفاده کنید.

زمانی که سمباده زدن تمام شد، رنگ زدن را برای پر کردن شکاف‌ها شروع کنید. اگر از رنگ استفاده می‌کنید آن را با کمک کمی آب رقیق کنید. بهترین راه برای زدن رنگ قهوه‌ای استفاده از یک دستمال تمیز است. دستمال را کمی در رنگ فرو کنید و به خوبی نقاطی که برای تیره کردن سمباده زدید را، رنگ کنید و هرگونه رنگ اضافه را از روی آن پاک کنید.

6) رنگ اصلی را روی وسیله بزنید

نحوه کهنه کاری روی چوب

در ادامه، تمامی سطح وسیله را با یک لایه نازک از رنگ اصلی بپوشانید. هرچه قدر لایه رنگ نازک‌تر باشد کار در مرحله‌ی بعد راحت‌تر خواهد بود.

در این مرحله ما استفاده از رنگ مات را انتخاب کردیم، چرا که قبل از آن از پرایمر چوب استفاده نکردیم. رنگ گچی یا طوسی هر دو به یک اندازه براق‌اند، اما ممکن است نیاز باشد برای براق کردن آن کمی از روغن و یا رنگ روغنی استفاده کنید.

به یاد داشته باشد که هرچه سرعت دست شما آرام‌تر و ملایم‌تر باشد، شما نتیجه‌ی مطلوب‌تری خواهید گرفت. پوشش‌های ضخیم رنگ، سخت‌تر سمباده می‌خورند و شکل دلخواه شما را به وجود نمی‌آورند.

زمانی که رنگ آمیزی به پایان رسید اجازه دهید که پوشش اول رنگ، قبل از مرحله‌ی بعد کاملا خشک شود.

7) لایه دوم را اضافه کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود

در این زمان روکش اولیه این را نشان می‌دهد که تمام رنگ و پوشش قهوه‌ای از بین رفته است و هیچگونه لکه‌ای روی آن باقی نمانده است. زدن لایه دوم رنگ باعث می‌شود که کار شما و رنگ روی آن طبیعی‌تر نشان داده شود. اگر شما در حال کهنه کاری روی چوب هستید که خام است و رنگی ندارد، ممکن است دوست داشته باشید از رنگ‌های متفاوت‌تر از رنگ پیشنهادی ما استفاده کنید.

پس از زدن لایه دوم رنگ نیز، اجازه دهید که وسیله کاملا خشک شود.

8) پرداخت سطح و سمباده کشیدن شکاف‌ها

این مرحله جاییست که جادو اتفاق می‌افتد و چوب کم کم به سمت کهنه شدن، می‌رود.

از سمباده 150 برای سمباده زدن لبه‌ها استفاده کنید به طوری که چوب خام کاملا شفاف به نظر برسد.

سپس با استفاده از سمباده 220 به آرامی شروع به سمباده زدن کنید. این دفعه سمباده را کمی عمیق‌تر بزنید، به طوری که لایه‌ی آخر رنگ شما شروع به پاک شدن در کنار لبه‌ها کند. این مرحله پرداخت رنگ نهایی را آشکار می‌کند که در این مورد رنگ طوسی است.

در آخر یک مقدار از رنگ تیره روی دستمال بریزید و آن را به لبه‌ها بزنید و به سرعت پاکش کنید. این کار باعث می‌شود که کار شما قدیمی‌تر به نظر برسد.

9) اضافه کردن خط و خش برای کهنه کاری روی چوب

با استفاده از سمباده 220 به آرامی شروع به سمباده زدن به کل سطح وسیله کنید. شما می‌توانید با استفاده از یک چاقو خطوطی روی چوب برای ظاهری قدیمی‌تر و کهنه‌تر استفاده کنید.

خرید ابزار نقاشی و رنگ آمیزی


بیشتر بخوانیم: 

چطور کف‌پوش لمینیتی خود را درخشان و نو نگه دارید؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.