چطور وسایل چوبی خانه را هنرمندانه رنگ کنیم؟

رنگ­ کردن چوب، کاری اساسی و وقت‌گیر به‌­نظر می‌­رسد، به همین علت بسیاری از مردم سعی می­‌کنند آن را با عجله و با بی‌قتی به اتمام برسانند یا میانبر بزنند و از راه‌­های آسان‌تر استفاده کنند که منجر به نتایج بی­‌کیفیت می‌­شود. بعلاوه با پرطرفدارشدن سطوح رنگ­شده مانند دیوارکاذب یا تخته‌­های چوب با آستر و انواع روکش­‌ها، رنگ­‌زدن چوب کم‌کم به هنری ازدست‌­رفته تبدیل شده است.

مهارت ­یافتن در روش‌­های صحیح رنگ­‌آمیزی سطوح چوبی نه­‌تنها سخت است، بلکه نیاز به تمرین نیز دارد. با تنها چندساعت تمرین کردن، شما می­‌توانید خودتان را از تازه­‌کاری که آخر­هفته­‌ها رنگ­‌کاری می­‌کند به فردی با مهارت­‌های حرفه­‌ای تبدیل کنید.

هشدار

هنگام سنباده­ کشیدن، همواره از ماسک استفاده کنید. اگر گمان می­‌کنید که سطح مورد­نظر شما دارای رنگ­‌های حاوی سرب است، احتیاط کنید که غبار و ذرات رنگ از طریق تنفس یا دهان وارد بدن شما نشوند. همچنین اگر با دستگاه سنباده­‌کشی کار می‌­کنید محافظ گوش نیز لازم است.

رنگ کردن چوب

ابزارهای موردنیاز

 • ورقه­‌های نایلونی
 • پارچه برای پوشاندن فضای کار
 • محافظ چشم­‌ها و گوش­‌ها
 • دستکش پلاستیکی
 • سطل
 • پارچه تمیز
 • سنباده گرد لرزان
 • جاروبرقی
 • قلم­مو 2.5 اینچ
 • غلتک با پوشش فومی متراکم
 • سینی غلتک رنگ

مواد موردنیاز

 • تری-سدیم­ سولفات (TSP)
 • کاغذ سنباده 180 و 220
 • پارچه تنظیف
 • رنگ اکریلیک لاتکس
 • افزودنی­‌های رنگ مانند پنترول و فلوئترول (اختیاری)

روند­ کار رنگ کردن چوب

مراحل زیر را می‌توانید دنبال کنید تا روی چوب نمایی عالی از رنگ به وجود آورید.

1.  پوشاندن فضای کار خود

زمین و بقیه سطوح محیط کار خود را با ورقه­‌های نایلونی بپوشانید تا رنگ روی آن­ها نریزد. پارچه را نیز بر روی ورقه پلاستیکی بیندازید. پلاستیک از نشت کردن رنگ به زمین جلوگیری می­‌کند و پارچه علاوه بر اینکه قطرات رنگ را جذب می­‌کند، مانع سُرخوردن شما نیز می­‌شود.

رنگ کردن چوب

2. تمیز کردن سطوح چوبی

دستکش­‌های پلاستیکی و محافظ چشم­‌ها را بپوشید. محلول تری-سدیم­ فسفات را با آب گرم به میزان مناسب طبق دستورالعمل کارخانه مخلوط کنید. تکه‌­ای پارچه را به آب آغشته کنید، نم ­و خیسی آن را بگیرید و سپس چوب را با پارچه پاک کنید تا تمام چربی و گرد و خاک و دوده­‌ی آن از بین برود. سطح را با آب گرم و پارچه­‌ی­ تمیز آبکشی کنید و اجازه دهید چوب کاملا خشک شود.

بعد از خشک شدن چوب، سطحش را برای شکستگی، فرورفتگی­‌ها و خراش­‌های بزرگ چک کنید. اگر لازم است با بتونه چوب و کاردک، آن­ها را پر کنید.

نکاتی درباره TSP

تری-سدیم­ فسفات، پاک‌­کننده قوی، چربی‌­زدا و رنگ‌­بری است که مدت­‌هاست برای پاکسازی سطوح قبل از رنگ­‌زدن استفاده می‌شود. اگر نمی‌­خواهید از ترکیبات فسفات­‌دار استفاده کنید (در بسیاری از کشورها ممنوع است) یکی از جایگزین­‌های تری-سدیم­ سفات را به کار ببرید.

رنگ کردن چوب

3. سنباده­‌کشی سطوح تخت

ماسک یا رسپیراتور (ماسک حفاظتی) و همچنین محافظ گوش خود را بپوشید. بخش‌­های تخت و هموار چوب را با سنباده گرد لرزان و کاغذ سنباده 180 صیقلی کنید. هدف ما این نیست که کل پوشش یا هر لکه روی چوب را از بین ببریم، فقط می­‌خواهیم سطح را صاف کرده و کمی اصطکاک ایجاد کنیم تا رنگ به­‌خوبی روی چوب بشیند.

رنگ کردن چوب

4. سنباده­ کشیدن گوشه­‌ها و جزئیات

اگر با مبلمان و اثاثیه­‌ای سروکار دارید که سطوح ناهموار دارند، به صورت دستی سنباده بکشید که کاغذ سنباده بهتر بتواند با شکل قطعه چوب تطبیق یابد.

رنگ کردن چوب

5. تمیزکردن براده­‌های چوب

بادقت براده­‌های چوب ناشی از سنباده را از تمام سطوح، پاک کنید. با جاروبرقی‌­ای شروع کنید که دارای برس باشد. از دستگاه‌های دمنده استفاده نکنید چون فقط باعث ریختن مجدد براده­‌ها روی سطح می­‌شوند. حتما چک کنید که جاروبرقی شما کیسه و فیلتری داشته باشد تا پخش شدن براده‌­های چوب در هوا را به حداقل برسانید.

بعد از اینکه بیشتر براده‌­ها را با جاروبرقی جمع کردید، با یک تکه پارچه نمدار باقی آن­ها را پاک کنید.

رنگ کردن چوب

6. آسترکاری چوب

آستر رنگ را خوب بهم بزنید و با قلمو یا غلتک بر روی چوب بکشید. اگر بعد از خشک شدن، آستر روی چوب کمرنگ بود و رنگ زیر آن دیده می­‌شد، لایه‌­ی دیگری به آن اضافه کنید. درنهایت آستر شما خیلی صاف و براق دیده نمی‌­شود اما رنگ اصلی روی آن را خواهد پوشاند.

رنگ کردن چوب

7. آسترکاری با غلتک (مرحله اختیاری)

برای سطوح تخت، از غلتک استفاده کنید که هم سرعت کار را بالاتر می‌برد و هم نتیجه صاف و صیقلی­‌تری می­‌گیرید.

رنگ کردن چوب

8. سنباده­ کشیدن آستر

ابتدا بگذارید آستر کاملا خشک شود، سپس آن را سنباده بکشید. از سنباده 220 استفاده و فشار کمی وارد کنید که آستر را خراش ندهید. براده و غبار آستر را با برس جاروبرقی و سپس کشیدن آرام پارچه تنظیف پاک کنید.

رنگ کردن چوب

9.  رنگ زدن چوب با قلم­‌مو یا غلتک

برای سطوح خیلی ناهموار و بی­قاعده مانند مبلمان، گچ­بری‌­ها و حاشیه­‌ها بهترین کار این است که فقط از قلم­‌­مو استفاده کنید. برای سطوحی که قسمت­‌های تخت و بزرگ دارند، به­‌کارگیری غلتک متراکم فومی کمک می­‌کند که کار را سریع­‌تر انجام دهید.

هربار سر قلم‌­مو را حدود نیم­ سانتی‌­متر داخل رنگ بزنید. رنگ را با ضربات کوتاه به موازات راه­‌های روی چوب بکشید. برای یکدستی و جلوگیری از لک­شدن رنگ، قبل از خشک شدن رنگ قلم­‌موی قبلی، روی آن بکشید. در این مرحله لایه دوم را اضافه نکنید چون ممکن است باعث ریختن رنگ بشود.

برای رنگ ­زدن با غلتک، صفحه سینی غلتک رنگ را داخل سینی قرار دهید و حدود چهار اونس (معادل 113 گرم) رنگ داخل سینی بریزید. غلتک را به­‌نرمی داخل رنگ بزنید. چندبار رنگ را در شیب سینی بالا و پایین ببرید که روی صفحه آن پخش شود.

غلتک را به سمت چوب برده و رنگ را ابتدا فقط با فشار کم به روی آن بکشید. این نوع غلتک­‌های متراکم اغلب اوقات رنگ را در صفحه سینی غلتک گیر می‌­اندازند و شما باید کم­‌کم فشار را بیشتر کنید تا رنگ آزاد شود.

برای اینکه نتیجه حرفه­‌ای‌­تری بگیرید می­‌توانید به جای استفاده از قلم­‌مو، رنگ را اسپری کنید.

رنگ کردن چوب

10. سنباده کشیدن لایه اول رنگ

معمولا اگر یک مرتبه دیگر سنباده­ کشیدن و رنگ زدن را انجام دهید، پوشش خیلی صاف­‌تر و بهتری بدست می­‌آورید. سنباده کشیدن لایه اول رنگ، برآمدگی‌­ها و ناخالصی­‌های ناشی از غلتک و قلم‌مو را از بین می‌­برد. برای این کار از کاغذ سنباده 220 بصورت دستی استفاده کنید یا آن را به سنباده­ گرد لرزان متصل کرده و خیلی نرم و آهسته بر سطح چوب بکشید. هیچ فشاری جز وزن خود سنباده به آن اضافه نکنید.

بعد از سنباده، تنظیف را باز کنید، آن را گلوله کرده (به طوری که خیلی فشرده نباشد) و به­‌نرمی بر سطح چوب بکشید. اگر فشار زیاد وارد کنید تاثیر عکس می­‌دهد و نخ خود پارچه بین بافت چوب گیر می­‌کند.

رنگ کردن چوب

11. زدن لایه دوم رنگ

آخرین لایه رنگ را به دلخواه خود با قلمو یا غلتک اضافه کنید. اجازه دهید رنگ خشک شود. درصورت امکان بگذارید یک شب کامل یا طولانی‌­تر بماند و بعد از آن استفاده کنید. رنگ بعد از اینکه کامل خشک می­‌شود، دوامش بیشتر می‌­شود. 

رنگ کردن چوب

ترفندهایی برای بهتر رنگ زدن چوب

اگر این چند فوت کوزه­‌گری را بلد باشید، نتایج خیلی خوبی می‌­گیرید.

 1. هم از قلم­‌مو و هم از غلتک استفاده کنید: قلم­‌موهای رنگ و غلتک­‌ها همدیگر را تکمیل می­‌کنند. غلتک­‌ها می­‌توانند به‌سرعت نواحی بزرگی را پوشش دهند اما به گوشه و کنارها دسترسی ندارند. برای سطوح صاف، از غلتک متراکم فومی استفاده کنید. قلم­‌موی نقاشی برای گوشه­‌ها و لبه­‌ها مناسب است، اما برای نواحی بزرگتر استفاده از آن زمان زیادی می‌برد. قلم­‌موکشیدن بعد از غلتک برای از بین بردن خطوط و لکه­‌ها، یک تکنیک حرفه­‌ای شناخته­‌شده است؛ به نام رویه‌کشی .
 2. آسترکشی بسیار مهم است: پرایمرها طوری طراحی شده­‌اند که به­‌روی سطوحی با پستی­ و بلندی زیاد هم بنشینند و به رنگ خلوص و یکپارچگی بیشتری ببخشند تا نتیجه یکدست و صیقلی­‌تر شود. آستر همچنین از برق زدن جلوگیری می­‌کند؛ پدیده­‌ای که باعث می­‌شود کار شما طوری به­‌نظر برسد که انگار از رنگ­‌هایی با براقیت متفاوت استفاده کرده­‌اید. از برندهای آستر باکیفیت بالا استفاده کنید.
 3. از حلال‌­های رنگ غافل نشوید: وقتی فرایند رنگ زدن شما طولانی می‌­شود، رنگ کهنه می­‌شود و کیفیت اولیه­‌اش را از دست می‌­دهد. برای حل این مشکل یا باید سرعت کار خود را بالا ببرید یا از حلال‌­ها استفاده کنید تا برایتان زمان بخرند. پنترول و فلوئترول حلال­‌های محبوبی هستند که کمک می­‌کنند ضربات قلم شما یکدست­ باشند. از رنگ زدن مقابل پنکه یا تهویه گرم یا زیر تابش مستقیم آفتاب، خودداری کنید چون تمام این موارد باعث می‌­شوند رنگ زودتر از موعد خشک شود و درنتیجه حالت کهنگی پیدا کند.

بیشتر بخوانید: نحوه کهنه کاری روی چوب؛ چگونه وسایل چوبی را قدیمی و کهنه‌کاری کنیم؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.