کاربرد میلگرد صنعتی چیست و چه تفاوتی با میلگرد ساختمانی دارد؟

اغلب مردم عادی تصور می‌کنند میلگردهای صنعتی همان میلگردهای ساختمانی هستند که برای پی ریزی و ساخت فونداسیون به کار می‌روند، در حالی که موضوع میلگردهای ساده صنعتی و کاربردهای آنها کاملاً متفاوت از میلگردهای آجدار است.

میلگردهای ساده صنعتی کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند و از نظر شکل ظاهری، خواص فیزیکی و مکانیکی، استانداردهای ساخت و حتی ابعاد محصول با میلگردهای آجدار تفاوت‌های اساسی دارند. برای اینکه به‌خوبی با این دو مقطع فولادی پرکاربرد آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

میلگرد ساده صنعتی چیست؟

میلگردهای ساده صنعتی، مقاطع فولادی بدون آجی هستند که سطحی کاملاً صاف (فاقد هرگونه برآمدگی یا آج) و سطح مقطعی دایره‌ای شکل دارند. از نظر استانداردهای مهندسی میلگرد ساده یا A1، دارای تنش جاری ۲۴۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تنش گسیختگی ۳۶۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵ درصد است. میلگردهای ساده صنعتی نرم و خوش تراش هستند و به‌راحتی تغییر شکل می‌دهند، به همین دلیل با نام میلگرد نرم یا خام نیز شناخته می‌شوند.

میلگردهای ساده در قطر سطح مقطع 8 تا 200 میلی‌متر، طول 6 متر و 12 متر و از جنس شمش 3sp، 5sp و ccm ساخته می‌شوند. هنگام خرید میلگرد صنعتی دقت کنید که قیمت نهایی میلگردها با توجه به قطر سطح مقطع، طول میلگردها و وزن باسکول محاسبه می‌شود. به‌طور تقریبی وزن میلگردهای با طول 6 متر بین 3.5 تا 70 کیلوگرم و وزن میلگردهای به طول 12 متر بین 7.5 کیلوگرم تا 130 کیلوگرم است.

انواع میلگردهای ساده صنعتی

میلگردهای ساده صنعتی، از نظر نوع ساخت و مشخصات فنی در انواع مختلفی تولید شده‌اند. بعضی از این میلگردها، مانند میلگرد ساده نوردی ظاهری کاملاً ساده دارند و به‌عنوان متریال اولیه در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. ولی بعضی دیگر مانند میلگرد ترانس دو پولیش ظاهری جذاب و صیقلی دارند و از آنها در صنایعی مانند تولید قطعات بیرونی اتومبیل یا قسمت‌های بیرونی و محافظ نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شود. انواع میلگردهای ساده عبارت‌اند از:

 • میلگرد ساده نورد دستی؛ میلگردهای ساده از جنس ورق‌های سالم، بیلت و ورق‌های ضایعاتی که رنگ آنها معمولا قرمز است
 • میلگرد ساده فابریک؛ این نوع میلگردها از شمش تولید شده‌اند، آلیاژ مشخصی دارند و نسبت به میلگردهای نورد دستی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند
 • میلگرد ترانس؛ نوعی میلگرد کششی بسیار مقاوم با سطحی صاف و صیقلی هستند
 • میلگرد ترانس تک پولیش؛ میلگردهایی با سطح صاف، براق و صیقلی که پولیش شده‌اند
 • میلگرد ترانس دو پولیش؛ عملیات پولیش زنی در این میلگردها طی 2 مرحله انجام شده و سطحی آینه‌ای و مستحکم دارند
 • میلگرد ترانس بلبرینگ خور؛ زمانی که به میلگرد ترانس دو پولیش قابلیت بلبرینگ خور بودن اضافه شود به میلگرد ترانس بلبرینگ خور تبدیل می‌شود

کاربرد میلگرد صنعتی

با کاربردهای میلگرد ساده صنعتی آشنا شوید

اولین و ساده‌ترین کاربرد میلگردهای ساده صنعتی، کشش کاری، فورج، تراش و رزوه کاری است، چون بافت بسیار خوش تراشی دارند. از میلگردهای قطور در صنایع قطعه سازی، تراشکاری، جوشکاری، آهنگری و ساخت قطعات خودرو و از میلگردهای ساده با قطر کم برای ساخت سیم بکسل، ساخت سیم خاردار، تولید الکترودهای جوشکاری، ساخت پیچ و پرچ، پیچ و مهره، میخ، انواع مفتول‌های صنعتی و برخی اتصالات استفاده می‌شود.

به‌طور کلی هر چقدر میلگردهای ساده کیفیت بهتری داشته باشند، تنوع کاربردهای آنها در صنایع مختلف بیشتر می‌شود. حتی در بعضی صنایع برای ساخت مش و گریتینگ هم از میلگردهای ساده ظریف استفاده می‌شود. جالب است بدانید از میلگردهای ساده صنعتی در صنعت ساختمان هم استفاده می‌شود، ولی نه به شکل میلگردهای آجدار ساختمانی؛ در ادامه بیشتر در این باره توضیح می‌دهیم.

تفاوت‌های میلگرد ساده صنعتی با میلگرد ساختمانی (آجدار)

برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند میلگرد صنعتی همان میلگردی است که برای ساختمان سازی استفاده می‌شود، باید بگوییم که میلگردهای ساختمانی چندین تفاوت اساسی با میلگردهای ساده صنعتی دارند که عبارتند از:

 • میلگردهای ساختمانی از نوع میلگرد آجدار هستند، یعنی سطح آنها دارای برآمدگی است. ولی میلگردهای ساده صنعتی سطحی کاملاً صاف دارند و بدون آج هستند.
 • خواص فیزیکی، مقاومت و استانداردهای مقاومت تنشی و پلاستیکی میلگرد ساده با میلگرد آجدار متفاوت است. در استانداردهای مهندسی به میلگرد ساده صنعتی A1 گفته می‌شود، در حالی که میلگردهای آجدار براساس استانداردهای A2، A3 و A4 طبقه‌بندی و نام‌گذاری شده‌اند.
 • تفاوت بعدی در نوع کاربردهای این دو مقطع فولادی است. از میلگرد آجدار به‌طور گسترده در آرماتوربندی، پی ریزی و ساخت فونداسیون سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. در حالی که کاربردهای میلگرد ساده در صنعت ساختمان بسیار محدود و در حد ساخت خاموت، بولت سازی و نماسازی ساختمان است؛ بنابراین می‌بینید که این دو محصول چقدر با هم تفاوت دارند!

کاربرد میلگرد صنعتی

کاربردهای میلگرد ساده صنعتی در صنایع ساختمانی

همان طور که در بخش قبلی ملاحظه کردید، میلگرد ساده تفاوت‌های قابل توجهی با میلگرد آجدار ساختمانی دارد، ولی به‌طور غیر مستقیم در این صنعت استفاده می شود. البته نوع و نحوه استفاده از آن با تصویری که در ذهن شما شکل گرفته کاملاً متفاوت است که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

 • ساخت انواع بولت‌ها

بولت ها پیچ‌های بزرگی هستند که در صنایع ساختمانی برای ایجاد اتصالات مستحکم، مانند اتصال میان صفحه زیر ستون و فونداسیون، نصب تجهیزات بیمارستانی سنگین به کف ساختمان، نصب پارتیشن و نصب سقف‌های کاذب به کار می‌روند. سطح صاف و تنوع ضخامت انواع میلگرد ساده آن را برای ساخت بولت مناسب ساخته است.

 • ساخت خاموت‌های مارپیچ و سلولار

برای خاموت سازی سنتی از میلگردهای آجدار استفاده می‌شود. ولی برای ساخت خاموت‌های مارپیچ و سلولار علاوه بر میلگرد آجدار، از میلگرد ساده هم استفاده می‌شود. در واقع میلگرد ساده با ایجاد اتصال بین میلگردهای آجدار، نقش نگهدارنده را ایفا می‌کند و باعث تقویت خاموت و استحکام بیشتر آن می‌شود.

 • نماسازی ساختمان

میلگردهای ساده انواع مختلفی دارند. یکی از آنها که با نام میلگرد ترانس دو پولیش شناخته می‌شود و در بخش قبلی آن را معرفی کردیم، سطح کاملاً صاف و صیقلی و مقاومت بالایی دارد و از آن برای ساخت محافظ نمای ساختمان استفاده می‌شود.

میلگردهای کدام کارخانه بهتر است؟

شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید انواع میلگردهای ساده صنعتی فعالیت می‌کنند؛ از جمله شرکت آذر گستر سدید. این مجموعه یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میلگرد ساده صنعتی در ایران است. شرکت صنایع فولادی آذر گستر سدید به‌عنوان اولین شرکت تولید کننده میلگرد ساده صنعتی به طول 12 متر در استان تهران و یکی از 5 شرکت تولید کننده میلگردهای 12 متر و 6 متر در ایران، طیف گسترده‌ای محصولات میلگرد ساده را بدون واسطه و به‌صورت کلی و جزئی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

میلگردهای این شرکت با به‌روزترین تکنولوژی و دستگاه‌های نورد دنیا و از بهترین شمش با استانداردهای 3sp و 5sp تولید می‌شوند. کلیه محصولات آذر سدید گستر با ضمانت کیفیت به مشتریان ارائه می‌شوند. برای استعلام قیمت انواع میلگرد ساده صنعتی، مشاوره رایگان با کارشناسان فروش یا ثبت سفارش خرید از آذر گستر سدید، فقط کافی است به نشانی ahan2.com مراجعه کنید.

عضویت در خبرنامه وینوک
عضویت در خبرنامه وینوک
در خبرنامه وینوک عضو شوید بهترین مطالب را هر هفته در ایمیل خود بخوانید
می‌تونید هر لحظه که خواستید عضویت خود را غیر فعال کنید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.