پمپ آب چیست؟ درباره انواع پمپ بیشتر بدانید

وقتی تصمیم به خرید پمپ آب می‌گیرید با گزینه‌های متنوعی از نظر مشخصات فنی، سازنده، قیمت و کلاس کاری این دستگاه مواجه می‌شوید. شاید در نگاه اول انتخاب کردن وسیله متناسب با نیازتان دشوار باشد؛ اما برای آن‌که بهترین پمپ آب را با توجه به اولویت‌ها و الزماتتان بخرید، لازم است اطلاعات کافی را درباره این وسیله و کاربردهای متنوعش به دست آورید. برای این منظور، ما در نمایندگی فروش پمپ آب سعی می‌کنیم در وهله نخست نیاز مشتریان را بررسی کنیم و با در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی، بهترین گزینه‌های ممکن را برای انتخابی مناسب پیشنهاد دهیم. در ادامه این گزارش به اختصار به چند و چون خرید این دستگاه و اقسام و شرایط قیمتی‌اش می‌پردازیم.

تعریف پمپ آب

 پمپ آب دستگاهی مکانیکی است که برای انتقال دادن آب از یک مکان به مکان دیگر به کار می‌رود. در واقع، خرید پمپ آب عمدتاً جهت افزایش فشار و جریان آب صورت می‌گیرد تا بتوانیم آب را به فاصله‌های دورتر یا نقاطی با ارتفاع بالاتر جابجا کنیم. برای دریافت اطالاعات بیشتر درباره پمپ آب به مقاله پمپ چیست مراجعه کنید.

کابرد پمپ آب

 • حوزه آب شهری: پای ثابت خدمات ما در نمایندگی فروش پمپ آب معمولاً مشتریانی هستند که انواع مختلف این وسیله را برای سیستم‌های تأمین آب شهری به کار می‌برند تا آب را از منابع طبیعی نظیر چاه‌ها، رودخانه‌ها یا دریاچه‌ها جمع‌آوری و به محل عملیات فرآوری شبکه آب شهری منتقل کنند.
 • آبیاری: به‌کارگیری بهترین پمپ آب در سیستم‌های آبیاری کشاورزی بسیار مهم است تا آب را از منابع آبی مختلف به زمین‌های کشاورزی منتقل کنند.
 • صنایع: صنعت شاید مهم‌ترین محل به‌کارگیری پمپ آب باشد. اما برای آن‌که بهترین بازدهی را از آن به دست آورید باید بدانید که اقسام و مشخصات انواع پمپ آب چیست. پمپ‌های آب را در این حوزه برای تأمین کردن آب سیستم‌های خنک‌کننده و حرارتی، خنک کردن ماشین‌آلات، تزریق آب به مخازن هیدروکربنی و سایر نیازهای آبی به کار می‌برند.
 • خانگی: در بخش خانگی غالباً برای تقویت فشار و جریان آب ساختمان به سراغ خرید پمپ آب می‌روند.

بهترین پمپ آب کدام است؟

برای آن‌که خریدی هدفمند و متناسب با نیازتان را از نمایندگی فروش پمپ آب تجربه کنید باید انواع این دستگاه و نیازها و شرایطتان را بشناسید. برای درک بهتر به مقاله راهنمای خرید پمپ آب مراجعه فرمایید. برخی از مهم‌ترین الزامات این کار عبارتند از:

 • حجم مورد نیاز: برای انتخاب کردن بهترین پمپ آب، باید بررسی کنید که چه حجم آبی نیازتان را رفع می‌کند. برای این منظور، لازم است متغیرهایی نظیر جریان آب (لیتر در دقیقه) و فشار آب (معمولاً به میلی بار) را بررسی کنید. برای مصرف خانگی، معمولاً پمپ‌های با جریان بالا و فشار متوسط مناسب هستند.
 • منبع آب: نوع منبع آب اعم از چاه، رودخانه یا شبکه شهری را مشخص کنید و مطمئن شوید که پمپ آب انتخابی‌تان می‌تواند آب را به خوبی منتقل کند. مثلاً برخی پمپ‌ها برای آب‌های آلوده یا دارای ذرات جامد مناسب‌تر هستند.
 • انرژی مورد نیاز: ببینید که منبع انرژی پمپ آب چیست؛ برق شهری یا موتور دیزلی و این‌که منبعش را در دسترس دارید یا خیر.
 • کیفیت ساخت: در هنگام انتخاب و خرید پمپ آب از مرغوبیت جنس آن مطمئن شوید تا دوام و کارایی خوبی داشته باشد. برای این کار شاید لازم باشد در کنار اخذ مشاوره از کارشناسان نمایندگی فروش پمپ آب، بررسی کنید که آیا دستگاه گواهینامه‌های کیفی و استانداردهای لازم را دارد یا خیر.
 • قیمت پمپ آب: بودجه‌تان را برای خرید پمپ آب مشخص کنید و آن را با قیمت و کارکرد پمپ‌های مختلف مقایسه کنید. اما حواستان باشد که بهترین پمپ آب را صرفاً بر اساس قیمت انتخاب نکنید و عوامل دیگر را نیز در نظر بگیرید.

انواع پمپ آب کدامند؟

شاید برای آن‌که بخواهید بهترین پمپ آب را بخرید بد نباشد انواع کلی این وسیله را بشناسید که در ادامه به مهم‌ترینشان اشاره می‌کنیم.

 • پمپ سانتریفیوژ (گریز از مرکز): این پمپ آب، انرژی چرخشی پروانه را به جنبشی تبدیل و آب را به کمک نیروی گریز از مرکز متقل می‌کند. این نوع پمپ در کاربردهایی نظیر بخش خانگی، تجاری و صنعتی به کار می‌رود.

پمپ آب چیست

 • شناور: این وسیله را برای غوطه‌ور شدن در آب طراحی کرده‌اند که معمولاً در چاه‌ها یا مخازن به کار می‌رود.
 • جت: خرید پمپ آب جت معمولاً برای کاربردهای مسکونی، به‌ویژه چاه‌های کم‌عمق یا پمپاژ آب از منابع زیرزمینی صورت می‌گیرد. این دستگاه آب را با ایجاد خلاء از منبع می‌کشد و به محل مورد نظر هل می‌دهد.
 • بوستر پمپ: بوستر پمپ‌ها برای افزایش فشار آب در سیستم‌هایی کاربرد دارند که فشار کافی نیست. آن‌ها را غالباً در ساختمان‌های مسکونی یا تجاری و برای حصول اطمینان از فشار آب ثابت در سراسر سیستم لوله‌کشی به کار می‌برند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بوسترپمپ چیست مراجعه کنید.
 • خورشیدی: این نوع پمپ‌ها با انرژی خورشیدی تغذیه می‌شوند و برای مناطق دورافتاده‌ای مناسب هستند که دسترسی محدودی به برق دارند.
 • دیافراگمی: این وسیله از دیافراگمی انعطاف‌پذیر برای ایجاد مکش و تخلیه آب استفاده می‌کند. از این پمپ آب معمولاً برای پمپاژ مایعات حاوی جامدات یا مواد شیمیایی در مصارفی نظیر تصفیه فاضلاب، فرآوری شیمیایی و صنایع نفت و گاز استفاده می‌کنند.

پمپ آب چیست

 • دنده‌ای: برخی بهترین پمپ آب را دنده‌ای می‌دانند. این پمپ برای حرکت آب از چرخ دنده‌ها استفاده می‌کند. این دستگاه جریان صاف و یکنواختی ایجاد می‌کند و برای کاربردهایی مناسب است که نیاز به پمپاژ دقیق دارند؛ مانند سیستم‌های هیدرولیک و انتقال سوخت.

پمپ آب چیست

قیمت پمپ آب چگونه است؟

قیمت پمپ آب به همان عواملی بستگی دارد که در هنگام خرید آن در نظر می‌گیرید؛ مثل: نوع پمپ، سازنده، قدرت و ظرفیت، جنس و کیفیت ساخت، محل عرضه اعم از نمایندگی فروش پمپ آب و خدمات پس از فروش. شما می توانید با مراجعه به سایت آوین پمپ از قیمت و کیفیت محصولات با خبر شوید.

خرید پمپ آب

خرید بهترین پمپ آب با توجه به نیازها و اولویت‌هایتان معنی پیدا می‌کند. سازندگان مختلف، پمپ‌های آب متنوعی را برای مصارف خانگی و صنعتی عرضه می‌کنند. لذا داشتن اطلاعات اولیه درباره اقسام این وسیله کاربردی بسیار مفید است. البته شاید بهترین راه برای تهیه این دستگاه، مراجعه کردن به آوین پمپ، نمایندگی فروش پمپ آب و اخذ مشاوره از تکنسین های این نمایندگی می باشد.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش پمپ آوین منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.