سبک دکوراسیون وینتیج؛ ویژگی‌ها و ترفندهای دکوراسیون وینتیج

اهل خاطره‌بازی هستید؟ نظر شما درباره گوش کردن به یک نوار کاست قدیمی چیست؟ در مورد چیدمان خانه چطور؟ دوست دارید از چیزهای قدیمی در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید؟ اگر از نشستن روی یک مبلمان قدیمی لذت می‌برید و قاب عکس‌های قدیمی را ترجیح می‌دهید، سبک دکوراسیون وینتیج مخصوص شماست.

در این سبک از چیدمان، تمام المان‌های موجود حول یک مفهوم نسبتا قدیمی انتخاب می‌شوند و یک کلیت منسجم را ایجاد می‌کنند. فضای خانه‌هایی با دکوراسیون وینتیج احساسی از گذشته را همراه خود دارد. حسی که میراث سال‌های گذشته است. این سبک می‌تواند هم شیک و زیبا باشد و هم خاطرات بسیاری به همراه داشته باشد.

سبک دکوراسیون وینتیج چیست؟

شاید تا به اینجا گمان کرده باشید که خانه‌های سبک وینتیج پر از وسایل قدیمی‌اند و به خانه‌های افراد سالمند شباهت دارند. این موضوع هم درست است و هم غلط. درواقع هر چیز قدیمی که با هر کیفیتی در کنار چیزهای قدیمی دیگر قرار گرفته باشد دکوراسیون وینتیج را ایجاد نمی‌کند. در سبک دکوراسیون وینتیج وسایل قدیمی از یک دوره زمانی خاص (مثلا دهه 80 یا 70 میلادی) به طور عمدی کنار هم قرار می‌گیرند تا فضا و جو خاصی را القا کنند. در این سبک وسایل با شیوه خاصی کنار هم قرار می‌گیرند تا در عین اینکه فضایی تازه می‌سازند، حسی تاریخی القا کنند. این شیوه دکوراسیون می‌تواند با سبک‌های دیگری مانند سبک دکوراسیون داخلی انگلیسی ترکیب شود.

سبک دکوراسیون وینتیج

تفاوت سبک وینتیج، آنتیک و ریترو در چیست؟

از نظر لغوی کلمه وینتیج و آنتیک (عتیقه) هر دو به معنای قدیمی و سالخورده‌اند. اما از نظر سبک شناسی طراحی دکوراسیون داخلی، این دو مورد با هم فرق دارند. وینتیج به چیزهایی گفته می‌شود که بین بیست تا صد سال قدمت دارند. بنابراین هر چیزی که از دهه بیست میلادی تا سال 2000 ساخته شده باشد امروز وینتیج به حساب می‌آید. اما به وسایلی آنتیک می‌گویند که بیشتر از صد سال از عمرشان می‌گذرد. شاید با خودتان فکر کنید ارزش مواردی که قدیمی‌ترند بیشتر است. پس احتمالا وسایل آنتیک گران‌قیمت‌تر از وسایل وینتیج هستند. اما لزوما اینطور نیست. قدمت وسایل یکی از عوامل ارزش‌گذاری آنهاست. اما ممکن است یک وسیله وینتیج قیمت بسیار بالاتری از یک عتیقه صدساله داشته باشد.

از طرف دیگر وسایل ریترو لوازمی هستند که به‌تازگی اما به سبک قدیمی ساخته شده‌اند. امروزه در بسیاری از فروشگاه‌ها وسایل جدیدی پیدا می‌کنید که به تازگی از کارخانه بیرون آمده‌اند اما حال و هوای قدیمی دارند. تلفن‌های به‌ظاهر قدیمی و کنسول‌هایی که طوری رنگ‌شده‌اند که انگار قدیمی‌اند از نمونه‌های این سبک‌اند. بسیاری از افراد علاقه دارند که در سبک دکوراسیون وینتیج از تعدادی وسیله ریترو هم استفاده کنند تا هم فضای قدیمی حفظ شود و هم فضا نو به نظر برسد.

ویژگی‌های سبک دکوراسیون وینتیج

  • اگر طرفدار جمع کردن چیزهای قدیمی و درست کردن کلکسیون هستید این سبک برای شما خیلی مناسب است. از طرف دیگر مینیمالیست‌ها خیلی طرفدار سبک وینتیج نخواهند بود. چرا که این مدل چیدمان از جمع‌آوری چیزهای مختلف درست می‌شود و معمولا خیلی مینیمال نیست.
  • در این سبک هر چیزی جای خاصی دارد. قبل از آنکه هر موردی را به خانه‌تان اضافه کنید، جایش را در نظر بگیرید. از قبل مسیری برای چیدمان خانه در نظر داشته باشید و آن را به‌دقت پیاده کنید. مثلا می‌توانید یک دوره زمانی خاص یا ترکیب رنگی خاص را در نظر داشته باشید و چیدمانتان را طبق همین موضوع انجام دهید.
  • سبک دکوراسیون وینتیج به معنای بخشیدن زندگی تازه به چیزهای قدیمی است. پس آثار گذشت زمان باید روی وسایل وینتیج وجود داشته باشد. البته اشکالی ندارد اگر از یکی دو وسیله یا چند چیز تزئینی جدید استفاده کنیم، اما روح وینتیج در قدیمی بودن وسایل است.
  • رنگ می‌تواند نقطه اتحادی در دکوراسیون وینتیج باشد. می‌توانید یک تم رنگی خاص برای اتاقتان استفاده کنید و از تناژها و کنتراست‌های مختلف آن در وسایل مختلف استفاده کنید. لازم نیست حتما از سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک یا تک‌رنگ استفاده کنید، اما داشتن یک دیدگاه مونو کروماتیک کمک‌کننده است.
  • سبک دکوراسیون وینتیج به زمان و حوصله زیادی احتیاج دارد. پیدا کردن این تعداد وسیله قدیمی که با هم هماهنگی لازم را داشته باشند کار ساده‌ای نیست. این کار به تحقیق و بررسی، صبر و حوصله و زمان بسیار احتیاج دارد. پس باید مثل کسی که برای گنج جست‌وجو می‌کند به دنبال وسایل مورد نظرتان باشید.

سبک دکوراسیون وینتیج

آیا می‌توان سبک دکوراسیون وینتیج را با سبک‌های دیگر ترکیب کرد؟

ترکیب کردن سبک‌های دکوراسیون مختلف کار حساسیت که به دقت زیادی احتیاج دارد. چون اگر به‌درستی انجام نشود یک چیدمان بی‌هویت را به دنبال خواهد داشت. به‌طور کل متخصصین قانون هشتاد_بیست را برای ترکیب کردن سبک‌های دکوراسیون مختلف توصیه می‌کنند. این قانون می‌گوید هشتاد درصد چیدمان را از یک سبک و بیست درصد باقیمانده را از یک یا چند سبک دیگر انتخاب کنید. با این حال بعضی سبک‌ها نقاط مشترک بسیاری دارند که می‌توانید روی آنها تکیه کنید و ترکیب کردن بعضی سبک‌ها چالش‌برانگیزتر است. برای ترکیب سبک‌های مختلف لازم است آنها را به‌خوبی بشناسید. برای شروع می‌توانید مطلب سبک دکوراسیون داخلی سوئدی را بخوانید و با این سبک بیشتر آشنا شوید. همینطور به مطالعه سبک‌های مختلف ادامه دهید تا کمی از هرکدام بدانید.

برای مثال درست است که در بالا گفتیم سبک وینتیج کمی شلوغ است و ممکن است مورد پسند مینیمالیست‌ها نباشد اما افراد می‌توانند در یک خانه مینیمال هم از وسایل وینتیج استفاده کنند. شاید شما علاقه داشته باشید سبک دکوراسیون وینتیج را با سبک دکوراسیون روستیک ترکیب کنید یا حتی کمی مدرنیته به آن اضافه کنید. اگر فکر می‌کنید ممکن است اشتباه کنید و مطمئن نیستید چه چیزی بخرید قبل از خرید با یک متخصص مشورت کنید تا هزینه‌هایی که می‌کنید بر باد نرود.

چند نکته برای شروع سبک دکوراسیون وینتیج 

اگر دوست دارید سبک دکوراسیون وینتیج را امتحان کنید، می‌توانید از یک فضای کوچک‌تر در خانه شروع کنید. مثلا اگر خانه‌تان چند اتاق دارد یکی از آنها را انتخاب کنید و کارتان را از آنجا شروع کنید. ابتدا یک موضوع برای خودتان انتخاب کنید. مثلا نظرتان درباره دهه سی ایران چیست؟ روزهای پر هیاهویی که با اتفاقات تاریخی بسیاری مثل کودتا شناخته می‌شود. این دوره را در فیلم‌های تاریخی بسیاری هم دیده‌اید که می‌توانید از آنها ایده بگیرید. حتی می‌توانید یک رنگ انتخاب کنید؛ مثلا قرمز پررنگ می‌تواند جالب باشد. خلاق باشید. می‌توانید از چمدان‌های قدیمی به‌عنوان دکور استفاده کنید یا حتی مثل میز درستشان کنید. رومیزی‌های قلاب بافی شده را دوباره به کار بگیرید. عکس‌هایی را که در کشو خاک می‌خوردند را قاب کنید و بگذارید خاطرات در فضا جولان دهند.

سبک دکوراسیون وینتیج

اگر عاشق تاریخ هستند یا از جمع کردن وسایل قدیمی لذت می‌برید کم‌کم تزئین اتاق وینتیجتان به سرگرمی جدید شما تبدیل خواهد شد. وقتی موضوع خاصی را برای خودتان انتخاب کردید راجع به آن تحقیق کنید. جمعه بازارها و جاهایی که کلکسیونرها از آنها خرید می‌کنند را بشناسید و به جست‌وجوی وسایل مورد نظرتان بروید. کتاب‌های قدیمی می‌توانند تزئین خوبی برای یک فضای وینتیج باشند. زیاد سخت نگیرید لازم نیست همه‌چیز بی‌نقص باشد یا حتما تمام موارد از یک زمان خاص باشد. فقط کافی است همه‌چیز در هماهنگی باشد و جو یکسانی را القا کند.

در نظر داشته باشید اگر برای داشتن خانه‌ای با سبک دکوراسیون وینتیج صرفا وسایل قدیمی را جمع کنید و کنار هم بچینید، خانه‌تان به یک آشفته‌بازار تمام عیار تبدیل می‌شود. بهتر است به جای این کار روی یک موضوع کلی تمرکز کنید. سپس می‌توانید موارد اصلی خانه را حول موضوع و فضایی که در نظر دارید، جمع‌آوری کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.