با گیاهانی که برای گربه‌ها سمی نیستند آشنا شوید

زمانی که یک گربه وارد زندگی ما می‌شود، با خودش مسئولیت‌ها و تغییراتی را به همراه می‌آورد. نگهداری از حیواناتی مثل گربه‌ها نیازمند دقت و مراقبت زیادی است تا بتوانیم زندگی خوبی برای آنها ایجاد کنیم. از آنجایی که گربه‌ها حیوانات بازیگوش و کنجکاوی هستند، محیط خانه باید طوری چیده شود که امنیت آنها را تامین کند.

یکی از موضوعاتی که ممکن است چندان آن را جدی نگیریم اما به قیمت جان عضو پشمالوی خانه تمام شود، حضور گل و گلدان است؛ به ویژه در سال‌های اخیر که به دلیل دور شدن از خانه‌های حیاط‌دار و فضای سبز، نگهداری از گل و گیاه‌های آپارتمانی رونق بیشتری پیدا کرده‌است. بسیاری از گربه‌ها از سر کنجکاوی و عادت سراغ گیاهان می‌روند و ممکن است برگ‌های آنها را بجوند و اگر آن گیاه برای گربه سمی باشد می‌تواند خطرات مختلفی برای حیوان ایجاد کند.

در ادامه گیاهان بی‌خطر و همچنین گیاهان سمی برای گربه ها را معرفی می‌کنیم تا بتوانید با این اطلاعات، امنیت خانه را بالا ببرید. همچنین می‌توانید در دیگر مقالات ما با انواع گیاهان سمی برای سگ‌ها نیز آشنا شوید تا بتوایند خانه را برای این حیوان خانگی نیز ایمن کنید.

گیاهان بی‌خطر برای گربه‌ها

گیاهان بسیاری وجود دارند که می‌توان با خیال راحت آنها را در فضایی که از گربه نگهداری می‌شود، قرار داد. در این بخش با برخی از این گیاهان آشنا می‌شویم:

بنفشه آفریقایی (African Violet) برای بسیاری از افرادی که به گل و گیاه علاقه دارند، بنفشه آفریقایی گیاه آشنا و محبوبی است. این گیاه نور کم را تحمل می‌کند، گل‌های زیبای صورتی و بنفش دارد و برای زندگی در کنار گربه‌ها هم مناسب است.

اسپایدر (Spider Plant) این گیاه برگ‌های سوزنی دارد و امروزه در بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود. از آنجایی که گیاه اسپایدر به تمیز شدن هوا کمک می‌کند، انتخاب خوبی برای خانه‌هایی است که در کلان‌شهرها قرار دارند. این گیاه برای گربه‌ها هم خطری ندارد و می‌توان با آرامش از جلوه و زیبایی آن در خانه استفاده کرد.

اچوریا (Echeveria) این گیاه بومی آمریکای مرکزی، برگ‌های مثلثی شبیه به گل رز دارد و همین موضوع زیبایی آن را دو چندان می‌کند. اچوریا یا اشوریا پرورش آسانی دارد و می‌تواند نور زیاد را تحمل کند.

آفتاب‌گردان (Sunflower) قطعا یکی از زیباترین گل‌هایی که همواره دیده‌ایم، گل آفتاب‌گردان است. این گیاه را می‌توان به راحتی پرورش داد و همچنین با امنیت کامل آن را در محیطی گذاشت که دوست پشمالوی ما حضور دارد.

گیاهان غیرسمی برای گربه‌ها

گیاهان هوایی (Air Plants) این گیاهان را می‌توان در تراریوم و گلدان‌های مختلف قرار داد؛ آنها در عین زیبایی، مقاومت زیادی هم دارند و تنها باید آب کافی در اختیار داشته‌باشند.

خرمای کوتوله (Ponytail Palm) یکی دیگر از گیاهانی که به تمیز شدن هوای محیط کمک می‌کند خرمای کوتوله است. این گیاه که به آن نخل زینتی هم گفته می‌شود، برای فضاهایی که نور کمی دارند و گربه بازیگوشی هم در آنجا زندگی می‌کند، انتخاب مناسبی هستند.

آلوئه باربادوس (Barbados Aloe) از عصاره این گیاه برای درمان مواردی مثل زخم، سوختگی و شکستگی استفاده می‌شود. این گیاه برگ‌های مثلثی دارد و نور زیاد را تحمل می‌کند.

گل سحر (Calathea) این گیاه رنگارنگ یکی از زیباترین گیاهانی است که می‌توانیم برای محیط اطرافمان انتخاب کنیم. گل سحر نور کمی نیاز دارد، هوا را تصفیه می‌کند و برای گربه بی‌خطر است.

گیاهان سمی برای گربه‌ها

تا اینجا در مورد گیاهانی صحبت کردیم که هیچ خطری برای گربه‌ها ندارند؛ اما خوب است با چند گیاه خطرناک برای این حیوانات هم آشنا شویم:

لیلیوم یا سوسن (Lilium) متاسفانه تمامی قسمت‌های گل‌ زیبای لیلیوم یا سوسن برای گربه خطرناک است و می‌تواند به نارسایی کلیه در حیوان منجر شود.

پتوس (Epipremnum aureum) یکی از پر استفاده‌ترین گیاهانی که در خانه‌ها و فضاهای مختلف دیده می‌شود، پتوس است که اگر گربه آن را بخورد دچار مسمومیت با اکسالات کلسیم خواهد شد.

دیفن باخیا (Dieffenbachia) این گیاه هم اکسالات کلسیم دارد که برای گربه خطرناک است.

هدرا (Hedera Helix) برگ‌های ریز و زیبای این گیاه باعث می‌شود هم در خانه هم در فضای باز نگهداری شود. اما این گیاه شامل موادی مانند ترپنوئیدها، ساپونین‌ها و پولی‌اکتیلن است که سلامتی گربه‌ها به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گیاه مار (Dracaena trifasciata) این گیاه به دلیل مقاومت بالایی که دارد انتخاب خوبی برای آپارتمان‌ها است اما سپروفلاژینیده موجود در آن برای گربه سمی است.

کراسولا (Crassula) این گیاه روش نگهداری آسانی دارد اما از آنجایی که حاوی ساپوتین است، می‌تواند گربه را مسموم کند.

آلوئه‌ورا (Aloe vera) درست است که این گیاه برای ما خاصیت فراوانی دارد اما اگر گربه آن را بخورد سلامتیش به شدت به خطر می‌افتد.

علائم مسمومیت گربه با گیاهان

با همه مراقبت‌هایی که ما از گربه‌ها می‌کنیم، ممکن است به هر دلیلی گاهی گربه با گیاه سمی تماس داشته‌باشد؛ در این صورت احتمالا حیوان علائمی مانند اسهال ،تهوع و استفراغ، خستگی و بی‌حالی یا تشنج را تجربه می‌کند.

 این نشانه‌ها ممکن است بیانگر بیماری‌های مختلف باشند، پس باید حواسمان به رفتارهای گربه باشد. اگر دیدیم که گربه سمت گیاهان خانه رفته یا علائمی از نشانه‌های گفته شده را تجربه می‌کند، باید سریع گیاه را از دسترس گربه دور کنیم، زمان و نوع نشانه‌ها را ثبت کنیم و با دامپزشک تماس بگیریم.

گیاهان غیرسمی برای گربه‌ها

چه کار کنیم که گربه گیاهان را نجود؟

برای این که خطر کمتری از سمت گیاهان خانه، گربه را تهدید کند، می‌توان گیاهان را در فضای شیشه‌ای یا جایی دور از دسترس گربه‌ها قرار داد. گاهی اوقات گربه‌ها از بی‌حوصلگی سراغ گیاهان می‌روند، در این حالت سرگرم کردن گربه‌ها آنها را از گیاه دور نگه می‌دارد.

پرورش چمن مخصوص گربه‌ها هم کمک می‌کند که آنها گیاه مناسب با سلامتی خودشان را بجوند. در نهایت برای دور نگه داشتن گربه از گیاه می‌توان از اسپری‌های تنفرآور یا Get off استفاده کرد. این اسپری‌ها به گیاه پاشیده می‌شوند و بدون آسیب به گیاه، بویی تولید می‌کنند که گربه از آن خوشش نمی‌آید؛ این کار را می‌توان در خانه با ترکیب آب و سرکه هم انجام داد.

منبع پشمالو
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.