بهترین روش‌ها برای کندن کاغذ دیواری از روی دیوار

کندن کاغذ دیواری از روی دیوار کار پیچیده‌ای نیست، اما خب می‌تواند کمی سخت باشد؛ به خصوص اگر بخواهید پس از این کار آسیبی به دیوار وارد نشود. چهار روش بخارشو، سرکه یا نرم کننده پارچه، پاک کننده مایع یا ژل پاک کننده رنگ، همگی به شما این امکان را می‌دهند که با خیال راحت حدود ۳۰ متر مربع کاغذ دیواری را در یک ساعت از روی دیوار بکنید. در ادامه با این چهار روش برای کندن کاغذ دیواری آشنا خواهیم شد. اما قبل از هر کاری، اقدامات زیر را برای آماده کردن دیوار انجام دهید.

آماده کردن دیوارها برای جدا کردن کاغذ دیواری از دیوار

در تمام این روش‌ها قرار است از مایعات استفاده کنید و به‌طبع این مایعات روی زمین ریخته خواهند شد، که این می‌تواند باعث آسیب رساندن به کف زمین شود. کف و قرنیزهای زمین را با ورق پلاستیکی، مقوا یا حوله بپوشانید تا از آنها در برابر رطوبت محافظت کنید.

علاوه بر این، تمام وسایل روی دیوار را بردارید. این وسایل شامل قاب عکس‌ها، قفسه‌ها و آینه‌ها می‌شوند. حتی باید درپوش پریز برق و کلید چراغ را باز کرده و بردارید.

تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای کندن کاغذ دیواری

 • بخارشو
 • کاردک
 • اسفنج تمیز
 • ابزار زبر برای خراش دادن کاغذ دیواری
 • آب و سرکه یا نرم کننده پارچه
 • بطری اسپری
 • پاک کننده رنگ مایع
 • ژل پاک کننده
 • ورق پلاستیک
 • نوار چسب
 • آب
 • پاک کننده کاغذ دیواری

کندن کاغذ دیواری

نحوه برداشتن کاغذ دیواری با بخارشو

اولین روش برای جدا کردن کاغذ دیواری برای افرادی است که در خانه بخارشو دارند و خب می‌توان این روش را ساده‌ترین روش نیز نام‌گذاری کرد. مراحل برداشتن کاغذ دیواری با بخارشو به شرح زیر است:

بخارشو را آماده کنید

تمام قطعات بخارشو را به هم وصل کنید. مخزن بخارشو را تا خط حداکثر روی دستگاه، پر از آب کنید. بخارشو را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید. قبل از استفاده از دستگاه، منتظر بمانید تا دستگاه بخار کند.

کندن کاغذ دیواری

بخارشو را روی کاغذ دیواری بکشید

قسمت نازل بخار را مستقیم روی کاغذ دیواری قرار دهید. دکمه بخارشو را به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه فشار دهید، سپس بخارشو را سریع بردارید و آن را جای ایمنی قرار دهید.

کندن کاغذ دیواری

کاغذ دیواری و چسب را خراش دهید

بلافاصله آن قسمت از کاغذ دیواری را با کاردک جدا کنید. قرار دادن بخارشو و کندن کاغذ دیواری را تا زمانی ادامه دهید که تمام قسمت‌های دیوار تمیز شود.

پس از برداشتن کاغذ دیواری از روی دیوار، دوباره بخارشو را روی دیوار بکشید تا در این مرحله بتوانید چسب کاغذ دیواری باقیمانده را بتراشید. سپس، دیوار را با یک اسفنج مرطوب پاک کنید.

نکته: اگر استفاده از بخارشو به تنهایی باعث کنده شدن کاغذ دیواری نمی‌شود، در اینجا می‌توانید از ابزارهای مخصوص کندن و خراش دادن کاغذ دیواری از روی دیوار استفاده کنید. هر قسمتی که کاغذ دیواری به سختی از روی آن کنده می‌شود را با بخارشو سست کنید و بعد با آن ابزار، کاغذ را از روی دیوار جدا کنید.

کندن کاغذ دیواری

چگونه کاغذ دیواری را با سرکه یا نرم کننده پارچه پاک کنیم

بخارشو از جمله وسایلی است که در خانه بیشتر مردم پیدا نمی‌شود و به همین خاطر، نیاز به روش‌های دیگر برای جدا کردن کاغذ دیواری است. در این روشی که در ادامه درباره مراحل آن خواهیم گفت، می‌توانید از سرکه یا نرم کننده پارچه استفاده کنید.

محلول را مخلوط کنید

در یک بطری اسپری، هر کدام از ترکیبات زیر را بریزید و آنها را با هم ترکیب کنید:

 • یک قسمت آب و یک قسمت سرکه سفید
 • سه قسمت آب و یک قسمت نرم کننده پارچه

کاغذ دیواری را آغشته به محلول کنید

محلول را به مقدار زیاد با اسپری روی کاغذ دیواری بزنید. پس از خیس شدن کاغذ دیواری‌ها، می‌توانید آنها را از دیوارها جدا کنید.

کاغذ دیواری را بتراشید و از روی دیوار بکنید

به آرامی کاغذ دیواری مرطوب را با لیسه یا کاردک جدا کنید. اگر پس از مرطوب شدن، کاغذ دیواری باز هم سخت کنده می‌شود، دوباره آن را خیس کنید و این کار را انجام دهید.

نحوه پاک کردن کاغذ دیواری با مایع پاک کننده رنگ

مایع پاک کننده رنگ، دیگر ابزاری است که می‌توانید از آن برای کندن کاغذ دیواری استفاده کنید. مراحل استفاده از مایع پاک کننده رنگ را در ادامه نام خواهیم برد.

مایع پاک کننده رنگ را روی کاغذ دیواری بزنید

مایع پاک کننده رنگ را روی یک منطقه کوچک اسپری کنید یا آن را با اسفنج بزنید. پنج دقیقه صبر کنید تا این مایع به کاغذ نفوذ کند. اگر از این مایع قطره‌ای روی زمین یا قرنیز ریخت، حتما بلافاصله با دستمال آن را پاک کنید.

نکته: اگر کاغذ دیواری در خانه شما از جنس وینیل است، ابتدا کاغذ را با ابزاری مانند چنگک که تیز است، خراش دهید. روکش‌های وینیل معمولا در برابر مایع پاک کننده رنگ مقاوم هستند، بنابراین لازم است وینیل را با این ابزارها از روی کاغذ دیواری بردارید.

کندن کاغذ دیواری

با کاردک کاغذ دیواری را بردارید

به آرامی کاردک را زیر کاغذ دیواری قرار دهید و آن را بردارید. بسیار مراقب باشید تا دیوار را با کاردک خراش ندهید. با اسپری کردن مایع پاک کننده رنگ روی دیوار، کاغذ دیواری باید به راحتی بلند شود.

نحوه پاک کردن کاغذ دیواری با ژل پاک کننده

گزینه آخر ما در این مقاله برای جدا کردن کاغذ دیواری از دیوار، استفاده از ژل پاک کننده است. در ادامه مراحل استفاده از این ژل پاک کننده برای کندن کاغذ را بیان خواهیم کرد.

ژل پاک کننده را روی کاغذ دیواری بزنید

ژل پاک کننده را اسپری کنید، با قلم مو بزنید یا از غلتک برای پخش کردن آن روی کاغذ دیواری استفاده کنید. همچنین می‌توانید از ابزارهای چنگکی برای خراش انداختن روی کاغذ دیواری استفاده کنید و بعد ژل پاک کننده را روی کاغذ بزنید.

کاغذ را با کاردک بردارید

اجازه دهید ژل پاک کننده به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روی کاغذ بماند تا مرطوب شود. مدت زمان اثر کردن ژل‌های پاک کننده نسبت به مدل‌های مایع بیشتر است و این فرآیند کندتر صورت می‌گیرد. پس از گذشت این مدت زمان، می‌توانید کاغذ دیواری را با کاردک از روی دیوار بردارید.

کندن کاغذ دیواری

نکاتی برای برداشتن کاغذ دیواری از دیوار

تا اینجا با سه روش برای برداشتن کاغذ دیواری از روی دیوار آشنا شدید. اما برای انجام این کار باید به نکاتی توجه کنید که عبارت‌اند از:

 • اگر می‌خواهید کاغذ دیواری را از روی دیوارهای گچی بردارید، بهتر است برای این کار از بخارشو استفاده کنید.
 • مدت زمان نگه داشتن بخارشو روی دیوار بیشتر از ۳۰ ثانیه نشود، زیرا ممکن است به دیوار آسیب برساند.
 • برای جلوگیری از خراش برداشتن دیوار هنگام تراشیدن، کاردک را با دقت بین کاغذ و دیواره خشک حرکت دهید.
 • بهتر است از کاردک‌های پلاستیکی به جای مدل‌های فلزی استفاده کنید، زیرا روی دیوارها نرم‌تر حرکت می‌کنند.

بهتر است کاغذ دیواری را برداریم یا کاغذ دیواری جدیدی را روی کاغذ دیواری قبلی بزنیم؟

درست مانند رنگ کردن دیوار، چسباندن کاغذ دیواری جدید روی کاغذ قدیمی روی دیوار بسیار آسان‌تر است. اما با این حال، بهتر است ابتدا کاغذ دیواری قدیمی را از روی دیوار بردارید و بعد کاغذ جدید را بچسبانید. کندن کاغذ دیواری قدیمی به شما این امکان را می‌دهد قبل از چسباندن کاغذ دیواری جدید، بتوانید وضعیت دیوار را ارزیابی کنید. کاغذ دیواری قدیمی نیز کهنه شده و وضعیت خوبی ندارد، بنابراین نمی‌توان آن را پایه‌ی خوبی برای کاغذ دیواری جدید دانست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.