بهترین کفپوش برای حمام چه کفپوشی است؟

در بسیاری از قسمت‌های خانه، انتخاب کفپوش عمدتا به شکل ظاهری آن ربط دارد و این ظاهر کفپوش است که در انتخاب حرف اول و آخر را می‌‌زند. در دکوراسیون خانه خود به احتمال زیاد می‌خواهید اتاق نشیمن، اتاق ناهار خوری، اتاق خواب یا کفپوش دفتر کار شما عالی به نظر برسد. در این نقاط از خانه گرچه عملکرد کفپوش نیز مهم است، اما در رده دوم اهمیت قرار دارد. اما این انتخاب برای سرویس بهداشتی کاملا فرق می‌کند.

هنگام انتخاب بهترین کفپوش برای حمام به عملکرد آن در شرایط هوایی این محیط، اهمیت می‌دهید. چرا که این محیط رطوبت زیادی دارد و به طبع باید کفپوشی انتخاب کنید که در مورد این شرایط هوایی مقاوم باشد. در مورد رنگ و زیبایی هم اهمیت دهید و مراقب باشید تا بهترین کفپوش را با بهترین رنگ برای کاشی سرویس بهداشتی ست کنید.

بهترین کفپوش برای حمام

همان‌طور که می‌دانید با یک بار حمام کردن، آب همه جا داخل حمام در حرکت خواهد بود، از روی دیوارها، سقف و کف باید انتظار وجود رطوبت و آب را داشته باشید. این رطوبت می‌تواند به سرعت کف حمام شما را در صورت انتخاب نامناسب، خراب کند. اگر رطوبت تنها عامل در انتخاب کفپوش شما باشد، ورق وینیل یا کاشی و سرامیک احتمالاً می‌توانند انتخاب خوبی باشند. اما غیر از رطوبت عواملی مانند دوام، ظاهر، هزینه و سهولت نصب نیز باید مورد توجه قرار گیرند. در ادامه درباره تمام انتخاب‌هایی که برای کفپوش حمام دارید را عنوان خواهیم کرد.

کاشی چینی یا سرامیک

کاشی چینی برای کفپوش سرویس بهداشتی بهترین انتخاب است، زیرا ضد آب، شیک و مقرون به صرفه است. کاشی چینی مانند سنگ می‌تواند زیبایی خاص، ظاهر و بافتی جذاب و مدرن به حمام بدهد. این نوع کفپوش مانند وینیل، ضد آب است و نسبتاً ارزان است. از نظر ظاهری نیز مانند کفپوش چوبی، عالی به نظر می‌رسد.

آیا بین کاشی چینی یا سرامیک تفاوتی وجود دارد و شما کدام را باید انتخاب کنید؟ کاشی‌های چینی بخشی از خانواده‌ی بزرگ کاشی و سرامیک هستند با یک تفاوت جزئی است: میزان جذب آب. میزان جذب آب در کاشی‌ها چینی به مراتب بیشتر از باقی موارد است و اگر شما حمامی دارید که از دو بخش تشکیل شده می‌توانید کلا از انتخاب‌های خود این مدل را حذف کنید. چرا که مدل‌های کاشی با جنس‌های جذاب‌تر دیگری وجود دارد که حمام شما را به زیباترین محل خانه تبدیل می‌کنند.

از آنجایی که تنوع کاشی و سرامیک بسیار زیاد است، می‌توانید کفپوش مناسبی پیدا کنید که برای فضای شما بهترین کارایی را داشته باشد. حتی میتوانید کاشی و سرامیک شبیه چوب یا سنگ پیدا کنید.

کاشی‌های متنوع در ابعاد و شکل‌های متنوعی از مربع و مستطیل تا هشت ضلعی و شش ضلعی وجود دارد. کاشی‌های موزاییکی کوچکتر از قبل روی ورق‌های پلاستیکی نصب می‌شوند، بنابراین لازم نیست که هر کاشی را جداگانه روی زمین تنظیم و قرار دهید. با دوغاب‌های رنگی هنگام نصب اینها، می‌توانید خلاقیت بیشتری به خرج دهید.

یک مزیت بسیار عالی کاشی این است که، کاشی به خوبی تمیز می‌شود و حتی در برابر آب در طولانی مدت مقاوم هستند. کاشی مانند سنگ سرد است. اما اگر قرار است در حمام پابرهنه راه بروید، می‌توانید از سیستم گرمایشی زیر کف استفاده کنید. کاشی معمولا لیز و سُر است. اما اگر سراغ مدل‌های بافت‌دار بروید با این مشکل مواجه نخواهید شد.

مزایا و معایب

نکات مثبت

 • انتخاب بسیار از استایل‌های مختلف
 • دارای قابلیت فروش مجدد
 • در برابر گرما مقاوم
 • به خوبی تمیز می‌شود

نکات منفی

 • زیر پا سرد است
 • زیر پا سخت است، بنابراین ایستادن برای مدت طولانی روی آنها دشوار است
 • اغلب به نظر چرک می‌رسد
 • سُر و لیز

تماشا کنید: مرتب کردن لوازم حمام و زیبا

کفپوش وینیل یا پی وی سی ( ورقه‌ای، تخته‌ای، یا کاشی)

وینیل با ظاهری زیبا و کاربرد بالا، دهه‌هاست که یکی از گزینه‌های محبوب برای کفپوش سرویس بهداشتی است. در صورت آب ریز بسیار زیاد در حمام، کفپوش ورقی وینیل بهترین گزینه برای شما است. از آنجایی که اندازه آن بزرگ است، ورق وینیل را می‌توان بدون اینکه درزی بدون کفپوش باقی بماند در حمام وصل کرد. کفپوش وینیل تخته‌ای، یک انتخاب محبوب و دارای عرض حدود 12 سانتی‌متر و طول حدود 121 سانتی‌متر است. بیشتر افراد کفپوش وینیل را خودشان نصب می‌کنند و جزو مواردی است که به خوبی در دسترس همه است.

مزایا و معایب

نکات مثبت

 • 100 درصد ضد آب است
 • مقرون به صرفه
 • وینیل‌های تخته‌ای نیز به نظر ضد آب هستند
 • مدل‌های تخته‌ای و کاشی‌ای را می‌توانید به آسانی خودتان نصب کنید
 • کفپوش وینیل به راحتی قابل تعویض است

نکات منفی

 • اغلب برای فروش مجدد ارزش کمی دارد
 • برآمدگی‌ها و شکاف‌های کف بر روی کفپوش وینیل حس می‌شوند

بهترین کفپوش برای حمام

سنگ طبیعی

سنگ طبیعی انتخاب خوبی برای سرویس بهداشتی است، اما تنها در صورت توانایی خرید آن می‌تواند بهترین کفپوش برای حمام باشد. مشکلاتی که رطوبت در سنگ مرمر، گرانیت، سنگ آهک و سایر گزینه‌ها کفپوش وجود دارد، در سنگ وجود ندارد. سنگ طبیعی سخت، بادوام و از نظر زیبایی بسیار جذاب به نظر می‌رسد. کفپوش سنگ حتی می‌تواند برای فروش مجدد بسیار خوب باشد، چرا که واقعا ارزشمند است. کفپوش سنگ می‌تواند سرد و لغزنده باشد که البته، سردی را می‌توان با سیستم گرمایش کف برطرف کرد. با ایجاد بافت روی سنگ و همچنین خرید سنگ‌ها طبیع بافت‌دار می‌توانید سُر بودن آن را نیز برطرف کنید.

یک مسئله که باعث می‌شود این گزینه از لیست خرید شما حذف شود، هزینه بالای آن هنگام خرید است. کفپوش سنگ طبیعی گران‌ترین گزینه برای کفپوش حمام شماست.

مزایا و معایب

نکات مثبت

 • ارزش فروش بسیار عالی
 • بسیار بادوام

نکات منفی

 • گران
 • نصب آن دشوار است

چوب صنعتی

چوب صنعتی در فضایی که رطوبت بالا است نسبت به چوب طبیعی، مقاوم‌تر عمل می‌کند. چوب صنعتی دارای سه لایه چوب است که به خوبی در برابر رطوبت مقاومت دارد. بعلاوه اینکه، کفپوش چوب صنعتی کاملاً شبیه چوب طبیعی به نظر می‌رسد چرا که لایه بالایی آن روکش چوب سخت است. اگر می‌خواهید در سرویس بهداشتی خود دیزاینی شبیه به چوب طبیعی داشته باشید، چوب صنعتی بهترین انتخاب است. هر نوع محصولی که پایه آن چوب است، هر چقدر هم که مقاوم و سخت باشد، مستعد آسیب دیدن در سرویس بهداشتی است.

مزایا و معایب

نکات مثبت

 • اگر می‌خواهید در سرویس بهداشتی خود دیزاینی شبیه به چوب طبیعی داشته باشید، چوب صنعتی بهترین انتخاب است
 • از نظر ابعاد در هر فضایی جا می‌شود
 • لایه‌ی رویی آن از روکشی از چوب سخت دارد

نکات منفی

 • استفاده بیش از حد از آن می‌تواند باعث فرسودگی و ساییدگی لایه‌ی رویی شود
 • رنج قیمتی آن متوسط تا گران است

بهترین کفپوش برای حمام

کفپوش لمینت

با کمال تعجب، کفپوش لمینت انتخاب بهتری نسبت به چوب سخت برای کفپوش حمام است. کفپوش لمینت اساساً کاغذ آغشته به رزین است که این مواد روی تراشه‌های چوبی قرار گرفته‌اند. شکل ظاهری روی لمینت معمولا شکلی از چوب بلوط، گیلاس، تخته سنگ، سنگ مرمر یا هر گونه چوب یا سنگ دیگر است. بر روی لمینت یک لایه شفاف وجود دارد که لایه پوششی نامیده می‌شود. 

اگر اقدامات احتیاطی برای محافظت از پایه چوب لمینت در برابر رطوبت را انجام دهید، این گزینه نیز می‌تواند بهترین کفپوش برای حمام باشد. با درزهای محکمی که بین تخته‌ها وجود دارد و هنگام قرار گرفتن آنها روی هم چفت می‌شود، نفوذ رطوبت به لایه‌های پایینی سخت است. تمیز کردن لمینت نیز آسان است. اما باید بدانید که این ورقه‌های لمینت نیز تراشه‌هایی از چوب دارند. در صورت برخورد با رطوبت، منبسط شده و حباب می‌زند و تنها راه رفع آن، تعویض آن است.

کفپوش لمینت واقعا ضد آب نیز هنوز مشکلاتی در برابر آب و رطوبت دارد که هنوز توسط متخصصان ضد آب بودن آنها اثبات نشده است.

مزایا و معایب

نکات مثبت

 • ارزان
 • نصب آسان 

نکات منفی

 • کف لمینت آسیب دیده از آب قابل ترمیم نیست
 • کفپوش لمینت می‌تواند اجسام و گرد و غبار را به خود بگیرد

بهترین کفپوش برای حمام

کفپوش‌هایی که نباید در حمام استفاده کنید

موکت و فرش 

از آنجا که فرش رطوبت را برای مدت طولانی حفظ می‌کند، به همین دلیل خشک شدن آن در واقع شدنی نیست و این رطوبت در آن باقی می‌ماند. این امر باعث می‌شود که موکت و فرش به عنوان بدترین انتخاب برای کفپوش باشند. با این حال، اگر می‌خواهید در سرویس بهداشتی فرش داشته باشید، مطمئن شوید که میزان کرک در آن کم باشد و مواد آن 100 درصد غیر آلی، مانند الفین یا نایلون باشد.

چوب سخت

چوب سخت در صورتی که روی لایه فوقانی آن محافظ و لایه‌ای مقاوم وجود نداشته باشد، هیچ گونه محافظتی در برابر رطوبت ندارد. حتی کمترین میزان رطوبت که به چوب راه پیدا کند، در نهایت باعث پوسیدگی آن می‌شود. فقط کمی نسبت به فرش ارجحیت دارد و آن هم به‌خاطر، ظاهر زیبایی است که به حمام می‌دهد و همچنین به‌خاطر جنسش کف حمام گرم‌تر خواهد بود.

اگر سلیقه شما چوب سخت است، مطمئن شوید که لایه‌ای به عنوان محافظ روی آن بزنید و از ریختن مکرر آب در بخش‌هایی که وان و دوش وجود ندارد، خودداری کنید. یعنی برای این کار باید حتما از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید. همچنین باید دقت کنید که زیرسازی کف را به درستی انجام دهید و درزهایی که آب راه نفوذ دارد را ببندید.

انتخاب بهترین کفپوش برای حمام نه تنها می‌تواند ظاهر حمام شما را زیبا کند، بلکه می‌تواند به شما کمک کند که هزینه‌ای دوباره برای تعویض آن پرداخت نکنید.

بیشتر بخوانید: مرتب کردن وسایل آرایشی و بهداشتی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.