نحوه تعیین قیمت و اصول طراحی نمای ساختمان

باید بدانید که یک طراحی نمای ساختمان شما اگر جذاب و متناسب با عوامل بیرونی و درونی باشد می‌تواند جلوه قابل توجه و خاطره انگیزی را در ذهن شما ایجاد کند، بنابراین برای طراحی نمای یک ساختمان عوامل مهمی را باید مورد توجه قرار داد و نمی‌توان هر نوع نمایی را اجرایی کرد، زیرا اجرای انواع نما باید اصولی و بر اساس بودجه اقتصادی مورد نظر نیز انجام شود.

نحوه تعیین قیمت اصولی طراحی نمای ساختمان

عوامل مختلفی در تعیین قیمت طراحی نمای ساختمان تاثیر گذار هستند که این عوامل وقتی با تعرفه خاص هر شرکت طراحی ترکیب شوند مبالغی کاملا متفاوت و مختلفت خواهد شد. البته مجموعه هایی مثل ویکی طراح از بهترین قیمت و بالاترین میزان دقت برخوردار هستند.

  • سبک طراحی نما : قطعا تعرفه ای که برای طراحی نمای کلاسیک به متقاضی داده میشود با تعرفه نمای مدرن متفاوت میباشد چرا که میزان و مقدار المان های مورد نیاز برای به کارگیری در هر نوع طراحی متفاوت است.
  • ابعاد ساختمان : امری طبیعی است که هر چقدر ابعاد و حجم پروژه بیشتر باشد قیمتی که برای طراحی نمای آن پروژه در نظر گرفته میشود بیشتر است. البته میتوان با کمی چانه زنی تخفیف بالاتر رفتم حجم پروژه را هم منظور کرد.
  • متریال مورد استفاده در اجرا : شاید پیش خودتان چنین تصور کنید که متریالی که سازنده در نمای خودر میخواهد به کار ببرد تاثیری روی بخش اولیه یعنی طراحی نخواهد داشت. اما باید بدانید مدل و روش طراحی نمای یک ساختمان قبل از هر چیزی با توه به مواد اولیه و متریال مشخص میشود.

استفاده از یک ریتم مشخص در طراحی نما ساختمان

تعرفه طراحی نمای ساختمان

برای حفظ زیبایی در طراحی نما ساختمان یک ریتم یکنواخت و مناسب برای کل ساختمان استفاده شود تا هماهنگی ساختمان از بین نرود. در اینجا تعدادی از مهمترین موارد مورد نیاز برای رعایت در ریتم را بیان کرده ایم.

حفظ تقارن در طراحی نما

تقارن از مهم‌ترین عوامل موثر بر اقدامات هنری و زیباشناختی و یکی از راه­‌های برقراری توازن در هر نوع طراحی نمای ساختمان است. در طراحی نمای ساختمان هم لازم نیست همیشه طرح نما متقارن باشد، ولی وجود توازن ضروری است.

توجه به مقیاس در طرح ساختمان

اندازه نسبی را در طراحی نمای ساختمان ، مقیاس می‌گویند است. به طوری که بسیاری از نماها دارای ظرافت‌های به خصوصی هستند. قابل درک بودن این ظرفیت‌ها می‌تواند تاثیر به سزایی بر درک افراد از اندازه ساختمان و راحتی آن‌ها در محیط داشته باشد.

به طور کلی دو نوع مقیاس کلی و انسانی وجود دارد. مقیاس کلی نشان دهنده خوانایی کلی نمای ساختمان از فاصله دور است. مقیاس انسانی نیز به معنای خوانایی المان‌های طراحی نمای ساختمان از فاصله نزدیک به ساختمان است.

طراحی نمای ساختمان

ریتم یا آهنگ  طراحی نمای ساختمان

ریتم یا آهنگ آ از اصول اساسی طراحی نمای ساختمان است که در واقع به معنای تکرار منظم و یکنواخت خطوط، اشکال و هر جزئیاتی است. ریتم در ترکیب با تکرار و فاصله گذاری ابزاری مهم در زیبایی‌های بصری ساختمان به شمار می‌رود. اجزای نمای ساختمان باید برای در کنار هم قرار گرفتن از یک ریتم پیروی کنند.

وجود شفافیت در نمای نهایی ساختمان

یکی از اصول طراحی کردن نمای بیرونی آپارتمان ها این است که استفاده از نور طبیعی در نمای ساختمان رعایت شود، تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی سبب زیباسازی ساختمان شود.  نورپردازی در شب و روز اهمیت بسزایی دارد. با نورپردازی درست نمای ساختمان علاوه بر روشن شدن بنا، ساختمان شاخص ­تر و زیباتر می­ شود.

تاثیر رنگ بر روی روانشناسی ساختمان

یکی دیگر از اصول طراحی نما، توجه به انتخاب رنگ است. کاربرد مناسب رنگ در طراحی نما و تناسب آن بازتاب دهنده شخصیت و هویت یک ساختمان است. شما نمی‌توانید هر نوع رنگی را برای طراحی نما در نظر بگیرید و کاربری آن ساختمان نیز می‌تواند در استفاده رنگ آن متفاوت باشد.

در این مطلب به بررسی اصول طراحی نمای ساختمان پرداختیم و هر کدام از موارد را توضیح دادیم، زیرا این‌ها  مواردی هستند که در وهله‌ی اول  نگاه‌ها را به خود خیره خواهند کرد. در طراحی هر نوع نمایی رعایت اصول مربوط به آن باعث زیباتر شدن و جذابیت بصری آن خواهد شد.

همچنین در نظر گرفتن مبحث اقتصادی کارفرما توسط معمار حائز اهمیت است زیرا بدون آن زیباترین و اصولی ترین طرح نمای ساختمان را نمی‌توان اجرا کرد.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و به سفارش ویکی طراح منتشر شده و وینوک هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.