چه باکتری‌هایی در آب لوله‌کشی خانه‌ها رشد می‌کنند

در اکثر نقاط آمریکا، دسترسی به آب آشامیدنی تصفیه شده با یک پیچاندن شیر آب وجود دارد. اما برای اطمینان، ممکن است از فیلتر برای تصفیه بهتر نیز استفاده بشود، اما، به طور کلی، آب شیرین آمریکا محفوظ ار هرگونه خطر است. با این حال، مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که در H2O یا همان آب آمریکا چیزی وجود دارد که قبلا قابل شناسایی نبوده است.

اخیرا محققان باکتری‌هایی در آب لوله‌کشی پیدا کردند که در صورت استفاده نکردن از شیر آب برای مدت چند روز، به شدت گسترش می‌یابند. حتما از خودتان می‌پرسید چه نوع باکتری؟ طبق مطالعه دانشگاهی ایلینویز، این میکروب‌ها مشابه با همان میکروب‌هایی هستند که بیماریهایی مانند بیماری لژیونر، نوعی از بیماری سینه‌پهلو را موجب می‌شوند.

قبل از اینکه عهد کنید که هرگز به آب لوله‌کشی دست نزنید باید ابتدا این را درک کنید: اهمیت ندارد که این موضوع چقدر ممکن است بد باشد اما طبق گفته محققان بسیاری از میکروب‌هایی که در حال حاضر در آب شیرین زندگی می‌کنند از این دسته از میکروب‌ها نیستند و هیچ خطری برای سلامت انسان ندارند.

برای جمع آوری یافته‌ها، محققان این مطالعه شیرهای آب سه خوابگاه مجزا در دانشگاه ایلینویز را قبل و بعد از تعطیلی مدرسه و بازگشت دانش آموزان، برای انجام تحقیقات مشخص کردند. 

Wen-Tso Liu نویسنده مطالعه و استاد مهندسی عمران و محیط زیست، در نشریه‌ای که توسط دانشگاه ایلینویز در Urbana-Champaign منتشر می‌شود گفت: “نتایج ما نشان می‌دهد که افزایش باکتری‌ها در نمونه‌های شیرآبی که برای استفاده آن زمان گذشته نشان می‌دهد که افزایش باکتری مربوط به لوله‌کشی داخلی ساختمان است، و نه منبع خارج از شهر، و این اتفاق در بخش‌های نزدیک به شیر آب اتفاق می‌افتد.” 

باکتری‌هایی موجود در آب لوله‌کشی

محققان بر این باورند که افزایش باکتری‌ها در نمونه‌هایی که آب در آنها راکد می‌ماند به دلیل تعامل بین باکتری بیوفیلم در داخل لوله‌های لوله کشی و آب شیرین است. آنها همچنین متوجه شدند که باکتری‌ها در ۱۰۰ میلی لیتر اولین جریان آب شیرین، پس از یک دوره راکد ماندن آب، سنگین‌تر است. با توجه به این موضوع، لیو پیشنهاد می‌کند، اگر از تعطیلات آخر هفته یا سفر بازمی‌گردید،  قبل از اینکه پارچ آب را برای مصرف پر کنید، بگذارید آب برای دو یا سه دقیقه از لوله خارج شود و بعد از آن استفاده کنید.

او می‌گوید: “این کار خلاف آن چیزی است که ما در مورد حفاظت از آب یاد گرفتیم، اما من می‌خواهم به آن به عنوان رفتاری از رفتارهای بهداشتی پایه فکر کنم.” “ما به شستن دستهایمان عادت کرده‌ایم؛ به همین دلیل فکر می‌کنم که می‌توانیم قبل از استفاده بگذاریم آب کمی از لوله‌کشی خارج شود و این را هم به عنوان عادتی جدید قبول کنیم. “

منبع: rd


سایر مقالات:

درست کردن آب آشامیدنی در مواقع اضطراری

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.