نحوه ساخت پرده با نخ مکرومه و با تکنیک مکرومه بافی

کمی خلاقیت و با استفاده از مکرومه می‌توانید برای پنجره‌های خانه خود پرده مکرومه بسازید، که هم حریم خصوصی را در خانه خود بدون اینکه جلوی نور را بگیرید، داشته باشید! این مدل پرده مکرومه بافی راهی بسیار عالی برای نما دادن به پنجره‌های خانه و همچنین زیباتر کردن خانه‌ها است و همچنین نسیم باد از آن عبور می‌کند و خانه را گرم و تاریک نمی‌کند.

مرکومه بافی یک تکنیک بافت به صورت گره است که به شما این امکان را می‌دهد اشیایی مانند تابلوها، گلدان‌ها و موارد دیگر را با کمک این تکنیک بسازید. برای این پرده، قسمت کوچکی از گره‌ها در بالای پرده قرار دارد، سپس رشته‌های نخ مکرومه به سمت پایین آویزان می‌شوند تا شکل و حالتی زیباتر پیدا کند. این امر باعث می‌شود تا بتوانید این پرده را در مکان‌هایی مانند در کمد که می‌خواهید دسترسی به وسایل داشته باشد، آویزان کنید و در عین حال دید آن پشت آن را باز بگذارید. حتی می‌توانید از این پرده به عنوان جدا کننده دو اتاق استفاده کنید و حتی در درگاه‌های اتاق استفاده کنید.

در ساخت این پرده از گره‌های ساده استفاده می‌شود، بنابراین شما می‌توانید به راحتی این بافت مکرومه را یاد بگیرید و آن را در خانه با دستان خود انجام دهید و یک قدم به هنرمند شدن نزدیک شوید.

وسایل مورد نیاز

برای انجام این کار باید وسایل مورد نیاز را تهیه و مهیا کنید. 

 • قیچی
 • نخ مکرومه بافی پنبه‌ای 6 میلی‌متری به اندازه 45 تا 140 متر
 • 1 شاخه صاف چوب با قطر 2.5 سانتی‌متر

انتخاب لوازم

ساخت پرده مکرومه بافی

نخ مکرومه در سبک‌ها و ضخامت‌های مختلفی وجود دارد و گرچه می‌توانید با اکثر آنها کار کنید، اما در نهایت نتیجه هر کدام متفاوت خواهد بود.

کار با این نخ‌ها بسیار آسان و سریع است. شما حتی می‌توانید نخ‌ها را بعد از گره زدن دوباره باز کنید و باز آنها را گره بزنید؛ اگرچه این باعث می‌شود که انتهای نخ‌ها پیچ بیفتد و بعضا ریش ریش شود، اما اشکالی ندارد زیرا وقتی کارتان تمام شد می‌توانید انتهای آن را مرتب کنید. به همین خاطر شما می‌توانید با نخ‌های مکرومه بافی بارها تمرین کنید.

اگر بخواهید درست مانند پرده تصویر مقاله درست کنید، باید از طناب 6 میلی‌متری استفاده کنید. اگر از ضخامت دیگری استفاده کنید، اندازه پرده شما متفاوت می‌شود و احتمال دارد طناب شما سریع تمام شود.

برای اینکه پرده را به صورت طبیعی‌تر درست کنیم، سراغ چوب طبیعی رفتیم. چوبی که انتخاب شده صاف و بدون برآمدگی است و به اندازه کافی پهن است تا بتوان از آن برای پنجره‌های استاندارد استفاده کرد. همچنین می‌توانید این پرده را روی میله پرده فلزی و یا پلاستیکی نیز درست کنید و بعد آن را آویزان کنید.

اگر از چوب یا میله آویز بزرگتر از قطر حدود 2.5 سانتی‌متر استفاده می‌کنید، باید به هر برش طناب چند سانتی‌متر اضافه کنید.

1- بریدن نخ مکرومه

از آنجایی که پرده‌ها روی پنجره‌هایی با اندازه متفاوت قرار می‌گیرند، بسته به نوع استفاده از آنها، باید کمی حساب و کتاب در این مرحله انجام دهید. اما نگران نباشید! حساب و کتابی که شما انجام می‌دهید شبیه به معادلات سخت ریاضی نیست. آنچه مهم است عرض پنجره و همچنین ارتفاعی است که از پرده انتظار دارید.

این طرح و اندازه‌ها برای پنل‌هایی با ابعاد هر یک 30 سانتی‌متر تنظیم شده است. اندازه‌های داده شده برای ساخت پرده پنجره‌ای به طول 76 سانتی‌متر است. حتماً نکات اضافی را برای تغییر طول رعایت کنید.

برای یک پانل عرض 30 سانتی‌متری:

 • دو برش: 2 متر و 74 سانتی‌متری
 • چهار برش: 2 متر و 33 سانتی‌متری
 • برش شش: 2 متر و 13 سانتی‌متری

این برش‌ها را برای هر تعداد پانل مورد نیاز می‌توانید تکرار کنید.

ساخت پرده مکرومه بافی

اگر پرده کوتاه‌تری می‌خواهید، ساده‌ترین روش این است که وقتی کارتان تمام شد، نخ اضافی را برش دهید. همچنین می‌توانید اختلاف را اندازه بگیرید و از اندازه مد نظرتان کم کنید. 

برای یک پرده بلندتر، طول کل پنجره موردنظر را اندازه بگیرید و 76 را از آن کم کنید. نتیجه را دو برابر کرده و عدد به دست آمده را به هر طول برش از لیست بالا اضافه کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید پرده‌ای 2 متری داشته باشید، با کم کردن 76 نتیجه 1 متر و 24 سانتی‌متر می‌شود. آن را دو برابر کرده و به هر برش طناب 2 متر و 48 سانتی‌متر اضافه کنید.

2- نخ‌ها را به چوب وصل کنید

هر قطعه طناب را از وسط تا کنید و از گره پایه مکرومه بافی استفاده کنید تا آنها را به چوب آویز وصل کنید. حلقه‌ای روی چوب با دو سر نخ درست کنید و سپس آن را از زیر چوب رد و از وسط نخ عبور دهید.

اگر پرده شما دارای تعداد پنل‌های زوج است، با یک طناب کوتاه در مرکز چوب شروع کنید و به سمت راست و سمت چپ به شرح زیر کار کنید: سه نخ کوتاه، دو نخ متوسط، دو نخ بلند، دو نخ متوسط، سه نخ کوتاه.

ساخت پرده مکرومه بافی

مرتب نگه داشتن ردیف نخ‌های روی چوب به شما کمک می‌کند تا دچار سردرگمی نشوید و در زمان اضافه کردن نخ مشکلی نداشته باشید. اگر چوب را آویزان کنید و نخ‌ها را روی آن گره بزنید خیلی بهتر از این حالتی است که آن را روی زمین قرار دهید.

ساخت پرده مکرومه بافی

3- گره مربع

این پرده تماما با گره‌های مربع ساخته می‌شود، بنابراین وقتی که بدانید چگونه گره را درست روی پرده و نخ اجرا کنید به راحتی می‌توانید الگوی آن را به یاد بیاورید.

ابتدا چهار قطعه نخ را جدا کنید. نح‌های سمت چپ را از روی دو طناب کناری رد کنید، سپس طناب آخر را روی آن قرار دهید.

ساخت پرده مکرومه بافی

سپس نخ آخر رویی را از حلقه‌ای که سمت چپ تشکیل شده است عبور دهید و طناب‌ها را بکشید تا سفت شوند. این اولین گره مربعی در بالای پرده است.

ساخت پرده مکرومه بافی

این گره باید به اندازه 2.5 سانتی‌متر از چوب فاصله داشته باشد. برای تکمیل گره، طناب سمت چپ را زیر دو طناب مرکزی و بالای طناب راست بیاورید.

ساخت پرده مکرومه بافی

تصویر بالا تکمیل شده گره‌ای که در مرحله قبل زدید.

ساخت پرده مکرومه بافی

این بار، طناب راست را زیر دو طناب میانی و به صورت حلقه‌ای به سمت چپ بیاورید و روی نخ آخر قرار دهید. 

به طور خلاصه، به صورت یکی در میان نخ را از دو نخ کناری یک بار از زیر و یک بار از رو عبور دهید و رو یا زیر نخ چهارم قرار دهید. سپس نخ چهارم را از روی دو کنار کناری عبور دهید و از حلقه سمت چپ رد کنید.

ساخت پرده مکرومه بافی

4- با نخ‌های کناری نیز این روند را ادامه دهید

این کار و گره مربعی را برای نخ‌های دیگر روی چوب ادامه دهید و همین روند را از سمت چپ به سمت راست ادامه دهید.

ساخت پرده مکرومه بافی

این کار را با هر گروه چهار طنابی در عرض پرده تکرار کنید. اطمینان حاصل کنید که همه گره‌ها در یک خط قرار دارند و اندازه آنها از چوب به یک اندازه است.

ساخت پرده مکرومه بافی

5- ردیف بعدی گره‌ها را شروع کنید

دو ستون را جدا کنید و از هر کدام دو ستون کناری نخ‌ها را کنار بزنید. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید باید دو طناب سمت چپ گره اول و دو طناب سمت راست گره دوم را انتخاب کنید. با چهار نخی که در دست دارید، گره مربعی را بزنید تا ردیف بعد را شروع به بافتن کنید.

ساخت پرده مکرومه بافی

تا پایان پنل این گره‌ها را در گروه‌های چهارتایی درست مثل ردیف قبل انجام دهید. در پایان، دو طناب اضافی در هر دو سمت خواهید داشت.

ساخت پرده مکرومه بافی

6- ردیف‌های گره را ادامه دهید

برای هر ردیف جدید گره‌ها، دو طناب مانند همان ابتدا در هر دو سمت راست و چپ باقی می‌ماند. این یک مثلث از گره‌های مربع شکل به وجود می‌آورد. حتماً فاصله را برای هر ردیف نیز حفظ کنید.

ساخت پرده مکرومه بافی

7- گره مربعی را روی نخ‌های کناری پرده اجرا کنید

این بار و پس از پایان مثلث، سراغ نخ‌های ریش ریش کناری بروید و گره مربعی را روی آنها اجرا کنید. به صورت مورب از چپ به مرکز و سپس راست به مرکز گره‌ها را روی پرده بزنید. با این حرکت یک ردیف از گره مربعی به وجود می‌آید و فاصله این گره‌ها را با گره‌های مثلث وسط پرده باید ده سانتی‌متر باشد.

ساخت پرده مکرومه بافی

8- این بخش بندی را تا پایان عرض پرده انجام دهید

با تکرار مراحل بالا، پنل‌های باقی مانده مکرومه را به پرده اضافه کنید.

ساخت پرده مکرومه بافی

9- در پایان طناب‌های اضافی را در پایین پرده قیچی کنید

با آویزان شدن پرده در ارتفاع صحیح، انتهای طناب‌ را کوتاه کنید تا یکنواخت شود. می‌توانید انتهای آن را کمی ریش ریش کنید یا آنها را همان‌طور که هست رها کنید.

ساخت پرده مکرومه بافی

10- پرده مکرومه بافی خود را آویزان کنید

پرده خود را با استفاده از طناب یا قلاب آویزان کنید. ممکن است آن را پرده‌ای ساده در نظر بگیرید، اما در نهایت زیبایی که این مدل پرده به خانه می‌دهد را می‌توانید در سبک دکوراسیون داخلی سوئدی و همچنین سبک روستیک مشاهده کنید. 

ساخت پرده مکرومه بافی

شما همچنین می‌توانید فاصله بین پنل‌های پرده را در زمانی که آوزیان کردید، تنظیم کنید و به این ترتیب شکاف‌های بین آن کم و زیاد می‌شود. شما می‌توانید با مکرومه بافی سراغ ساخت حلقه گل بروید و همچنین، می‌توانید از این طرح به عنوان آویز دیواری استفاده کنید، یا حتی همین پرده را به عنوان آویزی روی دیوار تصب کنید.

۳ دیدگاه
 1. سودابه

  سلام برای ارتفاع پرده بر چه اساسی باید نخ ها را برش بزنیم؟ مثلا برای ارتفاع ۳ متر چند متر نخ براید برش بخورد؟

  1. تحریریه

   اظلاعات اندازه و سایز به مقاله اضافه شد

 2. مظفری

  سلام ممنون ازشما

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.