طراحی دکور سریال بازی مرکب چه حرف‌هایی برای گفتن دارد؟

این روزها سریال بازی مرکب ساخته تازه شرکت نتفلیکس تمام رکوردهای فروش این شرکت را جابه‌جا کرده و اسباب سرگرمی میلیون‌ها کاربر نتفلیکس را در سراسر دنیا فراهم کرده است. در هفته اول انتشار این سریال توانست در 90 کشور دنیا به پربیننده‌ترین سریال نتفلیکس تبدیل شود و تنها در ماه اول انتشار 142 میلیون کاربر این سریال تماشایی را دیده‌اند.

انتقادات مثبتی که سریال دریافت کرده در کنار نظر مثبت مردم موفقیت چشم‌گیری را برای آن رقم زد و درآمدی بالغ بر 900 میلیون دلار را برای نتفلیکس به همراه داشت. اما در این مقاله قصد داریم تا نگاهی به طراحی دکور سریال بازی مرکب بیندازیم و ببینیم چه ویژگی‌هایی در طراحی دکور این سریال به کار رفته که تا این حد آن را متمایز ساخته است.

دکوراسیونی با پیام‌های پنهان

در سریال بازی مرکب هیچ‌چیز بیهوده نیست. از لباسی که بازیگرها بر تن می‌کنند تا هر المان کوچک و بزرگی که در سریال وجود دارد همگی به علتی انتخاب شده و پیام‌های نهفته‌ای را به مخاطب خود منتقل می‌کنند. بنابراین بهتر است موقع دیدن سریال به جزئیات آن توجه کنید تا تمام پیام‌های مربوط به آن را دریافت کنید.

ماجرای سریال از آنجا شروع می‌شود که شخصی به نام سونگ گی هون با درگیری‌های مالی فراوانی دست به گریبان است. او برای برطرف کردن مشکلاتش دست به هرکاری می‌زند و از همه جا ناامید می‌شود. تا اینکه مردی غریبه از او دعوت می‌کند تا در یک بازی شرکت کند و در صورت برنده شدن از جایزه آن استفاده کند. او وارد بازی مرکب می‌شود اما این بازی خطرناک‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کرد. او باید بر سر زندگی خود بازی کند.

تمام طراحی دکور سریال بازی مرکب، مخصوصا برای این سریال و اهدافش ساخته شده‌اند و به همین دلیل منحصر به‌فردند. محل خواب و تجمع بازیکنان یک سالن بزرگ است که تخت‌هایی با نظم روی هم در یک بخش آن قرار گرفته‌اند. این صحنه مخاطب را تا حد زیادی به یاد یک انبار می‌اندازد. این در واقع نشان می‌دهد با شرکت‌کنندگان در بازی مرکب مانند یکسری شی و وسیله رفتار می‌شود. چائه کونگ سون، کارگردان هنری سریال درباره این تخت‌ها گفته: از آنجا که در جامعه مدرن رقابتی دائمی برای بالا رفتن از نردبان وجود دارد، ما به فکر آن بودیم که این موضوع را در طراحی تخت‌ها به تصویر بکشیم.

دکوری شاد برای فضایی رعب‌آور

طراحی دکور سریال بازی مرکب

در این سریال همه بازیکنان لباس‌هایی یک‌شکل و سبز رنگ به تن دارند و شماره آنها روی لباسشان نصب شده. دست اندرکاران بازی هم لباس‌هایی با رنگ صورتی بر تن دارند که نشانه‌های کلاسیک بازی‌های ویدیوگیم مانند مثلث و دایره روی صورت آنها نصب شده است. طراحی فضایی شاد در ورودی بازی‌ها افراد را به یاد بازی‌های دوران کودکیشان می‌اندازد، اما این بار خبری از شادی‌های دوران کودکی نیست.

در واقع دکوراسیون با رنگ‌های پاستلی که بی‌گناهی دوران کودکی را یادآوری می‌کند، به آزار بیشتر مخاطب کمک می‌کند. این موضوع باعث می‌شود افراد هم به یاد نوستالوژی‌های دوران کودکی خود بیوفتند و هم از خشونت سریال آزار ببینند. اینجاست که طراحی دکور سریال بازی مرکب خود به مانند شخصیتی جداگانه در سریال نقش بازی می‌کند و تناقضات موجود در جامعه مدرن امروزی را به رخ مخاطب می‌کشد.

عروسک دکوری که واقعی است

یکی از مشهورترین بازی‌های سریال بازی به نام چراغ قرمز و چراغ سبز است. قوانین این بازی به این صورت است که زمانیکه عروسک می‌گوید چراغ قرمز است هیچ بازیکنی نباید تکان بخورد. هر بازیکنی که در زمان چراغ قرمز حرکت کند از بازی حذف می‌شود و همانطور که می‌دانید حذف از بازی به معنای مرگ است.

طراحی دکور سریال بازی مرکب

در طراحی دکور سریال بازی مرکب در بازی چراغ قرمز و چراغ سبز یک عروسک غول‌پیکر وجود دارد که با لیزر چشمانش حرکات بازیکنان را رصد می‌کند. جالب است بدانید این عروسک واقعا در موزه‌ای در شهرستان جینچئون در فاصله‌ای حدودا سه ساعته از سئول نگهداری می‌شود. این عروسک را برای فیلمبرداری از موزه قرض گرفته‌اند و همین الان می‌توانید آن را در موزه‌ای که کالسکه اسب نام دارد، پیدا کنید.

راهروهای رنگارنگ و منبع الهامشان

شاید شما هم نقاشی مشهور نسبیت اثر موریس اشر را دیده باشید. اگر اینطور است، حتما تصویر راهروهای رنگی بازی مرکب هم به نظر شما بسیار آشنا آمده است. البته تصویر نقاشی اصلی سیاه و سفید است، اما پلکان سریال کاملا رنگی است. این رنگی بودن همان تناقضیست که بین بازی‌های کودکی و بازی‌های مرگ در سریال وجود دارد. نقاشی در واقع زندگی منفرد هر کدام از افراد را نشان می‌دهد که در عین حال به یکدیگر مرتبط است. این نقاشی دنیایی بدون جاذبه را نشان می‌دهد که در آن هرکس مشغول انجام کارهای عادی و روزانه خود است. راهروهای بازی هم به طرز مشابهی همین موضوع را نشان می‌دهند. جاییکه قوانین فیزیکی معمول کار نمی‌کنند و دنیا یک سردرگمی آشکار است.

از طرفی کوره‌های آدم‌سوزی اردوگاه کار اجباری آشویتز در زمان جنگ جهانی دوم، منبع الهام سازندگان بازی مرکب در طراحی دکور اتاقی بود که اجساد بازیکن‌ها در آن سوزانده می‌شدند.

طراحی دکور سریال بازی مرکب

نکاتی درباره دکوراسیون بازی مرکب

  • طراحی دکور سریال بازی مرکب برای خود بازیگرها هم بسیار جالب بود. آنها بلافاصله بعد از دیدن دکوراسیونی که برای فیلم طراحی شده بود، شروع کردند به گرفتن فیلم و عکس.
  • یکی از ویژگی‌های طراحی دکور سریال بازی مرکب استفاده از فضاهای مینیمال، کاملا تمیز و حساب‌شده است. تقریبا تمام دکوراسیون داخلی سریال، حالت مینیمال دارد و فقط المان‌های مرتبط و مورد نظر طراح در آنها به کار رفته است.
  • در طراحی راه‌پله‌های رنگی بازی که یکی از جذاب‌ترین دکورهای سریال به شمار می‌روند، علاوه بر پله‌های رنگی که بازیکنان روی آن قرار می‌گیرند، فضاهای تاریک و غار مانندی هم طراحی شده که ممکن است در نگاه اول در کنار پله‌ها به چشم نیایند. کارکرد این فضاها ایجاد سردرگمی و گیجی بیشتر در بیننده و البته بازیکنان بازی است.
  • روی دیوارهای فضای بازی‌ها نقاشی‌های به ظاهر بی‌اهمیت و کودکانه‌ای وجود دارد. این نقاشی‌ها درواقع به بازی‌ها اشاره دارند و اگر بازیکنان آنها را نادیده نگیرند، می‌توانند راجع به بازی‌ها چیزهایی را حدس بزنند.

در نهایت شاید شما هم به یکی از میلیون‌ها طرفدار این سریال پرحادثه و جذاب تبدیل شده باشید. اما اگر هنوز فرصت نکردید تا این سریال را ببینید شاید بد نباشد وقتی برای خودتان جور کنید و از کمی هیجان و آدرنالین بیشتر لذت ببرید. هرچند هنوز خبری از ساخت فصل دوم برای این سریال به گوش نمی‌رسد و به نظر می‌رسد این پایان راه بازی مرکب باشد، اما خدا را چه دیدید شاید فصل دوم سریال هم ساخته شد و طرفدارانش را شادتر کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.