نحوه ضدعفونی کردن موبایل، لپ‌تاپ و وسایل الکترونیک در خانه

آیا ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک در خانه بدون آسیب رسیدن به آن‌ها امکان‌پذیر است؟‌ در دو سال اخیر که کرونا مهمان اجباری زندگی‌های ما شده است، اهمیت ضدعفونی کردن وسایل شخصی به مراتب بالاتر رفته است.

موبایل، لپ‌تاپ و … از جمله وسایل الکترونیکی هستند که با خود به بیرون از خانه می‌بریم. اما در بازگشت و قبل از استفاده مجدد در خانه لازم است که آن‌ها را ضدعفونی کنیم. تمیز کردن وسایل الکترونیک نیاز به رعایت نکاه خاصی دارد. اگر می‌خواهید با نحوه ضدعفونی کردن وسایل الکترونیکی در خانه بدون آسیب رسیدن به آن‌ها آشنا شوید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اهمیت ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک در خانه

از زمان شیوع ویروس کرونا، ساخت مایع ضد عفونی کننده دست جزء برنامه‌های ثابت بسیاری از خانواده‌ها قرار گرفته است. همان قدر که به ضدعفونی کردن دست اهمیت می‌دهیم، باید نسبت به تمیز کردن وسایلی که در طول شبانه‌روز با آن‌ها سروکار داریم نیز حساس باشیم.

کمی وقت بگذارید و میزان استفاده از وسایل الکترونیک مانند موبایل و لپ‌تاپ را در طول شبانه‌روز برآورد کنید. موبایل که تقریبا در تمام ساعات شبانه‌روز در دستان ماست و بسته به نوع کارمان نیز روزانه چند ساعت با لپ‌تاپ مشغول هستیم. جالب است بدانید که یک مطالعه تجربی نشان می‌دهد انسان‌ها روزانه به طور متوسط 2617 بار تلفن همراه خود را لمس می‌کنند. بنابراین لازم است که نسبت به تمیز بودن وسایل الکترونیک خود حساس باشید.

برای ضدعفونی کرددن وسایل الکترونیک از چه نوع مواد شیمیایی استفاده کنیم؟‌

ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک در خانه

اولین سؤالی که برای ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک در خانه پیش می‌آید، آن است که چه نوع ماده شیمیایی بی‌خطر هستند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که قبل از هر چیزی دستورالعمل تمیز کردن وسیله الکترونیکی را از راهنمای محصول که در زمان خرید در اختیار شما قرار گرفته است، مطالعه کنید. ضد عفونی کردن هر وسیله الکترونیکی نیاز به رعایت نکات خاصی دارد که تولیدکننده به مشتریان اعلام می‌کند.

به طور کلی استفاده از مواد شیمیایی با خاصیت اسیدی یا بازی قوی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. به عنوان مثال برخی از تولیدکنندگان مطرح وسایل الکترونیکی در دنیا شوینده‌های مطلوب خود را ذکر کرده‌اند که عبارت‌اند از:

  • اپل: محلول اپزوپروپیل الکل 70 درصد یا دستمال مرطوب ضدعفونی کننده کلروکس
  • سامسونگ: محلول ایزوپروپیل یا اتانول 70 درصد یا ضدعفونی‌کننده‌های مبتنی بر اسید هیپوکلروس

مراحل ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک در خانه

برای ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک در خانه، مراحل زیر را پشت سر بگذارید.

1. خاموش کردن وسیله الکترونیک

قبل از هرکار وسیله الکترونیکی را خاموش کنید. حتی اگر در شارژ قرار دارد، آن را جدا کنید. قطع شدن جریان برق در دستگاه الکترونیکی مانع از اتصال برق در حین تمیز کردن می‌شود. قاب موبایل یا محافظ لپ‌تاپ را جدا کنید تا بتوانید راحت‌تر بدنه وسیله را ضدعفونی کنید.

2. استفاده از پارچه میکروفیبر

برخی از تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی، پارچه اختصاصی برای تمیز کردن در اختیار مشتری می‌گذارند. در غیر این صورت توصیه می‌کنیم حتما از پارچه میکروفیبر برای تمیز کردن وسیله الکترونیکی استفاده کنید. ترجیحا به سراغ دستمال کاغذی نروید.

ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک در خانه

3. ریختن محلول ضدعفونی کننده روی پارچه

به هیچ عنوان نباید مواد شوینده را به صورت مستقیم روی وسایل الکترونیک بریزید. مقدار کمی از محلول را روی پارچه میکروفیبر اسپری کنید. به خاطر داشته باشید که از استفاده زیاد از محلول ضدعفونی کننده احتمال آسیب رسیدن به وسایل الکترونیکی را افزایش می‌دهد.

4. ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک

پارچه مرطوب را به آرامی روی سطح وسیله الکترونیک بکشید. به هیچ عنوان فشار اضافی به وسیله وارد نکنید. در تمیزکردن شکاف‌ها و درزهای وسیله الکترونیکی نهایت دقت را به خرج دهید. نباید اجازه دهید تا حتی یک قطره از مایع ضدعفونی کننده به داخل وسیله الکترونیک نفوذ کند. پس از اتمام فرآیند تمیز کردن، وسیله را در معرض جریان هوا قرار دهید تا به خوبی خشک شود. نهایتا می‌توانی آن را روشن کرده و استفاده کنید.

آیا ضدعفونی کننده‌های فرابنفش گزینه‌ای مطمئن هستند؟

اخیرا ضدعفونی‌کننده‌های جدیدی به بازار وارد شده که از نور فرابنفش (UV) برای ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک استفاده می‌کنند به عنوان مثال گوشی یا ساعت هوشمند را در یک دستگاه مخصوص قرار می‌دهید. سپس با استفاده از نور UV به تدریج میکروب‌ها از بین می‌روند.

در این دستگاه‌ها معمولا از اشعه ماورابنفش UV-C استفاده می‌شود. این اشعه می‌تواند بسیاری از مواد ژنتیکی را از بین ببرد و در واقع گزینه مناسبی به شمار می‌رود. اما نباید فراموش کنید که اولا قیمت دستگاه UV بالاست و همچنین همواره ممکن است ویروس‌هایی وجود داشته باشند که در مقابل نور UV مقاومت کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم از راه ضدعفونی کردن با استفاده از محلول شیمیایی مورد تأیید استفاده کنید.

ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک در خانه

کلام پایانی

با نحوه ضدعفونی کردن وسایل الکترونیک در خانه آشنا شدیم. ضدعفونی کردن این وسایل برای حفظ سلامتی حتی در شرایط عادی و به دور از پاندمی کرونا لازم و ضروری است؛ چرا که باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌ها همواره در کمین هستند. از طرفی قیمت وسایل الکترونیکی مانند موبایل و لپ‌تاپ این روزها خیلی افزایش پیدا کرده است. به همین نسبت هزینه تعمیرات آن‌ها نیز روز به روز بیشتر می‌شود. بنابراین سعی کنید با رعایت نکاتی که ذکر کردیم، وسایل الکترونیکی خود را تمیز کنید تا مانع از آسیب دیدن آن‌ها شوید.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.