نحوه ساخت زیر لیوانی‌های زیبا و جذاب با کمک رزین

چیزهایی که با دست ساخته می‌شوند ارزش خاص و متفاوتی دارند. بنابراین چه بهتری که با دست‌سازه‌های خودمان از مهمان‌های خود پذیرایی کنیم یا دست‌سازه‌های خود را به دیگران هدیه دهیم.

ساخت زیر لیوانی با رزین اصلا کار سختی نیست. زیرا کار کردن با رزین بسیار ساده و سرگرم‌کننده است. می‌توانید ساخت زیر لیوانی را به‌عنوان یک پروژه مقدماتی در نظر بگیرید و بعدها چیزهای تزئینی زیبای بیشتری با رزین بسازید. در این زیرلیوانی‌ها از ورق طلاهای استفاده شده ولی شما می‌توانید از کمی رنگ، پولک، مهره و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید در این کار استفاده کنید. فقط کافیست آنقدر صبور باشید تا رزین سفت شود و بعد یک شی زیبا و خلاقانه دارید که مردم فکر می‌کنند از یک بوتیک شیک خریده‌اید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت زیر لیوانی با رزین

ساخت زیر لیوانی با رزین

درست کردن زیرلیوانی‌های زیبا با رزین به یک ساعت کار احتیاج دارد و اگر زمان خشک شدن آن را هم در نظر بگیریم مجموعا یک روز زمان خواهد برد. برای اینکه این کار را انجام دهید لازم نیست حرفه‌ای باشید تنها کافیست وسایل زیر را تهیه کنید و دست به کار شوید:

  • یک تکه چوب یا میله برای هم زدن
  • رزین
  • هاردنر
  • لیوان برای هم زدن
  • قالب‌های زیر لیوانی سیلیکونی
  • ورق طلا
  • دستکش لاتکس

ساخت وسایل دست‌ساز باعث ایجاد خلاقیت بیشتر می‌شود و حس بسیار خوبی در ما ایجاد می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از رزین چیزهای بسیار متنوعی بسازید. همچنین اگر به کار با گیاهان علاقه دارید، می‌توانید روش ساخت تراریوم در خانه را یاد بگیرید تا خانه خود را با گیاهان سبز و زیبا تزئین کنید یا آنها را به دوستان خود هدیه دهید.

مرحله اول: جمع‌آوری مواد

اساس کار رزین به این صورت است که شما باید رزین و هاردنر (سخت‌کننده) را با نسبت‌های مشخصی با هم مخلوط کنید و منتظر بمانید تا سفت شود. بنابراین هنگام خرید مواد اولیه می‌توانید به سراغ کیت‌های رزین بروید. در این کیت‌ها رزین و سخت‌کننده با هم به فروش می‌رسند. البته مدل‌های کامل‌تری از این کیت‌ها هم وجود دارد که شامل ظرف‌هایی برای اندازه‌گیری و مخلوط کردن مواد و میله‌های همزن هم می‌شوند. اگر به کار کردن با رزین علاقه دارید یکی از این کیت‌ها مفید و به‌صرفه خواهد بود.

برای خرید قالب زیر لیوانی هم دقت کنید که قالبی را تهیه کنید که برای ساخت زیر لیوانی با رزین مناسب باشد. زیرا انواع گوناگونی از این قالب‌ها در بازار وجود دارد.

مرحله دوم: اندازه‌گیری رزین و هاردنر

قبل از آنکه کار با رزین را شروع کنید، حتما از دستکش‌های لاتکس استفاده کنید. این دستکش‌ها از پوست شما در برابر مواد شیمیایی محافظت می‌کنند. به‌علاوه حتما قبل از آنکه از رزین استفاده کنید دقت کنید که با اتاق هم‌دما شده باشد. در غیر این صورت در رزین شما حباب به‌وجود می‌آید و یا چسبناک و بی‌کیفیت می‌شود.

حالا دستورالعمل مصرف رزینی که خریدید را مطالعه کنید. اغلب رزین‌ها به این صورت هستند که باید مقدار مساوی رزین و هاردنر را با یکدیگر مخلوط کنید تا یک رزین شفاف و باکیفیت بدست آورید.

مرحله سوم: به‌آرامی هم بزنید

در این مرحله از ساخت زیر لیوانی با رزین باید رزین و سخت‌کننده را به هم مخلوط کنید. برای مدت زمان هم زدن می‌توانید به دستور روی بسته‌بندی مراجعه کنید ولی در اغلب موارد حدود سه دقیقه برای این کار کافی خواهد بود. مواد را به‌آرامی با هم مخلوط کرده و هم بزنید. سعی کنید طوری این کار را انجام دهید که داخل مخلوط حباب ایجاد نشود.

مرحله چهارم: نیمی از قالب را پر کنید

ساخت زیر لیوانی با رزین

قبل از آنکه مخلوط را در قالب سیلیکونی بریزید دقت کنید که قالب شما کاملا تمیز باشد و هیچ‌گونه گرد و غباری در آن وجود نداشته باشد. برای شروع به آرامی نیمی از قالب را از مواد پر کنید. سعی کنید طوری این کار را انجام دهید که در مخلوط شما حباب به‌وجود نیاید.

مرحله پنجم: ورق طلا را اضافه کنید

ساخت زیر لیوانی با رزین

حالا که قالب شما تا نیمه پر شده است، تکه‌های ورق طلا را با دقت روی آن بگذارید. سعی کنید تکه‌های طلایی به صورت یکنواخت در تمام ظرف پخش شود و در هر قسمت آن کمی طلا وجود داشته باشد.

مرحله ششم: نیمه دیگر قالب را پر کنید

ساخت زیر لیوانی با رزین

برای کامل کردن ساخت زیر لیوانی با رزین نیمه دیگر قالب را با مخلوط رزین پر کنید. سعی کنید مخلوط را روی تکه‌های طلایی بریزید. این کار به ورق طلاها کمک می‌کند تا با خشک شدن رزین در وسط آن باقی بمانند.

مرحله هفتم: ورق طلاها را به پایین فشار دهید

ساخت زیر لیوانی با رزین

ممکن است هنگام پر کردن قالب، ورق طلاهای جدا شده و به سمت بالای مایع بیایند یا شناور شوند. اگر متوجه چنین مسئله‌ای شدید با چوب همزنی که دارید، آنها را به پایین فشار دهید تا در وسط مخلوط باقی بمانند.

مرحله هشتم: بگذارید رزین سفت شود

ساخت زیر لیوانی با رزین

زمان سفت شدن برای هر رزین ممکن است متفاوت باشد. بنابراین برای فهمیدن زمان دقیق سفت شدن زیر لیوانی‌ها اطلاعات روی بسته‌بندی رزین را مطالعه کنید. اما به طور کل سفت شدن رزین به حداقل 24 ساعت زمان احتیاج دارد. بعد از آنکه زیر لیوانی‌ها کاملا خشک شدند، آنها را با احتیاط از قالب جدا کنید.

مرحله نهم: یک مجموعه کامل بسازید

ساخت زیر لیوانی با رزین

حالا شما یک زیر لیوانی زیبا دارید. اگر از ساخت زیر لیوانی با رزین لذت بردید می‌توانید تعداد بیشتری از آنها بسازید. برای خودتان یک مجموعه کامل درست کنید یا آنها را به دوستان خود هدیه کنید.

اگر اهل کارهای هنری باشید شاید کار با شمع را هم امتحان کرده باشید. در این صورت پیشنهاد می‌کنید مقاله نحوه‌ی جدا کردن موم شمع از شیشه را مطالعه کنید.

کارهای بیشتری با رزین انجام دهید

می‌توانید ساخت زیر لیوانی با رزین را به‌عنوان یک شروع برای کارهای هنری بیشتر در نظر بگیرید. این روزها دست‌سازه‌هایی که از ترکیب چوب و رزین درست می‌شوند، طرفدارهای زیادی پیدا کرده‌اند. بد نیست نحوه کهنه کاری روی چوب را هم یاد بگیرید تا بتوانید چیزهای جالب تزئینی و کاربردی بیشتری بسازید. شاید حتی بتوانید به فروش آثار خود فکر کنید و از هنری که دارید درآمد کسب کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.