مشخصات گیاه فیلودندرون و هر آنچه درباره نگهداری این گیاه باید بدانید

گونه‌ی گیاهی فیلودندرون شامل برخی از زیباترین گیاهان برگ‌دار در قلمروی گیاهان است. برگ‌های براق آن می‌توانند حال و هوای جنگل را به خانه‌ی شما بیاورند. می‌توانند تداعی‌کننده‌ی جنگل‌های گرمسیری آمریکا که بومی آن هستند، باشند. دو نوع گونه‌ی اصلی از این گیاه برای استفاده در محیط‌های بسته وجود دارند: گونه‌ی رونده و گونه‌ی خودسر (غیر رونده).

گونه‌های رونده گیاه فیلودندرون را اغلب در سبدهای آویزان و یا در راستای یک داربست پرورش می‌دهند. گونه‌های غیر رونده نیز برای گلدان مناسب‌تر هستند و می‌توان آنها را روی میز یا زمین قرار داد.

گیاه فیلودندرون یکی از انواع گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا است که می‌تواند فضای خانه را بسیار طراوت دهد و سبزی را به خانه آورد و جزء گیاهان سبز برای داشتن فنگ شویی خوب به شمار می‌آید. در طبیعت، این گیاه می‌تواند به گونه‌های انبوه و شبه درخت تبدیل شود اما در محیط‌های سربسته، قوت چنین رشدی را ندارد. در حال حاضر، گونه‌های پیوندی پرورش داده شده‌اند که قدرت و سهولت رشد گونه‌های آویزان را با راحتی گونه‌های خودسر ترکیب کرده‌اند.

نام گیاه شناسی Philodendron
نام رایج فیلودندرون
نوع گیاه گیاه آپارتمانی چند ساله
سایز در بلوغ 8 پا (معادل 2.4 متر)
قرار گیری در معرض نور خورشید متوسط
نوع خاک سهم برابر از خاک گلدانی، ماسه و پوده (توده‌ی متراکم خزه‌ها و گیاهان که به‌طور ناقص تجزیه شده‌اند)
 خاکpH 5 تا 6 (کمی اسیدی)
زمان شکفتن گل‌ها شکوفه نمی‌دهد

چگونه گیاه فیلدندرون را پرورش دهیم؟

در نظر داشته باشید که گیاه فیلدندرون نیز مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، بومی نواحی گرمسیری است و زمانی بهترین رشد را دارد که در شرایطی مشابه قرار گیرد. باید مقدار زیادی گرما، نور مستقیم و رطوبت فراهم آورید. احتمال اینکه این گیاهان مورد حمله‌ی حشرات قرار بگیرند، کم است و عموماً گیاهان قوی هستند و رشد خوبی دارند.

در طی فصل رشدشان، زیاد به آنها آب بدهید. گونه‌های رونده‌ی آنها برای آویزان کردن و یا پرورش بر روی داربست، بی‌نظیر هستند. برای گونه‌های رونده از یک چوب راهنما یا هر نوع تکیه‌گاه دیگری فراهم آورید.

اسکاندنس یا گیاه برگ قلبی یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار بادوام و سرسخت است. در میان همه‌ی گونه‌های فیلودندرون، بیشتر از همه در محیط بسته دوام می‌آورد. گونه‌هایی که برگ‌های مخملین دارند، کم‌تر نور مستقیم خورشید را تحمل می‌کنند و نیاز به رطوبت و گرمای بیشتر دارند. اگر علاقه‌ای به گونه‌های رونده ندارید، گونه‌های پیوندی جدید خودسر را انتخاب کنید.

فیلودندرون معمولاً به همان حشراتی که در میان گیاهان آپارتمانی متداول است، حساسیت نشان می‌دهد. برای مثال می‌توان به شته‌ها، شپشک‌های آردی، شپشک، ریشک‌بال و کنه‌های عنکبوتی اشاره کرد. برای دفع این آفات، بهتر است از پودرهای حشره‌کش غیرسمی یا روغن باغبانی استفاده کرد. شپشک آردی را می‌توان با یک پنبه آغشته به الکل ایزوپروپیل، دور کرد.

نور مورد نیاز گیاه فیلودندرون

گیاه فیلودندرون

سعی کنید شرایطی که یک گیاه می‌تواند در زیر سایه‌ی گیاهان انبوه گرمسیری داشته باشد را شبیه سازی کنید. برای این کار، نیاز به نور مستقیم تعدیل شده است. در شرایط مناسب، فیلودندرون‌ها می‌توانند در نور نسبتاً مستقیم آفتاب دوام بیاورند اما معمولاً در سایه روشن رشد می‌کنند.

اگر متوجه شدید که تعداد زیادی از برگ‌های گیاه به طور همزمان شروع به زرد شدن کرده‌اند، به آن معنا است که بیش از اندازه در معرض نور مستقیم خورشید است. کم شدن تراکم برگ‌ها نیز می‌تواند نشان دهنده‌ی کم بودن نور باشد.

خاک مورد نیاز گیاه فیلودندرون

این گیاه خاک غنی و کم تراکم گلدانی را ترجیح می‌دهد. به طوری که آب به راحتی در آن نفوذ کند اما از نظر مواد آلی، غنی باشد. این گیاه می‌دهد در پوده‌ی اسفاگنیوم (نوعی خزه) 100% رشد کند (بدون خاک).

مقدار آب مورد نیاز گیاه فیلودندرون

محیط رشد را همیشه مرطوب نگه دارید. در رابطه با گونه‌های رونده، ریشه‌هایی که به روی سطح آمده‌اند را به خاک برگردانید. در زمستان که ممکن است هوای داخل خانه خشک شود و برای گیاه مشکل آفرین شود، آن را مرطوب نگاه دارید. در عین حال، از آب دادن زیاد بپرهیزید زیرا می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها گردد. افتادگی برگ‌ها می‌تواند نشانه‌ی کم آبی یا آب بیش از اندازه باشد.

دما و رطوبت مناسب

بازه‌ی دمایی این گیاهان، متنوع است اما هیچ یک از گونه‌های آن نمی‌توانند در طولانی مدت در دمای زیر 55 درجه‌ی فارنهایت دوام بیاورند. آنها رطوبت را دوست دارند. می‌توانید زیرگلدانی آنها را پر از سنگ ریزه و آب کنید تا رطوبت اطرافشان حفظ شود. لازم است که در طی فصل رشد، به صورت متناوب، حدود دو بار در روز اسپری شوند. در طی زمستان، هر سه چهار روز یکبار اسپری شوند.

کود مورد نیاز

اگر به طور متناوب به گیاه کود داده شود، برگ‌های بزرگ‌تری می‌دهد و سالم‌تر خواهد بود. در ابتدای فصل رشد، از گلوله‌های کود آهسته رهش استفاده کنید یا به صورت هفتگی، کود مایع مصرف کنید. در زمستان، یک بار در ماه کافی است.

گلدان مناسب و عوض کردن گلدان

گیاه فیلودندرون

برخی از گونه‌های این گیاه، به سرعت رشد می‌کنند (به ویژه گونه‌های رونده). می‌توانید شاخه‌های تازه در آمده را جدا کنید تا گیاه قابل کنترل باشد. همچنین می‌توانید زمانی‌که گیاه از گلدانش بزرگ‌تر شد، گلدان را عوض کنید. تعویض سالیانه‌ی گلدان پیشنهاد می‌شود.

گیاهان خودسر بزرگ نیز، نیاز به تعویض گلدا پیدا می‌کنند. این گونه‌ها (به ویژه فیلودندرون برگ‌انجیری ) می‌توانند به گیاهان بزرگی تبدیل شوند. به عنوان مثال طول آنها می‌تواند به 8 پا (حدود 240 سانتی‌متر) برسد و برگ‌هایشان تا 2 الی 3 پا (حدود 60 الی 90 سانتی‌متر) رشد می‌کنند. از این رو حواستان باشد که اتاقتان جای کافی داشته باشد.

قلمه زدن گیاه فیلودندرون

قلمه‌زدن گونه‌های رونده آسان است. کافی است از ساقه قلمه زده و در یک لیوان آب نگه داشته شوند. استفاده از هورمون‌های ریشه‌زنی می‌تواند شانس موفقیت قلمه‌زنی را افزایش دهد اما ضروری نیست. زمانی‌که یک شبکه‌ی مناسب از ریشه‌های گیاه در آب شکل گرفت می‌توان آن را در گلدان کاشت.

در رابطه با گونه‌های خودسر، گاه گیاهانی در کنار گیاه اصلی رشد می‌کنند که می‌توان زمانی‌که به اندازه‌ی کافی بزرگ شدند، آنها را در یک گلدان جدید کاشت. فیلودندرون‌ها به ندرت در فضای سربسته گل می‌دهند. از این رو نمی‌توان بذرهای آنها را جمع کرد و کاشت.

گیاه فیلودندرون

انواع فیلدندرون

متداول‌ترین گونه‌های فیلودندرون عبارتند از:

– فیلودندرون اسکاندنس: یک گونه‌ی رونده‌ی بسیار محبوب که اغلب گیاه برگ‌قلبی نیز خوانده می‌شود. این گیاه، برگ‌هایی قلب مانند دارد که گاه متنوع هستند.

– فیلودندرون اروبسنس : یکی از گونه‌های بسیار قوی رونده که ساقه و برگ‌های قرمز دارد.

– فیلودندرون ملانوکریسوم : یک رونده‌ی خیره‌کننده با برگ‌های مخملین تیره که یک جلای پودرمانند برنزی دارد.

– فیلودندرون بیپینتیفیدم: یک گیاه خودسر بزرگ با برگ‌های شاخه شاخه که گاه فیلودندرون برگ انجیری نیز خوانده می‌شود.

– فیلودندرون روجو : یک گیاه خودسر پیوندی که کوچک و قابل کنترل باقی می‌مانند اما در عین حال، گیاهی قوی است.

میزان سمیت فیلودندرون

برگ‌ها و ساقه‌های این گیاه، حاوی مقدادیر زیادی کلیسیم اگزالات هستند که اگر توسط انسان‌ها و یا حیوانات خانگی خورده شود، می‌تواند سمّی باشد. بلورهای کلیسیم اگزالات می‌توانند باعث تحریک دهان و معده شوند. در سگ‌ها و گربه‌ها می‌تواند منجر به تهوع، استفراغ و کم اشتهایی شود. در انسان‌ها می‌تواند منجر به سوختگی دهان و حلق، حالت تهوع، اسهال و تورم یا تاول دهان و زبان شود. به سرعت به مرکز خدمات پزشکی و دامپزشکی مراجعه کنید.

گیاهان مشابهی که با فیلودندرون اشتباه گرفته می‌شوند

بیشتر مواقع، فیلودندرون با مونسترا دلیشیوسا یا پوتوس (اپیپرومنوم آروم) اشتباه گرفته می‌شود. حتی به مونسترا، فیلودندرون با برگ‌های برش‌خورده نیز می‌گویند. مونسترا و فیلودندرون برگ‌انجیری، هر دو برگ‌هایی شاخه شاخه دارند. اما برگ‌های مونسترا به جای ذائده‌های جداگانه‌ای که در برگ‌های فیلودندرون مشاهده می‌شود، حفره‌هایی مانند پنیر سوئیسی دارد. گیاه پوتوس هم معمولاً برگ‌های متنوعی دارد و کوچک‌تر از گونه‌های مشابه فیلودندرون است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.