استفاده از آینه در دکوراسیون؛ ترفندهایی برای دوستداران دکوراسیون

همانقدر که آینه در ادبیات و شعر فارسی نقش پررنگی دارد در تزئین دکوراسیون خانه هم می‌تواند تاثیر گذار باشد و زیبایی فضای دکوراسیون داخلی را مدرن و دلنشین کند.

یکی از کارکردهای اصلی بکارگیری آینه در تزئین ساختمان آن است که فضا را بزرگتر از آنچه که هست نشان می‌دهد. نکته مهم آن است که آینه را در جای مناسبی کار بگذارید، در این مطلب سعی می‌کنیم هر آنچه لازم است در خصوص استفاده از آینه در دکوراسیون باید بدانید را با شما به اشتراک بگذاریم.

چرا استفاده از آینده در دکوراسیون مهم است؟

دلایل مختلفی برای بکار بردن آینه در فضای داخلی ساختمان می‌توان نام برد، قبل از هر چیز ابزاری است که به کمک آن تصویر خود را می‌بینیم و هنگام خروج از خانه وجود آن برای اطمینان از درستی وضعیت استایل اعضای خانه ضروری است. علاوه بر این آینه‌ها کارکردهای تزئینی هم دارند و می‌توان از آن‌ها برای زیبا سازی فضای اتاق‌ها و پذیرایی استفاده کرد. در نهایت از این ابزار می‌توان برای کاهش بهم ریختگی فضا هم استفاده کرد. نصب یک آینه روی درها در خانه‌های شلوغ و پر از تزئینات کمک می‌کند فضا منظم‌تر به نظر برسد و از آشفتگی‌های موجود در خانه پیشگیری می‌کند. از این ابزار می‌توان در خانه‌های افراد مجرد یا افرادی که فرزندان زیادی دارند و همیشه ریخت و پاش هستند هم استفاده کرد.

جالب است بدانید از شیشه‌های رفلکس‌دار و آینه‌ای در نماهای خارجی ساختمان هم استفاده می‌شود که ضمن افزایش حریم خصوصی افراد و عدم نشان دادن فضای داخلی ساختمان با انعکاس نور نمای خارجی ساختمان را هم بسیار زیبا و جذاب می‌کند.

استفاده از آینه در دکوراسیون

در تزئین چه خانه‌های می‌توان از آینده استفاده کرد؟

بکاربردن آینه در تزئین خانه از سال‌های بسیار دور متداول بوده است، اگر به خانه‌های قدیمی بزرگان اصفهان، شیراز، کاشان و یزد نگاه کنید می‌بینید که اتاق آینه یکی از عناصر اصلی تزئین خانه‌های اشراف و بزرگان بوده است. این روزها در تزئین خانه‌های لوکس هم استفاده از آینده بسیار مرسوم است.

در خانه‌های کوچک و آپارتمان‌های امروزی هم به کمک آینده می‌توان با کمترین هزینه فضا را بزرگتر نشان داد، شاید اگر نحوه تزئین اتاق نشیمن کوچک با آینه را در انتخاب‌های خود مد نظر قرار بدهید بتوانید خانه رویایی خود را بزرگتر و درخشان‌تر کنید.

آینه نور را منعکس می‌کند و این به آن معنا است که فضای شما را روشن‌تر می‌کند، به این ترتیب ساعت‌های بیشتری می‌توانید از نور طبیعی روز استفاده کنید و همین‌طور به لامپ‌های کمتری نیاز پیدا می‌کنید که یک صرفه‌جویی مطلوب در هزینه‌های ساختمان به شمار می‌آید.

متخصصان فنگ شویی باور دارند آینه عنصر مثبتی در فضای خانه است که حس آرامش، طراوت و انرژی را به ساکنان منزل منتقل می‌کند. به این ترتیب از آینه به اشکال مختلف می‌توان در دکوراسیون خانه‌های کوچک، بزرگ، مدرن و حتی سنتی استفاده کرد به شرط آنکه نکات کلیدی و مهم این کار را بدانید و اصولی پیش بروید.

جای مناسب قرار دادن آینده کدام است؟

پیدا کردن جای مناسب قرار دادن آینه یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید، می‌توان آینه را به شکل پنجره‌های دکوراتیو در هر جای خانه به ویژه اتاق پذیرایی یا ناهارخوری قرار داد. در واقع برای انتخاب جای آینه قانون مشخصی وجود ندارد بلکه شما باید کمی خلاق باشید و با نگاه متفاوتی به فضاهای موجود نگاه کنید. به عنوان مثال در طراحی اتاق خواب مستر کوچک می‌توان از آینه در فضای سقف و بالای تختخواب استفاده کرد که بسیار جذاب و در عین حال خاص است، البته باید این انتخاب با سلیقه شما هم جور باشد.

انعکاس نور، رنگ و فضایی که در دیوار مقابل شما وجود دارد در آینه تصویر جالبی می‌سازد که می‌تواند بسیار هنرمندانه باشد به شرطی که با هنر آشنا باشید و به شکل صحیح از آن استفاده کنید.

یک دسته از آینه‌های هنری هم هستند که حکم یک تابلو نقاشی ارزشمند را دارند و می‌توانند در نقطه کانونی فضای اتاق قرار گیرند و زیبایی خاصی به فضا ببخشند. این آینه‌ها با باید در جایی قرار دهید که بیشتر به چشم بیایند و بیننده به سادگی در نگاه اول بتواند آن‌ها را تشخیص دهد.

استفاده از آینه در دکوراسیون

اگر قصد شما از بکار بردن آینه بزرگ کردن فضا است بهترین راهکار استفاده از آینه‌های بزرگ و یکپارچه است که باید روی دیوارهایی قرار بگیرند که بازتاب آن‌ها تصاویر نامناسبی را ایجاد نکند و از نور حداکثر استفاده انجام شود. این آینه‌های بزرگ معمولا روی دیوارهای یکپارچه قرار می‌گیرند و در فضاهای داخلی خانه‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز تجاری کاربرد دارند.

هنگام انتخاب جای آینه حتما به استایل و نوع آینه‌ای که نیاز دارید فکر کنید، اگر کمی خلاقیت به خرج دهید حتما می‌توانید با کمک انتخاب شکل و قاب مناسب بهترین استفاده را از این ابزار ببرید.

سایر نکاتی که هنگام استفاده از آینه در دکوراسیون باید به آن توجه کنیم کدام است؟

یکی از مهم‌ترین اهداف استفاده از آینه زیباسازی اتاق‌ ها است. آینه‌های به اصطلاح قدی که روی زمین قرار می‌گیرند علاوه بر اینکه اثر شگفت انگیزی در بزرگ نشان دادن اتاق‌های کوچک دارند می‌توانند به فضاهای مختلفی مثل راهرو، اتاق خواب یا حتی پذیرایی روح ببخشند و فضا را دراماتیک و سحرانگیز کنند.

هنگام نصب آینه روی دیوار دقت داشته باشید از میخ و ابزارهای مناسبی استفاده کنید. هنگام استفاده از آینه رعایت نکات ایمنی بسیار مهم است و باید حتما از متخصصان و افراد حرفه‌ای برای انجام این کار استفاده کنید، به ویژه اگر سایز آینه بزرگ باشد اشتباه در نصب و ایمن سازی ممکن است عواقب خطرناکی برای شما داشته باشد.

در ایران خیلی متداول نیست که از چند آینه کنار هم استفاده کنیم اما این راهکار ساده می‌تواند مثل نصب کردن چند عکس و تصویر کنار هم فضای دیوار را زیباتر کند در عین حال به شکل یک واحد مستقل به چشم بیاید.

در طراحی‌های مینیمال امروز که از لوازم کمتری در فضاهای کوچک استفاده می‌شود بکار بردن چند آینه در ابعاد مختلف می‌تواند سادگی بیش از حد فضا را از بین برده و شکل مدرنی به فضای داخلی خانه ببخشد.

استفاده از آینه در دکوراسیون

کلام پایانی

استفاده از آینه در دکوراسیون ساختمان چیز جدیدی نیست اما همیشه می‌توان با ایده‌های خلاقانه از این راهکار نتایج شگفت انگیزی و متفاوتی به دست آورد. آینه‌ در مقایسه با بسیاری دیگر از لوازم تزئینی قیمت مناسبی دارد و به همین دلیل بدون هزینه اضافی کمک می‌کند خانه شما جلوه متفاوتی داشته باشد.

برای اینکه بیشترین استفاده را از این ابزار در خانه خود بکنید باید قبل از هر چیز مکان یابی مناسبی برای آن داشته باشید و پس از آن متناسب با فضا نوع مناسب آینه خود را انتخاب کنید. آینه‌های تزئینی، هنری، قدی، پنجره دکوراتیو، تابلو مانند و کنسول همگی در بخش‌های مختلف خانه قابل استفاده هستند. استفاده از آینه در فضای دستشویی و حمام هم یک امر متداول است که به اشکال مختلفی صورت می‌گیرد.

در گذشته از آینه در گچ بری سقف و برخی دیوارها هم استفاده می‌شد که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما اگر شما راهکار خلاقانه‌ای برای این کار دارید لازم نیست به ترندهای روز و روش‌های متداولی که همه در پیش می‌گیرند توجه کنید. فراموش نکنید درست است که استفاده از آینه و حتی آینه کاری بسیار جذاب است اما نباید زیاده روی کنید، حداکثر در یک یا دو بخش فضای داخلی در کنار حمام و دستشویی می‌توان از آینه استفاده کرد. اجازه ندهید آینه‌ها بیش از اندازه باشند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.