راه‌هایی برای انجام خانه تکانی در کمترین زمان ممکن

خانه تکانی یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های ایرانی در نزدیکی نوروز است. بسیاری از مردم خانه‌تکانی را روشی مناسب برای یک تمیزکاری اساسی و دور انداختن وسایل خراب یا اهدای وسایلی که دیگر نیاز ندارند به دیگران می‌دانند. اما برای برخی دیگر خانه‌تکانی یک کابوس دردناک و طولانی است.

اگر شما هم وقت زیادی برای خانه‌تکانی ندارید یا نمی‌دانید چطور باید از پس این همه کار بربیایید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید. زیرا پیشنهادهای خوبی  برای شما داریم تا یک خانه تکانی سریع و کم‌دردسر داشته باشید.

1. فهرستی از کارها درست کنید

درست کردن یک فهرست برای کارهایی که باید انجام دهید، باعث می‌شود کاری را از قلم نیندازید. بهتر است چند روز قبل از شروع کار فهرست را درست کنید تا اگر در این مدت چیزی به یادتان آمد به مجموعه کارها اضافه کنید. با داشتن یک فهرست مناسب می‌توانید برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشید. مثلا می‌توانید از وقت‌های مرده برای انجام کارهای کوچک استفاده کنید و برای انجام کارهای بزرگ و وقت‌گیر از قبل برنامه بچینید.

بهتر است این کار را درحالیکه بیشتر از یک ماه تا عید فاصله دارید انجام دهید. زیرا در این صورت وقت بیشتری برای انجام کارها دارید. اگر کارمند هستید روی آخر هفته‌ها حساب ویژه باز کنید و هر شب قسمتی از کارها را انجام دهید. داشتن فهرست وظایف و برنامه کاری باعث می‌شود وقت خود را برای فکر کردن درباره کارهای باقی مانده تلف نکنید و دنبال کار نگردید. تنها کافیست یک نگاه به لیست خود بیندازید.

2. تقسیم کار داشته باشید

خانه تکانی سریع

اگر با خانواده یا هم‌خانه خود زندگی می‌کنید، یک راه خوب برای خانه تکانی سریع تقسیم کار عادلانه و مناسب است. کارهای سبک و کوچک را به بچه‌ها بسپارید. کارهای سنگین‌تر را پدر خانواده یا کسی که قدرت بدنی بیشتری دارد انجام دهد. طوری تقسیم کار کنید که هرکس با توجه به سن، مقدار وقت آزاد و توانایی‌های خود کاری برای انجام دادن داشته باشد. حتی اگر کسی نمی‌تواند کارهای یدی را انجام دهد شاید بتواند در این مدت آشپزی را بر عهده بگیرد. به این ترتیب هم می‌توانید یک پروژه کوچک خانوادگی را به پیش ببرید و همکاری بین خود را تقویت کنید و هم کارها سریع‌تر انجام خواهند شد.

3. چیزهای اضافه را رد کنید

یکی از روش‌هایی که باعث می‌شود همه‌چیز سریع‌تر پیش برود رد کردن وسایل اضافه خانه است. حتما لازم نیست همه آنها را دور بیندازید. شاید بتوانید برخی وسایل سالم و تمیز را که دیگر استفاده نمی‌کنید به دیگران ببخشید. می‌توانید برخی وسایل را برای بازیافت بفرستید. حتی شاید بتوانید بعضی از آنها را بفروشید. با رها شدن از شر وسایل اضافه خانه تکانی سریع پیش خواهد رفت و ذهن شما هم آزادتر و راحت‌تر خواهد بود.

4. ترتیب و نظم داشته باشید

بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که کارها با ترتیب پیش بروند. مثلا می‌توانید هر روز را به تمیز کردن یک اتاق یا قسمت از خانه بپردازید. می‌توانید تمیز کردن هر اتاق را از سقف آن شروع کنید. سپس به سراغ لوستر، دیوارها و در، تابلوها، پرده و پنجره، کمد و کابینت بروید و در آخر درخشان کردن لمینیت کف خانه را در نظر بگیرید.

اگر به یکباره تمام خانه را به هم بریزید تمیز کردن آن سخت‌تر و طولانی‌تر خواهد بود. پس در برنامه‌ریزی‌های خود نظم داشته باشید و با ترتیبی که با آن احساس راحتی می‌کنید خانه را قسمت‌بندی کرده و طبق آن پیش بروید.

5. جزئیات را فراموش نکنید

خانه تکانی سریع

چیزی که یک خانه تکانی سریع را تکمیل می‌کند، توجه به جزئیات است. برای مثال تمیز کردن اشیای کوچک داخل بوفه یا حتی مرتب کردن وسایل آرایشی و بهداشتی روی میز آرایش شاید در ابتدا چندان مهم به نظر نرسند اما تاثیر چشم‌گیری در نتیجه کار دارند. همین جزئیات هستند که باعث می‌شوند شما در نهایت از خانه تکانی خود احساس رضایت داشته باشید. برای مثال اگر خانه تکانی تمام شود و متوجه شوید هنوز زیر تخت یا گوشه و کنار کمد گرد و غبار باقی مانده از وقتی که گذاشتید پشیمان می‌شوید. پس عجله نکنید و اجازه ندهید سرعت بیشتر دقت شما را از بین ببرد.

6. از برخی کارها صرف نظر کنید

اینکه تمام کارها بی‌عیب و نقص انجام شوند عالی است. اما این روزها بیشتر ما وقت زیادی برای خانه تکانی نداریم، پس مجبوریم برخی کارها را به بعد از عید موکول کنیم یا اصلا از انجام آنها صرف نظر کنیم. اگر وقت کافی ندارید، با خودتان فکر کنید از انجام چه کارهایی می‌توانید صرف نظر کنید. البته این اصلا به این معنا نیست که کارها را نصفه و نیمه انجام دهید یا جایی از خانه را کثیف و نامرتب باقی بگذارید. تنها باید اولویت‌های خود را مشخص کنید و ببینید کدام کارها مهم‌تر و فوری‌تر از بقیه هستند.

7. برخی کارها را به بیرون از خانه بسپارید

لازم نیست همه کارها را خودتان در داخل منزل انجام دهید، برای یک خانه‌تکانی سریع می‌توانید برخی کارها مانند شستن فرش‌ها یا مبلمان را به افراد متخصص بیرون از خانه بسپارید. این کار می‌تواند مزایای قابل توجهی برای شما داشته باشد. برای مثال اگر در خانه فرش دستباف دارید، ممکن است رنگ‌های آن بسیار حساس باشند. بنابراین سپردن آن به یک فرش‌شویی معتبر به‌صرفه و مناسب خواهد بود و به عمر و دوام بیشتر آن کمک می‌کند.

8. روش‌های سریع تمیزکاری را یاد بگیرید

خانه تکانی سریع

برای انجام کارهای خانه راه‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها سریع‌تر هستند. برای خانه تکانی سریع بهتر است راه‌های سریع و ارزان تمیزکاری را یاد بگیرید. مثلا بهترین شیوه برای مرتب کردن لوازم حمام کدام است؟ یا چطور گاز، هود و ماکروویو را در کمترین زمان تمیز کنیم؟ تمام این موارد را می‌توانید به‌راحتی و با یک گشت کوتاه در اینترنت یاد بگیرید. به‌علاوه دانستن روش‌های سریع و راحت تمیزکاری این امکان را به شما می‌دهد که بدون آسیب زدن به وسایل آنها را تمیز کنید. اینطوری می‌توانید بفهمید کدام شوینده برای کدام قسمت از خانه مناسب است و چطور به جنگ با هر لکه بروید یا هر گوشه و کناری که دسترسی به آن سخت است را تمیز کنید.

9. تغییر دکوراسیون دهید

بعد از آنکه خانه تکانی را تمام کردید برای آنکه حس تازگی شما کامل شود و تغییر را با تمام وجود احساس کنید می‌توانید دکوراسیون منزل خود را کمی تغییر دهید. لازم نیست فضای امن و راحت خود را بر هم بزنید. شاید عوض کردن جای چند وسیله یا اضافه کردن یک گلدان کوچک با حس بهاری، بتواند تغییر لازم را در خانه شما ایجاد کند. به این ترتیب می‌توانید از خانه تکانی سریع خود بیشتر لذت ببرید.

10. سخت نگیرید و لذت ببرید

خانه تکانی سریع

درست است که خانه‌تکانی ممکن است شما را خسته کند، اما لزوما یک کار ملال‌آور و استرس‌زا نیست. سعی کنید خانه تکانی سریع را تا جایی ممکن برای خود لذت‌بخش کنید. برای مثال می‌توانید موقع کار موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید. همچنین می‌توانید با همه اعضای خانواده در کنار هم کار کنید. گاهی انجام کار گروهی آرامش بیشتری دارد. اگر بتوانید کار را برای خود سرگرم‌کننده‌تر کنید، میزان سرعت و بهره‌وری شما هم بالاتر خواهد بود. شاید در انتها متوجه شدید از خانه تکانی لذت برده‌اید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.