چگونه بهترین پیچ و مهره را برای خرید انتخاب کنیم؟

خرید پیچ و مهره نه تنها در صنایع بزرگ و کوچک، بلکه در مصارف خانگی نیز اهمیت زیادی دارد. در صورت خرید اشتباه پیچ ممکن است، محل نصب آن هرز شده و شما را با مشکلات زیادی مواجه کند. در ضمن در صنایع نیز انتخاب پیچ اشتباه، مقاومت و استحکام اتصال را زیر سؤال می‌برد.

انواع پیچ و مهره از نظر شکل ظاهر، متریال به کار رفته در ساخت، ابعاد، گرید و استاندارد با هم متفاوت‌اند. از این نظر خریدار باید قبل از خرید نیازسنجی دقیقی داشته و بر اساس نیاز خود بهترین مدل از انواع پیچ و مهره را انتخاب و خریداری کند. در ادامه چند مورد مهم که در زمان خرید پیچ و مهره عمده باید به آن توجه شود را بررسی خواهیم کرد:

ویژگی های مهم برای خرید پیچ و مهره

بد نیست بدانید که مشخصات پیچ و مهره به دو گروه مشخصات ظاهری و استانداردهایی که به صورت بین‌المللی تبیین شده است تقسیم می‌شود. استانداردهای جهانی نوع متریال، ساخت پیچ، ابعاد استاندارد، میزان تنسایل و … را تعیین می‌کند. اما مشخصات ظاهری بر اساس نیاز مشتری شامل نوع رزوه، نوع گل، راستگرد یا چپگرد بودن، نوع دندانه‌ها و ابعاد پیچ و مهره تقسیم‌بندی می‌شود. از این رو قبل از خرید از فروشگاه های اینترنتی خرید پیچ و مهره مثل pichstore.com ابتدا باید طبق محاسبات ریاضی استاندارد پیچ و مهره را تعیین کرده و در ادامه بسته به نیاز ابعاد و شکل ظاهری پیچ و مهره را انتخاب کنید.

انواع رزوه پیچ

رزوه به شیارهایی که روی پیچ وجود دارد گفته می‌شود. در واقع این شیارها در شیار موجود در سطح و مهره چفت می‌شود و یک اتصال مقاوم ایجاد می‌کند. رزوه‌ها بر اساس استانداردهای کشورهای مختلف در اشکال مختلف طراحی می‌شود اما تفاوت اصلی آن‌ها در قطر، گام، عمق، زاویه و شکل ظاهری رزوه است. رزوه ممکن است به شکل موازی یا مخروطی طراحی شود. گام اصطلاحی در بین متخصصین است که به تعداد روزه‌ها در هر اینچ اشاره دارد. هر چه تعداد این رزوه‌ها در هر اینچ بیشتر باشد، اتصال ایجاد شده قدرت بیشتری دارد. به فاصله بین بلندترین قسمت رزوه تا عمیق‌ترین قسمت آن عمق رزوه گفته می‌شود. بعضی از پیچ و مهره ها مثل پیچ خودکار دارای رزوه های ریز یا درشت هستند و به این دلیل در صنایع کاربرد زیادی دارند.

انتخاب بهترین پیچ و مهره

در مورد زاویه باید گفت که اگر یک خط عمود روی محور پیچ نصب کنید، رزوه‌ها با یک زاویه مشخص روی محور ایجاد می‌شود و این زاویه باید از یک استاندارد مشخص پیروی کند. تمام این موارد در استانداردهای مختلف پیچ و مهره متفاوت است. رایج‌ترین استاندارهای رزوه شامل استاندارد انگلیسی [BSPP/BSPT] و استاندارد ISO اشاره کرد.

انواع گل پیچ

گل پیچ به قسمتی گفته می‌شود که به کمک پیچ‌گوشتی و آچار پیچ را با آن باز و بسته می‌کنند. تنوع بسیار بسیار زیادی در شکل گل پیچ وجود دارد اما پرکاربردترین آن‌ها پیچ‌های دو سو و چارسو است. پیچ‌های شش‌گوش به کمک آچار فرانسوی باز و بسته می‌شود. پیچ آلن Pichstore.com/product-category/پیچ-و-مهره/پیچ-آلن/ نوع خاصی از گل پیچ است که به کمک آچار آلن باز و بسته می‌شود.

انتخاب بهترین پیچ و مهره

 پیچ اتاقی، پیچ تی، پیچ بدون گل یا سر که به کمک مهره دو صفحه را به هم محکم می‌کند از جمله انواع پیچ‌هایی هستند که بیشترین کاربرد را در صنایع و مصارف خانگی دارند. همه این مدل پیچ‌ها خود دارای اشکال مختلفی است حتماً شما هم پیچ‌های چهارسویی را دیده‌اید که گل آن تخت است یا برجسته است. بسته به نوع متریالی که قرار است به کمک اتصالات پیچی مستحکم شود باید نوع گل را انتخاب نمایید. برای مثال برای اتصال دو قطعه چوبی از گل چهارسویی استفاده می‌شود که کاملاً تخت است و کاملاً در سوراخ ایجاد شده فرو می‌رود. برای اتصال لوله‌های انتقال نفت از پیچ‌های بدون گل استفاده می‌شود که در هر دو طرف با کمک مهره مستحکم می‌شود.

پیچ راستگرد و چپگرد چیست؟

اغلب پیچ‌ها به سمت راست باز می‌شوند اما در بعضی از صنایع نیاز است که پیچ به سمت چپ باز شود و از این رو پیچ‌های چپ‌گرد در حد محدود تولید می‌شوند. تولیدکننده برای نشان دادن پیچ چپ گرد روی گل پیچ یک فلش تنظیم می‌کند اما برای اطمینان از چپگرد یا راستگرد بودن پیچ بهتر است در ابتدا آن را روی یک مهره تست کنید. پیچ چپگرد و راستگرد تنها در نوع باز و بسته شدن با هم تفاوت دارند و از نظر استاندارد و گرید یکسان خواهد بود.

انواع پیچ‌ها بر اساس دندانه‌ها کدام‌اند؟

دندانه یا گام به فاصله بین دو رزوه پیچ گفته می‌شود و به صورت کلی پیچ‌ها از نظر دندانه به دو گروه پیچ دندانه ریز و پیچ دندانه درشت تقسیم می‌شود. هر چه تعداد گام‌ها در هر اینچ محور پیچ افزایش یابد، پیچ دندانه ریز خواهد شد. پیچ‌های دندانه ریز بیشتر برای فلزات استفاده می‌شود و پیچ‌ها دندانه درشت مخصوص چوب هستند. اما شکل نوک دندانه‌ها و همچنین نحوه قرار گرفتن آن‌ها روی پیچ نیز در انواع پیچ، متفاوت است. برای مثال می‌توان از پیچ دنده مثلثی ۶۰ درجه، پیچ دنده تخت، پیچ دنده یونیفاید، پیچ دنده مربعی، پیچ دنده ذوزنقه‌ای، پیچ دنده مارپیچ، پیچ دنده گرد و پیچ دنده اره‌ای نام برد.

انتخاب بهترین پیچ و مهره

معیارهای مهم برای خرید پیچ و مهره چیست؟

در صنایع بزرگ معیارهای انتخاب و خرید و قیمت پیچ و مهره بسیار مهم بوده و اغلب پیچ‌ها بعد از یک سری محاسبات ریاضی انتخاب می‌شوند. پیچ‌ها باید توانایی تحمل وزن، شرایط آب و هوایی، عوامل شیمیایی که با آن درگیر هستند، رطوبت و … را داشته باشد. اما در صنایع کوچکتر انتخاب اصولی پیچ خطرات زیادی به همراه ندارد و تنها کیفیت ساخت و طول عمر محصول و اتصالات را افزایش می‌دهد. با این حال شاید محاسبات دقیق ریاضی نیاز نباشد اما پیچ باید توانایی تحمل فشار و وزن را داشته و متریال به کار رفته در ساخت آن، با شرایط آب و هوایی که پیچ در آن نصب شده است همخوانی داشته باشد. نوع و تعداد گام‌ها، راستگرد یا چپگرد بودن، ابعاد پیچ و نوع گل از جمله معیارهایی است که در انتخاب پیچ و مهره مد نظر قرار می‌گیرید. در این میان نباید از معیار قیمت پیچ و مهره به سادگی گذر کنیم. البته اغلب از کیفیت پیچ به دلیل قیمت آن گذر نمی‌کنند اما خرید پیچ‌ها از مجاری اصلی و حذف واسطه قیمت تمام شده آن را کاهش خواهد داد. پیچ استور pichstore.com به عنوان تولیدکننده انواع پیچ و مهره، با حذف واسطه‌ها و فروش اینترنتی محصولات خود قیمت تمام شده را کاهش می‌دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.