چگونه با وسایلی ساده و در خانه یک آویز گیاه بسازیم؟

قرار دادن گلدان‌های گیاهان روی زمین تنها راه پیش روی شما نیست. استفاده از آویزها ایده‌ای جذاب و هیجان‌انگیز برای نصب گلدان‌ها در موقعیت‌های مختلف به شمار می‌رود. لازم نیست که به سراغ خرید آویزها بروید. با استفاده از لوازم نسبتا ساده‌ای می‌توانید آویزهای خلاقانه‌ای را در منزل بسازید. در این مطلب قصد داریم تا نحوه ساخت یک آویز گیاه ساده و شیک را بررسی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

ابزار و لوازم مورد نیاز برای ساخت آویز

برای ساخت آویز گلدان باید ابزار و لوازم زیر را تهیه کنید:

  • قیچی
  • صفحه چوبی به صورت دیسکی
  • 5 رشته طناب نخی
  • 2 رشته کلاف نخ گلدوزی

با تهیه وسایل و لوازم فوق، می‌توانید نهایتا ظرف 45 دقیقه با طی کردن مراحلی که در ادامه اشاره می‌کنیم، آویز گلدان خود را بسازید.

مراحل ساخت آویز گیاه

برای ساخت آویز گلدان باید مراحل زیر را یک به یک پشت سر بگذارید.

1. آماده کردن صفحه چوبی

ساخت آویز گیاه

مهم‌ترین چیزی که برای ساخت آویز نیاز دارید، یک صفحه چوبی است که به صورت دیسک با ضخامت بین 3 تا 5 سانتی متر برش داده شده است. در مرکز صفحه چوبی باید یک سوراخ وجود داشته باشد که در واقع محل بستن طناب نخی به حساب می‌آید. سطح صفحه چوبی را حتما سمباده بزند و متناسب با دکوراسیون منزل خود رنگ‌آمیزی کنید تا به نتیجه ایده‌آل برسید.

2. برش دادن تکه‌های طناب نخی

ساخت آویز گیاه

از طناب‌های نخی باکیفیت که ظاهر زیبایی نیز دارند، برای ساخت آویز گلدان استفاده کنید. شما به 5 تکه طناب نیاز دارید. 4 تکه برای قسمت بیرونی صفحه چوبی و 1 تکه نیز برای حفظ ثبات آن در سوراخ مرکزی دیسک قرار می‌گیرد. درباره طول آویز خودتان تصمیم‌گیری کنید. اگر به دنبال آویز بلند هستید، تکه‌های طناب را با طول‌های بیشتری برش دهید. البته توجه داشته باشید که هر چه طول طناب بیشتر باشد، حفظ تعادل آن سخت‌تر می‌شود. نکته مهم دیگر این است که هر 5 تکه طناب را با طوب یکسان برش دهید.

3. گره زدن پایین طناب‌ها

ساخت آویز گیاه

هر 5 تکه طناب را از یک سر با هم محکم گره بزنید. سپس چهار تکه را دور صفح چوبی قرار دهید و یکی از طناب‌ها را از سوراخ مرکزی دیسک چوبی عبور دهید. توجه داشته باشید که گره در قسمت زیر سوراخ مرکزی دیسک چوبی قرار بگیرد.

4. گره زدن بالای طناب‌ها

ساخت آویز گیاه

در ادامه نوبت به گره زدن 5 تکه طناب در قسمت بالای دیسک چوبی می‌رسد. همان طور که اشاره کردیم باید طول مناسب طناب را از قبل تعیین کنید. نهایتا 5 تکه طناب را در فاصله مناسب از بالای صفحه چوبی خیلی محکم با هم گره بزنید. در زمان گره زدن باید توجه داشته باشید که تعادل صفحه چوبی به هم نخورد. بنابراین باید طول تمام تکه‌های طناب در محل گره یکسان باشد.

5. اضافه کردن نخ گلدوزی

ساخت آویز گیاه

تا اینجا آویز گیاه شما آماده شده است؛ اما بد نیست که کمی هم آن را تزئین کنید. چند رشته نخ گلدوزی خوش رنگ را انتخاب کنید و به دور تکه‌های طناب در قسمت گره بالایی آن بپیچید. بسته به سلیقه خود می‌توانید از نخ‌های گلدوزی با رنگ‌های مختلف برای این منظور استفاده کنید تا به نتیجه زیباتری دست برسید.

حالا آویز خود را در مکان مد نظر خود نصب کنید. بخاطر داشته باشید که آویز باید تعادل کافی برای نگهداری گلدان را داشته باشد؛ بنابراین ترجیحا به سراغ گلدان‌های سنگین نروید. اگر بیش از یک گلدان روی آویز قرار می‌دهید، حتما توجه داشته باشید که به صورت متقارن قرار بگیرند تا تعادل آویز حفظ شود.

اگر به ساختن وسایل با دستان خود علاقه دارید، می‌توانید دیگر مقالات ما را در بخش دست‌سازه‌های هنری مشاهده کنید و از آنها ایده بگیرید. برخی از این مقالات که خواندن آنها را توصیه می‌کنیم، عبارت‌اند از:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.