نحوه چیدمان آشپزخانه بدون کابینت به چه صورت است؟

کابینت عنصری اصلی و جدانشدنی در آشپزخانه است، البته نه همیشه. به چند دلیل ممکن است آشپزخانه‌ای بدون کابینت را ببینید که البته می‌تواند بسیار شیک و زیبا باشد. خانه‌ها این روزها فضای کمتری دارند و طراحان با خلاقیت خود سعی می‌کنند از این فضا به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

در برخی آشپزخانه‌ها برای آنکه فضای بیشتری وجود داشته باشد از نصب انواع مدل‌های کابینت صرف نظر شده است. این موضوع مختص به فضاهای کوچک نیست. حذف کابینت‌های هوایی که در اصول دکوراسیون آشپزخانه بالای آشپزخانه قرار می‌گیرند، ترند طراحی داخلی در سال‌های اخیر بوده است. این مورد مخصوص افرادی است که به فضاهای مینیمال علاقه دارند.

بدون کابینت چه کنیم؟

اگر از سبک طراحی و استفاده از فضای آشپزخانه بگذریم بدون کابینت با آن همه ظرف و لوازم ضروری در آشپزخانه چه کنیم؟ آیا لازم است تعداد وسایل آشپزخانه را هم کم کنیم؟ راستش را بخواهید جدای از این ماجرا هرچه لوازم شما کمتر و تنها شامل وسایلی باشد که واقعاً از آن استفاده می‌کنید چیدمان آن هم راحت‌تر خواهد بود؛ اما در نهایت برخی وسایل ضروری هستند.

چند راهکار خلاقانه وجود دارد که هم به‌عنوان دکور، آشپزخانه را زیباتر می‌کند و هم فضای کافی برای نگه‌داری از لوازم آشپزخانه را فراهم می‌کند. قبل از آنکه به سراغ آنها برویم، اگر آشپزخانه کوچکی دارید باید سعی کنید برای طراحی آشپزخانه کوچک خود، فضاهای خالی آشپزخانه که می‌توانند مورد استفاده باشند را پیدا کنید.

سعی کنید همه چیز را مرتب بگذارید تا بعدها با فضایی شلوغ روبه‌رو نشوید. گاهی کابینت‌ها جایی هستند که ما تعداد زیادی از وسایلی که هرگز از آنها استفاده نمی‌کنیم را آنجا می‌گذاریم تا تنها در دیدرس نباشند. اما در آشپزخانه بدون کابینت باید از خیر برخی چیزها بگذرید.

شلف‌ها زیبا و خلاقانه‌اند

نحوه چیدمان آشپزخانه بدون کابینت

برای ادویه‌ها، ظرف‌های تزیینی، گلدان و حتی ظروف اساسی می‌توانید از شلف یا قفسه‌های روباز استفاده کنید. این قفسه‌ها تنها از یک سطح و پایه ساخته شده‌اند و به همین دلیل قیمت زیادی ندارند. می‌توانید با توجه به سلیقه خود و سبک آشپزخانه شلف چوبی یا فلزی انتخاب کنید. حتی می‌توانید از این شلف‌ها به‌عنوان تزیین آشپزخانه استفاده کنید. ظروف سفالی، کتاب آشپزی و هر چیزی را روی آن قرار دهید و لذت ببرید.

به غیر از قفسه‌های دیواری شلف‌هایی وجود دارند که به سقف نصب می‌شوند. این قفسه‌ها هم به‌عنوان وسیله‌ای برای زیباتر کردن فضا استفاده می‌شوند و هم اگر بر روی دیوارهای آشپزخانه جای مناسبی وجود ندارد می‌توانید از این قفسه‌ها برای وسایل خود استفاده کنید. به همین سادگی فضایی برای قرار دادن لیوان‌ها و برخی ظروف خواهید داشت.

میله و گیره در آشپزخانه بدون کابینت

از اهمیت گیره‌ها غافل نشوید. می‌توانید با نصب یک میله یا تعدادی گیره جایی برای قرار دادن برخی وسایل مانند ماهیتابه‌ها یا کفگیرها ایجاد کنید. البته برای آنکه چنین منظره‌ای زیبا شود باید سعی کنید وسایلی که هم جنس یا هماهنگ با هم هستند را کنار هم قرار دهید یا یک مجموعه از لوازم را یکجا قرار دهید.

آبچکان داشته باشید

می‌توانید از آبچکان برای نگه‌داری ظروف دم‌دستی استفاده کنید. آب‌چکان‌های زیبا و متناسب با فضای آشپزخانه را انتخاب کنید و در ادامه یک ست از ظروف خود را بر روی آن قرار دهید. برای آنکه آبچکان فضا را شلوغ نکند باید سعی کنید همیشه آن را منظم نگه دارید تا هم زیبا باشد و هم محل مناسبی برای ظروف غذاخوری باشد.

سبدهای حصیری و پلاستیکی ناجی آشپزخانه‌های کوچک‌اند

قرار دادن قفسه‌های بزرگ فضای زیادی نیاز دارد. اگر چنین فضایی در اختیار ندارید از قفسه‌های چند طبقه جمع و جور پلاستیکی یا حصیری کمک بگیرید. آشپزخانه‌های بدون کابینت به فضایی مانند یک سطح نیاز دارند که مناسب گذاشتن برخی ظروف مانند ظرف ادویه باشد و چه بهتر اگر این فضا به زیبایی بیشتر آشپزخانه نیز کمک کند.

از فضاهای پنهان بهره ببرید

نحوه چیدمان آشپزخانه بدون کابینت

در هر آشپزخانه‌ای فضاهایی وجود دارد که همیشه مورد استفاده نیستند. از این فضاها بیشتر استفاده کنید. برای مثال می‌توانید از فضای فر گاز خانه برای نگه داشتن قابلمه‌ها استفاده کنید. البته باید حواستان باشد فر آشپزخانه انباری نیست. پس اگر چیزی را واقعاً نیاز ندارید بیهوده نگه ندارید.

تمام فضاهای آشپزخانه می‌توانند مورد استفاده باشند. اگر کشویی در آشپزخانه شما وجود دارد با گذاشتن تقسیم‌کننده کشو بیشترین استفاده را از آن بکنید. در این صورت نظم بیشتری خواهید داشت و همه چیز زیباتر خواهد بود. همچنین از فضای کشوها بهترین استفاده را خواهید کرد.

قاشق و چنگال‌ها بدون کشو چه می‌شوند؟

در آشپزخانه‌های بدون کابینت یک مشکل، پیدا کردن جایی برای گذاشتن قاشق و چنگال‌ها است. در این مورد خوب است کمی خلاقیت به خرج دهید و یک جای مناسب پیدا کنید. شاید بتوانید از ظروف شیشه‌ای مانند ظرف مربا برای نگه‌داری از قاشق و چنگال‌ها استفاده کنید.

برای قاشق‌ها و چنگال‌های دم‌دستی آبچکان جای بدی نیست. اما ممکن است تعداد قاشق و چنگال شما بیش از این حرف‌ها باشد. ظروف چوبی نیز برای گذاشتن قاشق و چنگال مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند در نهایت برای انتخاب آن باید به حال و هوای آشپزخانه خود دقت کنید. شاید یک لیوان زیبای سفالی بهتر از یک وسیله فلزی باشد. همه چیز به سلیقه و سبک مورد علاقه شما بستگی دارد.

از چرخ‌دستی یا جزیره متحرک استفاده کنید

نحوه چیدمان آشپزخانه بدون کابینت

چرخ‌دستی‌ها فضای بیشتری برای شما ایجاد می‎‌کنند و مانند یک قفسه متحرک در آشپزخانه بدون کابینت عمل می‌کنند. می‌توانید برخی وسایل کاربردی را روی آنها قرار دهید و جای آن را عوض کنید. جزیره‌های متحرک حتی کاربرد بیشتری هم دارند. روی آنها یک سطح صاف وجود دارد که برای گذاشتن بسیاری از وسایل مناسب است. علاوه بر این معمولاً در زیر جزیره‌های متحرک فضایی با یا بدون در وجود دارد که بسیار به کار می‌آید.

نظم را فراموش نکنید

در آشپزخانه‌های بدون کابینت همه چیز در معرض دید است به همین دلیل اگر نتوانید همیشه همه چیز را مرتب نگه دارید در زمان کوتاهی آشپزخانه بسیار شلوغ و به‌هم‌ریخته دیده خواهد شد. بنابراین لازمه زیبایی چنین فضایی نظم زیاد است. نگذارید هیچ فضایی خیلی شلوغ‌تر از حد معمول شود.

به علاوه هر چه‌قدر که می‌توانید همه وسایل را هماهنگ انتخاب کنید. برای مثال اگر قرار است ظرف‌های ادویه بر روی یک شلف چوبی قرار بگیرند، از ظروف هماهنگ و یکدست استفاده کنید. در این صورت زیباتر دیده می‌شوند و فضا منظم خواهد شد. همین طور از وسایل و جنس‌ها و سبک‌هایی استفاده کنید که هماهنگ هستند.

در نهایت برای چیدمان آشپزخانه بدون کابینت از وسایل ساده‌تر استفاده کنید. می‌توانید از تصاویر موجود در اینترنت الهام بگیرید و کار را برای خود راحت‌تر کنید. یک سبک انتخاب کنید و به همان پایبند بمانید. نترسید؛ خلاقیت به خرج دهید و لذت ببرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.